Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5-latnich.

Opracowanie i prowadzenie: Barbara Zagórowska

Temat: Jak bezpiecznie przejść przez ulicę?

Cele:

Środki dydaktyczne:

Ilustracje do opowiadania pt.: Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk , Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Rowery”, obrazek sygnalizatora świetlnego, krążki: czerwony i zielony, obrazek zebry-pasy z czarnego i białego kartonu, zawieszki z obrazkami emblematów samochodów i pieszych, krążki zielony i czerwony.

Przebieg:

  1. Zabawa z opowiadaniem pt.: „Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk z wykorzystaniem ilustracji.

  2. Rozmowa na temat treści opowiadania.

  3. Zabawa ruchowa pt.: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, przy muzyce (Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.2, muzyka M. Staniek, s.33, CD 26).

Przed rozpoczęciem zabawy dzieci ustawiają się w długi pociąg, który zawiezie wszystkie dzieci do przedszkola. Dzieci stoją jedno za drugim i wraz z rozpoczęciem akompaniamentu piosenki wszyscy ruszają w długą drogę. Zabawa w pociąg polega na szybkim reagowaniu na zmiany, jakie będą zachodziły w muzyce.

Przebieg zabawy:

Podczas jazdy pociągiem dzieci będę przeżywały wiele przygód, które sygnalizowane będą zmianami, jakie usłyszymy podczas akompaniamentu, a mianowicie:

- melodia zagrana na dźwiękach wysokich - pociąg jedzie po wysokim moście (dzieci puszczają ramionka swojego kolegi i unoszą rączki wysoko do góry)

- melodia zagrana na dźwiękach niskich - pociąg wjechał do tunelu (wszystkie dzieci poruszają się w przysiadzie)

- tempo wolne lub szybkie - pociąg zwalnia lub przyspiesza (dzieci dostosowują swoje kroki do tempa utworu).

4. Omówienie ilustracji sygnalizatora świetlnego, zasad jego działania i zastosowania.

5. Zabawa gimnastyczna „Rowery” - dzieci wraz z akompaniamentem wykonują ruchy pedałowania, wolno lub szybko wg propozycji z książki Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz. 2., s.31, piosenka nr 25. Zabawa w pozycji leżącej oraz stojącej.

6. Rozwiązanie zagadki

W kostiumiku czarno-białym w ZOO ją zobaczyć możesz.

Przejść przez jezdnię krokiem śmiałym także ci pomoże (zebra)

Układanie przejścia dla pieszych z pasków białego papieru i czarnego.

7. Zabawa dydaktyczna: „Przejście przez ulicę”.

N-el dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa to samochody, druga -piesi. Gdy prowadzący pokazuje grupie I światło zielone - „samochody” jadą, gdy pokazuje światło czerwone - „samochody” się zatrzymują, a przez ulicę przechodzą piesi.

8. Zabawa „Myjnia samochodowa” wg Muzycznej Pedagogiki zabawy, cz.2, s.37,

Cd 29