background image

  

 

 

 

 

 

 

 

 

mgr Jolanta Witczak  

 

Scenariusz zajęć z rodzicami 

z zakresu edukacji prozdrowotnej 

 

 

 

Temat: Kto o czystość i zdrowie dba, ten wesołe życie ma! 
 
Cel ogólny: 

 włączenie rodziców do aktywnej współpracy  

w organizowanej formie 

 
Cele szczegółowe: 

 stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, 
 wyzwalanie motywacji do podjęcia pracy w trakcie 

wspólnych zabaw, 

 doskonalenie sprawności manualnych, 
 utrwalenie zdobytych wiadomości z zakresu tematyki 

zdrowotnej. 

 
Warunki materialne: 
 
Plakat z hasłem spotkania, plansze z owocami i warzywami, koszyk  
z zagadkami o tematyce zdrowotnej; plansze z kubkiem, szczoteczką do 
zębów i pastą; kubki z rurkami i płynem do puszczania baniek; brystol, 
puzzle (pocięte obrazki składające się z 5-6 elementów, przedstawiające 
wyposażenie i akcesoria związane z łazienką); szablony owoców; 
materiały papiernicze, magnetofon oraz płyta z piosenkami 
odpowiadającymi tematyce spotkania). 
 
Przebieg zajęć 
 

1. Powitanie gości i dzieci 

 
Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy integracyjnej: do piosenki 
„Witaj, Olu”. 
Dzieci i rodzice siedzą w kręgu, każde dziecko przedstawia swojego 
rodzica i wspólnie wszyscy się witają śpiewając piosenkę: 
Witaj, Olu, witaj, Olu, 
Jak się masz? Jak się masz? 
Bardzo Cię lubimy, bardzo cię lubimy 
Bądź wśród nas, bądź wśród nas. 
 

2. „Łazienkowy teatrzyk” 

 
Dzieci, wykorzystując plansze z kubkiem, szczoteczką do zębów  
i pastą, przedstawiają rodzicom teatrzyk. Na koniec wspólnie  

background image

z rodzicami śpiewają piosenkę na znaną melodię „Szła dzieweczka 
do laseczka”, której słowa rodzice otrzymują na karteczkach. 

 

3. „Lustereczko, powiedz szczerze...” 
 

Słuchając opowiadania dzieci przedstawiają czynności związane  
z poranną toaletą, natomiast rodzice są lusterkami, które „odbijają” 
ruchy dziecka. 

 

4. „Łazienkowe puzzle” 
 

Każda para (rodzic i dziecko) otrzymują puzzle, które wspólnie 
układają i przyklejają na tekturkę. Z ułożonych puzzli wszyscy na 
przygotowanym arkuszu brystolu układają wnętrze łazienki. 

 

5. Bańki mydlane 
 

Rodzic wraz z dzieckiem otrzymuje kubek z płynem i rurki i wspólnie 
robią bańki mydlane podczas piosenki „Mydło lubi zabawę”. 

 

6. Zagadki słowne 
 

Każde dziecko losuje z koszyczka zagadkę, którą rodzic odczytuje,  
a dziecko podaje odpowiedź. 

 

7.  „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” 

 
Dzieci śpiewają, ilustrując ruchem pierwszą zwrotkę piosenki i 
refren; drugą zwrotkę śpiewają rodzice, korzystając z zawieszonych 
na ścianie ilustracji przedstawiających owoce i warzywa występujące 
w piosence. 

 

8. „Na straganie” 

 
Wspólnie recytują wiersz Jana Brzechwy. Rodzice są narratorami. 

 

9. „Album – ulubione warzywa i owoce” 
 

Zaproszenie rodziców i dzieci do wykonania albumu. Wspólnie 
wybierają przybory plastyczne, za pomocą których wykonają swoją 
pracę. 

 

Prezentacja swoich wytworów oraz połączenie ich w album. 

 

10. 

Zakończenie 

 
Pożegnanie gości oraz podziękowanie za przybycie i wspólną 
zabawę. 

 

 

background image

 
POŻĄDANE UMIEJĘTNOŚCI: 
 

 Kojarzą opis słowny z rozwiązaniem zagadki. 
 Potrafią naśladować gestem czynności. 
 Rozumieją znaczenie zabiegów higienicznych dla zdrowia.