background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ocenianie jakości surowców, materiałów i wyrobów 
gotowych 743[03].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Urszula Przystalska 
mgr Ryszard Ewert 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inŜ. Jolanta Górska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z2.01 
Ocenianie jakości surowców, materiałów i wyrobów gotowych”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

11 

5.1.

 

Zasady oceny jakości surowców i materiałów tapicerskich 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Kontrola jakości wyrobów tapicerowanych 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7.

 

Literatura 

27 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania, lub próbą pracy. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[03].Z2.01 

Ocenianie jakości 

surowców, materiałów 

i wyrobów gotowych 

743[03].Z2 

Organizacja produkcji 

743[03].Z2.02 

Magazynowanie oraz 

transport surowców, 

półfabrykatów i wyrobów 

gotowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE  

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

definiować podstawowe prawa chemii, fizyki, 

 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  stosowaną  w  procesach 
wytwarzania wyrobów tapicerskich,  

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć  się  przyrządami  pomiarowymi  do  pomiaru  długości,  masy,  powierzchni  oraz 
grubości materiałów podstawowych i pomocniczych, 

 

pobrać i przygotować materiały, półfabrykaty i wyroby do badań jakościowych, 

 

wykonać badania organoleptyczne surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych, 

 

określić zakres oraz sposób wykonania badań laboratoryjnych materiałów, półfabrykatów 
i wyrobów gotowych, 

 

sporządzić dokumentację badań organoleptycznych, 

 

określić  sposoby  prowadzenia  badań  wytrzymałościowych  mebli  i  innych  wyrobów 
tapicerowanych, 

 

określić przyczyny powstawania błędów produkcyjnych, 

 

zlokalizować i usunąć konstrukcyjne i technologiczne błędy wyrobów, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska pracy, podczas wykonywania zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Organizacja produkcji 743[03.Z2 

Jednostka modułowa: 

Ocenianie  jakości  surowców,  materiałów  i  wyrobów 
gotowych 743[03].Z2.01 

TematPobieranie próbek pierwotnych skór do badań laboratoryjnych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pobierania próbek pierwotnych skór. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyznaczyć miejsca pobrania próbek pierwotnych z partii skór, 

 

obliczyć ilość pobieranych próbek z analizowanej partii skór, 

 

ocenić jakość miejsc pobierania próbek pierwotnych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne z instruktaŜem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

skóry bydlęce połówki szt. 5, 

 

skóry świńskie szt. 5, 

 

półprzody końskie szt. 5, 

 

3 podesty do układania skór, 

 

stoły sortownicze, 

 

przymiar liniowy, 

 

papier szary do odrysowania kształtu skór, 

 

materiały do pisania. 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Przebieg zajęć: 
 
Wprowadzenie 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Przedstawienie  przez  nauczyciela  sposobu  wyliczania  ilości  skór  do  pobrania  z  partii 
produkcyjnej próbek pierwotnych. 

 
Realizacja tematu 
1.

 

Obliczanie ilości próbek pierwotnych przy róŜnej liczebności partii. 

2.

 

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

Przydział grup do przygotowanych partii skór. 

4.

 

 Przygotowanie obrysu skór na papierze. 

5.

 

Uczniowie dokonują wyznaczenia miejsca pobrania próbki pierwotnej ze skóry. 

6.

 

Nauczyciel  zwraca  uwagę,  aby  kaŜdy  uczeń  brał  udział  w  określaniu  miejsca  pobrania 
próbki. 

7.

 

Grupa przedstawia wyrysowaną próbkę pierwotną na obrysie skóry. 

8.

 

Nauczyciel  z  uczniami  ocenia  wykonaną  pracę  i  stwierdza  czy  wykonana  została 
poprawnie. 

9.

 

Uczniowie nanoszą miejsce wycięcia próbki na skórę. 

10.

 

Uczniowie  wycinają  próbkę  pierwotną  ze  skóry  i  przeznaczają  ją  do  prowadzenia 
dalszych badań.  

11.

 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów. 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Narysuj  w  zeszycie  przybliŜony  kształt  róŜnego  rodzaju  skór  i  zaznacz  na  nich  miejsca 

pobierania próbek pierwotnych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Organizacja produkcji 743[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Ocenianie  jakości  surowców,  materiałów 
i wyrobów gotowych 743[03].Z2.01 

Temat: 

Ocenianie 

jakości 

materiałów 

włókienniczych 

za 

pomocą 

badań 

organoleptycznych. 

Cel 

ogólny

Ukształtowanie 

umiejętności 

dokonywania 

oceny 

organoleptycznej 

zastosowanych materiałów.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy, 

 

przeprowadzić badanie organoleptyczne materiałów włókienniczych, 

 

dokonać analizy badania. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna.  

 
Czas:  60 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów włókienniczych, 

 

przybory do pisania, 

 

proste przyrządy pomiarowe do wykonania oceny organoleptycznej, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

−−−−

 

kaŜdy uczeń otrzymuje próbki materiałów włókienniczych (np.10 szt.), 

−−−−

 

uczeń grupuje próbki, 

−−−−

 

uczeń dokonuje oceny organoleptycznej, 

−−−−

 

zapisuje spostrzeŜenia. 

5.

 

Po wykonaniu wszystkich działań uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 

6.

 

Uczeń określa swoje mocne i słabe strony. 

7.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

8.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

9.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Dokonaj charakterystyki materiałów włókienniczych stosowanych w tapicerstwie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

odpowiedzi ustne, 

 

zadania testowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  Ćwiczenia 

 

5.1. 

Zasady oceny jakości surowców i materiałów tapicerskich 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Pomiar grubości próbek skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 

3)

 

oznaczyć otrzymane próbki skór, 

4)

 

wykonać pomiar grubości otrzymanych próbek za pomocą grubościomierza, 

5)

 

zapisać w zeszycie otrzymane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

10 próbek skór o róŜnej grubości, 

 

grubościomierz, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Pomiar powierzchni skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczeń, 

3)

 

rozłoŜyć skórę na stole, 

4)

 

wykonać pomiar powierzchni skóry za pomocą planimetru, 

5)

 

wykonać  pomiar  powierzchni  skóry  za  pomocą  elektronicznego  urządzenia  do  pomiaru 
powierzchni skór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

6)

 

zapisać w zeszycie otrzymane wyniki, 

7)

 

porównać otrzymane wyniki pomiaru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyprawiona skóra, 

 

planimetr, 

 

elektroniczne urządzenie do pomiaru powierzchni, 

 

stół, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Ocena organoleptyczna skóry galanteryjnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania oceny, 

3)

 

przedstawić plan działania, 

4)

 

rozłoŜyć skórę na stole, 

5)

 

dokonać oceny organoleptycznej skóry od strony lica, 

6)

 

dokonać oceny organoleptycznej skóry od strony mizdry, 

7)

 

zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 

8)

 

przedstawić wyniki oceny na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne,  

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

skóra tapicerska, 

 

stół, 

 

wybór norm, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  oznaczenie  odporności  wybarwienia  na  tarcie  dla  przygotowanych  próbek 

tworzyw skóropodobnych, wyniki zapisz i zaprezentuj. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być wykonane w laboratorium pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przygotować próbki tworzyw skóropodobnych, 

4)

 

przygotować krąŜki filcu, 

5)

 

umieścić krąŜek filcu w przyrządzie do badań, 

6)

 

umieścić próbkę tworzywa skóropodobnego w przyrządzie do badań, 

7)

 

uruchomić przyrząd, 

8)

 

odczytać liczbę obrotów przy której nastąpiła zmiana wyglądu miejsca ścieranego, 

9)

 

porównać zmianę wyglądu z ustaloną skalą barw, 

10)

 

wykonać oznaczenia dla pozostałych próbek tworzywa skóropodobnego, 

11)

 

wyniki zapisać i zaprezentować. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół roboczy, 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

krąŜki filcu, 

 

przyrząd do oznaczenia odporności na tarcie, 

 

skala barw, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  badanie  wytrzymałości  na  rozdzieranie  róŜnych  tkanin  stosowanych  do 

produkcji wyrobów tapicerskich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

zapoznać się z normą PN–EN ISO 13937–3:2002, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania oznaczenia, 

4)

 

przygotować próbki róŜnych tkanin stosowanych w produkcji wyrobów tapicerskich, 

5)

 

wyciąć próbki robocze z tkanin i przygotować je do badań, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

6)

 

wyznaczyć wartość siły rozdzierającej dla poszczególnych próbek tkanin, 

7)

 

obliczyć  wytrzymałość  na  rozdzieranie  tkanin  o  róŜnym  przeznaczeniu  w  produkcji 
wyrobów tapicerskich, 

8)

 

zapisać wyniki w zeszycie, 

9)

 

przedstawić wyniki wykonanego badania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

norma PN–EN ISO 13937–3:2002, 

 

tkaniny stosowane do produkcji wyrobów tapicerskich, 

 

noŜyczki, 

 

przymiar liniowy, 

 

szablon do wycinania próbek, 

 

maszyna wytrzymałościowa, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

RozróŜnij przygotowane próbki drewna pod względem twardości.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

oznaczyć próbki drewna, 

4)

 

wykonać próbę twardości drewna, metodą Brinella, 

5)

 

zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki drewna,  

 

stół roboczy, 

 

maszyna wytrzymałościowa, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.

 

Kontrola jakości wyrobów tapicerowanych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i nazwij rodzaj wady wyrobów tapicerskich przedstawionych na planszach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przeanalizować przedstawione przez nauczyciela plansze, 

4)

 

pogrupować wady, 

5)

 

nazwać rodzaj wady i zapisać w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw plansz z wadami wyrobów tapicerskich, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zlikwiduj uszkodzenie okleiny, które wystąpiło podczas produkcji na poręczy fotela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przeanalizować przedstawiony przez nauczyciela problem, 

4)

 

określić rodzaj uszkodzenia, 

5)

 

zlikwidować uszkodzenie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw  narzędzi,  przyrządów  i  materiałów  tapicerskich  potrzebnych  do  realizacji 
ć

wiczenia, 

 

fotel z uszkodzoną okleiną na poręczy, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj wyniki badań wytrzymałościowych krzesła z odpowiednią normą branŜową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przeanalizować przedstawione przez nauczyciela wyniki badań wytrzymałościowych, 

4)

 

zapoznać się z informacjami zawartymi w odpowiedniej normie branŜowej, 

5)

 

porównać wyniki badań z odpowiednią normą, 

6)

 

ocenić, czy krzesło zostało wykonane zgodnie z odpowiednią normą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyniki badań wytrzymałościowych krzesła, 

 

normy branŜowe, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Ocenianie jakości surowców, 
materiałów i wyrobów gotowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11,12, 13, 15,17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 8, 10, 14, 16, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. b 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. b, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. a.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić pojęcie oceny organoleptycznej 

Rozpoznać przyrząd do pomiaru powierzchni 
skóry 

Określić miejsce pobierania próbek skóry do 
badań laboratoryjnych 

PP 

Określić  metodę  działania,  gdy  skóra  do 
badań jest uszkodzona 

Rozpoznać 

maszynę 

do 

badania 

wytrzymałości na rozciąganie i rozdzieranie 

RozróŜnić  co  pozwala  określić  badanie 
organoleptyczne wyrobów włókienniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Określić sposoby wykończania tworzyw 
skóropodobnych 

Analizować odporność na przemakanie 

PP 

Rozpoznać jak oznacza się wybarwienie 
wyrobu pod wpływem światła, temperatury, 
potu 

10 

Analizować oznaczenia wytrzymałościowe 
tworzyw skóropodobnych 

PP 

11 

RozróŜnić właściwości higieniczne 

12 

Rozpoznać maszynę do oznaczania 
wytrzymałości na rozciąganie, rozrywanie 

13 

Zdefiniować pojęcie sorpcji 

14 

Scharakteryzować zadania naleŜące do 
kontroli technicznej 

PP 

15 

Rozpoznać urządzenie do badania 
wytrzymałości mebli 

16 

Analizować pojęcie unifikacja 

PP 

17 

Określić metodę sprawdzającą wytrzymałość 
tapczanów 

18 

Określić siłę jaką bada się dno pojemnika 
kanapy lub tapczanu 

PP 

19 

Rozpoznać skrót Międzynarodowej 
Organizacji Normalizacji 

20 

Rozpoznać maszynę do określania 
wytrzymałości skór na zginanie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 
przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Wszystkie zadań są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna 
z 4 odpowiedzi jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−−−−

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania. 

7.

 

Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 10, 14, 16, 18, 19, 20 gdyŜ są one na poziomie 
trudniejszym niŜ pozostałe. 

8.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.

 

Ocenę organoleptyczną wykonuje się przy pomocy 
a)

 

skomplikowanej aparatury laboratoryjnej. 

b)

 

prostej aparatury laboratoryjnej. 

c)

 

aparatury laboratoryjnej i zmysłów człowieka. 

d)

 

zmysłów człowieka. 

 
2.

 

Do pomiaru powierzchni skóry uŜywa się 
a)

 

planimetru. 

b)

 

przymiaru liniowego. 

c)

 

pehametru. 

d)

 

psychrometru. 

 
3.

 

Próbki pierwotne do przeprowadzenia badań laboratoryjnych pobiera się 
a)

 

w dowolnym miejscu skóry. 

b)

 

w trzech dowolnych miejscach skóry. 

c)

 

w ściśle określonym miejscu skóry. 

d)

 

w trzech ściśle określonych miejscach skóry. 

 
4.

 

JeŜeli  skóra  wybrana  do  pobrania  próbki  pierwotnej  ma  w  miejscu  pobierania  próbki 
uszkodzenia mogące wpływać na wyniki badań naleŜy 
a)

 

odrzucić skórę. 

b)

 

wymienić skórę na inną bez wad. 

c)

 

pobrać próbkę z innego miejsca tej skóry. 

d)

 

pobrać próbkę z tej skóry zgodnie z wymaganiami. 

 
5.

 

Badania wytrzymałości na rozciąganie i rozdzieranie przeprowadza się za pomocą 
a)

 

maszyny wytrzymałościowej. 

b)

 

fleksometru. 

c)

 

aparatu Martindale’a. 

d)

 

aparatu Xenotest. 

 
6.

 

Badanie organoleptyczne wyrobu włókienniczego pozwala określić 
a)

 

kierunek osnowy i wątku oraz prawą i lewą stronę tkaniny. 

b)

 

wytrzymałość na rozdzieranie. 

c)

 

odporność na pilling. 

d)

 

wytrzymałość na wypychanie. 

 

7.

 

Wytrzymałość na wypychanie charakteryzuje podatność materiałów włókienniczych na 
a)

 

rozdzieranie. 

b)

 

pękanie. 

c)

 

rozciąganie wielokierunkowe. 

d)

 

mięcie. 

 
8.

 

Odporność na przemakanie oznacza  
a)

 

masę wody, która przeniknie przez próbkę. 

b)

 

czas potrzebny do przeniknięcia wody. 

c)

 

masę wody pochłoniętej przez próbkę. 

d)

 

czas potrzebny do wyrównania wilgotności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

9.

 

Zmiany wybarwienia wyrobu pod wpływem światła, temperatury, potu oznacza się przy 
uŜyciu 
a)

 

barwnej skali zabrudzenia bieli. 

b)

 

barwnej skali zmiany wybarwienia. 

c)

 

szarej skali zabrudzenia bieli. 

d)

 

szarej skali zmiany wybarwienia. 

 
10.

 

Oznaczenie odporności na pilling polega na uzyskaniu 
a)

 

za pomocą przyrządu zjawiska pillingu. 

b)

 

za pomocą przyrządu zjawiska pillingu i jego jakościową i ilościową ocenę. 

c)

 

próbki wyrobu z pillingiem po uŜytkowaniu i jego jakościową i ilościową ocenę. 

d)

 

próbki wyrobu z pillingiem po uŜytkowaniu. 

 

11.

 

Które z wymienionych oznaczeń zaliczamy do właściwości higienicznych? 
a)

 

odporność wybarwienia na tarcie. 

b)

 

sorpcja i desorpcja. 

c)

 

masa 1 m

2

d)

 

grubość. 

 

12.

 

Jakie  urządzenie  jest  potrzebne  do  oznaczeń  wytrzymałościowych  typu  rozciąganie, 
rozrywanie? 
a)

 

wycinarka. 

b)

 

zrywarka. 

c)

 

fleksometr. 

d)

 

twardościomierz. 

 
13.

 

Sorbcja oznacza 
a)

 

wydalanie wody. 

b)

 

pochłanianie wody. 

c)

 

przemakanie wody. 

d)

 

przepuszczanie wody. 

 
14.

 

Kontrola jakości obejmuje 
a)

 

kontrolę i ocenę materiałów dostarczonych do zakładu. 

b)

 

kontrolę międzyoperacyjną. 

c)

 

kontrolę końcową. 

d)

 

prawidłowe odpowiedzi: a,b,c. 

 
15.

 

Do badań wytrzymałościowych mebli tapicerowanych słuŜą urządzenia 
a)

 

dokowe. 

b)

 

probiercze. 

c)

 

próbne. 

d)

 

dokładne. 

 
16.

 

Metoda  normalizacji  polegająca  na  sprowadzeniu  dwóch  lub  więcej  odmian  do  jednej 
równowaŜnej to 
a)

 

unifikacja. 

b)

 

typizacja. 

c)

 

utylizacja. 

d)

 

tulizacja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

17.

 

Metoda polegająca na wałowaniu części tapicerowanej pozwala na sprawdzenie wytrzymałości 
a)

 

tapczanów. 

b)

 

kanap. 

c)

 

foteli. 

d)

 

krzeseł. 

 

18.

 

Dno pojemnika tapczanu lub kanapy bada się przykładając siłę P

równą 

a)

 

300N. 

b)

 

250 N. 

c)

 

150 N. 

d)

 

25 N. 

 
19.

 

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna to w skrócie 

a)

 

FSO. 

b)

 

ISE. 

c)

 

EEG. 

d)

 

ISO. 

 

20.

 

Badanie wytrzymałości skór na zginanie przeprowadza się za pomocą 
a)

 

fleksometru Ballye’go, 

b)

 

zrywarki, 

c)

 

planimetru 

d)

 

flaksometru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Ocenianie jakości surowców, materiałów i wyrobów gotowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

TEST 2 

 

Test  praktyczny  typu  -„próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie 
jakości surowców, materiałów i wyrobów gotowych” 

 
Treść zadania 

Wykonaj oznaczenie siły rozdzierania szwu imitującego szycie. 

Postępuj zgodnie z instrukcją wykonania oznaczenia znajdującą się w laboratorium pracowni 
materiałoznawstwa lub w zakładzie, w którym odbywasz praktykę. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  czynności  badawczych 
stwierdzających przydatność badanego materiału do celów przetwórczych. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych badań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  instrukcją  przeprowadzenia  oznaczenia  i  w  określonym  czasie.  NaleŜy 
zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów 
wykonania zadania: 

−−−−

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

−−−−

 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

−−−−

 

ustawienia parametrów, 

−−−−

 

wykazania się umiejętnością wykonania badania, 

−−−−

 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

−−−−

 

stanowisko pracy do wykonania badania, 

−−−−

 

tworzywo skóropodobne, 

−−−−

 

instrukcje wykonania oznaczenia, 

−−−−

 

instrukcję obsługi urządzenia, 

−−−−

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

−−−−

 

zadbać 

przygotowanie 

odpowiedniego 

stanowiska 

pracy 

laboratorium 

materiałoznawstwa, 

−−−−

 

zabezpieczyć próbki tworzywa skóropodobnego, 

−−−−

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−−−−

 

sprawdzić ubiór ochronny, 

−−−−

 

przydzielić uczniom próbki tworzyw skóropodobnych, 

−−−−

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

−−−−

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

−−−−

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

−−−−

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

−−−−

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną,  

−−−−

 

zapoznać się z instrukcją wykonania oznaczenia, 

−−−−

 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  przygotować  próbki  do  oznaczeń,  przeprowadzić 
klimatyzację, sprawdzić urządzenie do oznaczeń, przeprowadzić próbę, zapisać uzyskane 
wyniki, wykonać obliczenia.  
 
Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi. 

−−−−

 

przygotować próbki, 

−−−−

 

przeprowadzić klimatyzację, 

−−−−

 

wskazać urządzenia i narzędzia potrzebne do wykonania oznaczenia, 

−−−−

 

przygotować stanowisko pracy do oznaczenia, 

−−−−

 

sprawdzić urządzenie do oznaczenia, 

−−−−

 

przeprowadzić przez dwa otwory w próbce drut, 

−−−−

 

końce drutu zamocować w otworach wkładki metalowej, 

−−−−

 

wkładkę metalową zamocować dolnym uchwycie zrywarki, 

−−−−

 

drugi koniec próbki zamocować w górnym uchwycie zrywarki, 

−−−−

 

uruchomić zrywarkę, 

−−−−

 

poddać próbkę rozciąganiu, aŜ do rozerwania, 

−−−−

 

odczytać siłę, przy której nastąpiło rozerwanie próbki z wykresu, 

−−−−

 

wykonać ponowne oznaczenia dla pozostałych próbek, 

−−−−

 

obliczyć średnią arytmetyczną wyników otrzymanych dla poszczególnych próbek, 

−−−−

 

porządkować stanowisko pracy, 

−−−−

 

zaprezentować i omówić wykonanie oznaczenia, przedstawić wyniki do oceny. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

wskazanie  urządzeń  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania oznaczenia, 

 

sprawdzenie urządzenia do oznaczenia. 

10 

 

4. 

Wykonanie oznaczenia: 

 

przygotowanie próbek, 

 

przeprowadzenie klimatyzacji, 

 

przeprowadzenie drutu przez otwory w próbce, 

 

zamocowanie drutu w otworach wkładki metalowej, 

 

zamocowanie wkładki w dolnym uchwycie zrywarki, 

 

zamocowanie  drugiego  końca  próbki  w  górnym 
uchwycie zrywarki, 

 

uruchomienie zrywarki, 

 

odczytanie wyniku z wykresu, 

 

wykonanie oznaczeń dla pozostałych próbek, 

 

wykonać obliczenia. 

50 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego oznaczenia. 

15 

 

Razem: 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 

2.

 

Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 

3.

 

Chyrosz  M.,  Zembowicz  –  Sułkowska  E.:  Materiałoznawstwo  odzieŜowe.  WSiP, 
Warszawa 1999. 

4.

 

Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Dzięgielewski S.: Technologia. Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy. 
WSiP, Warszawa 1997 

6.

 

Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965 

7.

 

Jurczak J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 

8.

 

Jurczak J.: Technologia tapicerstwa. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1983 

9.

 

Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończenie. WSiP, Warszawa 1985 

10.

 

Małaśnicka W.: Technologia tworzyw sztucznych Cz. II. PWSZ,1972 

11.

 

Pawłowa  M.,  Majewski  H.,  Przybyłek  M.,  Rudecka  J.,  Skoracki  J.:  Materiałoznawstwo 
odzieŜowe. Ćwiczenia laboratoryjne, Politechnika Radomska, Radom 2004. 

12.

 

Persz T.: Analiza techniczna w przemyśle skórzanym. WPLiS Warszawa 1967 

13.

 

Persz T.: Garbarstwo cz. II. WPLiS, Warszawa 1966 

14.

 

Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1997 

15.

 

Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 

16.

 

Pilichowski J.,Muszyński A.: Technologia tworzyw sztucznych. WNT, Warszawa 1994 

17.

 

Wybór norm. 

18.

 

www.pkn.pl; eNormy.pl-Polskie Normy-Czytelnia Internetowa; NARZĘDZIOWNIE.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 
Radom 1997 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995