background image

Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia 

Pluszowego Misia pod hasłem 

„Mój przyjaciel miś” 

  

  

Cele: 

 

kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i 
artystycznych; 

 

zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko; 

 

wzbogacanie słownictwa uczniów; 

 

rozwijanie umiejętności manualnych uczniów; 

 

kształtowanie u uczniów poczucia konieczności 
poszanowania zabawek i książek oraz cudzej pracy; 

 

rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć; 

 

kształtowanie umiejętności pracy w grupie; 

  zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami 

związanymi z życiem niedźwiedzi; 

 

nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”; 

 

nauka zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”. 

  

 Odbiorcy:

 

uczniowie w wielu od 6 do 10 lat 

  

Czas trwania:

 

60 – 90 minut (z 15 minutową przerwą) 

  

 Pomoce: 

  Zestaw książek tematycznie związanych z wystawą, 

  Pluszowe misie przyniesione  przez uczniów, 

 

Prace plastyczne związane tematycznie z wystawą,

 

background image

 

Sztalugi, papier do rysowania, kredki i pisaki,

 

  Elementy zdobnicze tematycznie związane z wystawą, 

  Płyta CD z nagraniami piosenek dla dzieci (tematycznie 

związane z wystawą)  

  Teksty wybranych wierszy oraz piosenek, 

  Tekst poświęcony ciekawostkom z życia niedźwiedzi, 

  Tekst opowiadania o pierwszym pluszowym misiu  

( prezentacja), 

  Teksty z informacjami o sławnych misiach. 

 

 

Przebieg spotkania: 

1. Przywitanie uczniów.

  

2. Odczytanie listu od Misia Pysia (nauczyciel ma przygotowany list od Misia 
Pysia, który nie mógł przybyć na misiakową imprezkę, bo przeziębił się na 
jesiennym spacerku).  

Hej! Hej!  

  

Witam Was - Pierwszaki Misiaki (Drugaczki- Misiaczki, Trzeciaczki – Misiaczki, 
Zerówiaczki- Misiaczki). Jestem Misio – Pysio. Miałem dzisiaj razem z Wami 
świętować nasz wielki DZIEŃ i prowadzić imprezkę, ale...aaaapsik.!!! No 
właśnie, troszkę przeziębiłem się na jesiennym spacerku i nie chcę Was 
pozarażać, aaapsik!!! Bardzo, ale to bardzo żałuję , bo wiem, że czeka na Was 
wiele atrakcji i fajnych zabaw. Życzę Wam wesoło spędzonego czasu, uśmiechu, 
a jak skończycie zabawę napiszcie albo narysujcie, jak było, dobrze? 
Aaaapsik...!!!  

Aha! Zapomniałem dodać, że zastąpi mnie dziś ukochany miś mojej przyjaciółki 
Martusi – Różowy Pysio!!! ( może być inny misiek, w zależności od tego jakim 
dysponuje nauczycielka).Powodzenia...
 

 

 

3Nauczyciel  z maskotą misia pluszowego zaprasza do wspólnej zabawy 
piosenką
 ( wykorzystywałam ją do uczenia stron ciała jak moja klasa była w 
zerówce, dzieci fajnie przy niej bawią) 

background image

Prawa ręka, lewa ręka  

Ja jestem niedźwiadek, 

Prawa nóżka, lewa nóżka 

 To jest mój zadek,  

Lubię miodek , kocham miodek,  

Podbieram go pszczółkom, 

Prawą łapką, lewą łapką, 

Albo ciągnę rurką. 

 

4. Przedstawienie się z imienia przyniesionych przez dzieci misiów. 

5. Zaprezentowanie krótko historii pluszowych misiów ( możecie 
wykorzystać prezentację , którą Wam przesyłam, albo historyjkę 
obrazkową z drugiego scenariusza).

 

 Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 
lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną 
przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i 
wiersze. 
 Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopadaW 2002 roku, 
dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego 
Misia.
 

Historia  pluszowego  misia  zaczyna  się  w  1902  roku.  Pewnego  dnia  prezydent  Stanów 
Zjednoczonych,  Theodore  Roosevelt  wybrał  się  na  polowanie.  Myśliwi  zobaczyli  małego 
niedźwiadka  i  chcieli  go  zabić.  Ale  prezydent  sprzeciwił  się  temu  ratując  tym  samym  życie 
maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie 
uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia  zapewne 
przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami. 
Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się 
znakomicie.  Za  zgodą  prezydenta  pierwszy  pluszowy  miś  dostał  swoje  imię  –  Teddy  (od 
imienia prezydenta: Theodore’a), Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem 
wszystkich pluszowych misiów. 

6.  Informacja  o  sławnych  misiach  (zdjęcia  Misia  Paddingtona,  Kubusia 
Puchatka,  Misia  Uszatka,  Misia  Coralgola)  oraz  o  tym,  ze  Misie  spotykamy 
wszędzie  np.  w  bajkach  (nauczyciel  wskazuje  kącik  książek  pt.  „Misiowe 
lekturki”i  czyta  niektóre  tytuły)
  czy  w  wierszach  (nauczyciel  wskazuje  kącik 
poezji  pt.  „Wiersze  z  misiowej  szuflady”,  czytanie  wybranego  przez  dzieci 
wiersza). 
 

7.  Zabawa  ruchowa  (  w  rytmie  piosenki  „Jadą, jada  misie...”  (  znajdziecie  na 

https://www.youtube.com/watch?v=J6MOGHxdg6w

 

dzieci  przekazują  sobie  z  rąk  do 

background image

rąk pluszaka. Dziecko, u którego znajdzie się pluszak po zatrzymaniu piosenki 
prezentuje ruchem wylosowane zwierzątko, np. lwa, pieska, kota, żyrafę, itp. – 
przyjaciela misia). 

 
 

„ Jadą, jadą misie „ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Jadą, jadą misie tra la, la la la 

Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha 

Przyjechały do lasu, narobiły hałasu 

Przyjechały do boru, narobiły rumoru. 

 

Jadą , jadą misie tra la la la la 

Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha 

A misiowa jak może prędko szuka w komorze, 

Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi. 

 

Jadą, jadą misie tra la la la la 

Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha 

Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść 

Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść. 

 

 

Jadą, jadą misie tra la, la la la 

Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha 

Przyjechały do lasu, narobiły hałasu 

Przyjechały do boru, narobiły rumoru. 

 

8.  Rysowanie  misia  z  zasłoniętymi  oczami  (koledzy  podają  flamastry,  trochę 
instruują kolegów, gdzie maja rysować). 

 

9.  Zawody  papierowych  misiów  (wybrani  uczniowie  muszą  tak  wachlować 
gazetą, aby wprawić wyciętego z papieru misia w ruch. Wygrywa ten miś, który 
pierwszy dotrze na metę). 

10. Nauka wyliczanki Kubusia Puchatka: 

„Policzymy to co mamy” 

Mam dwie dłonie, łokcie dwa. 

background image

Dwa kolana , nogi dwie. 

Wszystko pięknie zgadza się. 

Dwoje uszu, oczka dwa.  

No i buzię też się ma. 

A że buzia przecież je. 

Chciałbym buzie też mieć dwie.  

 

11. Plebiscyt na największego i najmniejszego misia. 

12. Tworzenie rodzinek misowych według wybranej cechy (np. kolor, 
materiał, wielkość, itp. ).  

 

 

 

13. Rozmowa o zwyczajach niedźwiedzi (

Nauczyciel podaje kilka podstawowych 

informacji z życia niedźwiedzi , gazetka ścienna, albo prezentacja pt. „Stary niedźwiedź 
mocno śpi...czyli o zwyczajach niedźwiedzi”). 

 
 

Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod 

koniec lata. 

Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama 

w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. 
Ni

e opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i 

baaardzo głodne! 
 
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez 
pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie 
opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, 
wybierają się na pierwszy spacer po okolicy. 
 
 

Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie 

roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso. 
 
 

Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie 

umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą. 

 

 

14. Nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź” 

NIEDŹWIEDŹ  

Proszę państwa, oto miś.  

background image

Miś jest bardzo grzeczny dziś,  

Chętnie państwu łapę poda.  

Nie chce podać? A to szkoda.

 

 

15. Zabawa z piosenką „Stary niedźwiedź mocno śpi”  

 

16.  Prośby  misiów  pluszowych  do  dzieci  ((nauczyciel  czyta  wierszyk  –  Cz. 
Janczarskego  ”Naprawiamy  misia”-  
rozmowa  z  dziećmi  o  poszanowaniu 
zabawek).  

Kto misiowi urwał ucho? 
No, kto? – pytam. 
Cicho, głucho... 
Nikt się jakoś 
nie przyznaje. 
Może jechał 
miś tramwajem? 
Może upadł, 
biegnąc z górki? 
Może go 
dziobały kurki? 
Może Azor 
go tarmosił, urwał ucho, 
Nie przeprosił? 
Igła, nitka, 
rączek para. 
Naprawimy 
szkodę zaraz! 
O już sterczą uszka oba. 
Teraz nam się miś podoba! 

 

17. Mini konkurs przyrodniczy ze znajomości zwyczajów niedźwiedzi. 

 

 

 

 

 
 

1.  Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ? 

 

background image

a)  lepią bałwany 
b)  śpią 
c)  jeżdżą na sankach 
d)  budują domki w śniegu 

 

2.  Co niedźwiadki lubią jeść ? 

 

a)  lody z kremem 
b)  najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso 
c)  są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso 
d)  w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak 

 

3.  Jak duże są misie po urodzeniu ? 

a)  tak duże jak myszka 
b)  wielkością dorównują młodemu lwu 
c)  spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem 
d)  mają około 25 cm i ważą 1 kg 

 

4.  W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ? 

a)  Zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił 
b)  Jeżdżą na rowerze 
c)  Dużo jedzą i szykują sobie legowisko 
 
 

5.  Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ? 

a)  Gawra c) hotel 
b)  Karmnik d) buda 

 
6. Zastanów się, czy niedźwiedzie

 : 

a)  Mają długie ogony 
b)   Dobrze prowadzą samochód 
c)  Mają „ dobrego nosa” 
d)  Dobrze słyszą i mają doskonały węch 

 
 

18. Wykonywanie fotek z największym misiowym pluszakiem. 
 
 
19. Zaproszenie 
do wspólnego oglądania przygotowanej wystawy „Miś w 
literaturze.
 
 
20. Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie misowych gości. 
 
 
 
 

 

 

 

background image