Marek Biesiada 01. 10. 2003

Konspekt lekcji historii w klasie II F Gimnazjum

Temat: Renesans i reformacja w Polsce.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie powinni wiedzieć:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co oznacza słowo kontrreformacja?

    • Które państwa przyjęły religie protestanckie?

    • Które państwa zostały objęte reformacją?

    • Które państwa zostały przy religii katolickiej?

    • Kiedy obradował sobór w Trydencie?

    • Co oznacza słowo sobór?

    • Jakie decyzje zostały podjęte podczas soboru?

    • Kiedy powstał Zakon Towarzystwa Jezusowego (Jezuici)?

    • Kto założył Zakon Towarzystwa Jezusowego?

    • Jakie były zadania Jezuitów?

    • Jaką rolę odegrali w kontrreformacji Jezuici?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Renesans i reformacja w Polsce.

    1. Reformacja w Polsce

    a. luteranie - mieszczanie

    b. kalwini - szlachta, magnateria

    c. arianie (bracia polscy) - szlachta, mieszczanie, chłopstwo

    2. Konfederacja warszawska - 1573

    • pokój religijny miedzy wyznaniami chrześcijańskimi,

    3. Odrodzenie w Polsce

    - Geneza odrodzenia w Polsce

    a. zabytki architektury renesansowej w Polsce:

    • zamek na Wawelu, Zamość

    b. rozwój literatury narodowej

    • Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Jędrzej Frycz Modrzewski

    c. rozwój szkolnictwa

    • zakładanie akademii: Lubrańskiego, Zamoyskiego, na Rakowie;

    • większa liczba szkół elementranych.

    d. wkład Polaków w dorobek kulturalny Europy

    • odkrycie Kopernika

    4. Kontrreformacja w Polsce

    a. Biskupi polscy wobec reformacji.

    • synod w Piotrkowie Tryb. - 1577

    • działalność biskupa Stanisława Hozjusza

    b. Działalność Jezuitów.

    • kolegium w Braniewie - 1564

    • szkoły jezuickie

    c. kultura baroku.

    d. skutki kontrreformacji.

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Reformacja w Polsce

    a. luteranie - mieszczanie

    b. kalwini - szlachta, magnateria

    c. arianie (bracia polscy) - szlachta, mieszczanie, chłopstwo

    2. Konfederacja warszawska - 1573

    • pokój religijny miedzy wyznaniami chrześcijańskimi,

    Na podstawie tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s.41) uczniowie wymieniają postanowienia konfederacji warszawskiej

    Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 25) uczniowie wymieniają miasta, gdzie znajdują się zabytki polskiego odrodzenia.

    Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 26) uczniowie wymieniają polskich pisarzy okresu odrodzenia.

    Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 28) uczniowie dowiadują się kim był Kopernik i jakiego dokonał odkrycia.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jak przebiegała reformacja w Polsce?

    • Dlaczego w Polsce panował pokój religijny?

    • Jakie wyznania protestanckie zyskały popularność wśród Polaków?

    • Kiedy miała miejsce konfederacja warszawska?

    • Jakie postanowienia zostały zawarte w konfederacji warszawskiej?

    • Jakie znaczenie miała konfederacja warszawska?

    • za panowania jakich władców przypada rozkwit kultury odrodzenia w Polsce?

    • Gdzie obecnie znajdują się zabytki epoki odrodzenia w Polsce?

    • Wymienić najwybitniejszych poetów polskiego odrodzenia?

    • Jaki był wkład Polaków w dorobek kulturalny Europy?

    • Jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?

    • Jakie znaczenie miało odkrycie Kopernika?

    • Dlaczego kontrreformacja w Polsce odnosi sukces?

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.