Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 11
grupa 0
Obszar IV Poznawanie i rozumienie świata przyrody
Temat: Idzie zima
I. Cele
• Poznawanie charakterystycznych zjawisk społeczno – przyrodniczych.
• Rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
• Zachęcanie do aktywności fizycznej zimą.
• Rozwijanie świadomości dbania o bezpieczeństwo podczas zabawy.
Podstawa programowa (…):
Pkt 5.1 i 4 „Dziecko dba o swoje zdrowie; uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej”.
II. Środki dydaktyczne
Karty „Razem w przedszkolu” cz.3
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka”
CD2 audio ABC
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.3, str.15
Dzieci siedzą przy stolikach i opowiadają, co widzą na ilustracji - jakie sporty uprawiają dzieci?, czy wszystkie dzieci bawią się bezpiecznie?
Dzieci uzupełniają obrazek naklejkami.
2. Zabawa ruchowa przy muzyce „Sanki” – CD2 audio ABC
Dzieci stoją na dywanie i dobierają się parami tworząc sanki (ustawione jedno za drugim trzymają się za ręce). Przy akompaniamencie piosenki „Jedzie grudzień”
sanki jadą na wycieczkę. Po chwili zamiana miejsc – dziecko z tyłu prowadzi.
3. Gra/plansza interaktywna „Łyżwiarka”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy kolejno:
→ Słońce
→ Łyżwiarka
1
Elżbieta Bowdur
Opis interaktywności
Gra „Łyżwiarka” polegająca na przyporządkowaniu postaciom odpowiedniego sprzętu do uprawiania sportów zimowych. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) grę „Łyżwiarka”. Na ekranie widać sprzęt sportowy.
Wybrane dziecko przeciąga odpowiedni sprzęt do pojawiającej się postaci.
Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie, gdyż przy każdym uruchomieniu postacie pojawiają się w różnej kolejności.
4. Zabawa z elementami pantomimy – „Sporty zimowe”
Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Jedno dziecko naśladuje ruchem sport zimowy, drugie odgaduje, jaki to sport.
Następnie dzieci zamieniają się rolami.
5. Rysowanie drogi do sprzętu sportowego – Karty cz.3, str.20
Dzieci siadają do stolików, otwierają Karty na str. 20 – rysują drogę dzieci do sprzętu sportowego.
6. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Krótka rozmowa z dziećmi na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.
2