background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 

Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 

 

 
 
 
 
 

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki  
w ochronie zdrowia 322[12].O1.02 
 

 

 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Katarzyna Zarębska 
mgr Adam Zborowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr ElŜbieta Ambroziak 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].O1.02 
„Stosowanie  przepisów  prawa  i  zasad  ekonomiki  w  ochronie  zdrowia”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masaŜysta. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Podstawowe pojęcia prawa i istota prawa 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Organizacja i podstawy prawne funkcjonowania zakładów opieki 
zdrowotnej  

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

System ubezpieczeń zdrowotnych 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4.

 

Rynek usług medycznych 

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

 

24 
37 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masaŜysta.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  w  Poradniku  dla  ucznia  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

 

materiał nauczania w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające,  które  mają  wykazać,  czy  uczeń  jest  przygotowany  do  wykonania 
ć

wiczeń, 

 

ć

wiczenia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  opanować  umiejętności 

praktyczne,  przedstawiono  róŜne  propozycje  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie 
ich wykonania, uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole, 

 

sprawdzian  postępów  –  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej,  sugeruje  się,  aby  wykorzystać  zaproponowane  narzędzia  do 
oceny  uczniów,  wyniki  osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny 
pracy własnej nauczyciela realizującego program jednostki modułowej, nauczyciel moŜe 
zastosować  narzędzie  pomiaru  według  własnego  projektu  naleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody  polecane  do  stosowania  podczas  kształcenia  modułowego  to  dyskusja 

dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne, metoda projektów, metoda przewodniego tekstu, metoda 
przypadków.  
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

322[12].O1. 

Podstawy działalności zawodowej 

 

322[12].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy 

322[12].O1.02 

Stosowanie przepisów prawa i zasad 

ekonomiki  w ochronie zdrowia 

 

322[12].O1.03 

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów 

społecznych 

 

322[12].O1.04 

Prowadzanie promocji zdrowia i profilaktyki 

322[12].O1.05 

Charakteryzowanie budowy i czynności 

organizmu człowieka 

 

322[12].O1.06 

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu 

organizmu człowieka 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜniać podstawowe pojęcia ekonomiczne, 

 

rozróŜniać podstawowe pojęcia z zakresu marketingu, 

 

posługiwać się słownictwem związanym z praktyką gospodarczą, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

formułować wnioski, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się podstawową terminologią z zakresu prawa i ekonomiki, 

 

rozróŜnić podstawowe gałęzie prawa, 

 

przedstawić rodzaje aktów prawnych i źródła informacji o nich, 

 

przedstawić zakres obowiązywania prawa, 

 

posłuŜyć  się  przepisami  prawa  cywilnego,  prawa  pracy  oraz  prawa  o  ubezpieczeniach 
społecznych, 

 

scharakteryzować system organizacji ochrony zdrowia w Polsce,  

 

wskazać instytucje wpływające na politykę zdrowotną państwa, 

 

określić źródła i sposoby finansowania świadczeń zdrowotnych,  

 

wyjaśnić istotę i zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce,  

 

wyjaśnić specyfikę rynku świadczeń zdrowotnych,  

 

wskazać czynniki wpływające na popyt i podaŜ usług medycznych, 

 

wyjaśnić mechanizmy konkurencji między podmiotami świadczącymi usługi medyczne, 

 

zastosować przepisy prawa dotyczące działalności zawodowej, 

 

zinterpretować  podstawowe  przepisy  prawa  dotyczące  odpowiedzialności  cywilnej 
i karnej, 

 

zastosować przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej,  

 

skorzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

określić źródła i metody pozyskiwania klientów, 

 

zorganizować promocję usług świadczonych przez technika masaŜystę. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masaŜysta 322[12] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy działalności zawodowej 322[12].O1 

Jednostka modułowa: 

  Stosowanie  przepisów  prawa  i  zasad  ekonomiki  

w ochronie zdrowia 322[12].O1.02

 

Temat:   Rejestracja działalności gospodarczej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  przygotowania  dokumentacji  umoŜliwiającej 

zarejestrowanie działalności gospodarczej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać etapy rejestracji działalności gospodarczej, 

 

wskazać  zakres  obowiązków  osoby  podejmującej  działalność  na  kaŜdym  etapie 
rejestracji, 

 

zidentyfikować formularze, które naleŜy wypełnić na poszczególnych etapach rejestracji, 

 

sporządzić dokumenty potrzebne do zarejestrowania działalności gospodarczej, 

 

dokonać wyboru formy opodatkowania  i określić podstawy prawne, 

 

dokonać wyboru formy organizacyjno-prawnej działalności gospodarczej, 

 

podjąć racjonalne decyzje o uruchomieniu działalności gospodarczej. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowania i planowania zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

pozyskiwanie informacji z róŜnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 
Środki dydaktyczne 

 

arkusze papieru, 

 

foliogramy 

 

flamastry, 

 

rzutnik, 

 

komputer, 

 

druki zgłoszeniowe niezbędne do rejestracji działalności gospodarczej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zadanie dla ucznia 

Przygotuj  teczkę  z  prawidłowo  sporządzonymi  dokumentami  zgłoszeniowymi  celem 

zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą projektów i metodą plakatową. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą projektu. 

 

Faza I 
Informacje 
1.

 

Nauczyciel  informuje  o  sposobie  realizacji  projektu  dotyczącego  zarejestrowania 
działalności  gospodarczej  z  uwzględnieniem  przepisów  prawa  –  kaŜdy  zespół  ma 
odwiedzić  instytucje,  w  których  podjął  by  procedurę  rejestracyjną,  pobrać  potrzebne 
formularze i zapoznać się z zakresem obowiązków na kaŜdym etapie rejestracji.  

2.

 

Nauczyciel  prezentuje  na  foliogramie  formy  organizacyjno-prawne  działalności 
gospodarczej i krótko je omawia. 

3.

 

Nauczyciel  nawiązuje  do  form  opodatkowania  działalności  gospodarczej  i  prezentuje  je 
na foliogramie. 

 

Faza II 
Przygotowanie do procedury rejestracyjnej 
1.

 

Uczniowie  pracują  w  4-5  osobowych  zespołach.  KaŜdy  zespół  wybiera  formę 
organizacyjno-prawną  dla  działalności  własnej  firmy    i  dokonuje  jej  charakterystyki  na 
podstawie literatury i przepisów prawa.  

2.

 

KaŜdy  zespół  wybiera  formę  opodatkowania,  zapoznaje  się  z  jej  charakterystyką  na 
podstawie literatury i odpowiednich przepisów prawa. 

3.

 

Po  dokonaniu  wyboru  formy  organizacyjno-prawnej  i  formy  opodatkowania  dla  
działalności  gospodarczej  zespół  przedstawia  uzasadnienie  wyboru  o  formie  plakatowej 
(jedna osoba z zespołu prezentuje efekt pracy). 

 
Faza III 
Krok po kroku w procedurze rejestracyjnej – praca po godzinach lekcyjnych 
1.

 

Uczniowie  odwiedzają  instytucje  w  celu  poznania  procedury  rejestracji  działalności 
gospodarczej, uzyskują niezbędne informacje oraz pobierają druki zgłoszeniowe. 

2.

 

KaŜdy  zespół  przygotowuje  teczkę  z    poprawnie  wypełnionymi  formularzami 
zgłoszeniowymi  na  kaŜdym  etapie  rejestracji.  Dokumenty  w  teczce  ułoŜone  są  według 
kolejności etapów procedury rejestracyjnej. 

3.

 

KaŜdy zespół na realizację zadań tego etapu ma 3 tygodnie.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Faza IV 
Prezentacja projektu 
1.

 

Uczniowie  przedstawiają  efekty  prac  związanych  z  procedurą  rejestracji  własnej 
działalności gospodarczej. 

2.

 

KaŜdy  zespół  oddaje  do  oceny  teczkę  z  wypełnionymi  drukami  zgłoszeniowymi  wraz 
z krótkim opisem kaŜdego etapu procedury rejestracyjnej. 

 
Faza V 
Analiza końcowa 
1.

 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  procedury  rejestracyjnej  sprawiły  im  najwięcej 
trudności i uzasadniają dlaczego. 

2.

 

Uczniowie wskazują korzyści i koszty realizacji tego projektu. 

3.

 

Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masaŜysta 322[12] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy działalności zawodowej 322[12].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  prawa  i  zasad  ekonomiki  
w ochronie zdrowia 322[12].O1.02

 

Temat:   Zasady zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

identyfikowania 

zasad 

zawierania 

umów 

o udzielanie  świadczeń  zdrowotnych  oraz  posługiwania  się  przepisami  ustawy  
o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ, 

 

wyszukiwać  odpowiednie  przepisy  dotyczące  zasad  zawierania  umów  o  udzielanie 
ś

wiadczeń zdrowotnych, 

 

sformułować  najwaŜniejsze  zasady  zawierania  umów  o  udzielanie  świadczeń 
zdrowotnych. 

 
W czasie zajęć będą 

kształtowane

 następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowania i planowania zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

pozyskiwania informacji z róŜnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

 

treść ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Wyszukaj  w  ustawie  o  powszechnym  ubezpieczeniu  w  Narodowym  Funduszu  Zdrowia  

i  zapisz  w  punktach  najwaŜniejsze  zasady  zawierania  umów  o  udzielanie  świadczeń  opieki 
zdrowotnej.   
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Czego dotyczy świadczenie zdrowotne? 

2.

 

Kto jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych? 

3.

 

Jakie instytucje mogą udzielać świadczeń zdrowotnych? 

4.

 

Z czego finansowane są świadczenia zdrowotne? 

5.

 

Jaka instytucja administruje finansami przeznaczonymi na świadczenia zdrowotne? 

6.

 

Na podstawie czego udzielane są świadczenia zdrowotne? 

7.

 

Jakie przepisy regulują zasady zawierania umów o świadczenia zdrowotne? 

 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie ustalają: 

1.

 

Jakie przepisy regulują zasady zawierania umów o świadczenia zdrowotne? 

2.

 

W jaki sposób mogą pozyskać przepisy odpowiedniego aktu prawnego? 

3.

 

Które przepisy szczegółowe będą pomocne w celu identyfikacji zasad zawierania umów  
o świadczenia zdrowotne ? 

4.

 

W jaki sposób przedstawią wynik ćwiczenia? 

 
Faza III 
Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  ustalają  z  jakich  przepisów  prawnych  będą  korzystać  
w celu wykonania zadania. 

2.

 

Uczniowie  analizują  budowę  i  treść  ustawy  o  powszechnym  ubezpieczeniu 
w Narodowym Funduszu Zdrowia.  

3.

 

Uczniowie dobierają z ustawy odpowiednie przepisy szczegółowe. 

4.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 

 
Faza IV 
Wykonanie 
1.

 

Uczniowie  analizują  wybrane  przepisy  szczegółowe  pod  kątem  ustalenia  zasad 
zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. 

2.

 

Uczniowie  ustalają  i  zapisują  zasady  zawierania  umów  o  udzielanie  świadczeń 
zdrowotnych. 

 
Faza V 
Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność ustalonych zasad. 

2.

 

Uczniowie uzupełniają  zasady o nie uwzględnione podczas pracy we własnym zespole. 

Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podstawowe pojęcia prawa i istota prawa

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Posługując  się  Kodeksem  cywilnym  lub  innym  dostępnym  źródłem  prawa  odszukaj  

i  wskaŜ  po  trzy  przykłady  norm  prawnych:  nakazujących,  zakazujących  i  wprowadzających 
(uprawniających). MoŜesz skorzystać z arkusza pracy. 

 

Arkusz pracy 

Rodzaj 

normy 

prawnej 

Przykład 1 

Przykład 2 

Przykład 3 

nakazujące 
 

 

 

 

zakazujące 
 

 

 

 

uprawniające 
 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  na  temat  pojęć  i  istoty  prawa.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych klasyfikację norm prawnych, 

2)

 

dokonać analizy poszczególnych rodzajów norm prawnych, 

3)

 

odszukać przykłady norm prawnych nakazujących, zakazujących, wprowadzających, 

4)

 

zapisać w arkuszu pracy treść odszukanych norm prawnych zgodnie z ich klasyfikacją, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks cywilny lub inne źródło prawa, 

 

arkusz pracy, zeszyt, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

materiał nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Posługując  się  Kodeksem  pracy  lub  innym  dostępnym  źródłem  prawa  odszukaj  

i  wskaŜ  po  trzy  przykłady  sankcji:  karnej,  egzekucyjnej,  niewaŜności  czynności  prawnych. 
MoŜesz skorzystać z arkusza pracy. 
 
Arkusz pracy 

Rodzaj sankcji 

Przykład 1 

Przykład 2 

Przykład 3 

karna 
 

 

 

 

egzekucyjna 
 

 

 

 

niewaŜności 
czynności prawnych 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  na  temat  źródeł  prawa.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych klasyfikację sankcji, 

2)

 

dokonać analizy poszczególnych rodzajów sankcji, 

3)

 

odszukać przykłady sankcji karnej, egzekucyjnej niewaŜności czynności prawnych, 

4)

 

zapisać w arkuszu pracy treść odszukanych sankcji zgodnie z ich klasyfikacją, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy lub inne źródło prawa, 

 

arkusz pracy, zeszyt, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

materiał nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Organizacja  i  podstawy  prawne  funkcjonowania  zakładów 

opieki zdrowotnej

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj w dostępnych źródłach informacje na temat aktualnych programów działań na 

rzecz promocji zdrowia. Scharakteryzuj i przedstaw jeden  wybrany program. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  funkcjonowania  ZOZ-ów.  Nauczyciel  powinien 
wskazać  moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

ustalić źródła informacji, z których będzie korzystał, 

2)

 

wyszukać aktualnie realizowane programy na rzecz promocji zdrowia, 

3)

 

wybrać jeden program, który scharakteryzuje i przedstawi, 

4)

 

zaprezentować charakterystykę wybranego programu, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusz papieru, zeszyt, 

 

flamastry, 

 

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj w Kodeksie Pracy warunki nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy na 

podstawie umowy o pracę na czas określony. Zaprezentuj zebrane informacje.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.2.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości pozyskania odpowiednich źródeł prawa i informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  Kodeksie  Pracy  podstawy  prawne  dotyczące  zawierania  i  rozwiązywania 
umów na czas określony, 

2)

 

dokonać analizy wyszukanych przepisów prawa, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

3)

 

zinterpretować wyszukane przepisy prawa, 

4)

 

zaprezentować zebrane informacje, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks Pracy, 

 

arkusz pracy, zeszyt, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  przepisów  Kodeksu  pracy  oraz  na  podstawie  ustawy  o  zakładach  opieki 

zdrowotnej  określ  prawa  i  obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  słuŜby  zdrowia.  Skorzystaj  
z arkusza ćwiczeniowego. 

 

Arkusz ćwiczeniowy 

 

Pracownik 

Pracodawca 

Obowiązki   

 
 
 

 

Prawa 

 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.2.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć 
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  Kodeksie  pracy  i  ustawie  o  zakładach  opieki  zdrowotnej  odpowiednie 
przepisy dotyczące praw i obowiązków pracownika i pracodawcy, 

2)

 

wpisać w tabelę prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, 

3)

 

dokonać analizy praw i obowiązków pracowników i pracodawcy,  

4)

 

zaprezentować ćwiczenie i porównać efekt pracy w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ć

wiczenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy,  

 

ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

arkusz ćwiczeniowy, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Sporządź umowę dla dwóch pracowników: jedną na czas nieokreślony a  drugą na okres 

próbny, zgodnie z potrzebami pracodawcy, np.: przychodni lekarskiej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.2.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  prawa  i  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  Kodeksie  Pracy  odpowiednie  przepisy  dotyczące  zawarcia  umowy  o  pracę 
na czas nieokreślony i na czas próbny, 

2)

 

wyszukać w Kodeksie Pracy odpowiednie przepisy dotyczące wynagradzania za pracę, 

3)

 

wypełnić umowę o pracę dla na czas określony dla dowolnego pracownika, 

4)

 

wypełnić umowę o pracę na czas próbny dla dowolnego pracownika, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia, 

6)

 

sprawdzić poprawność wypełnionych umów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

wzory umów, 

 

Kodeks Pracy, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 5 

WskaŜ i scharakteryzuj kolejne czynności jakich musisz dokonać w związku z rejestracją 

dowolnie wybranej działalności gospodarczej. Pobierz z odpowiednich instytucji lub ze stron 
internetowych  potrzebne  druki  do  załoŜenia  firmy  i  prawidłowo  je  uzupełnij,  w  oparciu  
o ustalone przez siebie dane dotyczące zakładanej firmy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.2.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć 
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiale nauczania procedurę rejestracji działalności gospodarczej, 

2)

 

wybrać formę organizacyjno-prawną działalności gospodarczej, 

3)

 

ustalić zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej oraz niezbędne dane, 

4)

 

odszukać  w  Internecie  adresy  instytucji,  które  uczeń  musiałby  odwiedzić  celem 
zarejestrowania działalności gospodarczej, 

5)

 

odwiedzić  instytucje,  w  których  uczeń  dokona  czynności  rejestracyjnych  i  pobierze 
potrzebne  druki  zgłoszeniowe  lub  skorzystać  z  odpowiednich  adresów  stron 
internetowych celem pobrania potrzebnych druków, 

6)

 

wypełnić prawidłowo pobrane druki zgłoszeniowe, 

7)

 

skorzystać 

pomocy 

pracowników 

urzędów, 

jeŜeli 

wystąpią 

problemy  

ze sporządzeniem dokumentów zgłoszeniowych,  

8)

 

zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

druki zgłoszeniowe związane z rejestracją działalności gospodarczej, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

materiał nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 6 

Wybierz  najkorzystniejszą  formę  opodatkowania  działalności  gospodarczej  (skorzystaj 

z załoŜeń  ćwiczenia  5)  z  punktu  widzenia  wysokości  zobowiązania  podatkowego  
i  rodzaju  ewidencji,  którą  naleŜy  prowadzić  w  związku  z  wybraną  formą  opodatkowania. 
Planowane przychody w ciągu miesiąca wynoszą 4200 zł., koszty 1000 zł. Uzasadnij wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.2.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  prawa  i  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  materiale  nauczania  informacje  o  formach  opodatkowania  osoby  fizycznej 
prowadzącej działalność gospodarczą, 

2)

 

obliczyć  zobowiązanie  podatkowe  wykorzystując  formuły  obliczania  zobowiązania 
podatkowego w róŜnych formach opodatkowania, 

3)

 

wskazać,  jakiego  rodzaju  ewidencję  naleŜy  prowadzić  w  zaleŜności  od  formy 
opodatkowania, 

4)

 

dokonać wyboru formy opodatkowania, 

5)

 

uzasadnić dokonany wybór, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru lub zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

materiał nauczania 4.2.1 poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.  System ubezpieczeń zdrowotnych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  w  ustawie  o  powszechnym  ubezpieczeniu  w  Narodowym  Funduszu  Zdrowia  

i  zapisz  w  punktach  najwaŜniejsze  zasady  zawierania  umów  o  udzielanie  świadczeń  opieki 
zdrowotnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  4.3.1.  poradnika  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  wskazać 
moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć 
uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z ustawą o  powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, 

2)

 

wyszukać  odpowiednie  przepisy  dotyczące  zasad  zawierania  umów  o  udzielanie 

ś

wiadczeń opieki zdrowotnej, 

3)

 

zapisać najwaŜniejsze zasady, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru lub zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz składkę na ubezpieczenia zdrowotne  pobraną i odliczaną od zaliczki na podatek 

dochodowy w oparciu o aktualne dane, wskaźniki i stawki, dla: 
a)

 

pracownika, którego wynagrodzenie brutto za bieŜący miesiąc wynosi 2 300 zł, 

b)

 

osoby  prowadzącej  działalność  gospodarczą,  opłacającej  składkę  od  minimalnej 
podstawy  do  naliczania  składek  na  ubezpieczenia  zdrowotne  dla  osób  prowadzących 
działalność gospodarczą,  

c)

 

osoby  prowadzącej  działalność  gospodarczą,  która  zadeklarowała  kwotę  przychodu, 
stanowiącą  podstawę  naliczania  składek  na  ubezpieczenia  zdrowotne  w  wysokości  
3 700 zł. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  ubezpieczeń  zdrowotnych.  Nauczyciel  powinien 
wskazać  moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  prawa  i  informacji.  Nauczyciel 
powinien  przypomnieć  uczniom  o korzystaniu  ze  stanowiska  pracy  ucznia  zgodnie 
z przepisami bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać aktualne zasady naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne, 

2)

 

obliczyć składki dla poszczególnych osób, wskazanych w treści ćwiczenia, 

3)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  zgłoszenia  do  ubezpieczenia  zdrowotnego  zleceniobiorcy,  z  którym  zawarto 

umowę  zlecenie.  Zleceniobiorca  nie  jest  objęty  obowiązkiem  ubezpieczeń  społecznych. 
Niezbędne dane uczeń określa samodzielnie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  ubezpieczeń  zdrowotnych.  Nauczyciel  powinien 
wskazać  moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć uczniom o korzystaniu ze stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać odpowiedni dokument zgłoszeniowy, 

2)

 

ustalić dane zleceniobiorcy niezbędne do sporządzenia dokumentu zgłoszeniowego, 

3)

 

sporządzić dokument zgłoszeniowy,  

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

druki zgłoszeniowe do ubezpieczeń zdrowotnych, 

 

przybory do pisania, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

drukarka, 

 

materiał nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.4.  Rynek usług medycznych

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  wyboru  strategii  dystrybucji  oraz  narzędzi  promocji,  najlepszych  dla  usług 

oferowanych przez technika masaŜystę. Uzasadnij wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  rynku  usług  medycznych.  Nauczyciel  powinien 
wskazać moŜliwości pozyskania odpowiednich źródeł informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać  wyboru  strategii  dystrybucji  najodpowiedniejszej  dla  usług  oferowanych  przez 
technika masaŜystę, 

2)

 

dokonać wyboru narzędzia promocji najodpowiedniejszego dla usług oferowanych przez 
technika masaŜystę,  

3)

 

uzasadnić wybór , 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru lub zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

materiał nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  Internecie  kilka  ofert  publicznych  i  niepublicznych  zakładów  opieki 

zdrowotnej  w zakresie usług róŜnego rodzaju masaŜu. Porównaj oferty, oceń ich skuteczność 
pod  względem  moŜliwości  pozyskania  klienta  z  punktu  widzenia  róŜnych  aspektów,  np.: 
odpłatności  (umowa  z  NFZ),  cen,  wyposaŜenia  gabinetu,  stosowanych  technik,  terminów 
realizacji  zabiegów,  fachowości,  itp.  Odpowiedz  na  pytanie:  czy  dostrzegasz  jakieś 
prawidłowości między ofertą publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  dotyczący  rynku  usług  medycznych.  Nauczyciel  powinien 
wskazać  moŜliwości  pozyskania  odpowiednich  źródeł  prawa  i  informacji.  Nauczyciel 
powinien  przypomnieć  uczniom  o  korzystaniu  ze  stanowiska  pracy  ucznia  zgodnie 
z przepisami bhp. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w Internecie kilka ofert w zakresie usług róŜnego rodzaju masaŜu, 

2)

 

porównać oferty zgodnie z treścią ćwiczenia, 

3)

 

dokonać analizy i oceny ofert, 

4)

 

odpowiedzieć na pytanie postawione w treści ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadków, 

 

metaplan. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru lub zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

materiał nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie przepisów prawa  
i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 14 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 8, 11, 12, 13 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić gałęzie prawa 

Zidentyfikować źródła prawa 

RozróŜnić źródła prawa 

Zidentyfikować elementy normy prawnej

 

Wskazać instytucję płatnika w finansowaniu 
ś

wiadczeń zdrowotnych 

Scharakteryzować system organizacji ochrony 
zdrowia 

PosłuŜyć się przepisami prawa cywilnego 

Zastosować przepisy prawa dotyczące 
działalności gospodarczej 

PP 

Zidentyfikować przepisy prawa dotyczące 
działalności gospodarczej 

10  Zastosować procedury rejestracji działalności 

gospodarczej 

d

 

11  Zastosować strategie marketingowe 

PP 

12  Dokonać analizy przepisów Kodeksu pracy 

PP 

13  Zastosować przepisy podatkowe 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

14  Wskazać źródła finansowania świadczeń 

zdrowotnych 

15  Wskazać zasady funkcjonowania ubezpieczeń 

zdrowotnych 

b

 

16  Zidentyfikować płatników składek na 

ubezpieczenia zdrowotne 

PP 

17  Wskazać tytuły objęcia składkami ubezpieczeń 

zdrowotnych 

18  Wskazać wysokość stopy ubezpieczenia 

zdrowotnego 

19  Zastosować narzędzia promocji 

20  Zidentyfikować koszty pośrednie w ochronie 

zdrowia 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Stosunki społeczne i gospodarcze reguluje przede wszystkim 
a)

 

prawo rodzinne. 

b)

 

prawo cywilne. 

c)

 

prawo karne. 

d)

 

prawo administracyjne. 

 
2.  Źródłem prawa nie jest 

a)

 

konstytucja. 

b)

 

rozporządzenie. 

c)

 

instrukcja. 

d)

 

ustawa.  

 

3.  Ustawą zasadniczą jest 

a)

 

ustawa. 

b)

 

ratyfikowana umowa międzynarodowa. 

c)

 

konstytucja. 

d)

 

rozporządzenie. 

 
4.  Hipoteza jest elementem 

a)

 

normy prawnej. 

b)

 

systemu prawa. 

c)

 

ź

ródła prawa. 

d)

 

gałęzi prawa. 

 
5.  Funkcję płatnika w finansowaniu świadczeń zdrowotnych pełni 

a)

 

Ministerstwo Zdrowia. 

b)

 

wojewoda. 

c)

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

d)

 

Narodowy Fundusz Zdrowia. 

 
6.  Skierowania nie wymaga leczenie u lekarza 

a)

 

ortopedy. 

b)

 

dermatologa. 

c)

 

gastrologa. 

d)

 

laryngologa. 

 

7.  Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej następuje w wyniku 

a)

 

zawarcia umowy  o pracę na czas próbny. 

b)

 

zawarcia umowy o pracę na czas określony. 

c)

 

zawarcia umowy o dzieło. 

d)

 

zawarcia umowy na czas nieokreślony. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Małym podatnikiem jest 

a)

 

przedsiębiorca,  którego  średnioroczne  zatrudnienie  wynosi  do  50  osób,  roczny 
przychód  netto  ze  sprzedaŜy  towarów,  wyrobów  gotowych  i  usług  oraz  operacji 
finansowych  lub suma aktywów wynosi do 10  mln euro. 

b)

 

przedsiębiorca,  który  w  ubiegłym  roku  podatkowym  nie  przekroczył  osiągniętego 
przychodu ponad 250 000 euro. 

c)

 

przedsiębiorca,  który  w  ubiegłym  roku  podatkowym  nie  przekroczył  wartości 
przychodu ze sprzedaŜy ponad 50 000 zł. 

d)

 

przedsiębiorca,  u  którego  wartość  przychodu  ze  sprzedaŜy  brutto  nie  przekroczyła  
w ubiegłym roku podatkowym równowartości kwoty 800 000 euro. 

 
9.  Osoba  fizyczna,  będąca  właścicielem  przedsiębiorstwa  indywidualnego  podejmuje 

działalność gospodarczą w oparciu o przepisy 
a)  Kodeksu spółek handlowych. 
b)  Kodeksu cywilnego. 
c)  Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 
d)  Kodeksu pracy. 

 

10.  Rejestrację indywidualnej działalności gospodarczej naleŜy rozpocząć od 

a)

 

zgłoszenia w urzędzie skarbowym. 

b)

 

otwarcia rachunku bankowego. 

c)

 

uzyskania REGON. 

d)

 

wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. 

  

11.  Strategia  produktowo-rynkowa  polegająca  na  intensyfikowaniu  oferowanych  usług,  np.: 

poprzez dostosowanie jej do wymagań klientów, to 
a)

 

strategia dywersyfikacji. 

b)

 

strategia rozwoju rynku. 

c)

 

strategia penetracji rynku. 

d)

 

strategia rozwoju produktu. 

 
12.  Element podwładności zawiera 

a)

 

umowa o pracę. 

b)

 

umowa zlecenie. 

c)

 

umowa o dzieło. 

d)

 

umowa agencyjna. 

 

13.  Wybierając  opodatkowanie  podatkiem  dochodowym  w  formie  ryczałtu  od  przychodów 

ewidencjonowanych podstawą naliczania podatku będzie 
a)

 

przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. 

b)

 

przychód ze sprzedaŜy.  

c)

 

dochód. 

d)

 

wpływ na rachunek bankowy. 

 
14.  Świadczeniem zdrowotnym finansowanym bezpośrednio z Ministerstwa Zdrowia jest 

a)

 

ratownictwo medyczne. 

b)

 

ś

wiadczenia rehabilitacyjne. 

c)

 

badania diagnostyczne. 

d)

 

leczenie szpitalne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

15.  Osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne 

a)

 

na zasadzie dobrowolności. 

b)

 

obligatoryjnie. 

c)

 

w zaleŜności od częstotliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych. 

d)

 

w zaleŜności od rozmiarów działalności gospodarczej. 

 
16.  Płatnikiem składek na ubezpieczenia zdrowotne za osoby pobierające zasiłek stały jest 

a)

 

ZUS. 

b)

 

Urząd Pracy. 

c)

 

jednostka opieki społecznej. 

d)

 

NFZ. 

 

17.

 

Osoba  zatrudniona  na  podstawie  umowy  o  pracę  oraz  prowadząca  działalność 
gospodarczą jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym 
a)

 

tylko z tytułu umowy o pracę. 

b)

 

tylko z tytułu działalności gospodarczej. 

c)

 

z tytułu, który powstał wcześniej. 

d)

 

z obydwu tytułów. 

 
18.  Stopa składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 

 

 

a)

 

2,45%. 

b)

 

7,75%. 

c)

 

9%. 

d)

 

9,76%. 

 
19.  Public relations oznacza 

a)

 

kontakty przedsiębiorstwa z jego otoczeniem. 

b)

 

pozareklamowe techniki aktywizacji sprzedaŜy. 

c)

 

przekazywanie informacji o produktach. 

d)

 

informowanie klienta o zaletach produktu. 

 
20.  Do kosztów pośrednich w ochronie zdrowia zalicza się 

a)

 

koszty amortyzacji urządzeń. 

b)

 

koszt zuŜycia leków. 

c)

 

koszty usług obcych. 

d)

 

koszt utrzymania komórki organizacyjnej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Test 2  
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Stosowanie przepisów prawa 

i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7,

 

9, 10,

 

12, 15, 16,

 

18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym i co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a,  7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,  
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu  
 

Nr  
Zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić gałęzie prawa 

PP 

Identyfikować źródła prawa 

Charakteryzować budowę normy prawnej 

Zidentyfikować NFZ 

Zidentyfikować zakłady opieki zdrowotnej 

Scharakteryzować system organizacji 
ochrony zdrowia

 

 

 

 

Scharakteryzować system organizacji 
ochrony zdrowia

 

 

 

 

Zidentyfikować świadczenia finansowane ze 
ś

rodków publicznych 

 

 

PP 

 

RozróŜnić rodzaje umów o pracę 

10 

PosłuŜyć się przepisami Kodeksu pracy 

11 

PosłuŜyć się przepisami prawa pracy 

PP 

12 

Zastosować przepisy prawa dotyczące 
działalności zawodowej 

 

 

 

13 

Zastosować przepisy dotyczące działalności 
gospodarczej 

 

 

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

14 

Stosować przepisy dotyczące działalności 
gospodarczej

 

 

 

PP 

 

15 

Scharakteryzować zasady funkcjonowania 
systemu ubezpieczeń zdrowotnych 

 

 

 

16 

Zidentyfikować płatników składek 
ubezpieczeń zdrowotnych 

 

 

 

17 

Wskazać tytuły objęcia składkami 
ubezpieczeń zdrowotnych

 

 

 

PP 

 

18 

Stosować prawo podatkowe 

19 

Stosować efektywną strategię marketingową  

20 

Zidentyfikować koszty w zakładzie opieki 
zdrowotnej 

 

 

 

 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak    X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź    otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Postępowanie przed sądem w sprawach cywilnych i karnych  reguluje przede wszystkim 

a)

 

prawo procesowe. 

b)

 

prawo cywilne. 

c)

 

prawo karne. 

d)

 

prawo administracyjne. 

 
2.  Konstytucja jest aktem nadrzędnym 

a)

 

tylko do ustaw. 

b)

 

tylko do prawa administracyjnego. 

c)

 

tylko do prawa cywilnego. 

d)

 

do całości porządku prawnego.  

 

3.  Sankcja egzekucyjna jest nakładana, gdy naruszone zostaną normy prawa 

a)

 

rodzinnego. 

b)

 

karnego. 

c)

 

administracyjnego. 

d)

 

procesowego. 

 
4.  Narodowy Fundusz Zdrowia jest 

a)

 

ś

wiadczeniodawcą. 

b)

 

płatnikiem świadczeń zdrowotnych. 

c)

 

ś

wiadczeniobiorcą. 

d)

 

organem nadzoru. 

 
5.  Zakładem opieki zdrowotnej jest 

a)

 

przedszkole. 

b)

 

Ŝ

łobek. 

c)

 

szkoła. 

d)

 

ognisko przedszkolne. 

 
6.  Skierowania wymaga leczenie u lekarza 

a)

 

ortopedy. 

b)

 

dermatologa. 

c)

 

onkologa. 

d)

 

psychiatry. 

 

7.  Prawa i obowiązki pacjenta powinny być określone 

a)

 

w umowie o świadczenia zdrowotne. 

b)

 

w akcie powołania Zakładu Opieki Społecznej. 

c)

 

w statucie. 

d)

 

w regulaminie porządkowym zakładu opieki zdrowotnej. 

 
8.  Do świadczeń niefinansowanych ze środków publicznych zalicza się 

a)

 

zabiegi rehabilitacyjne. 

b)

 

badania diagnostyczne. 

c)

 

implanty stomatologiczne. 

d)

 

opieka nad zdrowym dzieckiem. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

9.  Umowa o pracę nieposiadająca oznaczenia terminu jej zakończenia jest umową 

a)  na czas wykonania określonej pracy. 
b)  na czas nieokreślony. 
c)  na pracę w zastępstwie. 
d)   na czas próbny. 

 

10.  Umowa o pracę 

a)

 

musi być zawarta w formie ustnej i pisemnej. 

b)

 

musi być zawarta w formie pisemnej. 

c)

 

moŜe być zawarta w formie pisemnej. 

d)

 

moŜe być zawarta w formie ustnej. 

 
11.  Pracownik zatrudniony był przez 5 lat na czas nieokreślony. Termin wypowiedzenia wyniesie 

a)

 

2 tygodnie. 

b)

 

3 tygodnie. 

c)

 

1 miesiąc. 

d)

 

3 miesiące. 

 
12.  Czas  pracy  pracowników  fizykoterapii  wykonujących  samodzielnie  zabiegi  nie  moŜe 

przekraczać 
a)

 

5 godzin na dobę. 

b)

 

6 godzin na dobę. 

c)

 

7 godzin 35 minut na dobę. 

d)

 

8 godzin na dobę. 

 

13.  Elementem obligatoryjnym podczas procesu rejestrowania działalności gospodarczej jest 

a)

 

otwarcie rachunku bankowego. 

b)

 

posiadanie pieczątki przedsiębiorstwa.  

c)

 

wybór formy opodatkowania. 

d)

 

wybór statusu podatnika VAT czynnego lub biernego. 

 
14.  JeŜeli  osoba  fizyczna  prowadząca  działalność  gospodarczą  wybierze  opodatkowanie 

podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych według stawki liniowej, to ma obowiązek 
prowadzić ewidencję w postaci 
a)

 

ewidencji przychodów. 

b)

 

podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 

c)

 

ewidencji sprzedaŜy. 

d)

 

rejestru nabycia i sprzedaŜy VAT. 

 

15.  Podstawą  do  udzielania  świadczeń  opieki  zdrowotnej  finansowanych  ze  środków 

publicznych jest 
a)

 

opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne. 

b)

 

zawarta umowa o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. 

c)

 

dobrowolna decyzja o udzieleniu świadczenia opieki zdrowotnej. 

d)

 

zgłoszenie się do zakładu opieki zdrowotnej osoby potrzebującej świadczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

16.  Płatnikiem  składek  na  ubezpieczenia  zdrowotne  za  osoby  bezrobotne,  nie  pobierające 

zasiłku jest 
a)

 

ZUS. 

b)

 

Urząd Pracy. 

c)

 

jednostka opieki społecznej. 

d)

 

NFZ. 

 

17.

 

Osoba  zatrudniona  na  podstawie    umowy  o  dzieło  (nie  związanej  charakterem  
z  działalnością  gospodarczą)  oraz  prowadząca  działalność  gospodarczą  jest  objęta 
ubezpieczeniem zdrowotnym 
a)

 

tylko z tytułu umowy o dzieło. 

b)

 

tylko z tytułu działalności gospodarczej. 

c)

 

z tytułu, który powstał wcześniej. 

d)

 

z obydwu tytułów. 

 
18.  Składka  na  ubezpieczenie  zdrowotne  jest  moŜliwa  do  odliczenia  od  zaliczki  na  podatek 

dochodowy w wysokości 
a)

 

2,45%. 

b)

 

7,75%. 

c)

 

9%. 

d)

 

9,76%. 

 
19.  Segmentacja rynku oznacza 

a)

 

strategię marketingową. 

b)

 

prowadzenie rozmów sprzedaŜowych. 

c)

 

przekazywanie informacji o produktach. 

d)

 

wyodrębnienie jednorodnej grupy klientów. 

 
20.  Amortyzacja w zakładach opieki zdrowotnej 

a)

 

jest kosztem bezpośrednim.  

b)

 

jest kosztem pośrednim. 

c)

 

nie jest kosztem. 

d)

 

jest ośrodkiem kosztów. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie przepisów prawa i zasad ekonomiki w ochronie zdrowia

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Chwierut  S.,  Kulis  M.,  Wójcik  D.:  Elementy  zarządzania  finansowego  w ochronie 
zdrowia. Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne Vesalius, Kraków 2000 

2.

 

Getzen T.: Ekonomika zdrowia. PWN, Warszawa 2000 

3.

 

Lewandowski J.: Elementy prawa. WSiP, Warszawa 2007 

4.

 

Sobczak K.:  Działalność gospodarcza. Uregulowania prawne. Wydawnictwa Prawnicze 
PWN, Warszawa 2001 

5.

 

Sobiecki  R.  (red.):  Podstawy  przedsiębiorczości  w  pytaniach  i odpowiedziach.  Centrum 
Doradztwa i Informacji Difin, Warszawa 2003  

6.

 

Trocki  M.  (red.):  Nowoczesne  zarządzanie  w  opiece  zdrowotnej.  Instytut 
Przedsiębiorczości i Samorządności, Warszawa 2002  

7.

 

Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  i  Opieki  Społecznej  z  dnia  22  grudnia  1998  r. 
w sprawie  szczególnych  zasad  rachunku  kosztów  w publicznych  zakładach  opieki 
zdrowotnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1194) 

8.

 

Ustawa  z  27  sierpnia  2004  r.  o  świadczeniach  opieki  zdrowotnej  finansowanych 
ze środków publicznych (Dz. U. 2004, Nr 210, poz. 2135) 

9.

 

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. ze zmianami Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 
ze zm.) 

10.

 

Ustawa  z  dnia  23  stycznia  2003  r.  O powszechnym  ubezpieczeniu  w  Narodowym 
Funduszu Zdrowia (DZ. U. Nr 45, poz. 391) 

11.

 

Ustawa  z  dnia  26  czerwca  1974  r.  ze  zmianami  Kodeks  pracy  (Dz.  U.  
z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) 

12.

 

Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 
ze zm.) 

13.

 

www.sceno.edu.pl 
 
Literatura metodyczna: 

1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”. 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999