background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              i    NAUKI

 

 

 

 

Jadwiga Rudecka 

 

 

 

Wykonywanie pomiarów 311[34].O1.04 

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2005

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Eugenia Popławska 
mgr inż. Janina Zielińska 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
Katarzyna Maćkowska 

 
 
 
Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 
 
 
 
Korekta: 

Joanna Iwanowska 
Renata Celuch 

 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].O1.04 
Wykonywanie pomiarów, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
technik technologii odzieży. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

 
 

SPIS  TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5.  Ćwiczenia 

12

5.1. Określanie warunków przeprowadzania badań laboratoryjnych 

12

5.1.1. Ćwiczenia 12
5.1.2. Sprawdzian postępów 13

5.2. Zasady pobierania oraz aklimatyzacji próbek włókien i wyrobów 

włókienniczych przeznaczonych do badań laboratoryjnych 

14

5.2.1. Ćwiczenia 14
5.2.2. Sprawdzian postępów 16

5.3. Zasady opracowywania wyników pomiarów 

17

5.3.1. Ćwiczenia 

17

5.3.2. Sprawdzian postępów 

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19

7. Literatura 

33

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny 

w prowadzeniu  zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii 

odzieży. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne,  

 

cele kształcenia,  

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem następujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

Jednostka modułowa „Wykonywanie pomiarów” jest jednym z modułów koniecznych 

do poznania podstaw włókiennictwa – rys. 1. 
 
 
 

 

 

Rys.1. Struktura układu jednostek modułowych – moduł 311[34].O1 

 

Moduł 311[34].O1 

Podstawy włókiennictwa

 

 

311[34].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i 

higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska

 

 

311[34].O1.02 

Rozpoznawanie surowców włókienniczych

 

 

 

311[34].O1.03 

Rozpoznawanie nitek

 

 

 

311[34].O1.04 

Wykonywanie pomiarów 

311[34].O1.05 

Określanie parametrów struktury tkanin i 

dzianin

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń  powinien umieć: 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska, 

 

rozpoznawać surowce włókiennicze, 

 

klasyfikować wyroby włókiennicze, 

 

klasyfikować włókna i polimery włóknotwórcze, 

 

określać właściwości fizyczne i chemiczne włókien, 

 

stosować zasady identyfikacji włókien, 

 

przeprowadzać badania organoleptyczne i chemiczne włókien, 

 

charakteryzować włókna wtórne i ponowne, 

 

rozpoznawać i klasyfikować nitki, 

 

charakteryzować zasady wytwarzania przędzy, 

 

stosować metody badania nitek, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić warunki klimatyczne niezbędne do przeprowadzenia badań metrologicznych, 

 

zdefiniować pojęcie wilgotności względnej i bezwzględnej powietrza, 

 

posłużyć się urządzeniami do oznaczania warunków klimatycznych pomieszczeń, 

 

zmierzyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach, 

 

posłużyć się higrometrem lub psychrometrem, 

 

określić wilgotność względną powietrza, 

 

zastosować urządzenia do aklimatyzacji próbek przeznaczonych do badań 

metrologicznych, 

 

pobrać próbki włókien i wyrobów włókienniczych do badań laboratoryjnych, 

 

zastosować zasady aklimatyzacji próbek przeznaczonych do badań, 

 

przeprowadzić aklimatyzację próbek przeznaczonych do badań laboratoryjnych, 

 

wyjaśnić wpływ warunków klimatycznych na wyniki badań, 

 

wykonać pomiary włókien i wyrobów włókienniczych, 

 

opracować wyniki badań, 

 

zinterpretować wyniki pomiarów, 

 

wykonać pomiary zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony 

przeciwpożarowej. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  
 

Scenariusz 1 

 

Temat: Budowa i zasada działania psychrometru aspiratorowego 

 

Cele: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się psychrometrem aspiratorowym, 

 

skorzystać z tabel do oznaczeń wilgotności względnej powietrza, 

 

wyznaczyć wilgotność względną powietrza. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w małej grupie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice do oznaczeń wilgotności względnej powietrza, 

 

schemat psychrometru, 

 

psychrometr aspiratorowy, 

 

zestaw multimedialny

 
Czas trwania: 

2 godziny lekcyjne – 90 minut 
 

Uczestnicy 

Uczniowie klasy I technikum 
 

Przebieg zajęć 

 
1. Wprowadzenie – 15 minut 
Prezentacja multimedialna aparatów do oznaczania warunków klimatycznych pomieszczeń. 
Wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie dokonują charakterystyki prezentowanych 
urządzeń (powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć). 
 
2. Uświadomienie celów zajęć – 5 minut 
 
3. Plan zajęć 
 
A.  Budowa psychrometru aspiratorowego –20 minut:  

 

nauczyciel podaje wiadomości wstępne, objaśnia budowę psychrometru, prezentuje 
urządzenie, 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

praca w grupach – uczniowie rozpoznają poszczególne elementy psychrometru 
na otrzymanych schematach, a następnie na urządzeniu, 

 

wyznaczony uczeń celem utrwalenia powtarza wiadomości, nazywając i wskazując 
poszczególne elementy psychrometru. 

 
B.  Sposób pomiaru wilgotności  względnej i temperatury powietrza za pomocą 
psychrometru aspiratorowego – 15 minut: 

 

nauczyciel wyjaśnia zasadę działania psychrometru aspiratorowego i sposób pomiaru 
wilgotności względnej powietrza, 

 

wyznaczony uczeń dokonuje odczytu  temperatury termometru suchego i mokrego. 

 
C.  Odczytywanie wilgotności względnej powietrza: z tabel  do oznaczania wilgotności 
względnej powietrza – 20 minut: 

 

uczniowie otrzymują tabele do oznaczeń wilgotności względnej powietrza, 

 

uczniowie indywidualnie obliczają różnicę psychrometryczną i dokonują odczytu 
wilgotności względnej powietrza na podstawie otrzymanych tabel, 

 

nauczyciel zwraca uwagę na poprawność dokonanych obliczeń i odczytów, 

 

wskazani uczniowie prezentują otrzymane wyniki i porównują je z parametrami 
wymaganymi dla klimatu normalnego. 

 
4.  Podsumowanie zajęć – 5 minut: 

 

uczniowie porównują sposób pomiaru wilgotności względnej i temperatury powietrza 
za pomocą psychrometru aspiratorowego z wcześniej poznaną metodą pomiaru 
za pomocą higrometru włosowego. 

 
5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności – 10 minut: 

 

metoda obserwacji czynności i zachowania poszczególnych uczniów i grup podczas 
wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena wyników obliczeń. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz 2 

 

Temat: Dobór urządzeń do aklimatyzacji próbek włókien i płaskich wyrobów 

włókienniczych przeznaczonych do badań laboratoryjnych 

 
Cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić warunki aklimatyzacji próbek włókien i płaskich wyrobów włókienniczych 
przeznaczonych do badań, 

 

dobrać odpowiednie urządzenia do przeprowadzenia aklimatyzacji, 

 

przeprowadzić poprawnie aklimatyzację próbek włókien i płaskich wyrobów 
włókienniczych przeznaczonych do badań. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, 

 

pokaz, 

 

tekst przewodni,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w małej grupie, 3-4 osoby. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

teksty przewodnie,  

-

  foliogramy, 

-

  rzutnik pisma, 

-

  suszarka, 

-

  eksykator, 

-

  higrostat. 

 

Czas trwania: 
2 godziny lekcyjne – 90 minut 
 
Uczestnicy 
Uczniowie klasy I technikum 
 
Przebieg zajęć 
 
1.  Wprowadzenie – 15 minut: 
Prezentacja na foliogramach urządzeń  do aklimatyzacji próbek. Wyznaczeni przez 
nauczyciela uczniowie dokonują charakterystyki prezentowanych urządzeń (powtórzenie 
wiadomości z poprzednich zajęć). 
 
2.  Uświadomienie celów zajęć i zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu 
przewodniego. Podział uczniów na zespoły 3-4-osobowe – 10 minut 
3.  Plan zajęć 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

TEKSTY PRZEWODNIE  – 45 minut 
 

Faza 
 

Przykłady pytań prowadzących 

Na czym polega proces aklimatyzacji próbek? 
 
W jakich warunkach temperatury i wilgotności względnej powietrza winny 
być aklimatyzowane próbki przeznaczone do badań laboratoryjnych? 

 

Jakie są etapy aklimatyzacji próbek? 
 

Informacje 

Jakie urządzenia są stosowane do aklimatyzacji próbek? 

 
Zaproponuj kolejność czynności przy przeprowadzaniu aklimatyzacji 
próbek. 
 

Planowanie 

Zaproponuj aparaty niezbędne do przeprowadzenia aklimatyzacji próbek 
włókien i płaskich wyrobów włókienniczych. 
 
Ustalenie warunków wilgotności względnej powietrza i temperatury  
panujących w laboratorium i porównanie z warunkami klimatu normalnego. 

 

Ustalenie urządzeń, które będą wykorzystane do przeprowadzenia 
aklimatyzacji próbek. 
 

Ustalanie 

Ustalenie warunków aklimatyzacji próbek (wilgotność względna powietrza, 
temperatura, czas), sposobu umieszczenia próbek. 
 
Przeprowadzenie aklimatyzacji próbek włókien i płaskich wyrobów 
włókienniczych z zastosowaniem wytypowanych urządzeń. 
Zwróć uwagę na prawidłowość umieszczenia próbek w aparatach  
i urządzeniach stosowanych do aklimatyzacji. 
 
Zwróć uwagę na zachowanie ustalonej kolejności poszczególnych etapów 
procesu klimatyzacji. 
 

Realizacja 

Zwróć uwagę na przestrzeganie warunków aklimatyzacji próbek 
(wilgotność względna powietrza, temperatura, czas). 
 

Sprawdzanie  Zaproponuj kryteria kontroli procesu aklimatyzacji. 

 

Czy w trakcie realizacji ćwiczenia dokonywałeś zmian w ustalonej 
chronologii? 

 
Czy ćwiczenie zostało w całości wykonane prawidłowo? 
 

Analiza 

Czy w trakcie ćwiczenia były utrzymywane wymagane warunki wilgotności 
względnej powietrza i temperatury? 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

4. Podsumowanie zajęć – 15 minut: 

 

uczniowie uzasadniają wybór urządzeń do aklimatyzacji poszczególnych rodzajów 
próbek, 

 

uczniowie oceniają możliwości kontroli parametrów aklimatyzacji w poszczególnych 
urządzeniach. 

5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: metoda obserwacji czynności 
i zachowania indywidualnych uczniów i grup podczas wykonywania ćwiczenia – 5 minut. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5. ĆWICZENIA  

 

5.1.  Określanie warunków przeprowadzania badań 

laboratoryjnych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozróżnij aparaty stosowane do oznaczania temperatury i wilgotności względnej 

powietrza. 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel  powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. 

2.  Podczas realizacji ćwiczenia należy zwrócić szczególną uwagę na różnice w budowie 

i zakresie stosowania poszczególnych aparatów. 

3.  Pracując w zespołach 2-3-osobowych uczeń winien rozpoznać rodzaje poszczególnych 

aparatów na eksponatach znajdujących się w pracowni materiałoznawstwa oraz 
w katalogach. 

4.  Uczeń powinien określić zakres stosowania poszczególnych aparatów. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki, katalogi aparatów do oznaczania temperatury i wilgotności względnej powietrza, 

 

higrometr włosowy, 

 

psychrometr aspiratorowy, 

 

termometr rtęciowy. 

 

 
Ćwiczenie 2 

Wyznacz wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu za pomocą psychrometru 

aspiratorowego i higrometru. 

 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel  powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. 

2.  Podczas wyznaczania wilgotności względnej powietrza za pomocą psychrometru 

aspiratorowego nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe 
korzystanie z tabeli do oznaczeń wilgotności względnej powietrza. 

3.  Uczeń powinien obliczyć różnicę psychrometryczną dla odczytanych wartości 

temperatury termometru suchego i mokrego. 

4.  Uczeń powinien odczytać z tabel wilgotność względną dla poszczególnych pomiarów. 
5.  Uczeń powinien wyznaczyć   wilgotność względną za pomocą higrometru. 
6.  Uczeń powinien porównać  wyniki wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu 

wyznaczone za pomocą psychrometru aspiratorowego i higrometru.   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

norma PN-EN-20139 ISO 139 Tekstylia. Klimat normalny do aklimatyzacji i badań, 

 

psychrometr aspiratorowy, 

 

higrometr, 

 

tabele do oznaczeń wilgotności względnej powietrza według psychrometru 
aspiratorowego 

 

5.1.2. Sprawdzian postępów 
 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak  Nie 

Uczeń potrafi: 
1)  określić parametry klimatu normalnego 

w badaniach laboratoryjnych       

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

2)  zdefiniować wilgotność względną 
 

powietrza   

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

3)  zdefiniować wilgotność bezwzględną 
 

powietrza   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

4)  posłużyć się urządzeniami stosowanymi 
 do 

określenia 

parametrów 

powietrza 

        

   

 

 

5)  podać jednostki w jakich wyraża się 
 wilgotność względną powietrza   

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

6)  zmierzyć temperaturę powietrza 
  w 

pomieszczeniach 

                

 

 

7)  oznaczyć wilgotność względną powietrza 
 za 

pomocą 

psychrometru 

lub 

higrometru 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.

  

Zasady pobierania oraz aklimatyzacji próbek włókien  
i wyrobów włókienniczych do badań laboratoryjnych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Pobierz próbki włókien z nitek o różnym składzie surowcowym. 

 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien zaznajomić uczniów 

z obowiązującą normą określającą sposoby pobierania próbek surowców włókienniczych, 
przeznaczonych do badań laboratoryjnych. 

2.  Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia i warunki bezpieczeństwa pracy. 
3.  Podczas realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę 

na prawidłowe ustalenie długości nitki przeznaczonej do badania, w zależności od jej 
składu surowcowego. 

4.  Uczeń powinien pobrać losowo odcinek nitki bawełnianej, lnianej, wełnianej równy 

co najmniej trzykrotnej długości  najdłuższego włókna w nitce. 

5.  Kolejno z każdego rodzaju nitki uczeń powinien pobrać próbki włókien zgodnie 

z zaleceniami normy. 

6.  Aby osiągnąć umiejętność prawidłowego pobierania próbek włókien z nitki do badań 

laboratoryjnych, uczeń powinien wykonać ćwiczenie wielokrotnie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne ze sprzętem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

norma PN-EN 12751:2001 Tekstylia. Pobieranie próbek włókien, nitek i wyrobów 
płaskich do badań, 

 

kolekcja nitek z włókien naturalnych, 

 

płytka obciągnięta aksamitem, 

 

płytka szklana, 

 

pinceta, 

 

nożyczki. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Pobierz próbki nitek i płaskich wyrobów włókienniczych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien zaznajomić uczniów 

z obowiązującą normą określającą sposoby pobierania próbek nitek i wyrobów 
włókienniczych, przeznaczonych do badań laboratoryjnych. 

2.  Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia i warunki bezpieczeństwa pracy. 
3.  Podczas realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zwrócić szczególną uwagę 

na prawidłowy sposób pobierania nitek z tkaniny, tak aby podczas ich pobierania nie 
uległy zmianie ich właściwości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

4.  Uczeń powinien pobrać próbki nitek  i płaskich wyrobów włókienniczych zgodnie 

z zaleceniami normy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne ze sprzętem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

norma PN-EN 12751:2001 Tekstylia. Pobieranie próbek włókien, nitek i wyrobów 
płaskich do badań, 

 

kolekcja tkanin, 

 

nożyczki, 

 

linijka, 

 

pinceta, 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź aklimatyzację próbek włókien i płaskich wyrobów włókienniczych oraz 

określ jej wpływ na masę. 

 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien zaznajomić uczniów  

z obowiązującą normą, określającą warunki aklimatyzacji próbek surowców i wyrobów 
włókienniczych przeznaczonych do badań laboratoryjnych. 

2.  Nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia i warunki bezpieczeństwa pracy. 
3.  Do wykonania ćwiczenia uczeń powinien wykorzystać surowce i materiały włókiennicze 

o różnym składzie surowcowym. 

4.  Uczeń powinien zwrócić uwagę na prawidłowy dobór urządzeń do aklimatyzacji 

poszczególnych rodzajów próbek. 

5.  Uczeń powinien przeprowadzić aklimatyzację próbek włókien i płaskich wyrobów 

włókienniczych przy wykorzystaniu wytypowanych urządzeń.  

6.  W oparciu o uzyskane wyniki uczeń powinien ocenić, jakie procesy zachodziły 

w poszczególnych próbkach w czasie aklimatyzacji (sorpcja czy desorpcja pary wodnej). 

 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne (ze sprzętem), 

– tekst 

przewodni. 

 
Środki dydaktyczne: 

-

  norma PN-EN 20139 ISO 139 Tekstylia. Klimat normalny do aklimatyzacji i badań, 

-

  kolekcja płaskich wyrobów włókienniczych, 

-

  kolekcja włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych, 

-

  waga analityczna,  

-

  naczynka wagowe, 

-

  suszarka laboratoryjna, 

-

  eksykator, 

-

  higrostat. 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2.2. Sprawdzian postępów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Tak  

    Nie 

Uczeń potrafi: 
1)  zastosować odpowiednie urządzenia do 

aklimatyzacji próbek przeznaczonych do 

 badań laboratoryjnych   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

2)  określić wymagane warunki aklimatyzacji 
 

próbek do badań (temperatura, wilgotność, 

 czas)                 

   

 

 

3)  przeprowadzić aklimatyzację próbek 
 

przeznaczonych do badań 

laboratoryjnych        

   

 

 

4)  wyjaśnić wpływ warunków klimatycznych 
 

na wyniki badań laboratoryjnych  

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

5)  zdefiniować pojęcie 

próbki 

elementarnej 

            

 

 

6)  pobrać próbki włókien do badań 

laboratoryjnych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

7)  pobrać próbki wyrobów włókienniczych 
 do 

badań laboratoryjnych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

8)  korzystać z urządzeń w laboratorium zgodnie 
 

z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

oraz ochrony przeciwpożarowej   

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Zasady opracowywania wyników pomiarów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  średnią arytmetyczną i rozstęp wyników pomiarów długości próbki tkaniny 

lub dzianiny. 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel  powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. 

2.  Uczeń powinien wykonać 10 pomiarów długości boku kwadratu próbki tkaniny 

lub dzianiny w odstępach co 2 cm. 

3.  Uczeń powinien obliczyć  średnią arytmetyczną z wyników pomiarów oraz rozstęp 

wyników pomiarów. 

4.  Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń  powinien zwrócić na dokładność 

wykonywanych czynności i poprawność obliczeń matematycznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

kolekcja płaskich wyrobów włókienniczych, 

 

nożyczki, ołówek, 

 

przymiar o długości 50 cm z podziałką milimetrową, 

 

brystol o wymiarach 25 x 25 cm,  

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz odchylenie średnie i współczynnik zmienności wyników pomiarów długości 

próbki tkaniny lub dzianiny. 
 

Wskazówki do realizacji: 

1.  Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel  powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy. 

2.  Dla wyników pomiarów długości próbki z ćwiczenia 1 uczeń powinien obliczyć 

odchylenie średnie i współczynnik zmienności. 

3.  Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń  powinien zwrócić na poprawność 

obliczeń matematycznych i wykorzystać tabelę zawartą w opisie ćwiczenia. 

4.  Na podstawie obliczonego współczynnika zmienności uczeń powinien ocenić  

jednorodność badanej cechy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne (pisemne). 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3.2. Sprawdzian postępów 

 
                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Tak  

    Nie 

Uczeń potrafi: 
1)  stosować podstawowe jednostki układu SI   

 

 

 

 

 

     

 

 

2)  obliczyć średnią arytmetyczną z wyników 

pomiarów   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

3)  obliczyć rozstęp 

wyników 

pomiarów 

         

   

 

 

4)  obliczyć odchylenie średnie wyników 

pomiarów   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

5)  obliczyć współczynnik zmienności   

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

6)  opracować wyniki pomiarów metodą liczb 

zgrupowanych 

              

   

 

 

7)  ustalić minimalną liczbę pomiarów przy 
 założonej wartości względnego błędu 
  przypadkowgo 

              

   

 

 

8) zinterpretować 

wyniki 

pomiarów          

   

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej: Wykonywanie pomiarów

 

Test

 

1

 

 

Test składa się z: 

 

9 zadań wielokrotnego wyboru (1,2,3,4,11,12,13,14,15) które są poziomu 
podstawowego, 

 

6 zadań wielokrotnego wyboru (5,6,7,8,9,10), które są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu 

 

ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

Za rozwiązanie testu poziomu podstawowego uczeń może uzyskać co najwyżej ocenę 

dostateczną. 

Klucz odpowiedzi:   1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. c, 

 11. b, 12. c, 13. c, 14. b, 15. b

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny (mierzalne osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Zdefiniować pojęcie wilgotności względnej 

 

A P b 

2 Rozpoznać wskaźniki określające warunki 

klimatyczne w laboratorium niezbędne do 
przeprowadzenia badań metrologicznych 

B P a 

3 Rozróżnić wzór do obliczenia średniej 

arytmetycznej „a” wartości liczbowych 
wyników pomiarów 

B P c 

4 Wskazać rodzaj próbki przeznaczonej do 

wykonywania pojedynczego pomiaru lub 
kilku właściwości włókien 

B P b 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5 Obliczyć różnicę psychrometryczną dla 

określonych wskazań temperatury 
termometru suchego i mokrego 
psychrometru aspiratorowego 

C PP d 

6 Scharakteryzować proces aklimatyzacji 

próbek przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

C PP  a 

7 Zastosować wzór do obliczania 

współczynnika zmienności dla danej 
wartości średniej arytmetycznej i odchylenia 
średniego 

C PP  c 

8 Zastosować wzór na obliczenie rozstępu 

wyników pomiarów dla określonej wartości 
maksymalnej i minimalnej 

C PP b 

9 Określić wpływ wzrostu wilgotności włókna 

podczas aklimatyzacji na ich masę                  
i sztywność 

C PP d 

10 Wybrać sposób wyznaczania wartości 

średniej wyników  przy ilości pomiarów 
n≥50 

C PP  c 

11 Rozpoznać aparat do pomiaru wilgotności 

względnej powietrza w pomieszczeniach 
laboratoryjnych 

B P b 

12 Rozpoznać urządzenia do aklimatyzacji 

próbek przeznaczonych do badań 
metrologicznych 

B P c 

13 Rozróżnić grupy urządzeń do aklimatyzacji 

próbek przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

B P c 

14 Rozróżnić grupę parametrów 

charakteryzujących klimat normalny w 
badaniach laboratoryjnych 

B P b 

15 Rozróżnić aparaty stosowane do ciągłej 

rejestracji zmian wilgotności względnej       
i temperatury powietrza  

B P b 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 15 pytań w tym: 

 

9 poziomu podstawowego, 

 

6 poziomu ponadpodstawowego. 

 

Pytania poziomu ponadpodstawowego oznaczono gwiazdką (*). 

 Do 

każdego pytania dołączone  są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas. 
Za rozwiązanie testu możesz otrzymać następujące oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań, w tym co najmniej 2 poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej  13 zadań, w tym co najmniej 4 poziomu 
ponadpodstawowego. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw pytań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zestaw pytań testowych  

 
1.  Wilgotność względna powietrza to: 

a)  zawartość pary wodnej w jednostce objętości powietrza, 
b)  stosunek danej wilgotności bezwzględnej do maksymalnej bezwzględnej 

wilgotności powietrza w stanie nasyconym w tych samych warunkach 
atmosferycznych, 

c)  zawartość pary wodnej w powietrzu w stanie nasyconym, 
d)  zawartość wody w powietrzu. 

2.  Wskaźniki charakteryzujące  warunki klimatyczne w laboratorium niezbędne 

do przeprowadzania badań metrologicznych to: 

a)  temperatura i wilgotność względna, 
b)  temperatura i wilgotność bezwzględna, 
c)  ciśnienie i temperatura, 
d)  ciśnienie i wilgotność względna. 

3.  Do obliczania średniej arytmetycznej wartości liczbowych wyników pomiarów stosuje się 

wzór: 

a)  

1

...

3

2

1

+

+

+

+

=

n

a

a

a

a

a

n

b)  

1

...

3

2

1

+

+

+

=

n

a

a

a

a

a

n

c)  

n

a

a

a

a

a

n

...

3

2

1

+

+

+

=

d)  

min

max

a

a

a

=

4.  Do wykonywania pojedynczego pomiaru jednej lub kilku właściwości włókien stosuje się 

próbkę: 

a)  laboratoryjną, 
b)  elementarną, 
c)  średnią, 
d)  pierwotną. 

5.*Odczytano wskazania termometru suchego (t

s

) i mokrego (t

m

) : t

= 23

o

C; t

= 19

o

C. 

Różnica psychrometryczna wynosi: 

a)   - 3

o

C, 

b)   - 4

o

C, 

c)     5

o

C, 

d)     4

o

C. 

6.*Aklimatyzacja próbek do badań polega na: 

a) przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o ustalonej 

temperaturze i wilgotności względnej powietrza, 

b)  przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej temperaturze, 
c)  przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej wilgotności, 
d) przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej wilgotności 

i ciśnieniu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

7.*Dla  średniej arytmetycznej grubości tkaniny wynoszącej 0,60 mm i odchylenia 

standardowego  0,03 mm. współczynnik zmienności wynosi: 

a)  4,6%, 
b)  5,1%, 
c)  5,0%, 
d)  4,9%. 

8.*Wykonano pomiar grubości tkaniny. Uzyskano następujące wyniki: 0,25; 0,30; 0,28; 0,25; 

0,29 mm. Rozstęp wyników pomiarów wynosi: 

a) 0,07 

mm, 

b) 0,05 

mm, 

c) 0,02 

mm, 

d) 0,03 

mm. 

9.*Przy wzroście wilgotności włókien podczas aklimatyzacji: 

a)  maleje sztywność i masa włókien, 
b)  wzrasta sztywność i masa włókien, 
c)  wzrasta sztywność i maleje masa włókien, 
d)  wzrasta masa i maleje sztywność włókien. 

10.*Do obliczenia wartości średniej wyników przy ilości pomiarów n≥50 należy: 

a)  odrzucić wyniki maksymalne, 
b)  odrzucić wyniki minimalne, 
c)  zastosować grupowanie wyników pomiarów w klasy, 
d)  obliczyć nierównomierność. 

11. Poniższy rysunek przedstawia: 

 

 

 

a) 

higrometr włosowy, 

b) 

psychrometr aspiratorowy, 

c) 

higrostat, 

d) 

higrograf. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

12. Poniższy rysunek przedstawia: 

 

 

a) 

eksykator, 

b) 

komorę klimatyczną, 

c) 

higrostat, 

d) 

suszarkę laboratoryjną. 

13. Grupa urządzeń, którą w całości można zaliczyć do urządzeń stosowanych do 

aklimatyzacji właściwej próbek to: 

a) 

higrostat automatyczny, suszarka, eksykator, 

b) 

komora klimatyczna, higrostat automatyczny, suszarka, 

c) 

eksykator, higrostat automatyczny, komora klimatyczna, 

d) 

higrograf, eksykator, komora klimatyczna. 

14. Klimat normalny w badaniach laboratoryjnych określają: 

a) 

t=20±2

o

C; W=50±2%, 

b) 

t=20±2

o

C; W=65±2%, 

c) 

t=25±2

o

C; W=55±2%, 

d) 

t=18±2

o

C; W=60±2%. 

15. Do ciągłej rejestracji zmian wilgotności względnej i temperatury  powietrza służą: 

a)  higrografy, 
b)  termohigrografy, 
c)  higrometry, 
d)  psychrometry. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ………………………………………………………………………… 

 

Wykonywanie pomiarów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

Numer 

zadania 

 

 

Odpowiedzi 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

1 a b c d  

2 a b c d  

3 a b c d  

4 a b c d  

5 a b c d  

6 a b c d  

7 a b c d  

8 a b c d  

9 a b c d  

10 a  b c d   

11 a  b c d   

12 a  b c d   

13 a  b c d   

14 a  b c d   

15 a  b c d   

Razem

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: Wykonywanie pomiarów

 

Test

 

2

 

 

Test składa się z: 

 

9 zadań wielokrotnego wyboru (1,2,3,4,5,6,13,14,15) które są poziomu 
podstawowego, 

 

6 zadań wielokrotnego wyboru (7,8,9,10,11,12), które są poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry - za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej  2 z poziomu 

 

ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry -za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

Za rozwiązanie testu poziomu podstawowego uczeń może uzyskać co najwyżej ocenę 

dostateczną. 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.a, 4.b, 5.a, 6.c, 7.b, 8.d, 9.a, 10.d, 11.b, 12.c, 

13.a, 14.c, 15.a

 

 
Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny (mierzalne osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Rozróżnić rodzaj aparatu do oznaczania 

wilgotności względnej powietrza na 
podstawie określonych elementów jego 
budowy 

B P b 

2 Zdefiniować jednostkę wilgotności 

względnej powietrza 

A P  c 

3 Zdefiniować pojęcie wilgotności 

bezwzględnej 

A P  a 

4 Rozróżnić parametry klimatu normalnego 

w badaniach laboratoryjnych 

B P b 

 5 

Rozróżnić aparaty stosowane 
w laboratorium do wyznaczania wilgotności 
względnej powietrza  

B P a 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 6 

Rozpoznać urządzenie do aklimatyzacji 
próbek przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

A P  c 

 7 

Zastosować odpowiednie urządzenie do 
ciągłego zapisu zmian wilgotności 
względnej powietrza 

C PP b 

 8 

Wybrać sposób pobierania próbek włókien 
z nitek przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

C PP d 

 9 

Scharakteryzować proces aklimatyzacji 
próbek przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

C PP  a 

 10 

Zastosować wzór do obliczania 
współczynnika zmienności dla danej 
wartości średniej arytmetycznej i odchylenia 
średniego 

C PP d 

11 Określić przy jakiej ilości pomiarów stosuje 

się obliczanie wartości średniej metodą 
liczb zgrupowanych 

C PP b 

12 Określić proces zachodzący w próbce 

włókna w czasie aklimatyzacji, gdy 
następuje wzrost jej masy 

C PP  c 

13 Rozróżnić wskaźniki niezbędne do 

utrzymania odpowiednich warunków 
klimatycznych w laboratorium podczas 
przeprowadzania badań metrologicznych 

B P a 

14 Rozróżnić wzór do obliczenia średniej 

arytmetycznej „a” wartości liczbowych 
wyników pomiarów  

B P c 

15 Rozpoznać aparat do aklimatyzacji 

niewielkich próbek wyrobów 
włókienniczych przeznaczonych do badań 
laboratoryjnych 

B P a 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 15 pytań, w tym: 

−  9 poziomu podstawowego, 
−  6 poziomu ponadpodstawowego. 
 Pytania poziomu ponadpodstawowego oznaczono gwiazdką (*). 
Do każdego pytania dołączone  są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, kiedy zostanie Ci wolny czas. 
Za rozwiązanie testu możesz otrzymać następujące oceny szkolne: 
−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań poziomu podstawowego, 

−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań poziomu podstawowego, 
−  dobry – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań, w tym co najmniej 2 poziomu 

ponadpodstawowego, 

−  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej  13 zadań , w tym co najmniej 4 poziomu 

ponadpodstawowego. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw pytań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Zestaw pytań testowych 2 

 
1. Termometry suchy i mokry są zasadniczymi elementami aparatu do oznaczania wilgotności 

względnej powietrza: 

a)  higrometru włosowego, 
b)  psychrometru aspiratorowego, 
c)  higrografu, 
d)  termohigrografu. 

2. Jednostką wilgotności względnej powietrza jest: 

a)  g/m

3

b)  kg/m

3

c)  % , 
d)  g/cm

3

3. Wilgotność bezwzględna powietrza to: 

a)  zawartość pary wodnej w jednostce objętości powietrza, 
b)  stosunek danej wilgotności bezwzględnej do maksymalnej bezwzględnej 

wilgotności powietrza w stanie nasyconym w tych samych warunkach 
atmosferycznych, 

c)  zawartość pary wodnej w powietrzu w stanie nasyconym, 
d)  zawartość wody w powietrzu. 

4. Klimat normalny w badaniach laboratoryjnych określają parametry: 

a)  t=20±2

o

C; W=50±2%, 

b)  t=20±2

o

C; W=65±2%, 

c)  t=25±2

o

C; W=55±2%, 

d)  t=18±2

o

C; W=60±2%. 

5. Poniższy rysunek przedstawia schemat: 

 

 

 

a)  higrometru włosowego, 
b)  psychrometru aspiratorowego, 
c)  higrostatu, 
d)  higrografu. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

6. Poniższy rysunek przedstawia: 

 

a)  eksykator, 
b)  komorę klimatyczną, 
c)  higrostat, 
d)  suszarkę laboratoryjną. 

7*. Do ciągłego zapisu zmian wilgotności względnej powietrza stosuje się: 

a)  higrometr włosowy, 
b)  higrograf, 
c)  psychrometr aspiratorowy, 
d)  termohigrograf. 

8*. W badaniach laboratoryjnych do pobierania próbek włókien z nitek stosuje się: 

a)  metodę poduszeczki, 
b)  metodę mechaniczną, 
c)  metodę losowego wyciągania, 
d)  metodę wycinania kwadratów. 

9. Aklimatyzacja próbek do badań polega na: 

a) przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o ustalonej 

temperaturze i wilgotności względnej powietrza, 

b) przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej 

temperaturze, 

c) przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej 

wilgotności, 

d)  przetrzymywaniu próbek przez określony czas w aparatach o stałej wilgotności 

i ciśnieniu. 

10*. Dla średniej arytmetycznej grubości tkaniny wynoszącej 0,40 mm i odchylenia 

średniego  0,02 mm, współczynnik zmienności wynosi: 
a)  4,8%, 
b)  5,3%, 
c)  6,5%, 
d)  5,0%. 

11*. Średnią arytmetyczną wyników pomiarów obliczamy metodą liczb zgrupowanych, 

gdy   ilość pomiarów „n” wynosi: 
a)  n=10, 
b)  n≥50, 
c)  n=5, 
d)  n<10. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

12*. Jeżeli w czasie aklimatyzacji próbek włókien następuje wzrost ich masy 

to oznacza, że zachodzi proces: 
a)  wydzielania pary wodnej, 
b)  desorpcji, 
c)  sorpcji,  
d)   wydzielania wilgoci. 

13. Warunki klimatyczne w laboratorium niezbędne do przeprowadzania badań 

metrologicznych określają wskaźniki: 
a)  temperatura i wilgotność względna, 
b)  temperatura i wilgotność bezwzględna, 
c)  ciśnienie i temperatura, 
d)  ciśnienie i wilgotność względna. 

14.  Do obliczania średniej arytmetycznej wartości liczbowych wyników pomiarów 

stosuje się wzór: 

a) 

1

...

3

2

1

+

+

+

+

=

n

a

a

a

a

a

n

b) 

1

...

3

2

1

+

+

+

=

n

a

a

a

a

a

n

c) 

n

a

a

a

a

a

n

...

3

2

1

+

+

+

=

d) 

min

max

a

a

a

=

15. Grubościenne naczynie szklane, hermetycznie zamknięte wewnątrz którego panuje 

stała wilgotność względna powietrza, to: 

a)  eksykator, 
b)  higrometr, 
c)  komora klimatyzacyjna,  
d)  higrostat. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ………………………………………………………………………… 

 

Wykonywanie pomiarów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

Numer 

zadania 

Odpowiedzi 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

1 a b c d  

2 a b c d  

3 a b c d  

4 a b c d  

5 a b c d  

6 a b c d  

7 a b c d  

8 a b c d  

9 a b c d  

10 a  b c d   

11 a  b c d   

12 a  b c d   

13 a  b c d   

14 a  b c d   

15 a  b c d   

Razem

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. LITERATURA 

 

1.  Balasiński T., Dziamara H., Malinowski L.: Pracowania włókiennicza. WSiP, Warszawa 

1983 

2.  Chyrosz M., Zembowicz-Sułkowska E.: Materiałoznawstwo odzieżowe. WSiP, Warszawa 

1999 

3.  Turek K.: Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego. WsiP. Warszawa 1998 
4.  Praca zbiorowa: Materiałoznawstwo włókiennicze dla technikum. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Praca zbiorowa: Poradnik inżyniera–włókiennictwo. WNT, Warszawa 1978 
6.  Przegląd Włókienniczy + Technik Włókienniczy, Wydawnictwo Czasopism i Książek 

Technicznych, SIGMA-NOT 

7.  Normy: 

−  PN-EN 20139 ISO 139 Tekstylia. Klimat normalny do aklimatyzacji i badań 
−  PN-EN 12751:2001 Tekstylia. Pobieranie próbek włókien, nitek i wyrobów płaskich 

do badań 

−  PN-90/P-04870 Tekstylia. Analiza statystyczna wyników pomiarów