background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Iwona Kowalczyk  

 

 

 
Prowadzenie działalności piekarskiej
 741[02].Z4.02     

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Ludwika Karwacka 
mgr inż. Jan Oczoś 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 

 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z4.02 
„Prowadzenie  działalności  piekarskiej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu piekarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI

      

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

17 

5.1. Zarządzanie przedsiębiorstwem 

17 

5.1.1.  Ćwiczenia 

17 

5.2. Pracownik w przedsiębiorstwie 

20 

5.2.1.  Ćwiczenia 

20 

5.3. Majątek przedsiębiorstwa 

23 

5.3.1.  Ćwiczenia 

23 

5.4. Uproszczone formy rachunkowości w przedsiębiorstwie 

26 

5.4.1.  Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

41 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

   

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  metody  projektu, 
ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

do pracy zespołowej. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

741[02].Z4 

Przedsiębiorstwo  

piekarskie 

 

741[02].Z4.01 

Podejmowanie działalności 

gospodarczej 

 

741[02].Z4.02 

Prowadzenie działalności 

piekarskiej 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać  się  podstawowymi  zagadnieniami  z  zakresu  planowania  i  podejmowania 
działalności gospodarczej, 

 

podejmować decyzje w sytuacjach trudnych i ryzykownych, 

 

współpracować w zespole / grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

dokonać  prezentacji  własnego  stanowiska,  stosując  różne  środki  komunikacji  werbalnej 
i niewerbalnej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

       

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

określić i scharakteryzować funkcje zarządzania, 

 

sporządzić schemat struktury organizacji zakładu piekarskiego, 

 

zaplanować i zorganizować stanowiska pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

określić rolę i funkcję kierownictwa przedsiębiorstwa, 

 

określić zasady rozwiązywania konfliktów, 

 

prowadzić negocjacje, 

 

określić podstawowe źródła prawa pracy, 

 

określić sposób sporządzania umowy o pracę i umowy zlecenia, 

 

określić prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, 

 

określić składniki wynagrodzeń, 

 

rozróżnić środki trwałe i obrotowe, 

 

określić różnice pomiędzy leasingiem i kredytem, 

 

sporządzić bilans majątkowy zakładu piekarskiego, 

 

sklasyfikować i obliczyć koszty, 

 

ustalić cenę wyrobów piekarskich, 

 

sklasyfikować i obliczyć podatki, 

 

określić sposoby rozliczania się z urzędem skarbowym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł: 

Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie działalności piekarskiej 741[02].Z4.02  

Temat: Style kierowania 

 
Cel ogólny: Rozróżnianie rodzajów stylów kierowania zasobami ludzkimi. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić style kierowania, 

 

wymieniać wady i zalety stylów kierowania, 

 

dokonać charakterystyki kierownika, którego pracownicy darzą autorytetem. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja, burza mózgów, 

 

inscenizacja, 

 

wykład. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa. 

 
Czas:  45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

karty pracy, 

 

tablica lub flipchart. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie – nauczyciel rozpoczyna dyskusję, prosząc uczniów, aby za pomocą burzy 

mózgów  podali  przykłady  na  temat  relacji  między  zwierzchnikiem  i  podwładnymi. 
Nauczyciel  zachęca  uczniów  by  przypomnieli  sobie  własne  doświadczenia  z  pracy.  Sam 
może również przytoczyć anegdotyczne „prawdy”: „Szef ma zawsze rację”, „Szanuj szefa 
swego – możesz mieć gorszego” itp. 

2.  Nauczyciel zapisuje pomysły uczniów na tablicy lub flipcharcie. 
3.  Nauczyciel pyta uczniów, czy byliby skłonni zaakceptować takie relacje. 
4.  Nauczyciel wyjaśnia uczniom następujące punkty: 

  pracodawca  powinien  zachowywać  się  elastycznie.  Musi  być  „ostry”,  kiedy  widzi 

potrzebę  wzmocnienia  własnego  autorytetu.  Kiedy  zaś  chciałby  liczyć  na  pełną 
współpracę, powinien przyjąć postawę demokratyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  w  teorii  zarządzania  występuje  wiele  sposobów  klasyfikacji  stylów  kierowania.  Do 

najbardziej 

powszechnych 

należy 

rozróżnienie 

stylu 

autokratycznego, 

demokratycznego, liberalnego (załącznik nr 1 „Charakterystyka stylów kierowania”). 

5.  Nauczyciel prosi uczestników, aby podzielili się na 5 osobowe zespoły. 

  Rozdziela zadania wewnątrz każdej małej grupy, osoba z najkrótszymi włosami będzie 

liderem.  Lider  będzie  pilnował,  aby  grupa  realizowała  zadania.  Osoba  z  najdłuższymi 
włosami będzie sekretarzem. Sekretarz będzie notował pomysły grupy 

  Nauczyciel rozdaje każdej grupie karty pracy (załącznik nr 2) 

  Liderzy  grup  losują  karteczki  z  opisami  scenek  ilustrujących  niewłaściwe  zachowania 

zwierzchnika (załącznik nr 3) 

  Nauczyciel  informuje  zespoły,  że  ich  zadaniem  będzie  odegranie  wylosowanej  scenki. 

Każda  grupa  po  kolei.  Pozostałe  zespoły  próbują  odgadnąć,  na  czym  polegał  błąd 
szefa. Spostrzeżenia zapisują na karcie pracy 

  Na zakończenie ćwiczenia nauczyciel prosi liderów grup o odczytanie, jak ich zespoły 

zrozumiały znaczenie scenek. 

 

Zakończenie zajęć 
Nauczyciel zachęca uczniów, aby odpowiedzieli na następujące pytanie: 

 

Który styl kierowania najbardziej Ci odpowiada jako pracownikowi? Dlaczego? 

 
Praca domowa 
Jaki  powinien    być  kierownik,  aby  można  było  o  nim  powiedzieć  „dobry  szef”.  Przedstaw 
portret  „dobrego”  kierownika,  jakiego chciałbyś mieć w swojej pracy lub jakim sam chciałbyś 
zostać. Wymień cechy, którymi powinien się charakteryzować. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Nauczyciel  zadaje  grupie  pytanie  „W  czym  pomogły  Wam  dzisiejsze  zajęcia,  jakie  są 
Wasze  przemyślenia?”  Następnie  rzuca miękką  piłką  lub  zwitką  papieru  w  stronę ucznia, 
który  ma  odpowiedzieć  na  pytanie.  Po  udzieleniu  odpowiedzi  uczeń  może  rzucić  piłką 
z powrotem w stronę nauczyciela lub do innego ucznia, którego wytypował do udzielenia 
odpowiedzi na to samo pytanie. 

 

Ocena pracy domowej. 

 

Aktywność poszczególnych uczniów w trakcie zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Załącznik nr 1    

Charakterystyka stylów kierowania

 

 

Rodzaj stylu kierowania 

Charakterystyczne cechy 

Styl autokratyczny 

Kierownik sam podejmuje wszelkie decyzje i przekazuje je 
podwładnym w formie polecenia, z zawartym oczekiwaniem 
bezwzględnego podporządkowania się tym decyzjom 
i wykonania zleconych zadań zgodnie z jego 
postanowieniem. Podstawowym narzędziem kierowania są 
kary za naruszenie dyscypliny i niedostosowanie się do 
poleceń przełożonego 

Styl demokratyczny 

Kierownik pozwala podległym pracownikom na 
samodzielne podejmowanie decyzji, według ustalonych 
w firmie norm i zakresów samodzielności. Kierownik 
występuje w roli koordynatora, dąży do partnerstwa 
z podległym personelem, traktując pracowników jako 
współuczestników i wykonawców podejmowanych zadań 
i decyzji. Kary w tym stylu stosowane są rzadko, natomiast 
podstawowym instrumentem motywacji pracowników są 
nagrody i wyróżnienia 

Styl liberalny 

Kierownik pozostawia podwładnym pełną swobodę 
w zakresie podejmowania decyzji, dotyczących sposobu 
wykonania zadania. Kierownik formułuje cel, który 
powinien być osiągnięty i określa terminy realizacji zadań 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Załącznik nr 2    

Karta pracy

 

 
Obserwując inscenizację, spróbuj odgadnąć, jaki błąd popełnił szef. 
 

Grupa 

Jaki błąd popełnił szef 

 

II 

 

III 

 

IV 

 

 
 

Załącznik nr 3    

 
Grupa I 
Twój szef podejmuje decyzje, które przysparzają mu dużą popularność, lecz są niekorzystne 
dla firmy. 
 
Grupa II 
Szef faworyzuje niektórych pracowników. 
 
Grupa III 
Szef jest bardzo niekonsekwentny w utrzymaniu dyscypliny. 
 
Grupa IV 
Szef omawia z podwładnymi sprawy osobiste. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Scenariusz zajęć 2      

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł: 

Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie działalności piekarskiej 741[02].Z4.02  

Temat: Zatrudnienie na podstawie stosunku cywilnoprawnego 

 
Cel ogólny: Analizowanie umów cywilnoprawnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

identyfikować umowę zlecenie i umowę o dzieło, 

 

wskazać różnice między umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę, 

 

wyjaśnić  skutki  prawne  umowy  o  pracę  i  umów  cywilnoprawnych  (umowa  zlecenie, 
o dzieło). 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa. 

 
Czas:  45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kodeks cywilny – fragmenty, 

 

karty pracy, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie  –  nauczyciel  przypomina  uczniom,  że  oprócz  zatrudnienia  na  umowę 

o pracę 

istnieje 

możliwość 

zatrudnienia 

pracownika 

na 

podstawie 

umów 

cywilnoprawnych:  umowy  –  zlecenia  i  umowy  o  dzieło.  Nauczyciel  podkreśla,  że 
znajomość  przepisów  regulujących  prawo  pracy  jest  bardzo  przydatna  w  życiu  każdego 
człowieka, chociaż przepisy te wydają się zawiłe i nudne. 

2.  Nauczyciel  pyta,  czy  uczniowie  wiedzą,  jak  nazywa  się  zbiór  aktów  prawnych 

dotyczących  prawa  pracy.  Kiedy  padnie  termin  kodeks  pracy,  nauczyciel  zwraca  uwagę 
uczniów  na  inny  kodeks:  kodeks  cywilny,  który  wprowadza  możliwość  wykonywania 
pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. 

3.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  dwie  grupy  i  rozdaje  im  fragmenty  kodeksu  cywilnego 

dotyczące podstaw zatrudnienia (załącznik nr 1: umowa zlecenie k.c. art. 734 do art. 751 
umowa o dzieło art. 627 – 646). Prosi o zapoznanie się z tymi materiałami i informuje, że 
każde  zadanie  będzie  punktowane.  Prezentuje  tabelę  przeznaczoną  do  wpisywania 
punktów (załącznik nr 2). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

4.  Przedstawiciele  –  liderzy  grup  losują  karty  pracy  (załączniki  nr  3  –  4).  Każda  grupa 

odszukuje  i  interpretuje  odpowiednie  artykuły  kodeksu  cywilnego,  a  następnie  wypełnia 
kartę  pracy.  Nauczyciel  powinien  zastrzec,  że  punkty  będą  przydzielone  za  jak 
najdokładniejszą interpretację poszczególnych artykułów. Każdy zespół może zdobyć od 0 
do 5 punktów. 

5.  Nauczyciel  podaje  przykłady  różnych  sytuacji  i  prosi  uczniów  o  dobranie  odpowiednich 

rodzajów umów. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymuje 1 punkt. 

  promocje towarów w hipermarkecie, 

  wykonanie instalacji elektrycznej w budynku, 

  posprzątanie biurowca po remoncie, 

  sprawowanie nadzoru nad budową domu jednorodzinnego, 

  zatrudnienie pracownika w hurtowni na 3 miesiące. 

6.  Nauczyciel podlicza punkty zdobyte przez grupy i ocenia ich pracę. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  zachęca  uczniów,  aby  zastanowili  się  nad  gospodarczym  znaczeniem  umów 
cywilnoprawnych i wyrazili swoje zdanie. 
 
Praca domowa 
Uzupełnij zdania. 
Oprócz  pracy  na  podstawie  umów  o pracę można wykonywać dla kogoś usługi na podstawie 
umów 

opartych 

na 

kodeksie 

cywilnym, 

przede 

wszystkim 

................................  

i  ......................................  W  takim  wypadku  osoba  ta  ............................    (jest  /  nie  jest) 
pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy i ............................................. (może / nie może) 
korzystać  z  praw  z  niego  wynikających,  np.  prawa  do  płatnego  urlopu  wypoczynkowego. 
Osoba  zatrudniona  na  podstawie  umów  cywilnych  ...................................................  (może  / 
nie może) dochodzić swych praw w Sądzie pracy w razie ewentualnych sporów z pracodawcą. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Nauczyciel  wypisuje  imiona  uczniów  na  skrawkach  papieru.  Następnie  wkłada  je  do 
koszyka  lub  pojemnika.  Zadaje  uczniom  pytanie  „W  jaki  sposób  wykorzystasz  zdobytą 
wiedzę  na  temat  umów  cywilnoprawnych  w  swoim  życiu  zawodowym?”  Wyciąga 
skrawek  papieru  z  imieniem  ucznia  i  prosi  o  odpowiedź.  Każdy  uczeń  odpowiada  na  to 
samo pytanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Załącznik nr 1    

Materiał dla nauczyciela 

 

 

Umowa o dzieło 

Kto określa wysokość 
wynagrodzenia i kiedy jest ono 
wypłacane? 

Wysokość wynagrodzenia określana jest w umowie (poprzez 
wskazanie podstaw do jej ustalenia). Istnieje możliwość jej 
zmiany, jeśli w trakcie pracy nastąpiły nieprzewidziane 
okoliczności. Wynagrodzenie jest wypłacane po wykonaniu 
dzieła, w chwili jego oddania (jeśli dzieło jest oddawane 
w częściach możliwe są wypłaty częściowe). 

Na jaki okres podpisywana jest 
umowa? 

Na czas wykonania określonego dzieła. Strony mogą określić 
w umowie maksymalny czas wykonania dzieła. 

Odpowiedzialność 

Przyjmujący zamówienie bierze odpowiedzialność za 
wykonanie dzieła (tj. odpowiada za jego ewentualne wady). 
Gdy dzieło uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu wskutek 
wadliwości materiału dostarczonego przez zamawiającego 
albo niepodania przez niego określonych wskazówek 
odpowiedzialność za te wady lub zniszczenia spada na 
zamawiającego. 

Kto dostarcza materiał do 
wykonania dzieła? 

Zamawiający, jeśli tak przewidziano w umowie. Umowa 
może też przewidywać, że materiał dostarczy przyjmujący 
zamówienie. 

Kiedy umowa może zostać 
rozwiązana? 

Przez zamawiającego w każdym czasie (za wypłatą 
wynagrodzenia). Także w razie śmierci wykonawcy lub jego 
niezdolności do pracy. 

 

Umowa – zlecenie  

Co określa umowa? 

Wykonanie określonej czynności przez zleceniobiorcę na 
rzecz zleceniodawcy. W wyniku tej umowy nie musi nastąpić 
wykonanie określonej czynności. 

Wynagrodzenie 

Jego wysokość określona jest w umowie. Jeśli nie, to 
zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające 
wykonanej pracy. Wypłacane jest po wykonaniu zlecenia 
(istnieje możliwość wypłaty zaliczki). 

Kto może wykonać zlecenie? 

Przyjmujący zlecenie lub ktoś w jego zastępstwie (jeśli jest to 
przewidziane w umowie, zgodnie ze zwyczajem lub wynika 
z okoliczności). 

Kiedy wygasają roszczenia 
z tytułu umowy? 

Roszczenia przedawniają się po upływie 2 lat. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Załącznik nr 2    

Arkusz oceniania pracy grup

 

 

 

Grupa I 

Grupa II 

Zadanie 1 

 

 

Zadanie 2 

 

 

Suma 

punktów 

 

 

Ocena 

 

 

 
Skala ocen: 

9-10 punktów  – celująca   

7-8 punktów   – bardzo dobra   

5-6 punktów   – dobra   

3-4 punktów   – dostateczna   

0-2 punktów   – dopuszczająca   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Załącznik nr 3    

Karta pracy

 

 
Grupa I 
Odszukaj w kodeksie cywilnym informacje o umowie o dzieło i uzupełnij tabelę 
 

Umowa o dzieło 

Kto określa wysokość 
wynagrodzenia i kiedy jest ono 
wypłacane? 

 

Na jaki okres podpisywana jest 
umowa? 

 

Odpowiedzialność (czego 
dotyczy umowa) 

 

Kto dostarcza materiał do 
wykonania dzieła? 

 

W jaki sposób umowa może 
zostać rozwiązana? 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Załącznik nr 4    

Karta pracy

 

 
Grupa I 
Odszukaj w kodeksie cywilnym informacje o umowie – zleceniu i uzupełnij tabelę 
 

Umowa – zlecenie  

Co określa umowa? 

 

Wynagrodzenie (kto ustala 
jego wysokość i kiedy jest ono 
wypłacane?) 

 

Kto może wykonać zlecenie? 

 

Kiedy wygasają roszczenia 
z tytułu umowy? 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Zarządzanie przedsiębiorstwem 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1   

Kierownicy  stosują  różne  metody  zarządzania  zespołem.  W  zespołach  3-osobowych 

zastanówcie  się  i  przyporządkujcie  wymienione  cechy  kierownikowi  autokratycznemu, 
demokratycznemu i liberalnemu. Uzupełnijcie tabelę. 

Cechy: 

 

zachęca swój zespół do wspólnego ustalenia przydziału pracy, 

 

często wydaje polecenia, 

 

stosuje kary, 

 

stara się utrzymać dobrą atmosferę w pracy, 

 

zezwala grupie na samodzielną realizację pomysłów, 

 

nie interesuje się atmosferą w pracy, 

 

samodzielnie przydziela czynności, 

 

zachęca członków zespołu do dyskusji, 

 

daje członkom zespołu pełną swobodę działania, 

 

unika oceniania pracowników, 

 

sprawiedliwy i obiektywny w ocenie pracowników. 

Tabela do ćwiczenia 1. Cechy kierownika [opracowanie własne] 
 

Cechy kierownika: 

autokraty 

demokraty 

liberała 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  rozróżnianie  stylów 
kierowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  utworzyć 3-osobowe zespoły, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  rozróżniać style kierowania, 
4)  wypełnić tabelę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze do ćwiczenia. 

 

Ćwiczenie 2 

Pracując  w  zespole  3–4  osobowym  zaproponuj  strukturę  organizacyjną  dla  zakładu 

piekarskiego,  wykorzystując  podane  informacje.  Właściciel  piekarni  Jan  Kowalski  zatrudnia 
w swojej  firmie:  trzech  piekarzy,  kierowcę-zaopatrzeniowca  i księgową. Wszyscy pracownicy 
bezpośrednio jemu podlegają. Wyniki pracy zaprezentuj na forum grupy.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  wybór  struktury 
organizacyjnej i czytelne rozmieszczenie na plakacie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  utworzyć zespół 3-4 osobowy, 
2)  zapoznać się z opisem przypadku, 
3)  przeprowadzić dyskusję w grupie – wyszukiwanie elementów różnych struktur, 
4)  narysować strukturę organizacyjną na plakacie, 
5)  zaprezentować pomysł na forum grupy przez przedstawicieli zespołów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

studium przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

arkusze papieru formatu A3, flamastry. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 3 

Pracując  w  grupie  3–4  osobowej  dokonaj  analizy  pozapłacowych  czynników 

motywacyjnych  z  punktu  widzenia  pracownika  i  właściciela  firmy.  Wyniki  analizy  zapisz 
w tabeli. 

Tabela do ćwiczenia 3. Czynniki motywacyjne [opracowanie własne] 

 

znaczenie oddziaływania czynnika 

Rodzaj pozapłacowych 

czynników motywujących 

dla pracownika 

dla właściciela firmy 

dobre warunki pracy – 
bezpieczeństwo pracy 

  

  

  

  

możliwość awansu i rozwoju 
pracownika 

  

  

  

  

dobre komunikowanie się 
między pracownikami 
i przełożonymi 

  

  

  

  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wnikliwą  analizę  pozapłacowych  czynników 
motywacyjnych pod kątem pracownika i pracodawcy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  utworzyć zespół 3-4 osobowy, 
2)  dokonać  analizy  przedstawionych  w  tabeli  pozapłacowych  czynników  motywacyjnych  – 

dyskusja w grupie, 

3)  wypełnić tabelę, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja, 

 

burza mózgów. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.2.  Pracownik w przedsiębiorstwie 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Do  podanych  w  tabeli  sytuacji  dopasuj  odpowiednią  formę  zatrudnienia  ze  względu  na 

czas i rodzaj umowy. 

Tabela do ćwiczenia 1. Formy zatrudnienia [opracowanie własne] 
 

Forma zatrudnienia 

Sytuacja 

ze względu na czas 

ze względu na rodzaj 

umowy 

1. W piekarni u Pana Kowalskiego odszedł 
na emeryturę jeden piecowy. Potrzebna jest 
osoba, która przejmie jego dotychczasowe 
obowiązki. 

 

 

2. Na drzwiach piekarni Pana Kowalskiego 
pojawiło się ogłoszenie następującej treści: 
„Potrzebny pracownik zaopatrzeniowiec na 3 
godziny dziennie” 

 

 

3. Pan Kowalski musi rozbudować swoją 
piekarnię o jedno pomieszczenie. Jest to 
bardzo pilna sprawa. Poszukuje 
odpowiedniej firmy budowlanej do tego 
zlecenia 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rozróżnienie  formy  zatrudnienia  ze  względu 
na czas i rodzaj podpisanej umowy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy przedstawionych w tabeli sytuacji, 
2)  rozróżnić  formy  zatrudnienia  ze  względu  na  czas  pracy  i  formy  zatrudnienia  oraz  ze 

względu na rodzaj umowy, 

3)  wypełnić tabelę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

studium przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Ćwiczenie 2 

Pracując  w  zespole  3-osobowym  wypełnij tabelę wpisując wady i zalety przedstawionych 

umów o pracę z punktu widzenia pracownika. Pomocny ci w tym będzie kodeks pracy. 

Tabela do ćwiczenia 2. Charakterystyka umów o pracę [opracowanie własne] 

 

Rodzaj umowy 

wady  

zalety 

Umowa na okres próbny 

 

 

Umowa na czas określony 

 

 

Umowa na czas 
nieokreślony 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  wybrane 

fragmenty kodeksu pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  rozróżnić rodzaje umów o pracę, 
2)  dokonać  analizy  poszczególnych  umów  o  pracę  pod  kątem  ich  wad  i  zalet  z  punktu 

widzenia pracownika – dyskusja w zespole, korzystając z kodeksu pracy, 

3)  wypełnić tabelę, 
4)  wyniki pracy zaprezentować na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

praca z materiałami pomocniczymi, 

 

dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

aktualny kodeks pracy. 

 
Ćwiczenie 3 

Pracujesz  w  zespole  2-osobowym.  Wyobraź  sobie,  że  jesteś  pracodawcą.  Właścicielem 

Piekarni  „Bułeczka”  i  chcesz  zatrudnić  pracownika.  W  związku  z  tym  musisz  podpisać 
z pracownikiem umowę o pracę. Wypełnij wzór umowy o pracę, wykorzystując dane. 

Dane do umowy: 
Krzysztof  Nowak,  urodzony  13.03.1980r.,  mieszkający  w  Łodzi,  ul.  Kowalska  30, 

podejmuje  pracę  na  pełen  etat  na  stanowisku  ciastowego  w  Twojej  Piekarni  „Bułeczka” 
w Łodzi,  ul.  Stroma  11.  Do  jego  obowiązków  będzie  należało:  przygotowanie  ciasta  do 
produkcji,  formowanie  wyrobów  piekarsko-ciastkarskich  i  szkolenie  pracowników 
młodocianych.  Wynagrodzenie  pracownika  w  okresie  próbnym  wyniesie  1700 zł  brutto. 
Postanowiłeś,  że  okres  próbny  będzie  trwał  3  miesiące,  a  druga  umowa  będzie  na  okres 
dłuższy od 2–3 lat. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  podstawowe  elementy  umowy  
o pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy danych, jakie informacje należy zawrzeć w umowie o pracę, 
2)  dokonać analizy załącznika do ćwiczenia „Umowa o pracę”, 
3)  wypełnić załącznik do ćwiczenia „Umowa o pracę”, 
4)  podpisać umowę z pracownikiem (będzie nim  kolega z zespołu). 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

załącznik do ćwiczenia wzór umowy o pracę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.3.  Majątek przedsiębiorstwa 

 

5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Pracując  w  zespole  3-4  osobowym,  sporządź  bilans  otwarcia  firmy,  tj.  Piekarni,  w  dniu 

rozpoczęcia  działalności.  Zakładamy,  że  na  ten  dzień  zostały  zrealizowane  następujące 
działania: 

  został wynajęty lokal, 

  zakupiono środek transportu, 

  zakupiono maszyny i urządzenia do produkcji pieczywa, 

  zakupiono początkowy zapas materiałów np. mąka, dodatki do pieczenia itp., 

  zostały zaciągnięte zobowiązania na okres 6 lat w wysokości 30.000 zł. 

Przyporządkuj  podane  działania  do  odpowiednich  kategorii  bilansu  zamieszczonych 

w tabeli do ćwiczenia. 

Tabela do ćwiczenia 1. Bilans otwarcia firmy [opracowanie własne] 

 

Aktywa 

Pasywa 

Majątek trwały 

lokal ......................... 

  

 

 

Kapitał własny 

  

  

 

 

Majątek obrotowy 

  

  

  

 

Kapitał obcy 

  

  

 

 

Ogółem aktywa .............................. 

Ogółem pasywa ........................... 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na strukturę bilansu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  utworzyć  zespół  3-4  osobowy,  najlepiej  ten,  w  którym  pracowałeś  przy  opracowaniu 

pomysłu na działalność gospodarczą, 

2)  dokonać analizy treści ćwiczenia oraz tabeli do ćwiczenia, 
3)  przyporządkować wymienione działania do odpowiednich kategorii – składników bilansu, 
4)  zaplanować  przybliżone  wartości  dla  zrealizowanych  działań  (pomocne  tu  będą  dane 

z ćwiczeń z jednostki modułowej: Podejmowanie działalności gospodarczej), 

5)  obliczyć ogółem aktywa i pasywa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  klasyfikacji  majątku  przedsiębiorstwa  piekarskiego.  Zapoznaj  się  z  opisem 

przypadku,  zakwalifikuj  wymieniony  tam  majątek  do  trwałego  lub  obrotowego i  wpisz go do 
podanej tabeli. 

Przypadek 
Pan Jan Nowak otworzył Piekarnię, wypieka pieczywo, pozyskał m.in. odpowiednią bazę 

ekonomiczną na którą składa się majątek trwały i obrotowy: samochód dostawczy, komputer, 
lokal,  maszyny  do  produkcji,  surowce  i  materiały  do  produkcji,  produkty  gotowe,  środki  na 
rachunku bankowym, gotówka, produkty w toku produkcji. 

Tabela do ćwiczenia 2. Klasyfikacja majątku przedsiębiorstwa [opracowanie własne] 

 

Majątek trwały 

Majątek obrotowy 

 
 
 
 
 
 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawne  rozróżnianie 
majątku trwałego i obrotowego przedsiębiorstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  rozróżnić majątek trwały i obrotowy przedsiębiorstwa, 
3)  wypełnić tabelę do ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

studium przypadku. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 3 

Oblicz  wynik  finansowy  netto  przedsiębiorstwa,  jeśli  wiesz,  że:  przychody  ze  sprzedaży 

wyrobów  wynosiły  40.000 zł,  a  koszty  własne  produkcji  wyniosły  15.000 zł.  Przedsiębiorca 
zapłacił podatek dochodowy w wysokości 20%. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na 

strukturę obliczania wyniku finansowego oraz zaplanowanie podziału zysku netto. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  obliczyć zysk brutto przedsiębiorstwa, 
3)  obliczyć podatek dochodowy jaki musi zapłacić przedsiębiorca, 
4)  obliczyć zysk netto przedsiębiorstwa. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

5.4.  Uproszczone formy rachunkowości w przedsiębiorstwie 

 

5.4.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  cenę  netto  i  kwotę  VAT  wiedząc,  że  cena  brutto  wynosi  1500 zł,  stawka  VAT 

22%. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na 

zasady obliczania wartości podatku VAT od ceny brutto. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wskazać wzory na obliczenie wartości podatku VAT, 
2)  podstawić dane do wzorów, 
3)  obliczyć kwotę podatku, 
4)  obliczyć cenę netto. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia. 
 

Ćwiczenie 2 

Przedmiotem  prowadzonej  działalności gospodarczej jest  produkcja  i  sprzedaż pieczywa. 

Wystaw fakturę sprzedaży, dysponując następującymi informacjami: 
Sprzedawca: 

  Marian Wąs Piekarnia „Bułeczka” z siedzibą w Łodzi ul. Niska 78 

  Nr NIP 777-876-12-00 

  rachunek bankowy: PBG S.A. w Łodzi nr 288857-77612-727210 

  płatność – przelewem w terminie 7 dni od daty wystawienia faktury 

Nabywca: 

  Zofia Wolska, Restauracja „Smakuś”, Łódź, ul. Jeziorna 36 

  Nr NIP 726-168-10-08 

Sprzedano: 

  100 szt. bułek poznańskich w cenie netto: 0,09 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

  50 szt. bochenków długiego chleba w cenie netto: 0,77 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

  10 szt. bochenków chleba razowego w cenie netto: 1,00 zł/szt. – stawka VAT – 22% 

  numer faktury: 40/03 

  data wystawienia: 25.03.2007 r. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na 

podstawowe  cechy  dokumentu  oraz  sprawdzić,  czy  wszystkie  pola  dokumentu  zostają 
wypełnione zgodnie z podanymi w ćwiczeniu informacjami. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  odszukać informacje na temat zasad wypełniania faktur VAT w poradniku dla ucznia, 
3)  wypełnić fakturę VAT, tak aby wszystkie pola były wypełnione w sposób prawidłowy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

faktura VAT. 
 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  zapisów  w  księdze  przychodów  i  rozchodów  przedsiębiorstwa  –  Piekarnia 

„Bułeczka” w marcu X r., dysponując podanymi informacjami: 
1)  faktura  nr  273  za  opłatę  za  telefon,  otrzymana  z  Zakładu  Telekomunikacji  w  Łodzi, 

ul. Chóralna 2 z 26.03.Xr. wartość netto 100 zł, 

2)  faktura  nr  178  z  15.03.Xr.  za  zakup  surowców  do  produkcji  pieczywa  o  wartości  netto 

600 zł, w hurtowni artykułów spożywczych w Łodzi, ul. Piękna 25, 

3)  faktura  sprzedaży  nr  350  z  18.03.Xr.dla  Restauracji  „Orfeusz”  w  Łodzi, ul.  Tuwima 25, 

wartość netto 1500 zł. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  rozwiązania  ćwiczenia  należy  omówić  akt  prawny  dotyczący 

prowadzenia  księgi  przychodów  i  rozchodów.  Należy  też  przypomnieć  terminy  wpisów 
i zasadę  chronologii.  Istotne  wydaje  się  przypomnienie  takich  terminów  jak:  koszt,  wydatek, 
przychód, dochód. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  uporządkować chronologicznie zdarzenia gospodarcze, 
2)  dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów, 
3)  dokonać podsumowania strony po zaksięgowaniu zdarzeń gospodarczych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

księga przychodów i rozchodów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego   

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  działalności 

piekarskiej”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 8, 15, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  c,  4.  d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,  
12. 
b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. a.  

 

Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić funkcje zarządzania 

Zdefiniować wizje firmy 

Scharakteryzować zarządzanie strategiczne 
przedsiębiorstwa 

PP 

Rozróżnić umiejętności kierownicze 

Zidentyfikować narzędzia motywacyjne 

Rozróżnić konflikty organizacyjne 

Zastosować metody rozwiązywania 
konfliktów 

PP 

Dobrać sposób prowadzenia negocjacji do 
korzystnych rozwiązań problemu 

PP 

Rozróżnić systemy płac 

10  Wyjaśnić pojęcie wynagrodzenie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

11  Rozróżnić umowy o pracę 

12 

Rozróżnić majątek obrotowy 
przedsiębiorstwa 

13  Rozróżnić składniki bilansu 

14 

Rozróżnić koszty zmienne w 
przedsiębiorstwie 

15 

Dobrać wynik analizy finansowej 
przedsiębiorstwa 

PP 

16 

Rozróżnić modele ustalania cen  
w przedsiębiorstwie 

17  Zdefiniować pojęcie podatku 

18  Zdefiniować pojęcie podatku akcyzowego 

19 

Scharakteryzować formy opodatkowania 
działalności gospodarczej 

PP 

20 

Wybrać rodzaje deklaracji podatkowych 
składanych przez osoby fizyczne 
prowadzące działalność gospodarczą 

PP 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Test składa się z 20 zadań, na rozwiązanie przeznaczono 45 minut. 
2.  Test powinien być przeprowadzony w tym samym czasie dla całej grupy. 
3.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  testu  koniecznie  zapoznaj  się  ze  strukturą  testu 

i zadaniami. 

4.  Uczeń rozwiązuje zadania na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. 
5.  W teście przewidziane są zadania zamknięte. 
6.  W zadaniach maksymalna ilość punktów, jaką uczeń może uzyskać wynosi 1. 
7.  Uczniowie pracują indywidualnie przy osobnych stołach. 
8.  Nie  dopuszcza  się  porozumiewania  ucznia  z  uczniem  i  nauczycielem  w  trakcie  trwania 

testu. 

9.  Należy  rozdać  uczniom  instrukcje,  z  którymi  powinni  zapoznać  się  przed  otrzymaniem 

arkuszy zadań. 

10.  Po  wyjaśnieniu  wszelkich  wątpliwości  dotyczących  przebiegu  testu  i  jego  oznaczania 

należy udostępnić uczniom: zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi. 

11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

W  dniu  dzisiejszym  przystępujesz  do  testu,  który  ma  na  celu  sprawdzenie  Twoich 

umiejętności dotyczących prowadzenia działalności piekarskiej. 

Jeśli  masz  istotny  powód,  aby  nie  przystąpić  dzisiaj  do  tego  zadania  powiadom  o  tym 

prowadzącego  test.  Przed  przystąpieniem  do  rozwiązania  testu  zapoznaj  się  uważnie 
z instrukcją: 
1.  Rozwiązanie  testu  będzie  polegało  na  udzieleniu  prawidłowych  odpowiedzi  na  każde 

zadania. 

2.  Po  otrzymaniu  zestawu  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  zapoznaj  się  z  ich  treścią 

i wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

3.  Test zawiera 20 pytań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

4.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

   

 

1.  Funkcja zarządzania, na którą składa się właściwy dobór pracowników, przekazywanie im 

poleceń  dotyczących  wykonywania  zadań  oraz  motywowanie  za  pomocą  różnych 
środków, to 
b)  planowanie. 
c)  organizowanie. 
d)  kierowanie. 
e)  kontrolowanie. 
 

2.  Wartości i cele, którymi firma się kieruje oraz wyobrażenie przyszłości, do której dąży to 

a)  misja firmy. 
b)  wizja firmy. 
c)  zarządzanie strategiczne. 
d)  cele operacyjne. 
 

3.  Zarządzanie strategiczne dotyczy 

a)  krótkiego okresu działania przedsiębiorstwa. 
b)  wyznaczenia  pojedynczych  krótkoterminowych  celów  i  podejmowanie,  decyzji 

mających duże znaczenia dla najbliższej przyszłości firmy. 

c)  wyznaczanie  celów  oraz  ustalanie  programu  działań  zmierzających  do  sprawnego 

funkcjonowania przedsiębiorstwa zgodnie z założonymi celami. 

d)  sprawnej realizacji szczegółowego planu działania i szybkiego rozwiązania doraźnych 

problemów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

4.  Umiejętności  kierownicze,  które  umożliwiają  współpracę  z  innymi  pracownikami 

przedsiębiorstwa,  poprzez  nawiązywanie  kontaktów,  rozumienia,  empatii  oraz 
motywowania poszczególnych osób i grup nazywamy umiejętnościami 
a)  technicznymi. 
b)  koncepcyjnymi. 
c)  analitycznymi. 
d)  interpersonalnymi. 
 

5.  Narzędzia motywacyjne to 

a)  bodźce  stosowane  przez  przełożonego,  w  celu  osiągania  określonych  postaw  

i zachowań podwładnych. 

b)  wszelkie  urządzenia  i  maszyny  za  pośrednictwem,  których  przełożony  może 

realizować proces motywowania. 

c)  zestaw materialnych środków kształtujących zachowania podwładnych. 
d)  ocena pracowników polegająca na wydawaniu opinii o ich pracy. 

 
6.  Konflikt,  który  wynika  z  różnicy  poglądów  lub  celów,  do  których  dążą  jego  uczestnicy 

odpowiedzialni za sukcesy i porażki firmy, to 
a)  konflikt wartości. 
b)  konflikt organizacyjny. 
c)  konflikt racji. 
d)  konflikt dwóch osobowości. 

 
7.  Jeżeli  jedna  ze  stron  konfliktu,  chce  osiągnąć  swoje  cele,  nie  bierze  pod  uwagę  celów 

drugiej strony, to zostaje rozwiązanie konfliktu metodą 
a)  kompromisu. 
b)  dominacji. 
c)  liberalną. 
d)  dwóch zwycięzców. 

 
8.  Jeżeli  jednej  ze  stron  negocjacyjnych  zależy  na  poszukaniu  rozwiązań  akceptowanych 

i przynoszących korzyści wszystkim stronom, zastosuje prowadzenie negocjacji w sposób 
a)  twardy. 
b)  ugodowy. 
c)  rzeczowy. 
d)  liberalny. 

 
9.  Ścisła  zależność  wysokości  wynagrodzenia  od  ilości  wykonywanej  pracy  występuje  

w formie płacy 
a)  czasowej. 
b)  akordowej. 
c)  czasowo-premiowej. 
d)  prowizyjnej. 

 
10.  Wynagrodzenie, to 

a)  świadczenie urzędu pracy na rzecz zarejestrowanego. 
b)  świadczenie pracownika na rzecz pracodawcy. 
c)  świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika z tytułu wykonywanej pracy. 
d)  świadczenie emerytalne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

11.  Tegoroczny  absolwent  Technikum  Przemysłu  Spożywczego  poszukuje  stałej  pracy. 

Najkorzystniejsza dla niego umowa o pracę, to 
a)  umowa na czas nieokreślony. 
b)  umowa na okres próbny. 
c)  umowa na czas wykonania określonej pracy. 
d)  umowa na czas określony (w tym na zastępstwo). 

 
12.  Elementami majątku obrotowego przedsiębiorstwa są 

a)  zapasy, rzeczowy majątek trwały, należności. 
b)  zapasy, należności, gotówka w kasie. 
c)  zapasy, materiały, budynki. 
d)  maszyny, akcje, licencje. 

 
13.  Bilans przedsiębiorstwa odzwierciedla 

a)  wszystkie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo. 
b)  majątek przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania w danej chwili. 
c)  straty i zyski w poszczególnych latach. 
d)  wynik finansowy przedsiębiorstwa. 

 
14.  Koszty  zmienne  związane  są  z  funkcjonowaniem  przedsiębiorstwa  i  zależą  od  wielkości 

produkcji, zaliczamy do nich 
a)  koszty surowców i robocizny. 
b)  koszty czynszu za lokal i zużywanie się maszyn. 
c)  koszty ubezpieczenia pracowników produkcyjnych i administracyjnych. 
d)  koszty robocizny i odsetki kredytu. 

 
15.  Piekarnia „Rogalik” osiągnęła przychód ze sprzedaży wyrobów w wysokości 100.000 zł, a 

koszty  własne  produkcji  wynosiły  60.000 zł.  Zapłacono  podatek  dochodowy  
w wysokości 20%. Ustal zysk netto 
a)  24.000 zł 
b)  32.000 zł 
c)  40.000 zł 
d)  8.000 zł 

 
16.  Jeżeli  przedsiębiorca  ustala  cenę  produktu  na  podstawie  sytuacji  na  rynku,  kierując  się 

cenami konkurentów i potrzebami klientów, to stosuje model ustalania cen 
a)  księgowy. 
b)  ekonomiczny. 
c)  bilansowania cen. 
d)  tylko na podstawie cen produktów konkurencji. 

 
17.  Podatek, to 

a)  dobrowolna kwota płacona na rzecz państwa. 
b)  obligatoryjna  kwota  płacona  na  rzecz  państwa  przez  każdego  obywatela  wynosząca 

100 zł miesięcznie. 

c)  stawka procentowa od transakcji na giełdzie. 
d)  przymusowe świadczenie pieniężne, które pobierane jest przez państwo lub gminy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

18.  Podatek akcyzowy jest podatkiem 

a)  od towarów luksusowych i produktów o niskim koszcie wytworzenia. 
b)  od wszystkich produktów krajowych. 
c)  od wszystkich produktów importowanych. 
d)  tylko od usług. 

 
19.  Forma opodatkowania kartą podatkową, charakteryzuje się tym, że 

a)  stawka podatku ustalana jest kwotowo, niezależnie od osiągniętego dochodu. 
b)  stawki podatku są zależne od rodzaju prowadzonej działalności. 
c)  podatek płacony jest od dochodu pomniejszonego o wydatki. 
d)  występuje obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 

 
20.  Przedsiębiorca,  który  prowadzi  podatkową  księgę  przychodów  i  rozchodów,  ma 

obowiązek comiesięcznie wysyłać do urzędu skarbowego 
a)  deklaracji PIT-36. 
b)  deklaracji PIT-28. 
c)  deklaracji VAT-7. 
d)  deklaracji ZUS. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Prowadzenie działalności piekarskiej 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

Test 2

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  działalności 

piekarskiej”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 8, 14, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  a,  5.  a,  6.  b,  7.  c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a.  

 

Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować funkcje zarządzania 

Zdefiniować misje firmy 

Określić strukturę organizacyjną 
przedsiębiorstwa 

PP 

Rozróżnić style kierowania 

Wyjaśnić pojęcie motywowanie 

Zidentyfikować komunikację 
interpersonalną 

Scharakteryzować metody rozwiązywania 
konfliktów 

PP 

Scharakteryzować sposób prowadzenia 
negocjacji 

PP 

Wyjaśnić pojęcie płacy netto 

10  Rozróżnić źródła prawa pracy 

11  Rozróżnić umowy cywilnoprawne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

12  Rozróżnić majątek trwały przedsiębiorstwa 

13  Rozróżnić składniki bilansu 

14  Zastosować umowę leasingową 

PP 

15  Rozróżnić koszty stałe w przedsiębiorstwie 

16  Określić cenę hurtową produktu 

PP 

17  Zdefiniować pojęcie podatku VAT 

18  Wyjaśnić pojęcie zysku 

19 

Scharakteryzować formy opodatkowania 
działalności gospodarczej 

PP 

20  Rozróżnić dowody księgowe 

 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Test składa się z 20 zadań, na rozwiązanie przeznaczono 45 minut. 
2.  Test powinien być przeprowadzony w tym samym czasie dla całej grupy. 
3.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  testu  koniecznie  zapoznaj  się  ze  strukturą  testu  

i zadaniami. 

4.  Uczeń rozwiązuje zadania na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. 
5.  W teście przewidziane są zadania zamknięte. 
6.  W zadaniach maksymalna ilość punktów, jaką uczeń może uzyskać wynosi 1. 
7.  Uczniowie pracują indywidualnie przy osobnych stołach. 
8.  Nie  dopuszcza  się  porozumiewania  ucznia  z  uczniem  i  nauczycielem  w  trakcie  trwania 

testu. 

9.  Należy  rozdać  uczniom  instrukcje,  z  którymi  powinni  zapoznać  się  przed  otrzymaniem 

arkuszy zadań. 

10.  Po  wyjaśnieniu  wszelkich  wątpliwości  dotyczących  przebiegu  testu  i  jego  oznaczania 

należy udostępnić uczniom: zestaw zadań testowych i kartę odpowiedzi. 

11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia  

 

 

W  dniu  dzisiejszym  przystępujesz  do  testu,  który  ma  na  celu  sprawdzenie  Twoich 

umiejętności dotyczących prowadzenia działalności piekarskiej. 

Jeśli  masz  istotny  powód,  aby  nie  przystąpić  dzisiaj  do  tego  zadania  powiadom  o  tym 

prowadzącego  test.  Przed  przystąpieniem  do  rozwiązania  testu  zapoznaj  się  uważnie 
z instrukcją: 
1.  Rozwiązanie  testu  będzie  polegało  na  udzieleniu  prawidłowych  odpowiedzi  na  każde 

zadania. 

2.  Po  otrzymaniu  zestawu  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  zapoznaj  się  z  ich  treścią  

i wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

3.  Test zawiera 20 pytań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

4.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź zaznaczyć kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 

1.  Podstawowe funkcje zarządzania, to 

a)  planowanie, organizowanie, kierowanie. 
b)  planowanie, motywowanie, zarządzanie. 
c)  planowanie, negocjowanie, kierowanie. 
d)  zarządzanie, kontrolowanie, negocjowanie. 

 
2.  Tożsamość  i  główny  cel  istnienia  firmy  oraz  informacje  o  docelowych  kierunkach, 

najważniejszych produktach firmy, określa 
a)  misja. 
b)  wizja. 
c)  cele strategiczne. 
d)  plan marketingowy. 

 
3.  Struktura organizacyjno-funkcjonalna przedsiębiorstwa, polega na 

a)   podporządkowaniu liniowym poszczególnych działów przedsiębiorstwa. 
b)  gaszeniu konfliktów w obrębie poszczególnych komórek przedsiębiorstwa. 
c)  tworzeniu  komórek  według  kryterium  funkcji  wykonywanych  w  danym 

przedsiębiorstwie. 

d)  wyodrębnieniu komórek zarządu ze struktury przedsiębiorstw. 

 
4.  Styl, w którym kierownik jest przede wszystkim skoncentrowany na zadaniach nazywamy 

stylem 
a)  autokratycznym. 
b)  demokratycznym. 
c)  liberalnym. 
d)  pragmatycznym. 

 
5.  Motywowanie, oznacza 

a)  proces kierowniczy, którego istotą jest wpływanie na podwładnych tak, żeby podczas 

zaspokajania ich potrzeb, realizować potrzeby organizacji. 

b)  proces kierowniczy opierający się na braku systemu kar i nagród. 
c)  umiejętność  manipulowania  ludźmi  mająca  na  celu  osiągnięcie  jak  największych 

korzyści. 

d)  bezwzględne wykorzystanie podwładnych do realizacji własnych celów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

6.  Komunikacja interpersonalna, to 

a)  wszelkie formy organizacji transportu miejskiego. 
b)  sposób przekazywania informacji za pomocą kanałów informacyjnych. 
c)  przekazywanie wiadomości za pomocą komunikatów radiowych. 
d)  informacje prasowe. 

 

7.  Strategia dominacji charakteryzuje się tym, że 

a)  każda ze stron konfliktu trochę korzysta i trochę traci. 
b)  cele uczestników konfliktu są maksymalnie zrealizowane. 
c)  jedna  ze  stron  konfliktu,  chcąc  osiągnąć  swoje  cele,  nie  bierze  pod  uwagę  celów 

drugiej strony. 

d)  jedna ze stron konfliktu wycofuje się. 

 

8.  Sprawne negocjacje charakteryzują się 

a)  tylko dynamizmem. 
b)  tylko trwałością rozwiązania sytuacji konfliktowej. 
c)  dynamizmem i trwałością rozwiązania sytuacji konfliktowej. 
d)  zawarciem kompromisu. 

 

9.  Płaca netto jest to 

a)  płaca  brutto  pomniejszona  o  składkę  ZUS  i  zaliczkę  na  poczet  podatku 

dochodowego. 

b)  płaca nie obciążona podatkiem. 
c)  płaca, która jest faktycznym kosztem pracodawcy. 
d)  wynagrodzenie za pracę najemną. 

 

10.  Zbiór  podstawowych  praw  i  obowiązków  pracowników  oraz  pracodawców,  jakie 

wynikają ze stosunku pracy, to 
a)  układ zbiorowy pracy. 
b)  kodeks pracy. 
c)  regulamin pracy. 
d)  kodeks cywilny. 

 

11.  Pracę można także wykonywać na podstawie umów cywilnoprawnych, do których należą 

a)  umowa na czas określony i umowa zlecenie. 
b)  umowa zlecenie i umowa o dzieło. 
c)  umowa na czas nieokreślony i umowa o dzieło. 
d)  umowa na czas wykonania pracy i na okres próbny. 

 

12.  Elementami majątku trwałego przedsiębiorstwa, są 

a)  budynki, produkty gotowe, gotówka w kasie. 
b)  licencje, należności, grunty. 
c)  maszyny, budynki, grunty. 
d)  zapasy, należności, środki pieniężne. 

 
13.  Aktywa przedsiębiorstwa to 

a)  samochód dostawczy, budynek, gotówka w kasie. 
b)  samochód dostawczy, kapitał właściciela, zobowiązania wobec banku. 
c)  budynek, kapitał właściciela, gotówka w kasie. 
d)  kapitał właściciela, pożyczka od krewnych, kredyt w banku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

14.  Jeżeli jedna strona finansuje zakup określonej rzeczy i przekazuje drugiej do użytkowania 

w  zamian  za  opłacanie  czynszu,  natomiast  strona  użytkująca  ma  prawo  do  zakupu  tej 
rzeczy po pewnym czasie, ale nie zawsze z tego korzysta, to jest to 
a)  najem. 
b)  dzierżawa. 
c)  leasing. 
d)  używanie. 

 
15.  Koszty  stałe  związane  z  funkcjonowaniem  przedsiębiorstwa  są  niezależne  od  wielkości 

produkcji, zaliczamy do nich  
a)  koszty czynszu i amortyzacji budynków. 
b)  koszty czynszu i koszty surowców. 
c)  koszty robocizny i koszty surowców. 
d)  płace pracowników administracyjnych i koszty materiałów do produkcji. 

 
16.  Właściciel hurtowni papierniczej w Łodzi kupuje w Zakładach Papierniczych zeszyty po 2 

złote i dolicza marżę hurtową równą 10%. Cena zeszytów w hurtowni wynosi 
a)  2,20 zł 
b)  2,86 zł 
c)  3,00 zł 
d)  2,10 zł 

 
17.  VAT jest podatkiem 

a)  dochodowym od osób prawnych. 
b)  dochodowym od osób fizycznych. 
c)  od nieruchomości. 
d)  od wartości dodanej od towarów i usług. 

 
18.  Zysk, to 

a)  różnica między wartością przychodów a kosztami. 
b)  koszty stałe pomniejszone o koszty zmienne. 
c)  dochodowość produktu. 
d)  straty i zyski w poszczególnych latach. 

 
19.  Forma opodatkowania na zasadach ogólnych, charakteryzuje się tym, że 

a)  brak obowiązku sprawozdawczego (prowadzenia księgi), 
b)  stawki podatku zależne od rodzaju działalności, 
c)  najprostsza forma opodatkowania, 
d)  obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. 

 
20.  Podstawą zapisów w księdze przychodów i rozchodów są następujące dokumenty 

a)  faktury VAT, lista płac, dowody opłat bankowych. 
b)  faktury VAT, PIT-28, lista płac. 
c)  faktury VAT, PIT-36, dowody opłat pocztowych. 
d)  faktury korygujące, umowa zlecenie, umowa o pracę. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Prowadzenie działalności piekarskiej 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

7. LITERATURA

  

  

 

1.  Bieńkowska K.: Uproszczone formy ewidencji gospodarczej stosowane w małych firmach. 

WSIP, Warszawa 1998 

2.  Flis I., Makiewicz M..: Własna firma. Wydawnictwo Park Sp. z o.o., Bielsko Biała 2004 
3.  Gregorczyk  S.,  Romanowska  M.,  Sopińska  A.,  Wachowiak  P.:  Przedsiębiorczość  bez 

tajemnic. WSIP, Warszawa 2002 

4.  Makieła Z., Rachwał T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005 
5.  Sepkowska Z., Żurakowski F.: Wprowadzenie do zarządzania. WSIP, Warszawa 2000 
6.  Żurakowski  F.:  Przedsiębiorczość  –  Poszukiwanie  pomysłu  na  firmę  i  jej  uruchomienie. 

WSIP, Warszawa 1999 

 

Literatura metodyczna 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002