OBLICZENIA
1.STAN AKTUALNY
1.1 Dane wyjściowe:
liczba mieszkańców - 266 951 [M]
udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych - Qk = 53,8[%]
gęstość nasypowa odpadów komunalnych - 293,5 [kg/m3]
udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych - Qp = 29,5 [%]
jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów - vj = 1,49 [m3/M·a]
ilość odpadów przemysłowych - Qprzem = 96169,8 [Mg/a]
ilość osadów ściekowych - Qos.śc. = 8809,383 [Mg/a]
współczynnik nierównomierności k1 - 1,25
średnia gęstość nasypowa substancji balastowych - 0,6 [Mg/m3]
wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych - Ek = 10 [%]
wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych - Ep = 80 [%]
1.2 Łączna ilość odpadów przeznaczonych do kompostowania:
Qkom = LM · vj [m3/a]
gdzie:
LM - liczba mieszkańców; LM = 266951 [M]
vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów; vj = 1,49 [m3/M · a]
Qkom = 266951 · 1,49 = 397756,99 [m3/a]
1.3 Udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych:
Qbio kom = Qkom · Qk [m3/a]
gdzie:
Qkom - łączna ilość odpadów przeznaczonych do kompostowania; Qkom = 397756,99 [m3/a]
Qk - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qk = 53,8 [%]
Qbio kom = 397756,99 · 53,8 % = 213993,3 [m3/a]
1.4 Organiczne odpady komunalne po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów komunalnych:
Qbio.kom* = Qbio kom · Ek [m3/a]
gdzie:
Qbio kom - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qbio kom = 213993,3 [m3/a]
Ek - wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych; Ek = 10%
Qbio.kom* = 213993,3 · 10% = 21399,33 [m3/a]
1.5 Ilość odpadów przemysłowych:
Qprzem = 96169,8 [Mg/a]
■ przy gęstości odpadów ρ=1,45 [Mg/m3] Qprzem = 66324 [m3/a]
1.6 Udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych:
Qbio.przem = Qprzem · Qp [m3/a]
gdzie:
Qprzem - ilość odpadów przemysłowych; Qprzem = 66324 [m3/a]
Qp - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qp = 29,5 %
Qbio przem = 66324 · 29,5 % = 19565,6 [m3/a]
1.7 Organiczne odpady przemysłowe po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów przemysłowych:
Qbioprzem* = Qbio przem · Ep [m3/a]
gdzie:
Qbio przem - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qbio przem = 19565,6 [m3/a]
Ep - wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych; Ep = 80%
Qbioprzem* = 19565,6 · 80% = 15652,5 [m3/a]
1.8 Ilość osadów z oczyszczalni ścieków:
Qos.śc. = LM · 30% = 266951· 30 % = 80085,3 · 110 = 8809,383 [T/a]
■ przy gęstości osadów ρ=1000 [kg/m3] (uwodnienie 80 [%]) Qos.śc. = 8809,383 [m3/a]
1.9 Dobowa produkcja kompostu:
Qd = · k1 [m3/d]
gdzie:
Qbio - roczna ilość odpadów; Qbio = Qbio.kom* + Qbio.przem* + Qos.śc.
Qbio = 21399,33 [m3/a] + 15652,5 [m3/a] + 8809,4 [m3/a] = 45861,2 [m3/a]
250 - liczba dni pracy przy 5-cio dniowym tygodniu pracy
k1 - współczynnik nierównomierności; k1 = 1,25
Qd =
· 1,25 = 229,31 [m3/d]
1.10 Dobowa przepustowość zasobni na odpady komunalne i przemysłowe przy czasie przetrzymania 7 dni:
Vz = (Qd - Qos.śc.) · 7 = (
· 1,25) · 7 = 185,26 · 7 = 1296,82 [m3]
■ zakładamy współczynnik rezerwy = 1,5
Vz = 1,5 · Vzas = 1945,23 [m3]
1.11 Przepustowości rozdrabniarki:
Rv = Qd - Qos.śc. = 185,26 [m3/d]
■ rozdrabniarka będzie pracować w systemie 8-mio godzinnym :Rv =
= 23 [m3/h]
1.12 Czas dojrzewania kompostu na placu (dla metody dynamicznej i statycznej):
tp = 90 [d], tj. 3 miesiące
1.13 Wymiary pryzmy:
■ w celu uzyskania optymalnych warunków napowietrzania założono:
wysokość h = 1,5 [m]
dolna podstawa a = 6 [m]
górna podstawa b = 2 [m]
■ na pole pryzmowe trafia kompost po I° kompostowania, jego ilość wyniesie 33% obj. wejściowej
1.13.1 Ilość kompostu na polu pryzmowym:
Gp = 33% · Qd [m3/d]
Gp = 33% · 229,31 = 75,7 [m3/d]
1.13.2 Sumaryczna długość pryzm:
L = [m]
gdzie:
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 75,7 [m3/d]
tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni
a, b - wymiary podstaw pryzmy; a = 6 m, b = 2 m
h - wysokość pryzmy; h = 1,5 m
L =
= 1135 [m]
■ przyjęto 10 pryzmy o długości 110 [m] i jedną pryzmę o długości 35 [m]
1.14 Powierzchnia placu pryzm:
Ap = K · ( - a · L) [m2]
gdzie:
K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego; dla dużych kompostowni
(obsługujących > 80 tys. mieszkańców) K = 2,5 ÷ 3,0; przyjęto K = 2,0
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 75,7 [m3/d]
tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni
a - wymiary podstawy dolnej pryzmy; a = 6 m
L - sumaryczna długość pryzm; L = 1135 [m]
Ap = 2 · (
- 6 · ) = 4548 [m2]
1.15 Składowisko substancji balastowych:
1.15.1 Ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną:
Gb1 = 20% (Qd - Qos.śc.)
Gb1 = 20% · 185,26 = 37,05 [m3/d]
1.15.2 Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):
Gb1(m) = Gb1 · ρ = 37,05 · 0,6 = 22,23 [Mg/d]
1.15.3 Ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej:
Gb2 = 15% · Gp
gdzie:
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 75,7 [m3/d]
Gb2 = 15% · 75,7 = 11,4 [m3/d]
1.15.4 Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):
Gb2(m) = Gb2 · ρ = 11,4 · 0,6 = 6,84 [Mg/d]
1.15.5 Sumaryczna ilość balastu:
Gb = Gb1 + Gb2
gdzie:
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1= 22,23 [Mg/d]
Gb2 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej; Gb2 = 6,84 [Mg/d]
Gb = 22,23 + 6,84 = 29,1 [Mg/d]
1.15.6 Objętość substancji balastowej:
Vsb = · tg
gdzie:
tg - czas przetrzymywania balastu; tg = 1 doba
Vsb =
· 1 = 48,5 [m3]
1.15.7 Powierzchnia placu składowania substancji balastowej:
■ zakładamy, że balast składowany będzie w formie stożka o wysokości h = 3m
Vsb = r2 · h
48,5 = r2 · 3
r = 3,90 [m]
■ zakładamy: 2 - współczynnik bezpieczeństwa
r = 7,80 [m]
1.16 Niezbędne środki transportowe:
■ dobrano śmieciarkę typu SM - 12
- pojemność skrzyni ładunkowej V =18,5 [m3]
- liczba kursów pojazdu:
n = =
= 2,62
■ przyjęto 3 kursy śmieciarki
1.17 Liczba komór statycznych:
■ objętość całkowita komory
V = 200 [m3]
- objętość robocza : Vr = 80% · V
Vr = 80% · 200 = 160 [m3]
■ odpady kierowane do kompostowni w ciągu doby (bez balastu)
Qbio = Qd - Gb1
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów; Qd=229,31 [m3/d]
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1 = 37,05 [m3/d]
Qbio = 229,31 - 37,05 = 192,26 [m3/d ]
■ odpady przetrzymywane będą w komorze przez 7 dni
Qbio(7) = Qbio · 7 = 192,26 · 7 = 1345,8 [m3]
■ liczba komór
n = =
= 8,4
- przyjęto 9 komór + 1R
1.18 Liczba komór dynamicznych:
■ wymiary komory: średnica 3,64m; długość 36,0m, co daje objętość całkowitą komory
V = лr2 · L = 374,4 [m3]
- objętość robocza : Vr = 80%V
Vr = 80% · 374,4 = 299,5 [m3]
■ odpady kierowane do kompostowni w ciągu doby (bez balastu)
Qbio3 = (Qd - Gb1) · 3 [m3]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów; Qd=229,31 [m3/d]
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1 = 37,05 [m3/d]
Qbio = (229,31 - 37,05) · 3 = 576,78 [m3]
■ liczba komór
n = =
= 1,92
- przyjęto 2 komory + 1R
2. STAN PERSPEKTYWICZNY
2.1 Dane wyjściowe:
liczba mieszkańców (zmniejszyła się o 20% ) - 213561 [M]
udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych - Qk = 44,3 [%]
gęstość nasypowa odpadów komunalnych - 223 [kg/m3]
udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych - Qp = 44,3 [%]
jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów - vj = 2,22 [m3/M·a]
ilość odpadów przemysłowych - Qprzem =69640,2 [m3/a]
ilość osadów ściekowych - Qos.śc.= 16444,2 [m3/a]
współczynnik nierównomierności k1 - 1,25
średnia gęstość nasypowa substancji balastowych - 0,6 [Mg/m3]
wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych - Ek = 40 [%]
wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych - Ep = 90 [%]
2.2 Łączna ilość odpadów przeznaczonych do kompostowania:
Qkom = LM · vj [m3/a]
gdzie:
LM - liczba mieszkańców; LM = 213561 [M]
vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów; vj = 2,22 [m3/M · a]
Qkom = 213561 · 2,22 = 474105 [m3/a]
2.3 Udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych:
Qbio kom = Qkom · Qk [m3/a]
gdzie:
Qkom - łączna ilość odpadów przeznaczonych do kompostowania; Qkom = 474105 [m3/a]
Qk - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qk = 44,3 [%]
Qbio kom = 474105 · 44,3% = 210028,5 [m3/a]
2.4 Organiczne odpady komunalne po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów komunalnych:
Qbio.kom* = Qbio kom · Ek [m3/a]
gdzie:
Qbio kom - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qbio kom = 210028,5 [m3/a]
Ek - wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych; Ek = 40%
Qbio.kom* = 210028,5 · 40% = 84011,41 [m3/a]
2.5 Ilość odpadów przemysłowych:
Qprzem = 100978,3 [Mg/a] (wartość zwiększona o 5% w stosunku do stanu aktualnego)
■ przy gęstości odpadów ρ=1,45 [kg/m3] Qprzem = 69640,2 [m3/a]
2.6 Udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych:
Qbio.przem = Qprzem · Qp [m3/a]
gdzie:
Qprzem - ilość odpadów przemysłowych; Qprzem = 69640,2 [m3/a]
Qp - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qp = 44,3 %
Qbio przem = 69640,2 · 44,3% = 30850,6 [m3/a]
2.7 Organiczne odpady przemysłowe po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów przemysłowych:
Qbioprzem* = Qbio przem · Ep [m3/a]
gdzie:
Qbio przem - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qbio przem = 30850,6 [m3/a]
Ep - wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych; Ep = 90%
Qbioprzem* = 30850,6 · 90% = 27765,54[m3/a]
2.8 Ilość osadów z oczyszczalni ścieków:
Qos.śc. = LM · 30% = 213561 · 70 % = 149492,7 · 110 = 16444,2[T/a]
■ przy gęstości osadów ρ=1000 [kg/m3] (uwodnienie 80 [%]) Qos.śc. = 16444,2 [m3/a]
2.9 Dobowa produkcja kompostu:
Qd = · k1 [m3/d]
gdzie:
Qbio - roczna ilość odpadów; Qbio = Qbio.kom* + Qbio.przem* + Qos.śc.
Qbio = 84011,41 [m3/a] + 27765,54 [m3/a] + 16444,2 [m3/a] = 128221,15 [m3/a]
250 - liczba dni pracy przy 5-cio dniowym tygodniu pracy
k1 - współczynnik nierównomierności; k1 = 1,25
Qd =
· 1,25 = 641,1 [m3/d]
2.10 Dobowa przepustowość zasobni na odpady komunalne i przemysłowe przy czasie przetrzymania 7 dni:
Vz = (Qd - Qos.śc.) · 7 = (447,1 · 1,25) · 7 = 3912,2 [m3]
■ zakładamy współczynnik rezerwy = 1,5
Vz = 1,5 · Vzas = 5868,3 [m3]
2.11 Przepustowości rozdrabniarki:
Rv = Qd - Qos.śc. = 558,88[m3/d]
■ rozdrabniarka będzie pracować w systemie 8-mio godzinnym :Rv =
= 70 [m3/h]
2.12 Czas dojrzewania kompostu na placu (dla metody dynamicznej i statycznej):
tp = 90 [d], tj. 3 miesiące
2.13 Wymiary pryzmy:
■ w celu uzyskania optymalnych warunków napowietrzania założono:
wysokość h = 1,5 [m]
dolna podstawa a = 6 [m]
górna podstawa b = 2 [m]
■ na pole pryzmowe trafia kompost po I° kompostowania, jego ilość wyniesie 33% obj. wejściowej
2.13.1 Ilość kompostu na polu pryzmowym:
Gp = 33% · Qd [m3/d]
Gp = 33% · 641,1 = 211,56 [m3/d]
2.13.2 Sumaryczna długość pryzm:
L = [m]
gdzie:
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 211,56 [m3/d]
tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni
a, b - wymiary podstaw pryzmy; a = 6 m, b = 2 m
h - wysokość pryzmy; h = 1,5 m
L =
= 3173 [m]
■ przyjęto 29 pryzm o długości 110 [m]
2.14 Powierzchnia placu pryzm:
Ap = K · ( - a · L) [m2]
gdzie:
K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego; dla dużych kompostowni
(obsługujących > 80 tys. mieszkańców) K = 2,5 ÷ 3,0; przyjęto K = 2,0
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 211,56 [m3/d]
tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni
a - wymiary podstawy dolnej pryzmy; a = 6 m
L - sumaryczna długość pryzm; L = 3173 [m]
Ap = 2 · (
- 6 · ) = 12698,4 [m2]
2.15 Składowisko substancji balastowych:
2.15.1 Ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną:
Gb1 = 15% (Qd - Qos.śc.) [m3/d]
Gb1 = 15% · 558,88 = 83,83 [m3/d]
2.15.2 Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):
Gb1(m) = Gb1 · ρ = 83,83 · 0,6 = 50,3 [Mg/d]
2.15.3 Ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej:
Gb2 = 10% Gp
gdzie:
Gp - ilość kompostu na polu pryzmowym; Gp = 211,56 [m3/d]
Gb2 = 10% · 211,56 = 21,2 [m3/d]
2.15.4 Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):
Gb2(m) = Gb2 · ρ = 21,2 · 0,6 = 12,7 [Mg/d]
2.15.5 Sumaryczna ilość balastu:
Gb = Gb1 + Gb2
gdzie:
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1= 50,3 [Mg/d]
Gb2 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej; Gb2 = 12,7 [Mg/d]
Gb = 50,3 + 12,7 = 63 [Mg/d]
2.15.6 Objętość substancji balastowej:
Vsb = · tg
gdzie:
tg - czas przetrzymywania balastu; tg = 1 doba
Vsb =
· 1 = 105 [m3]
2.15.7 Powierzchnia placu składowania substancji balastowej:
■ zakładamy, że balast składowany będzie w formie stożka o wysokości h = 3m
Vsb = r2 · h
105 = r2 · 3
r =5,8 [m]
■ zakładamy: 2 - współczynnik bezpieczeństwa
r = 11,60 [m]
2.16 Niezbędne środki transportowe:
■ dobrano śmieciarkę typu SM - 12
- pojemność skrzyni ładunkowej V =18,5 [m3]
- liczba kursów pojazdu:
n = =
= 5,67
■ przyjęto 6 kursów śmieciarki
2.17 Liczba komór statycznych:
■ objętość całkowita komory
V = 200 [m3]
- objętość robocza : Vr = 80% · V [m3]
Vr = 80% · 200 = 160 [m3]
■ odpady kierowane do kompostowni w ciągu doby (bez balastu)
Qbio = Qd - Gb1
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów; Qd=641,1 [m3/d]
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1 = 83,83 [m3/d]
Qbio = 641,1 - 83,83 = 557,27 [m3/d ]
■ odpady przetrzymywane będą w komorze przez 7 dni
Qbio(7) = Qbio · 7 = 557,27 · 7 = 3900,9 [m3]
■ liczba komór
n = =
= 24,4
- przyjęto 25 komór + 1R
1.18 Liczba komór dynamicznych:
■ wymiary komory: średnica 3,64m; długość 36,0m, co daje objętość całkowitą komory
V = лr2 · L = 374,4 [m3]
- objętość robocza : Vr = 80% · V [m3]
Vr = 80% · 374,4 = 299,5 [m3]
■ odpady kierowane do kompostowni w ciągu doby (bez balastu)
Qbio3 = (Qd - Gb1) · 3 [m3]
gdzie:
Qd - dobowa ilość odpadów; Qd= 641,1 [m3/d]
Gb1 - ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną; Gb1 = 83,83 [m3/d]
Qbio3 = 557,27 · 3 = 1671,8 [m3]
■ liczba komór
n = =
= 5,58
- przyjęto 6 komór + 1R
3. TABELARYCZNE ZESTAWIENIE DANYCH
|
STAN AKTUALNY |
STAN PERSPEKTYWICZNY |
|
LICZBA MIESZKAŃCÓW |
[tys] |
266951 |
213561 |
MASA SUBSTANCJI ORGANICZNEJ W STRUMIENIU ODPADÓW KOMUNALNYCH |
[m3/a] |
213399,33 |
84011,41 |
MASA ODPADÓW ORGANICZNYCH W STRUMIENIU ODPADÓW PRZEMYSŁOWYCH |
[m3/a] |
19565,6 |
30850,6 |
MASA OSADÓW ŚCIEKOWYCH |
[m3/a] |
8809,383 |
16444,2 |
PRZEPUSTOWOŚĆ KOMPOSTOWNI |
[m3/d] |
229,31 |
641,1 |
LICZBA KOMÓR |
[szt] |
2+1 |
6+1 |
LICZBA BIOSTABILIZATORÓW |
[szt] |
9+1 |
25+1 |
POWIERZCHNIA PLACU PRYZMOWEGO |
[m2] |
4548 |
12698,4 |
OBJĘTOŚĆ PLACU BALASTU |
[m3] |
48,5 |
105 |
LICZBA KURSÓW WYWOZU BALASTU |
[szt] |
3 |
6 |
CAŁKOWITA POWIERZCHNIA KOMPOSTOWNI |
[ha] |
8,36 |
8,36 |