background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Barbara Kapruziak 
 

 

 
 
 
 
Obliczanie  i  pomiary  parametrów  obwodu  prądu  stałego 
724[01]O1.02 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Henryk Kucharski 
prof. PŁ dr hab.inż. Krzysztof Pacholski 

 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Kapruziak 

 

 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  724[01]O1.02 
„Obliczanie  i  pomiary  parametrów  obwodu  prądu  stałego”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu elektryk. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia  

4.  Scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Struktura obwodu elektrycznego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Podstawowe wielkości obwodu prądu  stałego  

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Podstawowe prawa w obwodach prądu stałego 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Obliczanie obwodów rozgałęzionych metodą praw Kirchhoffa 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Pomiary prądu, napięcia i rezystancji w obwodach prądu stałego 

18 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

5.6. Moc i energia elektryczna prądu stałego 

20 

5.6.1. Ćwiczenia 

20 

5.7. Oddziaływanie cieplne prądu stałego 

21 

5.7.1. Ćwiczenia 

21 

5.8. Stany pracy źródła napięcia. Sprawność źródła 

22 

5.8.1. Ćwiczenia 

22 

5.9. Baterie, akumulatory. Lokalizacja uszkodzeń w obwodach elektrycznych 

24 

5.9.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

26 

7.  Literatura  

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik,  który  Państwu  przekazujemy  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie elektryka oraz  w  przyswajaniu 
przez  uczniów  wiedzy  dotyczącej  obwodów  elektrycznych  prądu  stałego,  a  także 
w  kształtowaniu  umiejętności  ich  obliczania  i  wykonywania  pomiarów  wielkości 
elektrycznych w tych obwodach. 

Wskazane  jest,  by  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  metodami  aktywizującymi,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń obliczeniowych, 

 

pokazów, 

 

ćwiczeń pomiarowych. 
Istotne  jest,  by  uczniowie  samodzielnie  zdobywali  wiadomości    i  umiejętności  poprzez 

pracę zespołową oraz  korzystanie z różnych źródeł informacji.  

W Poradniku będziecie Państwo mogli znaleźć następujące informacje ogólne: 

 

wymagania  wstępne  określające  umiejętności,  jakie  powinien  posiadać  uczeń,  by  mógł 
bez  problemów rozpocząć pracę  ze swoim poradnikiem, 

 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  opanuje  uczeń  w  wyniku  kształcenia 
w ramach tej jednostki modułowej, 

 

zestaw pytań sprawdzających czy uczeń opanował już podane treści, 

 

propozycje  ćwiczeń  (zawierające  polecenia,  sposób  wykonania  oraz  wyposażenie 
stanowiska  pracy),  które  pozwolą  uczniowi  ukształtować  określone  umiejętności  
praktyczne, 

 

sprawdzian  postępów  pozwalający  sprawdzić  poziom  wiedzy  ucznia  po  wykonaniu    
ćwiczeń, 

 

sprawdzian  osiągnięć  opracowany  w  postaci  testu,  który  umożliwi  sprawdzenie   
wiadomości  i  umiejętności  ucznia  opanowanych    podczas  realizacji  programu  danej 
jednostki modułowej, 

 

literaturę  związaną  z  programem  jednostki  modułowej    umożliwiającą    pogłębienie  
wiedzy z zakresu programu tej jednostki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

724[01].O1.04 

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu 

jednofazowego 

724[01].O1.03 

Rozpoznawanie  zjawisk występujących w polu 

elektrycznym, magnetycznym 

i elektromagnetycznym 

724[01].O1 

Podstawy elektrotechniki i elektroniki 

724[01].O1.02 

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu 

stałego 

724[01].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony  przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

724[01].O1.07 

Wykonywanie pomiarów różnych wielkości elektrycznych 

724[01].O1.08 

Wykorzystywanie elementów elektronicznych  

i energoelektronicznych do budowy prostych układów  

724[01].O1.06 

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu 

trójfazowego 

724[01].O1.05 

Stosowanie środków ochrony od porażeń prądem 

elektrycznym 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

komunikować się i pracować w zespole,  

 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

wyszukiwać,  selekcjonować,  porządkować,  przetwarzać  i  przechowywać  informacje 
niezbędne do wykonywania zadań zawodowych, 

 

interpretować założenia teoretyczne i stosować je w praktyce, 

 

przedstawiać graficznie zależności oraz interpretację wykresów, tabel i schematów, 

 

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

 

uzasadniać działanie na podstawie określonej teorii, planować czynności, 

 

prezentować wyniki opracowań, 

 

opisywać budowę atomu, 

 

rozróżniać podstawowe materiały stosowane w elektrotechnice, 

 

rozpoznawać  symbole  graficzne  i  oznaczenia  stosowane  w  rysunku  technicznym 
elektrycznym, 

 

odczytywać proste schematy elektryczne, 

 

rysować proste schematy elektryczne, 

 

stosować przepisy ochrony ppoż. i ochrony środowiska, 

 

wykonywać podstawowe operacje matematyczne, m.in. przekształcanie wzorów

.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać podstawowe wielkości elektryczne obwodów prądu stałego i ich jednostki, 

 

rozpoznać  podstawowe  elementy  obwodów  prądu  stałego  na  podstawie  symboli 
graficznych, oznaczeń literowo-cyfrowych oraz wyglądu zewnętrznego, 

 

objaśnić funkcje podstawowych elementów obwodów prądu stałego, 

 

objaśnić podstawowe zjawiska występujące w obwodach prądu stałego, 

 

obliczyć rezystancję zastępczą prostego obwodu prądu stałego, 

 

obliczyć prąd, napięcie i moc w obwodach prądu stałego, 

 

obliczyć parametry źródła napięcia w różnych stanach jego pracy, 

 

rozpoznać akumulatory na podstawie wyglądu zewnętrznego, symboli i oznaczeń, 

 

dobrać przyrząd pomiarowy do pomiaru określonej wielkości elektrycznej, 

 

zorganizować  stanowisko  do  pomiarów  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy, ochrony od porażeń prądem elektrycznym i przeciwpożarowej, 

 

połączyć układ prądu stałego na podstawie schematu elektrycznego, 

 

dobrać zakres pomiarowy miernika do pomiaru wielkości elektrycznej, 

 

zmierzyć podstawowe wielkości elektryczne w obwodach prądu stałego, 

 

obliczyć  na  podstawie  wyników  pomiaru  podstawowe  parametry  obwodów  prądu 
stałego, 

 

zlokalizować proste usterki w obwodach prądu stałego, 

 

wykonać proste naprawy w obwodach prądu stałego, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  od  porażeń  prądem 
elektrycznym i ochrony przeciwpożarowej podczas wykonywania pomiarów. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:    

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Elektryk 724 [01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy elektrotechniki i elektroniki 724 [01].O1  

Jednostka modułowa: 

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu stałego 
724 [01].O1.02 

Temat:     Stany pracy źródła napięcia. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  stanów  pracy 

źródła napięcia. 

 
Po zakończeniu zajęć dydaktycznych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić stany pracy źródła napięcia, 

 

scharakteryzować stan pracy źródła po dokonaniu przerwy w odbiorniku, 

 

scharakteryzować stan pracy źródła po dokonaniu zwarcia odbiornika, 

 

scharakteryzować stan pracy źródła po obciążeniu obwodu rezystancją R, 

 

scharakteryzować stan dopasowania odbiornika do źródła, 

 

obliczyć prąd zwarcia źródła, 

 

obliczyć prąd płynący w obwodzie w stanie obciążenia źródła, 

 

obliczyć  prąd  płynący  w  obwodzie  i  moc  pobieraną  przez  odbiornik  w  stanie  
dopasowania do źródła. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia pomiarowe, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa jednolita. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzeczywiste źródła napięcia, 

 

rezystory o rezystancji nastawnej, 

 

mierniki (woltomierze, amperomierze, watomierze), 

 

przewody łączeniowe, 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Nawiązanie  do  tematu  lekcji  –  scharakteryzowanie  stanów  pracy  rzeczywistego  źródła 

napięcia i określenie parametrów źródła w różnych stanach pracy. 

4.  Podział klasy na 4 grupy . 
5.  Wybór w każdej grupie lidera i sekretarza. 
6.  Każda grupa otrzymuje schemat  innego stanu pracy źródła np. grupa I - stanu jałowego, 

grupa II – stanu dopasowania do źródła, itd. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zadanie  polega  na  zmontowaniu  układu  według  schematu,  dobraniu  właściwej  aparatury 
i dokonaniu pomiarów pozwalających na wyznaczenie parametrów obwodu dla danego stanu 
pracy źródła.  
Uczniowie na podstawie schematu układu dobierają rezystor pełniący funkcję odbiornika oraz 
mierniki o właściwych zakresach pomiarowych: amperomierze, woltomierze, watomierze. 
 

Po  zmontowaniu  układu  i  sprawdzeniu  jego  poprawności  przez  nauczyciela  uczniowie 

wykonują pomiary odpowiednich wielkości elektrycznych i zapisują wyniki w tabelce.  
Następnie, na drodze analitycznej, wykorzystując proste zależności matematyczne, wszystkie 
grupy  dokonują  obliczeń  możliwych  wielkości  elektrycznych  w  swoich  obwodach.  Wyniki 
również zapisują w tabelce. Wyniki pomiarów porównują z wynikami obliczeń.  
Na podstawie analizy układu i uzyskanych wyników uczniowie formułują wnioski dotyczące 
stanu pracy źródła napięcia i jego parametrów. 

Na zakończenie liderzy grup prezentują efekty pracy swojej grupy: przedstawiają układy 

obrazujące poszczególne stany pracy źródła i charakteryzują te stany.  

Nauczyciel dokonuje podsumowania lekcji i ocenia pracę wszystkich grup. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz  w  zeszycie  wszystkie  stany  pracy  rzeczywistego  źródła  napięcia  oraz 

scharakteryzuj je podając podstawowe parametry. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Elektryk 724 [01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy elektrotechniki i elektroniki  724 [01].O1 

Jednostka modułowa:  

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu stałego 
724 [01].O1.02 

Temat:   Zależność rezystancji przewodu od parametrów konstrukcyjnych przewodnika. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  analizowania  wpływu  zmiany  konkretnego  parametru 

konstrukcyjnego przewodnika na zmianę rezystancji. 

 
Po zakończeniu zajęć dydaktycznych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić wielkości mające wpływ na wartość rezystancji, 

 

objaśnić pojęcie rezystywności, 

 

obliczyć rezystancję na podstawie parametrów konstrukcyjnych przewodnika, 

 

określić jednostki wielkości występujących we wzorze na rezystancję przewodnika, 

 

zinterpretować wpływ poszczególnych wielkości na zmiany rezystancji, 

 

dobrać długość przewodu w celu uzyskania żądanej rezystancji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

dyskusja wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa jednolita, 

 

zespołowa frontalna, 

 

indywidualna.. 

 
Czas: 
90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Polskie Normy, 

 

tabele zawierające charakterystykę materiałów przewodzących (wartość rezystywności), 

 

przewody o różnych długościach, przekrojach i różnych materiałach żył. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Nawiązanie  do  tematu  lekcji  –  nauczyciel  podaje  wzór  na  obliczanie  rezystancji 

w zależności  od  wymiarów  i  materiału  przewodnika  oraz  objaśnia  poszczególne 
wielkości występujące we wzorze. Na pytanie nauczyciela uczniowie nazywają jednostki 
poszczególnych wielkości. 

4.  Wybrany  uczeń  przekształca  na  tablicy  wzór  na  obliczanie  rezystancji,  wyznaczając  

z niego  rezystywność  ρ.  Następnie,  podstawiając  odpowiednie  jednostki  występujących 
wielkości uczniowie w zeszytach określają jednostkę rezystywności. 
Uczniowie z pomocą nauczyciela próbują wspólnie sformułować definicję rezystywności. 

5.  Nauczyciel  dzieli  klasę  na  3  grupy.  Każda  grupa  dokonuje  wyboru  sekretarza,  który 

będzie zapisywał  efekty  pracy grupy oraz  lidera, który będzie je później prezentował. 
Nauczyciel zadaje każdej grupie po dwa problemy do rozwiązania:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

− 

dokonać  analizy  wpływu  zmian poszczególnych  parametrów na  wartość  rezystancji 
( każda grupa ma wyznaczony tylko jeden parametr), 

− 

dobrać  długość  konkretnego  przewodu  w  celu  uzyskania  żądanej  wartości 
rezystancji. 

Po wykonaniu zadań liderzy grup kolejno przedstawiają  efekty swojej pracy i zapoznają 
pozostałych  z  koncepcją  rozwiązania  problemów.  Po  ewentualnej  dyskusji,  z  pomocą 
nauczyciela formułują wnioski końcowe, które uczniowie zapisują w zeszytach.  
Nauczyciel ocenia najbardziej aktywnych uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Dokonaj analizy wpływu temperatury na wartość rezystancji przewodnika. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Struktura obwodu elektrycznego  

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  poniższe  wielkości  elektryczne  w  jednostkach  bez  przedrostków  stosując 

przeliczanie z wykorzystaniem wielokrotności i podwielokrotności: 
U = 50 MV, 
I  = 150 μA, 
R =  3,2 kΩ, 
P =  200 mW 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  ustalić,  czy  jednostki  wymienionych  wielkości  elektrycznych  są  zapisane  w jednostkach 

podstawowych, uzupełniających czy pochodnych układu SI, 

2)  przypomnieć sobie, jakie są oznaczenia przedrostków wielokrotności i podwielokrotności 

jednostek oraz odpowiadające im mnożniki, 

3)  dokonać przeliczenia jednostek zgodnie z wymaganiami zawartymi w treści zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

kalkulator. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Podstawowe wielkości obwodu prądu stałego

 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Połączenia  elektryczne  w  pomieszczeniu  wykonane  są  przewodami  miedzianymi 

o przekroju 1mm

2

 i długości 12 m. Jaka jest  wartość rezystancji tych przewodów? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać  wzór  na  obliczanie  rezystancji,  opisujący  jej  zależność  od  wymiarów  i  rodzaju 

materiału przewodnika, 

2)  odczytać z tabeli 3  wartość rezystywności dla przewodów miedzianych, 
3)  sprawdzić,  czy  wszystkie  wielkości  –  rezystywność  dla  przewodów  miedzianych  ρ, 

przekrój  przewodów  S  i  długość  przewodów  l  są  podane  w jednostkach  zgodnie 
z układem SI ( jeśli nie - dokonać odpowiedniego przeliczenia),  

4)  podstawić  dane  do  wzoru  i  obliczyć  rezystancję  przewodów,  o  których  mowa 

w ćwiczeniu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Połączenia  elektryczne  w  pomieszczeniu  wykonane  są  przewodami  miedzianymi 

o przekroju  S  i długości  l.  Jak    zmieni  się  rezystancja  przewodów,  gdy  dwukrotnie 
zmniejszymy długość połączeń i dwukrotnie zmniejszymy przekrój? 

Jak  zmieni  się  wartość  rezystancji,  gdy    przewody  miedziane  zastąpimy  aluminiowymi 

(przy takich samych wymiarach)? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać  wzór  na  obliczanie  rezystancji,  opisujący  jej  zależność  od  wymiarów  i  rodzaju 

materiału przewodnika, 

2)  przeliczyć, jak zmieni się rezystancja w wyniku podanej zmiany wymiarów przewodnika, 
3)  sprawdzić,  jak  wpłynie  na  wartość  rezystancji  zmiana  materiału,  porównując  wartości 

rezystywności obu materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis, 

 

tabela z podanymi wartościami rezystywności materiałów przewodzących

.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Podstawowe  prawa  w  obwodach  prądu  stałego.  Połączenia 

rezystorów 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

W  pracowni  elektrycznej  wykonano  serię  pomiarów  napięcia,  natężenia  prądu                   

i rezystancji. Uzupełnij poniższą tabelkę obliczając brakujące wielkości: 

 

15V 

10V 

 

6V 

9mV 

20mV 

 

2kΩ 

1Ω 

 

1Ω 

 

5mA 

 

5μA 

3nA 

 

5mA 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać prawo Ohma dla odcinka obwodu, 
2)  przekształcić  tę  zależność  w  taki  sposób,  by  szukaną  była  brakująca  w  tabeli  wielkość 

elektryczna,  

3)  sprawdzić, czy wszystkie wielkości – napięcie U, natężenie prądu I oraz rezystancja R są 

podane  w jednostkach  zgodnie  z  układem  SI -  jeśli  nie,  należy  dokonać  odpowiedniego 
przeliczenia,  

4)  podstawić dane do wzoru i obliczyć żądaną wielkość elektryczną.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Do  węzła  dopływają  prądy  I

i  I

3, 

zaś  prądy  I

2

,  I

4

  i  I

5

  wypływają  z  węzła.  Uzupełnij 

poniższą tabelkę wykorzystując I prawo Kirchhoffa: 

 

I

1

 

5 A 

16 A 

2,5 A 

 

500 mA 

I

2

 

 

2 A 

3,5 A 

750 mA   

250 mA 

I

3

 

1 A 

3 A 

 

2 A 

3,5 A 

I

4

 

3 A 

10 A 

500 mA 

50 mA 

 

I

5

 

0,5 A 

 

1 A 

2,2 A 

1 A 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać wzór obrazujący I prawo Kirchhoffa dla danego węzła, 
2)  przekształcić tę zależność w taki sposób, by szukaną wielkością był brakujący prąd, 
3)  sprawdzić, czy wszystkie wartości prądów są podane w  jednostkach SI (jeśli  nie, należy 

dokonać odpowiedniego przeliczenia), 

4)  obliczyć brakujący prąd zgodnie z odpowiednio przekształconym wzorem, 
5)  czynność powtórzyć 5-krotnie – dla każdego przypadku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  rezystancję  zastępczą  trzech  rezystorów  połączonych  szeregowo,  mając 

następujące dane: R

1

 = 250 Ω, R

2

 = 2 kΩ, R

3

 = 5500 mΩ. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać  wzór  dotyczący  obliczania  rezystancji  zastępczej  rezystorów  połączonych 

szeregowo, 

2)  sprawdzić,  czy  wszystkie  rezystancje:  R

1

,  R

2

  i R

są  podane  w jednostkach  zgodnie           

z układem SI - jeśli nie, należy dokonać odpowiedniego przeliczenia,  

3)  podstawić  dane  do  wzoru  i  obliczyć  rezystancję  zastępczą  połączenia  szeregowego 

rezystorów

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 4 

Oblicz  rezystancję  zastępczą  trzech  rezystorów  połączonych  równolegle,  mając 

następujące dane: R

1

 = 100 mΩ, R

2

 = 20 Ω i R

= 0.04 MΩ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać wzór dotyczący obliczania rezystancji zastępczej trzech rezystorów połączonych 

równolegle, 

2)  sprawdzić,  czy  wszystkie  rezystancje:  R

1

,  R

2

  i R

są  podane  w jednostkach  zgodnie           

z układem SI - jeśli nie, należy dokonać odpowiedniego przeliczenia,  

3)  podstawić  dane  do  wzoru  i  obliczyć  rezystancję  zastępczą  połączenia  równoległego 

trzech rezystorów

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. Obliczanie obwodów rozgałęzionych metodą praw Kirchhoffa 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dany  jest  układ  składający  się  z  3  gałęzi;  w  2  gałęziach  włączone  są  równolegle  źródła 

napięcia,  zaś  w  trzeciej  –  odbiornik  o  rezystancji  R.  Oblicz  wszystkie  prądy  w  obwodzie 
mając następujące dane: 
E

1

 = 12 V,      R

W1

 = 0,5 Ω,      E

2

 = 9V,  R

W2 

 = 0,3 Ω,      R = 10 Ω. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  narysować obwód odpowiadający treści ćwiczenia, 
2)  oznaczyć (w sposób dowolny) zwroty prądów w obwodzie oraz zwroty obiegowe oczek, 
3)  obliczyć liczbę równań, które należy ułożyć  wg I i II prawa Kirchhoffa, 
4)  napisać wszystkie konieczne równania wg I i II prawa Kirchhoffa,  
5)  podstawić  dane  i  rozwiązać  układ  równań  z  trzema  niewiadomymi,  znajdując  w  ten 

sposób wszystkie trzy prądy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.5.  Pomiary  prądu,  napięcia  i  rezystancji  w  obwodach  prądu 

stałego 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Woltomierz  o  zakresie  znamionowym  150 V  i  maksymalnej  liczbie  działek  75, wychylił 

się o 50 działek. Oblicz, jaką wartość napięcia wskazał woltomierz?  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wyznaczyć stałą woltomierza, 
2)  obliczyć napięcie wskazywane przez miernik, 
3)  zaprezentować wynik swoich obliczeń i uzasadnić tok postępowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2 

Amperomierz  o zakresie znamionowym 1,5 A i maksymalnej liczbie działek 30, wskazał 

w  obwodzie  natężenie  prądu  o  wartości  0.8  A.  O  ile  działek  wychyliła  się  wskazówka 
amperomierza?  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wyznaczyć  stałą amperomierza, 
2)  obliczyć liczbę działek odpowiadającą natężeniu prądu 0,8 A, 
3)  zaprezentować wynik swoich obliczeń  i uzasadnić tok postępowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 3 

Wybierz układ do pomiaru rezystancji metodą  techniczną mając do dyspozycji: 

 

rezystor o rezystancji 100 Ω, 

 

woltomierz o rezystancji wewnętrznej R

v

 = 900kΩ, 

 

amperomierz o rezystancji wewnętrznej R

A

 = 4mΩ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć średnią geometryczną rezystancji wewnętrznych mierników, 
2)  porównać  wartość  obliczonej  średniej  geometrycznej  z  wartością  rezystancji  i  dokonać 

wyboru właściwego układu pomiarowego, 

3)  dobrać mierniki do warunków zadania, 
4)  zmontować układ, 
5)  odczytać wskazania mierników, 
6)  obliczyć rezystancję wykorzystując prawo Ohma, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy i uzasadnić tok postępowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko laboratoryjne z dostępnym zasilaniem, 

 

badany rezystor, 

 

amperomierze i woltomierze, 

 

przewody łączeniowe, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

 

5.6. Moc i energia elektryczna prądu stałego 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj pomiaru mocy pobieranej przez odbiornik o rezystancji R = 900 Ω. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać wyboru metody pomiaru, 
2)  dobrać mierniki w zależności od wybranej metody pomiaru, 
3)  odczytać wartości rezystancji wewnętrznych mierników,  
4)  obliczyć wartość graniczną rezystancji, 
5)  porównać  wartości  odpowiednich  rezystancji  i  dokonać  wyboru  właściwego  układu  do 

pomiaru mocy watomierzem, 

6)  zmontować układ i dokonać odczytu wskazań watomierza, 
7)  dokonać wyboru właściwego układu do pomiaru mocy metodą pośrednią, 
8)  zmontować układ i dokonać odczytu wskazań amperomierza i woltomierza, 
9)  obliczyć moc, 
10)  zapisać pomiary i obliczenia w tabeli pomiarowej, 
11)  sformułować wnioski, 
12)  efekty swojej pracy zaprezentować na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zasilacz napięcia stałego, 

 

watomierz, woltomierz, amperomierz, 

 

rezystor o R = 900

 

Ω, 

 

przewody łączeniowe, 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.7. Oddziaływanie cieplne prądu stałego 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Oblicz  ilość  ciepła  wydzielonego  w  czasie  t = 2 h  przez  grzejnik  o  poborze  mocy 

P = 2,5 kW. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapisać wzór obrazujący prawo Joule’a-Lenza, 
2)  obliczyć dostarczoną energię elektryczną podstawiając właściwe wielkości do wzoru, 
3)  wyznaczyć ciepło w J,  
4)  obliczyć  ilość  wydzielonego  ciepła  w  cal.,  uwzględniając  równoważnik  cieplny  energii 

elektrycznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.8. Stany pracy źródła napięcia. Sprawność źródła 

 
5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Siła elektromotoryczna  rzeczywistego źródła  napięcia  ma  wartość = 9V,  a rezystancja 

wewnętrzna  R

w

 = 0,05 Ω.  Oblicz  prąd  zwarcia  oraz  napięcie  na  zaciskach  źródła  przy 

obciążeniu prądem I = 2,5 A. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przedstawić  schemat  obwodu  elektrycznego  prądu  stałego  obrazującego  stan  zwarcia  

źródła, 

2)  obliczyć prąd zwarcia korzystając z prawa Ohma, 
3)  przedstawić  schemat  obwodu  elektrycznego  prądu  stałego  obrazującego  stan  obciążenia 

źródła, 

4)  obliczyć napięcie na zaciskach źródła korzystając z II prawa Kirchhoffa. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:

  

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń

 

długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Siła  elektromotoryczna  rzeczywistego źródła  napięcia  ma  wartość = 6V, a rezystancja 

wewnętrzna  R

w

 = 0,02 Ω.  Oblicz  prąd  płynący  w  stanie  dopasowania  odbiornika  do  źródła 

oraz moc pobieraną przez odbiornik w tym stanie. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przedstawić  schemat  obwodu  elektrycznego  prądu  stałego  obrazującego  stan 

dopasowania odbiornika do źródła, 

2)  przypomnieć sobie, czym charakteryzuje się ten stan, 
3)  napisać właściwy wzór i obliczyć prąd płynący w obwodzie, 
4)  napisać właściwy wzór i obliczyć moc pobieraną przez odbiornik, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia.  

 

Środki dydaktyczne:

  

 

kalkulator, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

długopis. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.9.  Baterie,  akumulatory.  Lokalizacja  uszkodzeń  w  obwodach 

elektrycznych 

 
5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj przeglądu najczęściej stosowanych ogniw. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać kilka powszechnie stosowanych ogniw korzystając z różnych źródeł informacji, 
2)  zapisać oznaczenia i symbole tych ogniw, 
3)  podać  podstawowe  informacje  dotyczące  wybranych  ogniw:  dane  dotyczące  budowy, 

parametrów, zastosowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

normy dotyczące ogniw, 

 

katalogi ogniw, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj własności najczęściej stosowanych akumulatorów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  kilka  powszechnie  stosowanych  akumulatorów  korzystając  z  różnych  źródeł 

informacji, 

2)  zapisać ich oznaczenia i symbole, 
3)  podać  podstawowe  informacje  dotyczące  wybranych  akumulatorów:  dane  dotyczące 

budowy, parametrów, zastosowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

normy dotyczące akumulatorów, 

 

katalogi akumulatorów, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 3 

Zlokalizuj  uszkodzenie  w  niesprawnej  przenośnej  lampie  biurowej  przy  użyciu 

właściwego  miernika  elektrycznego  i  dokonaj  wymiany  uszkodzonego  elementu.  (żarówki 
lub przewodu). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  podłączyć lampę do źródła napięcia, 
2)  dokonać wyboru właściwego miernika (amperomierza, woltomierza lub omomierza), 
3)  sprawdzić za pomocą wybranego miernika ciągłość zasilania, 
4)  zlokalizować uszkodzony element (oprawka, wtyczka, wyłącznik, przewód), 
5)  dokonać wymiany uszkodzonego elementu, 
6)  sprawdzić poprawność działania lampy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

źródło napięcia, 

 

lampa biurowa z celowo uszkodzonym elementem, 

 

mierniki elektryczne: woltomierz, amperomierz, omomierz,  

 

oprawka do żarówki, 

 

wtyczka, 

 

zestaw  narzędzi  (wkrętak  z  wymiennymi  końcówkami,  szczypce  uniwersalne,  stacja 
lutownicza), 

 

zestaw zapasowych przewodów. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 
Przykłady narzędzia pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obliczanie  i  pomiary 
parametrów obwodów prądu stałego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania: 5, 8, 13, 15, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry - za rozwiązanie 16 zadań w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  18  zadań  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. c, 5. d, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. c, 11. d
12. 
a, 13.d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c.  

 
 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Obliczyć spadek napięcia z zastosowaniem 
jednostek podwielokrotnych i wielokrotnych  

Zastosować prawo Ohma dla odcinka obwodu 

Podać prawo Ohma 

Obliczyć prąd w obwodzie 

Obliczyć rezystancję zastępczą rezystorów 
z wykorzystaniem jednostek wielokrotnych 
i podwielokrotnych 

PP 

Dokonać analizy wpływu długości przewodnika 
na jego rezystancję 

Dokonać analizy wpływu przekroju przewodnika 
na jego rezystancję 

Zastosować prawo Ohma do obliczania natężenia 
prądu z zastosowaniem jednostek wielokrotnych 
i podwielokrotnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Wyznaczyć prąd płynący w obwodzie zasilanym 
ze źródła o podanych parametrach 

10 

Rozróżnić wielkości wielokrotne 
i podwielokrotne 

11  Określić jednostkę konduktywności 

12  Porównać konduktywności różnych materiałów 

13  Scharakteryzować stany pracy źródła napięcia 

PP 

14  Obliczyć parametry źródła zastępczego 

15 

Wskazać zależność między siłami 
elektromotorycznymi dwóch źródeł połączonych 
równolegle i zasilających odbiornik 

PP 

16  Wyznaczyć prąd zwarcia źródła 

17  Obliczyć natężenie prądu znając moc układu 

18 

Obliczyć wartość napięcia na podstawie 
wychylenia miernika 

PP 

19  Wyznaczyć moc układu  

PP 

20 

Rozróżnić sposoby wytwarzania energii 
elektrycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj  uważnie  instrukcję  –  masz  na  tę  czynność  5  minut;  jeżeli  są  wątpliwości 

zapytaj nauczyciela. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Za  każdą  poprawną  odpowiedź  otrzymasz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

otrzymasz 0 punktów. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi;  zaznacz  poprawną 

odpowiedź stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.  

7.  W przypadku  pomyłki  weź  błędną odpowiedź  w  kółko,  a  następnie  zaznacz odpowiedź 

prawidłową. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi na kolejne pytanie będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
11.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj, aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 
 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Spadek napięcia na rezystorze R=400 Ω przy przepływie prądu 100 mA wynosi 

a)  0,25 V.  
b)  40 V. 
c)  0,4 V. 
d)   4 V. 

 
2.  Jeżeli  przy  stałej  rezystancji  odcinka  obwodu  zostanie  2-krotnie  obniżone  napięcie 

zasilające, to wartość natężenia prądu 
a)  nie zmieni się. 
b)  zmaleje 2-krotnie. 
c)  wzrośnie 2-krotnie.  
d)  wzrośnie 4-krotnie. 

 
3.  Prawo Ohma wyraża wzór 

a)  U = I/R 
b)  R = I/U. 
c)  R = U

2

/ I. 

d)  I = U/R. 

 
4.  Układ  trzech  połączonych  szeregowo  rezystorów  (każdy  o  rezystancji  10Ω),  zasilono 

napięciem 120 V. Włączony do układu amperomierz wskaże 
a)  40 A. 
b)  0,4 A. 
c)  4 A. 
d)  12 A. 

 
5.  Trzy  rezystory:  R

1

  =  2Ω,  R

2

  =  20Ω,  R

3

  =  0,2  kΩ  połączono  szeregowo.  Rezystancja 

zastępcza układu wynosi

 

a)  2,22  Ω. 
b)  220,2 Ω. 
c)  22,2 Ω. 
d)  222 Ω. 

 
6.  Jeżeli długość przewodnika zmniejszono 2- krotnie, to jego rezystancja 

a)  wzrosła 4 – krotnie. 
b)  nie zmieniła się. 
c)  zmalała 2-krotnie. 
d)  wzrosła 2-krotnie. 

 
7.  Przy zastosowaniu przewodu o 3-krotnie mniejszym przekroju, jego rezystancja 

a)  zmaleje 3-krotnie. 
b)  zmaleje 6-krotnie. 
c)  nie zmieni się. 
d)  wzrośnie 3-krotnie. 

 
8.  Jeśli rezystancja odcinka obwodu elektrycznego wynosi 0,8 kΩ, zaś przyłożone napięcie 

wynosi 32 V, to w obwodzie popłynie prąd o natężeniu 
a)  4 A. 
b)  0,4 A. 
c)  40 mA. 
d)  4 mA. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.  Źródło o  sile  elektromotorycznej E  = 200  V  i rezystancji  wewnętrznej  R

=  5  Ω  zasila 

odbiornik. Napięcie na zaciskach źródła wynosi 160 V. Prąd płynący przez odbiornik ma 
wartość 
a)  8 A. 
b)  4 A. 
c)  3 A. 
d)  10 A. 

 
10.  Najmniejsza wartość prądu to 

a)  0,5 kA. 
b)  50 mA. 
c)  5 pA. 
d)  5 

µ

A. 

 
11.  Jednostką konduktancji jest 

a)  wat. 
b)  om. 
c)  farad. 
d)  siemens. 

 
12.  Największą wartość konduktywności wykazuje 

a)  srebro. 
b)  platyna. 
c)  aluminium. 
d)  miedź. 

 
13.  Przy otwartym wyłączniku W źródło znajduje się w 

a)  stanie zwarcia U

AB

 = 0; I = E / R

W.

 

b)  stanie zwarcia U

AB

  = E; I = 0. 

c)  stanie jałowym U

AB

 = 0; I = E / R

W.

 

d)  stanie jałowym U

AB

 = E; I = 0. 

 
 
14.  Masz  do  dyspozycji  ogniwa  o  sile  elektromotorycznej  E  =  1,5  V  każde.  Aby  uzyskać 

baterię o E = 9 V należy 
a)  połączyć równolegle 6 ogniw. 
b)  połączyć szeregowo 6 ogniw. 
c)  połączyć szeregowo 9 ogniw. 
d)  połączyć równolegle 9 ogniw. 

 
15.  Odbiornik jest zasilany z dwóch źródeł połączonych równolegle. Stosunek prądów źródeł 

jest  odwrotnie  proporcjonalny  do  ich  rezystancji.  Między  siłami  elektromotorycznymi 
źródeł zachodzi zależność 
a)  E

1

 = E

2

 

b)  E

1

 = 2 E

2

 

c)  E

1

 = 0,5 E

2

 

d)  E

1

 = 1/ E

2

 

 
 
 

V

A

B

R

W

E

W

R   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

16.  Siła  elektromotoryczna  źródła  wynosi  E  =  6V.  Przy  rezystancji  zewnętrznej  R  =  1  Ω 

w obwodzie popłynie prąd o wartości I = 3 A. Prąd zwarcia  źródła wynosi 
a)  2 A. 
b)  3 A. 
c)  6 A 
d)  18 A. 

 
17.  W prostym obwodzie  nierozgałęzionym, zasilanym napięciem 24 V, watomierz wskazał 

moc 7,2 W. Natężenie prądu płynącego w obwodzie wynosi 
a)  2 A. 
b)  0,3 A. 
c)  10 A. 
d)  0,6 A. 

 
18.  Podczas  pomiarów  woltomierz  o  zakresie  150  V  i  maksymalnej  liczbie  działek 

wynoszącej 75 dz. wychylił się o 19 działek. Woltomierz wskazał napięcie  
a)  75 V. 
b)  38 V. 
c)  50 V. 
d)  19 V. 

 
19.  Rezystory  R

1   

i  R

2     

połączone  są  równolegle.  Jeżeli  R

=  4R

2

,  to  na  rezystancji  R

wydziela się moc  
a)  P

1

 = 2P

2.

 

b)  P

1

 = P

/ 2. 

c)  P

1

 = P

/ 4. 

d)  P

1

 = 4P

2.

 

 
20.  W ogniwie galwanicznym energia elektryczna wytwarzana jest kosztem energii 

a)  świetlnej. 
b)  mechanicznej.  
c)  chemicznej. 
d)  cieplnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 
 

Obliczanie i pomiary parametrów obwodu prądu stałego  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Test 2 
Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  „Obliczanie  i  pomiary 
parametrów obwodu prądu stałego” 

 

Plan testu praktycznego: 

 

Lp

Cel operacyjny 

Kategoria 

taksonomiczna 

Poziom 

wymagań 

Zapisać  czynności  związane  z  zaprojektowaniem 
i zmontowaniem układu do pomiaru mocy 

Zapisać  zależność  matematyczną  wiążącą  moc z  innymi  
wielkościami  

Zaprojektować  układ  do  jednoczesnego  pomiaru  mocy 
bezpośrednio i pośrednio – narysować schemat 

PP 

Dobrać źródło zasilania i odbiornik  

Wykonać  niezbędne  obliczenia    umożliwiające  dobór 
elementów układu 

Dobrać niezbędne mierniki do realizacji zadania 

Dobrać zakresy mierników 

Połączyć układ zgodnie ze schematem 

Wykonać  niezbędne  pomiary    dla  kilku  zadanych 
odbiorników 

10  Wyniki zapisać w zaprojektowanej przez siebie tabeli 

11  Wykonać odpowiednie obliczenia 

12  Sformułować  wnioski  uwzględniające  między  innym 

dokładność wykonywanych pomiarów 

PP 

13  Zaprezentować efekty swojej pracy 

14  Zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 

środowiska  obowiązujące na stanowisku pracy 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem testu przygotuj stanowiska pracy zgodnie ze specyfikacją. 
3.  Przed  przystąpieniem  do  testu  zapoznaj  uczniów  z  zasadami  bhp  oraz  z  przebiegiem 

testowania. 

4.  Przydziel  uczniom  stanowiska  pracy  i  rozdaj  im  przygotowane  materiały:  instrukcję, 

arkusz zadań testowych, kartę testów. 

5.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Czas na wykonanie zadania  - 90 minut. 
8.  Przypomnij o upływającym czasie na 15 i 5 minut przed końcem testu. 
9.  Po upływie czasu testu poproś uczniów o zakończenie prac. 
10.  Zbierz od uczniów karty testów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

karta testów, 

 

stanowisko laboratoryjne z dostępnym zasilaniem, 

 

różne rodzaje odbiorników, 

 

mierniki, 

 

przewody łączeniowe, 

 

stanowisko pomiarowe, 

 

podstawowy zestaw monterski, 

 

Polskie Normy, 

 

kalkulator, 

 

linijka, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

ołówek, długopis. 

 
Przeliczenie liczby punktów na ocenę szkolną

 

Ocena 

szkolna 

bdb 

db 

dst 

dop. 

ndst 

Liczba 

punktów 

13-14 

10-12 

8-9 

6-7 

poniżej 6 

 

Arkusz zadania praktycznego 

 
Zadanie testowe 

Zaprojektuj układ do pomiaru mocy metodą bezpośrednią i pośrednią. 
Zrealizuj ten układ i wykonaj pomiary mocy dla kilku wybranych odbiorników. 
 
Aby bezpiecznie wykonać zadanie
1.  Zapoznaj się ze stanowiskiem pracy, zaplanuj układ czynności 
2.  W formularzu „karty testów” zapisz: 

– 

czynności niezbędne do zaprojektowania i zmontowania układu, 

– 

konieczne zależności matematyczne (wzory) 

– 

wielkości, które musisz zmierzyć, obliczyć lub odczytać 

– 

wykaz i opis aparatury kontrolno-pomiarowej, 

– 

wykaz materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testu, 

– 

wyniki obliczeń. 

3.  Układ zmontuj zgodnie z zasadami bhp 
4.  Przestrzegaj przepisów bhp przez cały czas wykonywania pomiarów. 
5.  Nie  załączaj  samodzielnie  układu  po  jego  zmontowaniu    -  możesz  to  zrobić  dopiero  po 

sprawdzeniu układu przez nauczyciela . 

6.  Sformułuj i zapisz wnioski  z wykonanego zadania 
7.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko. 
8.  Zgłoś nauczycielowi zakończenie badań 
9.  Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę testów. 
3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 
4.  Na wykonanie zadania masz 90 minut. 
5.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
6.  Pamiętaj,  że  Twoja  praca  musi  być  samodzielna  –  możesz  tylko  korzystać  z  materiałów 

dostępnych na stanowisku pracy. 

Powodzenia! 

 
Klucz punktowania do testu praktycznego 

 

Lp. 

 

 Kryterium 

 

 

Uczeń: 

 

Liczba  punktów 

w odniesieniu do 

kryterium 

Zapisał czynności związane z zaprojektowaniem i zmontowaniem 
układu do pomiaru mocy 

0 lub 1 

 

Zapisał  zależność  matematyczną  wiążącą  moc  z  innymi  
wielkościami 

0 lub 1 

Zaprojektował układ do  pomiaru mocy  i  narysował schemat 

0 lub 1 

Dobrał źródło zasilania i odbiornik 

0 lub 1 

 

Wykonał  niezbędne  obliczenia    umożliwiające  dobór  elementów 
układu 

0 lub 1 

 

Dobrał niezbędne mierniki do realizacji zadania 

0 lub 1 

 

Dobrał prawidłowo zakresy mierników 

0 lub 1 

Prawidłowo połączył układ (zgodnie ze schematem) 

0 lub 1 

 

Wykonał niezbędne pomiary   

0 lub 1 

10  Wyniki zapisał w zaprojektowanej przez siebie tabeli 

0 lub 1 

11  Wykonał wszystkie niezbędne  obliczenia 

0 lub 1 

12  Sformułował wnioski po wykonaniu zadania 

0 lub 1 

13  Zaprezentował efekty swojej pracy 

0 lub 1 

14 

Zastosował  zasady  bhp,  ppoż.  i  ochrony  środowiska  podczas 
pracy i uporządkował stanowisko 

0 lub 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA TESTÓW 

 

1.  Zapisz czynności związane  z zaprojektowaniem i zmontowaniem układu: 
a  …………………………………………………………………………………………….. 
b  …………………………………………………………………………………………….. 
c  …………………………………………………………………………………………….. 
d  …………………………………………………………………………………………….. 
e  …………………………………………………………………………………………….. 
f  …………………………………………………………………………………………….. 

 
2.  Wykaz  elementów koniecznych do realizacji zadania 
a  ……………………………………………………………………………………………… 
b  ……………………………………………………………………………………………… 
c  ……………………………………………………………………………………………… 
d  ……………………………………………………………………………………………… 
e  ……………………………………………………………………………………………… 
f  ……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wzory i obliczenia 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
 
4.  Wykaz aparatury kontrolno-pomiarowej 
a  ……………………………………………………………………………………………… 
b  ……………………………………………………………………………………………… 
c  ……………………………………………………………………………………………… 
d  ……………………………………………………………………………………………… 
e  ……………………………………………………………………………………………… 
f  ……………………………………………………………………………………………… 

 
5.  Wyniki pomiarów i wnioski 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Bastian  P.,  Schuberth  G.,  Spielvogel  O.,  Steil  H.,  Tkotz  K.,  Ziegler  K.:  Praktyczna 

elektrotechnika ogólna. REA, Warszawa 2003 

2.  Bolkowski S.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 2005 
3.  Idzi  K.:  Pomiary  elektryczne.  Obwody  prądu  stałego.  Wydawnictwo  Szkolne  PWN, 

Warszawa, Łódź 1999 

4.  Jabłoński W.,Płoszajski G.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Kurdziel  R.:  Podstawy  elektrotechniki  dla  szkoły  zasadniczej,  część  1  i  2.  WSiP, 

Warszawa  1999 

6.  Markiewicz A.: Zbiór zadań z elektrotechniki. WSiP, Warszawa 2005 
7.  Parchański J.: Miernictwo elektryczne i elektroniczne. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Pilawski M.: Pracownia elektryczna. WSiP, Warszawa 2005 
9.  Zachara Z.: Zadania z elektrotechniki nie tylko dla elektroników. Wydawnictwo Szkolne 

PWN, Warszawa, Łódź 2000