Domowe urządzenia elektryczne

background image

Domowe urządzenia

elektryczne

background image
background image

• kreśla funkcje urządzeń domowych
• • odczytuje ze zrozumieniem instrukcje obsługi

wybranych sprzętów gospodarstwa domowego

• • omawia budowę wybranych urządzeń AGD
• • wymienia zagrożenia związane

z nieodpowiednią eksploatacją sprzętu
gospodarstwa domowego

• • rozpoznaje oznaczenia umieszczane na

artykułach gospodarstwa domowego,
określające ich klasę energetyczną

background image

Niezbędne w każdym domu
Scenariusz z wykorzystaniem piramidy priorytetów
2 × 45 min

•  
Cele lekcji:
• Uczeń:
• – wymienia czynności wykonywane w domu przy użyciu urządzeń elektrycznych,
• – określa, jakie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi oraz ocenia jej przydatność

w rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem sprzętów,

• – omawia budowę kuchenki elektrycznej, gazowej i mikrofalowej,
• – wyjaśnia zasadę działania chłodziarkozamrażarki,
• – przedstawia korzyści płynące z wynalezienia pralki automatycznej,
• – tłumaczy znaczenie symboli dotyczących konserwacji ubrań, umieszczonych na

metkach,

• – podaje propozycje działań służących zmniejszeniu wysokości opłat za prąd i wodę.
 

background image

Metody:
• – metoda aktywizująca – piramida

priorytetów,

• – rozmowa kierowana,
• – praca z tekstem,
• – praca z materiałem ilustracyjnym.
 
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa, zbiorowa.

background image

Środki dydaktyczne:
• – podręcznik z ćwiczeniami do zajęć technicznych

dla klas 4–6 „Jak to działa?” (s. 132–137),

• – karta pracy „Domowe urządzenia dawniej i

dziś”,

• – encyklopedia,
• – przyniesione przez uczniów instrukcje obsługi

kuchenki elektrycznej, gazowej
i mikrofalowej, pralki oraz chłodziarkozamrażarki,

• – arkusze papieru, flamastry.

background image

 Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
• 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności,

podanie tematu lekcji.

• 2. Nauczyciel pyta uczniów, jakie prace domowe

wykonuje się przy użyciu sprzętu elektrycznego.
Uczniowie wypowiadają się na zadany temat, a
następnie zapoznają się
z tekstem „Pomocny sprzęt”, znajdującym się na s.
132 podręcznika. Następnie wykonują ćwiczenie 1. z
tej samej strony.

 

background image

Faza realizacyjna
• 1. Uczniowie odpowiadają na pytania: Do

czego potrzebne są instrukcja obsługi
oraz karta gwarancyjna? i Dlaczego
zawsze przed pierwszym uruchomieniem
sprzętu należy zapoznać się z instrukcją
jego obsługi?.
Przeglądają też
przyniesione instrukcje i określają, jakie
informacje podaje producent urządzenia.

background image

• 2. Na polecenie nauczyciela uczniowie

zapoznają się z ilustracjami
przedstawiającymi kuchenkę gazową i
elektryczną. Omawiają poszczególne
elementy budowy urządzeń
i wskazują, które z nich mogą być źródłem
zagrożeń. Następnie wykonują
ćwiczenie 3. ze s. 134 podręcznika –
przyporządkowują pokrętła sterowania do
odpowiednich palników ukazanych na
ilustracji.

background image

• 3. Wskazany uczeń odczytuje tekst „O gotowaniu

inaczej” i informację „Warto wiedzieć”, zamieszczone
na s. 134 podręcznika. W dalszej kolejności wyznaczone
osoby nazywają poszczególne elementy kuchenki
mikrofalowej (ćwiczenie 5. ze s. 134 podręcznika).

• 4. Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie 6. ze s. 135

– na podstawie instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej
ustalają, jakich naczyń i pojemników nie należy
stosować do podgrzewania w niej żywności. Podają też,
jakie jeszcze środki ostrożności należy zachować, aby
bezpiecznie i ekonomicznie korzystać z tego
urządzenia.

background image

• 5. Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat: W jaki

sposób dawniej przechowywano produkty
spożywcze i jakie były sposoby przedłużania ich
przydatności do spożycia?.
Następnie rozdaje karty
pracy. Uczniowie wykonują zadanie 1., polegające
na podkreśleniu nazw sposobów przechowywania i
konserwowania żywności dawniej oraz
współcześnie.

• 6. Uczestnicy zajęć zapoznają się z zasadą

funkcjonowania chłodziarkozamrażarki, opisaną
w tekście „Niezbędne do chłodzenia i zamrażania”,
oraz wykonują ćwiczenie 7. (podręcznik, s. 135).

background image

• 7. Wszystkie osoby w klasie z pomocą nauczyciela

formułują wnioski na temat korzyści płynących z
wynalezienia pralki automatycznej (zadanie 2. w karcie
pracy). Następnie realizują ćwiczenie 10. ze s. 136
podręcznika – poznają kolejność działań związanych
z praniem w pralce automatycznej i uzupełniają podane
zdania właściwymi wyrazami.

• 8. Nauczyciel podaje znaczenie symboli umieszczonych

na metkach ubrań, które zostały przedstawione w
ćwiczeniu 11. na s. 137. Poleca przerysować symbole
do zeszytu i zapisać ich objaśnienia.

 

background image

Faza podsumowująca

• 1. Uczniowie zapoznają się z

„Ekowiadomościami” ze s. 134 i 137
podręcznika, a następnie odpowiadają na
pytanie: W jaki sposób można zmniejszyć
wysokość domowych rachunków
i przyczynić się do ochrony środowiska?.
Najciekawsze propozycje zostają zanotowane
na tablicy.

• 2. Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie „Sprawdź się”

zamieszczone na s. 137podręcznika.

background image

• • podręcznik,

s. 132–137

• • instrukcje obsługi sprzętu

gospodarstwa domowego


Document Outline

