background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
 
 
Danuta Bajor   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich 
741[02].Z3.06        

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

 
 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Oczoś 
mgr inż. Maria Plocke 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Kośka 

 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z3.06 
„Wytwarzanie  specjalnych  wyrobów  piekarskich”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu piekarz. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1.  Pieczywo specjalne 

14 

5.1.1.  Ćwiczenia 

14 

5.2.  Pieczywo specjalne trwałe 

18 

5.2.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

           

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej „Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich” 
w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  umożliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 

umiejętności samokształcenia, 

  ewaluację osiągnięć uczniów, 

  wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 

metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

ćwiczeń laboratoryjnych, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy grupowej. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

piekarskiej 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta pszennego 

741[02].Z3.03 

Sporządzanie ciasta 

mieszanego 

741[02].Z3.02 

Sporządzanie ciasta żytniego 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu ciasta 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku ciasta 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie specjalnych 

wyrobów piekarskich 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie jakości 

wyrobów piekarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

określać znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka, 

 

czytać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji pieczywa, 

 

stosować środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju wykonywanych prac, 

 

dobrać  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  i substancje  wspomagające  proces 
produkcji wyrobów piekarskich, 

 

oceniać jakość surowców, dodatków i materiałów pomocniczych, 

 

przygotowywać surowce do produkcji, 

 

określać wpływ przygotowania surowców na przebieg procesów technologicznych, 

 

określać zasady doboru metod prowadzenia ciasta, 

 

ustalać parametry technologiczne prowadzenia ciasta, 

 

sporządzać ciasto pszenne, żytnie i mieszane, 

 

dokonać organoleptycznej oceny półproduktów i wyrobów gotowych, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do sporządzania i obróbki ciasta, 

 

dokonać obróbki ciasta: dzielenia, ważenia, formowania, rozrostu, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do wypieku pieczywa, 

 

przeprowadzać wypiek różnych asortymentów pieczywa, 

 

dokonać pomiarów z zastosowaniem urządzeń kontrolno-pomiarowych, 

 

określać metody pakowania i konfekcjonowania wyrobów piekarskich, 

 

pakować wyroby piekarskie, 

 

konfekcjonować wyroby piekarskie 

 

obsługiwać maszyny i urządzenia do produkcji wyrobów piekarskich, 

 

określać zagrożenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń piekarskich, 

 

porównywać linie technologiczne do produkcji wyrobów piekarskich, 

 

rozpoznawać wady wyrobów oraz określać sposoby zapobiegania powstawaniu wad, 

 

stosować  zasady  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej  (GMP)  i  Dobrej  Praktyki  Higienicznej 
(GHP) w procesach produkcji pieczywa, 

 

przestrzegać przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować proces technologiczny produkcji pieczywa specjalnego, 

 

zaplanować  czynności  wykonywane  podczas  produkcji  pieczywa  skrobiowego, 
pełnoziarnistego żytniego, pumpernikla, pieczywa ekstrudowanego, 

 

określić parametry technologiczne oraz metody produkcji pieczywa specjalnego, 

 

porównać sposoby produkcji pieczywa tradycyjnego i pieczywa specjalnego, 

 

określić i dobrać sposoby pakowania piekarskich wyrobów specjalnych, 

 

określić warunki przechowywania i transportu piekarskich wyrobów specjalnych, 

 

zastosować  przepisy  dotyczące  higieny  produkcji  oraz  przechowywania  pieczywa 
specjalnego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1                    

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich        
741[02].Z3.06 

Temat:  Porównanie  produkcji  pieczywa  chrupkiego  z  produkcją  chleba  pszennego 

zwykłego. 

Cel  ogólny:  Porównywanie  sposobów  produkcji  pieczywa  specjalnego  i  chleba  pszennego 

zwykłego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować proces produkcji pieczywa chrupkiego, 

 

scharakteryzować proces produkcji chleba pszennego zwykłego, 

 

porównać sposób spulchniania ciast, metody sporządzania ciast, 

 

dobrać maszyny, urządzenia oraz drobny sprzęt piekarski do produkcji pieczywa 
chrupkiego i pieczywa pszennego zwykłego, 

 

wskazać różnice w sposobie wypieku, 

 

dobrać opakowanie do pieczywa chrupkiego i chleba pszennego zwykłego, 

 

współpracować w grupie, 

 

zaprezentować zadanie na forum grupy,  

 

przeprowadzić samoocenę i ocenę prac innych zespołów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  foliogram przedstawiający schemat blokowy produkcji pieczywa chrupkiego, 

  plansze, schematy przedstawiające produkcję pieczywa pszennego, 

  schematy technologiczne produkcji ciast pszennych zwykłych, 

  zestawy receptur piekarskich, 

  maszyny i urządzenia piekarskie lub plansze, prospekty prezentujące najnowsze maszyny  

i urządzenia stosowane w piekarstwie, 

  zestaw zadania dla każdej grupy, 

  duże arkusze papieru i mazaki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu i celów zajęć dydaktycznych. 
2.  Przypomnienie przez uczniów produkcji pieczywa chrupkiego. 
3.  Uzupełnienie  i  korekta  przez  nauczyciela  na  podstawie  foliogramu  przedstawiającego 

schemat blokowy produkcji pieczywa chrupkiego: 
 
Foliogram: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

Formowanie 

Znakowanie 

Krojenie płatków 

ciasta 

Wypiek 

Schładzanie 

Dodatek 

nasion 

Mieszanie 

ciasta 

Pakowanie 

Schładzanie 

napowietrzanie 

Magazyn 

mąka 

woda 

Krojenie płatków 

pieczywa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  Podział grupy na zespoły 3–4 osobowe i wprowadzenie do wykonywanego ćwiczenia. 
5.  Temat ćwiczenia-zadania do wykonania: 

Korzystając z receptur, schematów technologicznych produkcji ciast pszennych zwykłych, 
maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  produkcji ciast  pszennych  porównaj  sposób produkcji 
chleba pszennego zwykłego z pieczywem chrupkim. 
Opracowane  porównanie  i  wnioski  zapiszcie  wyraźnie  na  dużych  arkuszach  przy  pomocy 
mazaków, tak aby na zakończenie zajęć zaprezentować na forum. 
Do opracowania możecie wykorzystać zaproponowaną tabelę: 

 

Lp. 

Etapy, czynności 

produkcyjne, inne 

czynniki 

Produkcja chleba 

pszennego zwykłego 

Produkcja 

pieczywa 

chrupkiego 

Wnioski 

1. 

Surowce podstawowe 

 

 

 

2. 

Dodatki, materiały 
pomocnicze 

 

 

 

3. 

Sposób spulchniania 
ciast 

 

 

 

4. 

Metody sporządzania 
ciast 

 

 

 

5. 

Fazy  sporządzania 
ciast 

 

 

 

6. 

Parametry 
poszczególnych faz 

 

 

 

7. 

 

Kształtowanie  

 

 

 

8. 

Rozrost 
uformowanych kęsów 

 

 

 

Przygotowanie do 
wypieku 

 

 

 

10. 

 

Sposób wypieku 

 

 

 

11. 

 

Parametry wypieku 

 

 

 

12. 

 

Studzenie  

 

 

 

13. 

 

Sposób pakowania 

 

 

 

14. 

Drobny sprzęt 
piekarski 

 

 

 

15. 

Niezbędne maszyny 
i urządzenia 

 

 

 

16. 

Inne  
 

 

 

 

 
6.  Prezentacja opracowanych zadań na forum. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 
Porównanie  wykonanych  zadań  przez  poszczególne  grupy.  Podsumowanie  wniosków. 
Samoocena uczniów i ocena przez nauczyciela poszczególnych grup i osób. 
 
Praca domowa 
Opracowane zadanie należy wpisać do zeszytu. Wyciągnięte wnioski zaznaczyć na kolorowo. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie ocen przez poszczególne grupy na podstawie samooceny, 

 

ocena pracy domowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Scenariusz zajęć 2                    

 
 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich 
741[02].Z3.06 

Temat: Produkcja chleba skrobiowego bezglutenowego. 

Cel ogólny: Sporządzanie ciasta na chleb skrobiowy bezglutenowy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasad higieny produkcji, 

 

wskazać zagrożenia wynikające przy produkcji pieczywa dietetycznego, 

 

dobrać surowce do produkcji chleba skrobiowego bezglutenowego, 

 

ocenić jakość surowców i dodatków, 

 

odważyć surowce i dodatki, 

 

przygotować surowce do produkcji, 

 

sporządzić ciasto zgodnie z opisem technologicznym, 

 

ustalić parametry poszczególnych faz, 

 

obserwować i ocenić jakość półproduktów, 

 

dobrać i obsłużyć maszyny oraz urządzenia do sporządzania ciasta. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 5-osobowych (w zależności od ilości stanowisk pracy). 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  receptura na chleb skrobiowy i opis sporządzania ciasta dla każdej grupy uczniów, 

  stanowisko do sporządzania ciast piekarskich, 

  zestaw surowców dla każdej grupy. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel przedstawia temat i cel zajęć dydaktycznych. 
2.  Uczniowie przypominają produkcję pieczywa skrobiowego bezglutenowego.  
3.  Nauczyciel uzupełnia i podsumowuje na podstawie schematu blokowego (foliogram). 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
4.  Nauczyciel dzieli grupę na zespoły w zależności od ilości stanowisk produkcyjnych. 
5.  Nauczyciel  przypomina  o  obowiązujących  zasadach  bezpieczeństwa  pracy  i  wysokiej 

higienie produkcji. 

Mieszanie 

Rozczynianie 

Rozpuszczanie 

Rozpuszczanie 

Upłynnianie 

Miesienie ciasta 

Fermentacja 

Ważenie kęsów 

Formowanie 

Fermentacja końcowa 

Zwilżanie kęsów 

Wypiek 

Zwilżanie wodą 

Pakowanie 

skrobia 

pektyna 

drożdże 

woda 

cukier 

sól 

margaryna 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

6.  Nauczyciel przeprowadza instruktaż na temat wykonywanego zadania. Zwraca uwagę, aby 

na stanowiskach pracy panował ład i porządek i nie znalazła się mąka piekarska. 

7.  Każda  grupa  otrzymuje  recepturę,  którą  przelicza  na  1kg  skrobi  oraz  opis  sporządzania 

ciasta na chleb skrobiowy. 

 
CHLEB SKROBIOWY 
 
Opis  
Chleb  skrobiowy  produkowany  jest  z  zastosowaniem  drożdży  do  fermentacji  ze  skrobi 
pszennej,  ziemniaczanej,  kukurydzianej  lub  innej,  cukru,  margaryny  i  pektyny,  w  bochenkach 
fermentujących w formach, pakowany w torebki z folii polietylenowej lub w tomofan. 
Receptura: 
Skrobia – 100kg 
Pektyna – 7kg 
Drożdże – 5kg 
Cukier – 6kg 
Margaryna – 2kg 
Do smarowania form olej jadalny – 0,50kg 
 
Opis sporządzania ciasta 
Odważoną  i  przesianą  skrobię  oraz  pektynę  dokładnie  mieszamy,  dodajemy  drożdże 
rozprowadzone  w  wodzie  o  temperaturze 30 – 32ºC w proporcji 3 : 1. Cukier rozpuszczamy  
w  części  wody  przeznaczonej  do  ciasta.  Margarynę  dodajemy  w  postaci  płynnej.  Ilość 
dodawanej wody do wytwarzanego ciasta należy ustalić w drodze prób dla każdej partii skrobi 
i  pektyny,  gdyż  nawet  niewielki  jej  nadmiar  lub  niedomiar  wpływa  niekorzystnie  na  jakość 
miękiszu pieczywa.  
Temperatura wody dodawanej do ciasta powinna wynosić 35 – 40ºC. 
Wydajność ciasta skrobiowego kształtuje się przeważnie w granicach 168 – 175. 
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, tak aby ciasto było jednorodne. 
Fermentacja ciasta powinna odbywać się w temperaturze 30 – 35ºC przez 90 minut z tym, że 
po 60 minutach stosuje się tzw. „przebicie”. 
Po sprawdzeniu dojrzałości ciasta należy odważyć kęsy po 360 gram. 
 
8.  Uporządkowanie stanowisk pracy i zgłoszenie zakończenia ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
Każdy  z  zespołów  prezentuje  swoje  ciasto  omawiając  problemy,  które  wyniknęły  w  czasie 
wykonywania zadania. Oceniają również jakość gotowego ciasta skrobiowego. 
 
Praca domowa 
W zeszycie opisz sporządzanie ciasta skrobiowego. Opracuj schemat technologiczny produkcji 
tego ciasta. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena jakości wyprodukowanego ciasta przez poszczególne grupy, 

 

aktywność poszczególnych osób w trakcie wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena pracy domowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.   ĆWICZENIA

               

 

 

5.1.  Pieczywo specjalne 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź  ciasto  na  chleb  skrobiowy  bezglutenowy  ustalając  ilość  wody,  którą  należy 

dodać do ciasta na podstawie jego konsystencji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem przepisów  bezpieczeństwa  i higieny  pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne  grupy  uczniów.  Nauczyciel  sprawdza  jakość  drobnego  sprzętu  i  sprawność 
urządzeń  stosowanych  przez  uczniów.  Ćwiczenie  powinno  być  poprzedzone  niezbędnymi 
informacjami o chlebie skrobiowym bezglutenowym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną,  
2)  odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z podaną recepturą: 

  skrobia ziemniaczana – 0,20 kg 

  skrobia kukurydziana – 0,80 kg 

  pektyna – 0,05 kg 

  drożdże – 0,10 kg 

  cukier – 0,06 kg 

  olej sojowy – 0,03 kg 

  sól kuchenna – 0,015 kg 

  olej do smarowania  form – 0,004 kg 

3)  ustalić  kolejność  wykonywanych  czynności na  podstawie  schematu blokowego produkcji 

chleba skrobiowego bezglutenowego, 

4)  odmierzyć małe porcje wody na cylindrze miarowym i stopniowo dozować do mieszaniny 

skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej i pektyny oraz do całej ilości ciasta, 

5)  mieszać ciasto, 
6)  obserwować konsystencję ciasta, 
7)  ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta, 
8)  obliczyć sumę zastosowanej wody do sporządzanego ciasta,  
9)  zapisać w zeszycie recepturę oraz ilość zużytej wody, 
10)  zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia. 

 

       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

instruktaż z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

schematy technologiczne, 

 

foliogramy, 

 

miesiarka – mikser, 

   wagi, 

   cylinder miarowy, 

   sito, 

   miseczki – naczynia na poszczególne surowce, 

   surowce:  skrobia  kukurydziana,  skrobia  ziemniaczana,  pektyna,  drożdże,  cukier,  olej  

 sojowy, sól kuchenna, olej kuchenny do smarowania  form. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj do produkcji łamane ziarno żyta na chleb żytni pełnoziarnisty.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny  pracy. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców. Ponieważ namaczanie 
ziarna powinno trwać 12 godzin ćwiczenie należy zaplanować tak, aby zakończenie odbyło się 
po 8–10 godzinach lub rano na drugi dzień. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w 
tematykę produkcji chleba pełnoziarnistego z żyta. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną,  
2)   odważyć dokładnie 3,5 kg łamanego ziarna żyta i 2,25 kg wody, 
3)   ustalić temperaturę fazy na ok. 24ºC, 
4)   przeprowadzić moczenie ziarna przez około 12 h, 
5)   obserwować stopień namięknięcia ziarna, 
6)   ustalić na podstawie oceny organoleptycznej prawidłowy stan namoczenia ziarna, 
7)   zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich, 

 

Foliogramy:  schemat  blokowy  produkcji  chleba  pełnoziarnistego  z  żyta  i  schemat 
technologiczny produkcji ciasta na ten chleb, 

   naczynie do moczenia ziarna, 

   wagi, 

   zegar, 

   cylinder miarowy, 

   surowce: łamane ziarno żyta i woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj rozczyn żytni do ciasta na chleb pumpernikiel. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny pracy. 
Uczniowie  powinni  być  wcześniej  wprowadzeni  w  tematykę  produkcji  chleba  pumpernikla 
oraz rodzajów produkowanych rozczynów w piekarstwie. 
Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują  samodzielnie,  czy  w  grupach  ze 
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)   dobrać i zastosować odzież ochronną do wykonywanego ćwiczenia,  
2)   odważyć dokładnie wszystkie surowce: 

 

mąka żytnia typ 2000 – 2,50 kg 

 

woda – 1,40 kg 

 

drożdże – 0,10 kg 

3)   ustalić kolejność wykonywanych czynności przy sporządzaniu rozczynu żytniego, 
4)   wymieszać wszystkie składniki ustalając temperaturę rozczynu ok. 28ºC, 
5)   posypać powierzchnię rozczynu mąką, 
6)   obserwować fermentację przez ok. 3,5 godziny, 
7)   ustalić dojrzałość rozczynu żytniego na podstawie oceny organoleptycznej, 
8)   zapisać  w  zeszycie  kolejność  wykonywanych  czynności,  parametry  fermentacji  oraz  

 czynniki decydujące o dojrzałości fazy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór receptur piekarskich,  

 

foliogram ze schematem technologicznym produkcji ciasta na chleb pumpernikiel, 

   miesiarka – mikser, 

   wagi, 

   cylinder miarowy, 

   sito, 

   naczynia, 

   surowce: mąka żytnia typ 2000, drożdże, woda.  

 

Ćwiczenie 4 

Przeprowadź ocenę organoleptyczną chleba pumpernikla. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonywania  oceny  organoleptycznej  pieczywa  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  pracują 
samodzielnie,  czy  w  grupach  ze  względu  na  konieczność  przygotowania  odpowiedniej  ilości 
chleba pumpernikla.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)   wykorzystać normy dotyczące oceny organoleptycznej produktów spożywczych, 
2)   przeprowadzić ocenę opakowania,  
3)   przeprowadzić ocenę organoleptyczną chleba pumpernikla, 
4)  wynotować  skład  surowcowy  chleba  i  porównać  go  z recepturą podaną w Poradniku dla     

ucznia, 

5)   zapisać swoje ustalenia w zeszycie, 
6)   oddać nauczycielowi do sprawdzenia notatkę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

dyskusja sterowana, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   Polskie Normy dotyczące oceny organoleptycznej, 

   chleb pumpernikiel w różnych opakowaniach. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.2.  Pieczywo specjalne trwałe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustal najczęściej produkowane asortymenty pieczywa chrupkiego w Polsce. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zaplanować 

odpowiednią  ilość  pieczywa  chrupkiego  –  na  jedną  osobę  lub  poszczególne  grupy  uczniów, 
powinien  omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.    Ćwiczenie  powinno  być  poprzedzone  niezbędnymi 
informacjami  o  produkcji  pieczywa  chrupkiego.  Nauczyciel  powinien  również  przygotować 
foliogram  przedstawiający  tabelę,  którą  uczniowie  będą  wypełniać  w  trakcie  wykonywania 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wykorzystać strony internetowe, katalogi wyrobów piekarskich lub opakowania pieczywa 

chrupkiego, 

2)  ustalić  asortyment  i  przyporządkować  go  poszczególnym  podgrupom  pieczywa  

chrupkiego, 

3)  ustalić skład surowcowy danego asortymentu, 
4)  wypełnić załączoną tabelę, 
5)  opisać sposób pakowania pieczywa chrupkiego, 
6)  zrobić notatkę w zeszycie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

  zbiory receptur i katalogów wyrobów piekarskich, 

  zbiór pieczywa chrupkiego lub jego opakowań, 

  foliogram z tabelą: 

 

Tabela do ćwiczenia 1. Pieczywo chrupkie [opracowanie własne] 

Podgrupa  wyrobów 

Asortymenty 

Skład surowcowy 

Pieczywo pszenne 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracuj  zestaw  wyróżników  jakościowych  (organoleptycznych),  które  należy  sprawdzać 

przy produkcji wyrobów ekstrudowanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zaplanować 

odpowiednią  ilość  wyrobów  ekstrudowanych  oraz  typowych  surowców  stosowanych  do  ich 
produkcji  na  poszczególne  grupy  uczniów.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  należy  podzielić 
grupę  na  zespoły,  omówić  jego  przebieg  i  przypomnieć  za  pomocą  foliogramu  produkcję 
wyrobów ekstrudowanych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wykorzystać  normy  dotyczące  oceny  organoleptycznej  surowców  i  produktów  

spożywczych, 

2)  przeprowadzić ocenę organoleptyczną wybranych surowców i dodatków, 
3)  przeprowadzić ocenę organoleptyczną wyrobów ekstrudowanych, 
4)  zapisać swoje ustalenia na arkuszu papieru i zaprezentować na forum grupy, 
5)  oddać nauczycielowi do sprawdzenia arkusze lub notatkę w zeszycie. 

 

       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

instruktaż, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Polskie Normy dotyczące oceny organoleptycznej, 

 

foliogram z linią do produkcji wyrobów ekstrudowanych, 

 

zbiór wyrobów ekstrudowanych lub jego opakowań, 

 

arkusze papieru i mazaki. 

 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracuj  schemat  blokowy  produkcji  wyrobu  ekstrudowanego  kukurydzianego  o  smaku 

papryki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć za pomocą 

foliogramu  produkcję  typowych  wyrobów  ekstrudowanych.  Zaproponować  zaprojektowanie 
nowego wyrobu ekstrudowanego na bazie mąki kukurydzianej o smaku papryki. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wykorzystać schemat linii do produkcji wyrobów ekstrudowanych, 
2)  wykorzystać strony internetowe przedstawiające różne wyroby ekstrudowane, 
3)  ustalić  surowce  i  dodatki,  które  należy  zastosować  do  produkcji  zaprojektowanego 

wyrobu ekstrudowanego, 

4)  ustalić kolejność czynności i operacji technologicznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5)  narysować schemat blokowy produkcji w zeszycie, 
6)  oddać zeszyt nauczycielowi do sprawdzenia. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

foliogram z linią do produkcji wyrobów ekstrudowanych, 

 

przybory do rysowania schematu blokowego. 

 
Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porównaj wartość odżywczą chleba żytniego pełnoziarnistego z chlebem żytnim chrupkim. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć za pomocą 

foliogramów  produkcję  typowych  wyrobów  piekarskich  i  produkcję  chleba  pełnoziarnistego  i 
chrupkiego.  Powinien  zwrócić  uwagę  na  stosowane  surowce  i  na  składniki  podnoszące 
wartość odżywczą wyrobów piekarskich. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)   wykorzystać tabelę składu chemicznego (w odniesieniu do 100 g pieczywa): 
    

Rodzaj 

pieczywa 

Tłuszcz 

Substancje 

balastowe 

Białko 

Zawartość 

wody 

Węglowodany 

 

Pełnoziarnisty 
chleb żytni 

1,2 

5,7 

6,8 

40,8 

45,5 

Żytni chleb 
chrupki 

1,7 

7,9 

11,4 

5,4 

73,6 

 
2)  obliczyć wartość odżywczą pamiętając, że: 

  1g tłuszczu dostarcza 38kJ (9kcal), 

  1g białka dostarcza 17kJ (4kcal), 

  1g węglowodanów dostarcza 17kJ (4kcal). 

3)  ustalić  różnicę  wartości  odżywczej  chleba  żytniego  pełnoziarnistego  z  chlebem  żytnim 

chrupkim, 

4)  zapisać wnioski i obliczenia w zeszycie i oddać nauczycielowi do sprawdzenia. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

przygotowana tabela dla każdego ucznia lub dla grupy uczniów, 

 

tabele składów składników różnych asortymentów piekarskich, 

 

foliogramy  przedstawiające  produkcję  typowych  wyrobów  piekarskich,  chleba 
pełnoziarnistego i chrupkiego, 

 

kalkulatory. 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  specjalnych 

wyrobów piekarskich ”   

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3. a, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d,  
12. a,  13. d, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. d, 20. d.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

 

Rozróżnić pieczywo specjalne 

 

Dobrać surowce niezbędne do 
produkcji chleba pełnoziarnistego  
z żyta 

Dobrać surowce podstawowe do 
produkcji chleba pumpernikla 

Dobrać chorobę, przy której wskazany 
jest chleb skrobiowy bezglutenowy 

PP 

Dobrać metodę produkcji chleba 
pumpernikla 

Dobrać fazy sporządzania ciasta do 
chleba pełnoziarnistego z żyta 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Określić wydajność kwasu przy 
produkcji chleba pełnoziarnistego  
z żyta 

Dobrać czas moczenia ziarna żyta do 
produkcji chleba pełnoziarnistego  
z żyta 

Wskazać czas wypieku dla chleba 
pełnoziarnistego z żyta 

10 

Wskazać czas wypieku dla chleba 
pumpernikla 

11 

Dobrać formy do wypieku chleba 
pumpernikla 

12 

Ustalić chleb, którego technologia 
wymaga leżakowania po wypieku 4–5 
dni 

13 

Dobrać zabieg przedłużający świeżość 
chleba pełnoziarnistego z żyta do 3 
miesięcy 

PP 

14 

Dobrać podstawowe surowce do 
produkcji chleba skrobiowego 
bezglutenowego 

15 

Zidentyfikować rodzaj pieczywa, przy 
produkcji którego nie może być 
kontaktu z mąką piekarską 

16 

Rozpoznać pieczywo, do produkcji 
którego stosuje się dodatek łomu 
chlebowego 

17 

Dobrać sposób pakowania do pieczywa 
specjalnego 

 

18 

 

Zdefiniować proces ekstruzji 

19 

Wskazać sposób spulchniania pieczywa 
chrupkiego 

20 

Rozróżnić urządzenie stosowane do 
ekstruzji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania                     

 
Instrukcja dla nauczyciela   

 

 

 

 

 

  

1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej  

jednotygodniowym. 

2.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
3.   Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
4.   Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
5.   Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
6.   Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
7.   Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych i karty odpowiedzi, określ  czas przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.   Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
        dydaktycznego. 
9.   Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się     

 czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.   Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.   Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.   Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

 sprawiły uczniom największe trudności. 

13.   Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.   Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń    

 dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
10.  Pracuj samodzielnie. 
 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  Pieczywo specjalne to 

a)  chleb popularny, chleb pszenny. 
b)  chleb żytni jasny, chały zdobne. 
c)  chleb pumpernikiel, chleb skrobiowy bezglutenowy. 
d)  chleb staropolski, rogale maślane. 
 

2.  Surowce do produkcji chleba pełnoziarnistego to 

a)  mąka pszenna typ 850, pszenica łamana, soja. 
b)  mąka żytnia typ 2000, ziarno łamane żyta, mleko w proszku. 
c)  mąka żytnia typ 800, siemię lniane, sól. 
d)  mąka pszenna typ 1850, syrop ziemniaczany, margaryna. 
 

3.  Podstawowe surowce do produkcji chleba pumpernikla to 

a)  mąka żytnia typ 2000, cukier, margaryna, łom chleba. 
b)  mąka pszenna typ 2000, olej palmowy, soja. 
c)  mąka żytnia typ 1850, karmel, ekstrakt słodowy. 
d)  mąka pszenna typ 550, cukier, mleko w proszku. 
 

4.  Chleb skrobiowy bezglutenowy przeznaczony jest dla osób chorych na 

a)  cukrzycę. 
b)  celiakię. 
c)  anoreksję. 
d)  miażdżycę. 
 

5.  Najlepszy jakościowo chleb pumpernikiel produkowany jest metodą 

a)  na kwasie i podmłodzie. 
b)  3-fazową. 
c)  na wolnych półkwasach tak zwanych żurkach. 
d)  5-fazową. 
 

6.  Fazy sporządzania ciasta na chleb pełnoziarnisty z żyta to 

a)  żurek, kwas, ciasto. 
b)  zaczątek, kwas, ciasto. 
c)  wstępne moczenie ziarna, półkwas, kwas, ciasto. 
d)  zaparzanie mąki, zaczątek, kwas, ciasto. 
 

7.  Wydajność kwasu przy produkcji chleba pumpernikla wynosi 

a)  250 
b)  200 
c)  400 
d)  166 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

8.  Czas moczenia ziarna żyta przy produkcji chleba pełnoziarnistego wynosi 

a)  12 h 
b)  3 h 
c)  1 h 
d)  20 h 
 

9.  Czas wypieku chleba pełnoziarnistego z żyta wynosi 

a)  0,5–1,5 h 
b)  6–8 h 
c)  18–24 h 
d)  2–3 h 
 

10.  Czas wypieku chleba pumpernikla wynosi: 

a)  5–8 h 
b)  10–12 h 
c)  18–19 h 
d)  1,5–5 h 
 

11.  Chleb pumpernikiel wypieka się 

a)  w formach na metalowych blachach. 
b)  bezpośrednio na trzonie posypanym otrębami. 
c)  w formach podłużnych wyłożonych folią aluminiową. 
d)  w metalowych gilzach i kasetach. 
 

12.  Chleb, którego technologia wymaga leżakowania po wypieku 4–5 dni to 

a)  pumpernikiel. 
b)  skrobiowy bezglutenowy. 
c)  wileński. 
d)  pełnoziarnisty z żyta. 
 

13.  Zabieg, który przedłuża świeżość chleba pełnoziarnistego z żyta do 3 miesięcy to 

a)  zaparzanie mąki. 
b)  moczenie mąki. 
c)  wypiek bez zaparowania. 
d)  sterylizacja po wypieku. 

 
14.  Podstawowe surowce do produkcji chleba skrobiowego bezglutenowego to 

a)  skrobia ziemniaczana, gluten suchy. 
b)  skrobia kukurydziana, mąka graham. 
c)  skrobia kukurydziana i ziemniaczana, pektyna. 
d)  skrobia ziemniaczana, mąka żytnia typ 2000. 
 

15.  Bezwzględnie należy przestrzegać zasad czystości i braku kontaktu z mąką piekarską przy 

produkcji chleba 
a)  pumpernikla. 
b)  pełnoziarnistego z żyta. 
c)  wysokobiałkowego. 
d)  skrobiowego bezglutenowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

16.  Technologia wymaga dodatku łomu chleba przy produkcji chleba 

a)  pumpernikla. 
b)  wiejskiego. 
c)  skrobiowego bezglutenowego. 
d)  pełnoziarnistego z żyta. 

 
17.  Pieczywo specjalne o przedłużonej świeżości do sprzedaży wysyła się 

a)  bez opakowania jednostkowego. 
b)  w opakowaniach papierowych. 
c)  tylko w banderolach. 
d)  w szczelnych opakowaniach. 

 
18.  Ekstruzja wykorzystywana przy produkcji wyrobów ekstrudowanych polega na 

a)  obgotowywaniu wyrobów przed formowaniem w wodzie o temperaturze 100ºC przed 

wypiekiem. 

b)  zanurzaniu  wyrobów  w  roztworze  wodorotlenku  sodu  i  polerowaniu  ich  za  pomocą 

specjalnych szczotek. 

c)  wytłaczaniu  za  pomocą  ślimaka  materiału  w  wysokiej  temperaturze  i  ciśnieniu  przez 

matryce. 

d)  uplastycznianiu  i  napowietrzaniu  ciasta  przez  intensywne  ubijanie  w  urządzeniu 

zwanym  kutrem. 

 
19.  Pieczywo chrupkie obecnie spulchnia się 

a)  fermentacją alkoholową. 
b)  proszkiem do pieczenia. 
c)  fermentacją mlekową. 
d)  sprężonym powietrzem. 

 
20.  Urządzenie stosowane do ekstruzji to 

a)  blanszownik. 
b)  wydłużarka. 
c)  mikser. 
d)  ekstruder. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................ 

 
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy,  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej 
„Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich”   
 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

Sporządź  rozczyn  żytni  zgodnie  z  podaną  recepturą  i  schematem  technologicznym 

produkcji  ciasta  na  chleb  pumpernikiel.  Oblicz  temperaturę  dolewki  wody  korzystając  ze 
wzoru:  

T

d

 = 3 x T

ż 

– (T

m

 + T

o

), gdzie: 

T

d

 – temperatura dolewki wody, 

T

ż

 – temperatura żądana rozczynu, 

T

m

 – temperatura mąki, 

T

o

 – temperatura otoczenia.  

Zmierz temperaturę mąki, odczytaj temperaturę otoczenia i zastosuj do obliczeń. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Zaplanować kolejność wykonywanych 
czynności zgodnie z treścią zadania 

Zaplanować niezbędne surowce i materiały 
pomocnicze zgodnie z treścią zadania 

Zaplanować maszyny, urządzenia i sprzęt 
kontrolno-pomiarowego  

PP 

 

 

Zorganizować stanowisko pracy zgodnie  
z zasadami bhp 

Sprawdzić stan techniczny maszyn, urządzeń 
i sprzętu kontrolno-pomiarowego zgodnie z 
zasadami bhp 

PP 

 

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 
zgodnie z obowiązującymi zasadami 

Odważyć surowce zgodnie z podaną 
recepturą z dokładnością do 0,01kg 

Przesiać mąkę za pomocą sita i oddzielić 
zanieczyszczenia 

Sporządzić mleczko drożdżowe z drożdży 
i wody zgodnie z zasadami technologicznymi 

10 

Zmierzyć temperaturę mąki i otoczenia za 
pomocą termometru 

11 

Obliczyć temperatury dolewanej wody za 
pomocą wzoru 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

12 

Dozować mleczko drożdżowe i wodę do 
dzieży zgodnie z zasadami technologicznymi 

 

 

13 

 
Wsypać przesianą mąkę do dzieży w czasie 
mieszania rozczynu żytniego 
 

14 

 
Wymieszać rozczyn żytni do uzyskania 
jednorodnej konsystencji 
 

15 

 
Sprawdzić temperaturę rozczynu za pomocą 
termometru 
 

16 

Posypać powierzchnię górną warstwą mąki 
żytniej o grubości około 0,5 cm 

17 

Przeprowadzić fermentację i obserwować jej 
przebieg zgodnie z zaleceniami 
technologicznymi 

PP 

 

18 

 

Przeprowadzić ocenę organoleptyczną 
zgodnie z obowiązującymi normami 

 

19 

 

Ustalić zakończenie fermentacji za pomocą 
oceny organoleptycznej 

 

20 

 

Utrzymać ład i porządek na swoim 
stanowisku pracy 

 

21 

 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Za uzyskanie: 14 punktów – dopuszczający 
                       16 punktów – dostateczny 
 

 

 

     18 punktów – dobry 

 

 

 

     20 punktów – bardzo dobry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Instrukcja dla nauczyciela

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 
4.  Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Ustal ilość potrzebnych surowców do wykonania zadania praktycznego. 

 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności: 
odważenie surowców, 
przygotowanie surowców, 
dozowanie surowców do 
dzieży, miesienie rozczynu, 
posypanie powierzchni mąką, 
obserwowanie fermentacji, 
sprawdzenie dojrzałości 

 

2. Zaplanowanie 
niezbędnych surowców 
i materiałów pomocniczych  

Zapisał: mąka żytnia typ 2000, 
woda, drożdże 

 

Planowanie  

3. Zaplanowanie maszyn, 
urządzeń i sprzętu 
kontrolno-pomiarowego 

Zapisał: sito, waga, naczynia, 
miesiarka, miarka do 
odmierzania wody, termometr  

 

4. Organizowanie 
stanowiska pracy 

Zgromadził potrzebny sprzętu 
i surowce do wykonania 
zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego maszyn, 
urządzeń i sprzętu 
kontrolno-pomiarowego 

Sprawdził sprawność miesiarki 
i wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał 
się w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne 

 

7. Odważenie surowców 
zgodnie z podaną recepturą 

Odważył mąki żytniej typ 2000 
– 0,25kg, wody – 0,14kg, 
drożdży – 0,01kg 

 

8. Przesianie mąki 

Przesiał mąkę za pomocą sita 

 

9. Sporządzenie mleczka 
drożdżowego 

Rozkruszył drożdże i rozczynił 
w części wody 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 

10. Zmierzenie temperatury 
mąki i otoczenia 

Zmierzył temperaturę mąki 
i odczytał temperatury 
otoczenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

11. Obliczenie temperatury 
dolewanej wody 

Podstawił do wzoru i obliczył 
temperatury dolewanej wody 

 

12. Dozowanie mleczka 
drożdżowego i wody do 
dzieży  

Wlał mleczko drożdżowe  
i wodę do dzieży 

 

13. Wsypanie mąki do 
dzieży 

Wsypał mąkę do dzieży 

 

14. Mieszanie rozczynu 
żytniego 

Włączył miesiarkę i wymieszał 
wszystkie składniki do 
uzyskania jednolitej 
konsystencji 

 

15. Sprawdzenie 
temperatury rozczynu 

Sprawdził temperaturę 
rozczynu za pomocą 
termometru 

 

16. Posypanie powierzchni 
górnej cienką warstwą mąki 

Posypał powierzchnię rozczynu 
mąką 

 

17. Odstawienie do 
fermentacji i obserwowanie 
jej przebiegu 

Odstawił do fermentacji  
i obserwował jej przebieg 

 

18. Przeprowadzenie oceny 
organoleptycznej 

Po 3 godzinach fermentacji 
przeprowadził ocenę 
organoleptyczną: wyglądu 
zewnętrznego, konsystencji, 
zapachu i smaku 

 

19. Ustalenie zakończenia 
fermentacji 

Ustalił zakończenie po 
przeprowadzeniu oceny 
organoleptycznej (dotknięcie 
dłonią) 

 

 

20. Utrzymanie ładu 
i porządku 

Utrzymywał ład i porządek na 
stanowisku pracy 

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

21. Prezentowanie i ocena 
wykonanego zadania 

Ocenił jakość rozczynu  
i wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 

 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

plan działania, 

 

receptura, 

 

odpowiednia ilość surowców, 

 

zadanie praktyczne do wykonania. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 4 godziny. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych, 

 

sprzęt kontrolno-pomiarowy, maszyny i urządzenia. 

7.  Zorganizuj stanowisko pracy. 
8.  Sprawdź stan techniczny maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego. 
9.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
10.  Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

11.  Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
12.  Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

 

 

Sporządź  rozczyn  żytni  zgodnie  z  podaną  recepturą  i  schematem  technologicznym 

produkcji  ciasta  na  chleb  pumpernikiel.  Oblicz  temperaturę  dolewki  wody  korzystając  ze 
wzoru:  

T

d

 = 3 x T

ż 

– (T

m

 + T

o

), gdzie: 

T

d

 – temperatura dolewki wody, 

T

ż

 – temperatura żądana rozczynu, 

T

m

 – temperatura mąki, 

T

o

 – temperatura otoczenia.  

 

 Zmierz temperaturę mąki, odczytaj temperaturę otoczenia i zastosuj do obliczeń. 

 
 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.  

Będą oceniane następujące czynności: 

 

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

 

sprawdzenie sprawności drobnego sprzętu i urządzeń piekarskich, 

 

odważenie surowców zgodnie z recepturą, 

 

zmierzenie temperatury mąki i odczytanie temperatury otoczenia, 

 

obliczenie temperatury dolewki wody, 

 

przygotowanie surowców do produkcji, 

 

sporządzenie rozczynu żytniego zgodnie ze schematem technologicznym, 

 

odczytanie temperatury rozczynu, 

 

obserwowanie fermentacji rozczynu przez 3 – 3,5 godziny, 

 

ustalenie dojrzałości rozczynu na podstawie oceny organoleptycznej, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

zaprezentowanie wykonanego rozczynu żytniego nauczycielowi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Tabela do zadania praktycznego. Schemat fermentacyjny produkcji ciasta na chleb pumpernikiel ze 100kg 
mąki [opracowanie własne] 

 

Faza 

fermenta

-cyjna 

Ciężar 

fazy 

poprze
-dniej  
w kg 

Mąka 
żytnia 

typ 
2000 

Łom 

pum-
per-
nikla 

Woda 

w kg 

Droż-
dże  

w kg 

Sól 


kg 

Inne 

doda-
tki  

w kg 

Ogólny 

ciężar 
fazy  

w kg 

Wyda-
jność 

w % 

Tempe- 

ratura 

0

Czas 
ferme- 

ntacji  

w h 

przedkwas 

półkwas 

kwas 

2* 

7,4 

21,6 

12 

2,4 

5,2 

11,5 

7,4 

21,6 

45,1 

185 

166,1 

180,4 

25 

27 

28-30 

rozczyn 

żytni 

25 

14 

40 

160 

28-30 

3,5 

ciasto 

85,1 

50 

10 

27 

1,5 

5kg 

cukru 

8kg 

syropu 

186,6 

28-30 

40 

min. 

* - kwas do wyprowadzenia przedkwasu zawiera 1kg mąki żytniej typ 2000 i 1kg wody, 

 
Receptura na rozczyn żytni: 
 
Mąka żytnia typ 2000 – 0,25 kg 
Woda – 0,14 kg 
Drożdże – 0,01 kg 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

Plan działania 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Wykaz maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7. LITERATURA

                

  

 

1.  Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  2.  Podręcznik  dla  technikum. 

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004 

2.  Poradnik  Piekarski.  Technologia  i  rozliczenie.  Dodatek  specjalistyczny  dwutygodnika 

„Społem” Nr 2-4, 1984 

 
Czasopismo: 

 

Przegląd Piekarsko-Cukierniczy (miesięcznik). 

 
Literatura metodyczna 
Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002