background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki 

Temat w podręczniku: Dzielenie pisemne  

Temat jest przeznaczony do realizacji podczas 2 godzin lekcyjnych. Został zaplanowany jako druga i trzecia 
godzina z tematu Dzielenie pisemne

 

 

CELE OGÓLNE 

 

doskonalenie sprawności rachunkowej 

  wykorzystywanie i tworzenie informacji 

  modelowanie matematyczne  

  rozumowanie i tworzenie strategii 

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE  

Uczeń: 

  dzieli liczby wielocyfrowe przez liczby jednocyfrowe i dwucyfrowe 

 

dzieli pisemnie ułamki dziesiętne przez liczby naturalne 

 

ustala miejsce przecinka w dzieleniu ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym 

 

zapisuje wynik dzielenia w różnych postaciach i interpretuje go stosownie do treści zadania 

 

analizuje i rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem dzielenia pisemnego i interpretuje wynik 
działania stosownie do treści zadania 

 

 

METODY 

  pogadanka 

  dyskusja 

  gra dydaktyczna 

  praca z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej 

 

 

FORMY PRACY 

  praca indywidualna  

  praca w parach 

 

praca z całą klasą 
 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE 

  kartoniki z cyframi od 1 do 9 

  karty pracy (załączniki 1–4) 

  prezentacja multimedialna 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ 

 

Lekcja 1

 

Faza wprowadzająca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(5 min)

 

Temat lekcji: Różne postaci wyniku dzielenia 

 

Czynności organizacyjno-porządkowe. 

 

Sprawdzenie pracy domowej. 

 

Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: 

Na tej lekcji będziemy doskonalić umiejętność wykonywania dzielenia pisemnego oraz rozwiązywać zadania 
tekstowe z zastosowaniem dzielenia i zapisywać wynik tego dzielenia w różnych postaciach w zależności od 
treści zadania.  
 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

 

Faza realizacyjna 

1.  Na dobry początek  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3 min) 

 

Uczniowie rozgrywają grę w parach. Jeden z graczy tasuje swoje kartoniki z cyframi od 1 do 9  
i wykłada jeden. Drugi gracz wykłada po kolei swoje kartoniki i za każdym razem podaje wynik 
mnożenia liczby zapisanej na wyłożonym przez siebie kartoniku przez liczbę wyłożoną przez 
pierwszego gracza. Pierwszy gracz sprawdza wyniki. Potem uczniowie zamieniają się rolami. 
 

2.  Doskonalenie umiejętności dzielenia pisemnego  

 

 

 

 

 

(17 min) 

  Karta pracy I – uczniowie samodzielnie wykonują dzielenia, zapisują, jakie cyfry zostały zastąpione 

poszczególnymi literami, i odczytują hasło. Rozwiązania sprawdzają w parach. 

  Zad. 1 i 2 z karty pracy II – uczniowie samodzielnie wykonują zamianę ułamków zwykłych 

niewłaściwych na liczby naturalne, liczby mieszane lub ułamki dziesiętne. Rozwiązania sprawdzają 
wspólnie na forum klasy. 
 

3.  Rozwiązywanie zadań tekstowych 

 

 

 

 

 

 

 

(16 min) 

  Zad. 1 z karty pracy III – uczniowie samodzielnie rozwiązują podpunkt A, wykorzystując umiejętności 

zdobyte podczas pracy z kartą II. W podpunkcie B są trzy odrębne zadania, które łączy wspólne 
działanie. Odpowiedź w każdym zadaniu należy jednak zapisać inaczej – zależy ona od kontekstu. 
Podczas sprawdzania poprawności poszczególnych odpowiedzi na forum klasy 

uczniowie biorą udział 

w dyskusji

 

Faza podsumowująca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(4 min)

 

 

Uczniowie odpowiadają na pytanie: 

− 

W jaki sposób możemy przedstawić wynik dzielenia 13 : 5? 

 

Ocena pracy uczniów. 

  Zadanie pracy domowej. 

Zad. 7–9 s. 35–36 w zeszycie ćwiczeń (zad. 4–6 s. 35–36 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). 
Zad. 4 s. 51 z podręcznika. 
 

Lekcja 2 

Faza wprowadzająca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(5 min)

 

Temat lekcji: Interpretacja wyniku dzielenia w zależności od treści zadania tekstowego 

 

Czynności organizacyjno-porządkowe. 

 

Sprawdzenie pracy domowej. 

 

Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: 

Na tej lekcji będziemy rozwiązywać zadania tekstowe oraz interpretować otrzymany wynik i udzielać 
odpowiedzi na zadane pytanie w zależności od treści zadania.  

 
Faza realizacyjna 

1.  Na dobry początek  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(5 min) 

 

Każdy uczeń rozkłada przed sobą kartoniki z cyframi od 1 do 9. Nauczyciel podaje pewną liczbę,  
a każdy z uczniów podnosi do góry kartoniki z cyframi, których iloczyn jest równy tej liczbie. 
 

2.  Rozwiązywanie zadań tekstowych 

 

 

 

 

 

 

 

(30 min) 

  Zad. 1–4 z karty pracy IV – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.

 

Poprawność poszczególnych 

kroków prowadzących do rozwiązania zadania sprawdzają wspólnie na forum klasy. Nauczyciel 
wyświetla slajdy od 3 do 6 zawierające rozwiązania tych zadań.   

  Zad. 5 z karty pracy IV – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Poprawność poszczególnych 

kroków prowadzących do rozwiązania zadania sprawdzają wspólnie na forum klasy. Nauczyciel 
wyświetla slajd 7 zawierający rozwiązanie tego zadania. Uczniowie biorą udział w dyskusji.  

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

  Zad. 6 z karty pracy IV – uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Nauczyciel wyświetla slajd 8 

zawierający rozwiązanie tego zadania. Podczas wyświetlania kolejnych etapów rozwiązania tego 
zadania uczniowie biorą udział w dyskusji.  

 
Faza podsumowująca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(5 min)

 

 

Uczniowie odpowiadają na pytanie: 

− 

Na czym polega sprawdzenie otrzymanego wyniku z warunkami zadania? 

 

Ocena pracy uczniów. 

  Zadanie pracy domowej. 

Zad. 5, 6 i 8 s. 52 z podręcznika. 
Dla chętnych: zad. 9 i 10 s. 52–53 z podręcznika. 
 

 

 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

 

KARTA PRACY I 

 

Zadanie 
Wykonaj dzielenia pisemne. Jakie cyfry zastąpiono literami? Wpisz do tabeli odpowiednie litery i odczytaj 
hasło. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hasło:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G: _____       A: _____ 

G

3

6

5

4

:

9

A

 

 

E: _____       A: _____ 
 

1

0

2

:

1

5

E

A

,

 

 

C: _____       R: _____ 

C

6

0

4

8

:

1

6

R

17,92 : 0,7 = ______________    

              

 

 

L: _____       U: _____ 

L

1

:

U

 

 

T: _____       J: _____ 

T

9

3

7

5

:

2

5

J

,

Załącznik 1 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

 

KARTA PRACY II 

 

Zadanie 1 
Zapisz ułamek w postaci liczby naturalnej lub liczby mieszanej.  

a) 

18

2214

 

b) 

13

5287

 

c) 

6

477

 

 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
Zadanie 2 
Zamień ułamek zwykły na ułamek dziesiętny.  

a) 

8

1163

__________ 

b) 

25

1415

__________ 

c) 

12

24021

__________

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Załącznik 2 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Dzielenie pisemne 

KARTA PRACY III  

 

Zadanie 1 
A. 
Uzupełnij dzielenia pisemne.  

 

 
 
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj wynik dzielenia 290 : 8: 

 

w postaci z resztą:          

 

___________ 

  w postaci liczby mieszanej:         

___________ 

 

w postaci ułamka dziesiętnego:      

___________ 

 

 
B. Przeczytaj treści zadań i zapisz do każdego z nich odpowiedź. Wykorzystaj różne sposoby zapisu wyniku 

dzielenia z części A.

 

 

 

a) Za osiem jednakowych piłek zapłacono 290 zł. Ile kosztuje jedna piłka? 

 

Odp. ______________________________________________________________________________ 

 
b) W szkole Wojtka jest 290 piłeczek pingpongowych. Piłeczki zostały włożone do pudełek po 8 sztuk. 

Ile pudełek z piłeczkami zapakowano? Ile piłeczek zostało luzem? 

 

Odp. ______________________________________________________________________________ 

 
c) 

Partię 290 bochenków chleba podzielono równo między 8 stołówek szkolnych. Ile chleba otrzymała 
każda z tych stołówek

 

Odp. ______________________________________________________________________________ 

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

2  9  0 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

2  9  0 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Załącznik 3 

background image

 

 

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

kl. 4, Scenariusz lekcji – Zadania tekstowe. Karty pracy 

  

KARTA PRACY IV 

 

Zadanie 1 
Telewizor kupowany na raty kosztuje 3453 zł. Cała kwota została rozłożona na 24 raty, z których wszystkie 
oprócz pierwszej są równe. Pierwsza rata wynosi 256 zł. Ile jest równa druga rata? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. __________________________________________________________________________________ 
 
Zadanie 2 
Tomek dostał od mamy 200 zł na opłacenie miesięcznego rachunku za obiady swoje i siostry w stołówce 
szkolnej. Każde z dzieci w tym okresie zjadło 19 obiadów. Po zapłaceniu rachunku Tomek otrzymał 29 zł 
reszty. Ile kosztuje jeden obiad? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. __________________________________________________________________________________ 
 
Zadanie 3 
Zeszyt kosztuje 1,60 zł. Marysia oszacowała, że za zeszyty, które planuje kupić, nie zapłaci więcej niż 43 zł. 
Ile co najwyżej zeszytów planuje kupić Marysia? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. __________________________________________________________________________________ 
 

Załącznik 4 

background image

 

 

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

kl. 4, Scenariusz lekcji – Zadania tekstowe. Karty pracy 

Zadanie 4 
Jeden litr farby wystarcza na pomalowanie 14 m

2

 powierzchni. Farba sprzedawana jest w pojemnikach 

dziesięciolitrowych. Ile pojemników farby trzeba kupić, aby pomalować 385 m

2

 powierzchni? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. ________________________________________________________________________________ 
 
Zadanie 5  
Wzdłuż drogi o długości 1 km 892 m, po obu jej stronach, posadzono drzewa. Odległość między drzewami 
po każdej stronie drogi jest równa 4 m. Pierwsze drzewo posadzono na początku drogi, a ostatnie na końcu. 
Ile drzew posadzono? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. ________________________________________________________________________________ 
 
Zadanie 6 
W szkole podstawowej liczącej 481 uczniów zorganizowano zawody sportowe z okazji Dnia Sportu. 
Organizatorzy imprezy planowali podzielić wszystkich uczestników na 13-osobowe zespoły. Jednak z 
powodu nieobecności 34 uczniów trzeba było zmniejszyć liczbę zespołów. Ostatecznie utworzono zespoły 
13-osobowe i kilka 12-osobowych. Ile zespołów 13-osobowych, a ile 12-osobowych brało udział w 
zawodach? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odp
. ________________________________________________________________________________ 
 

background image

 

 

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

kl. 4, Scenariusz lekcji – Zadania tekstowe. Karty pracy 

Rozwiązania 
 
Karta pracy I 
 
 

                          

 

   

A: 3       G: 1

   

 

 

 

 

E: 9       A: 6

 

 

 

17,92 : 0,7 = 179,2 : 7 

                 

 

 
C: 7       R: 1    

 

 

 

 

U: 4       L: 5 

 

 

 

 
T: 3       J: 8 
 
 
Hasło:  

 
 
 

4

0

6

3

6

5

4

:

9

− 3 6

0

5

4

5

4

0

0

6

8

1

0

2

:

1

5

9

0

1

2

0

− 1 2 0

0

,

,

3

7

8

6

0

4

8

:

1

6

− 4 8

1

2

4

− 1 1 2

1

2

8

− 1 2 8

0

2

5

6

1

7

9

2

:

7

− 1 4

3

9

− 3 5

4

2

− 4 2

0

,

,

3

7

5

9

3

7

5

:

2

5

− 7 5

1

8

7

− 1 7 5

1

2

5

− 1 2 5

0

,

,

background image

 

 

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

kl. 4, Scenariusz lekcji – Zadania tekstowe. Karty pracy 

Karta pracy II 
Zadanie 1 

a)  123 

b) 406

13

9

 

c)  79

2

1

 

 
Zadanie 2 
a)  145,375 

b) 56,6 

c)  2001,75 

 
Karta pracy III 
Zadanie 1 
A.  

                                                                                       

 

290 : 8 = 36 r 2 

290 : 8 = 36

4

1

 

290 : 8 = 36,25 
 
B.  
a)  36,25 zł 
b) 36 pudełek; 2 piłeczki luzem 

c)  36

4

1

 chleba 

 
Karta pracy IV 
Zadanie 1 
139 zł 
 
Zadanie 2 
4,50 zł 
 
Zadanie 3 
26 zeszytów 
 
Zadanie 4 
3 pojemniki 
 
Zadanie 5 
948 drzew 
 
Zadanie 6 
27 zespołów 13-osobowych i 8 zespołów 12-osobowych 

3

6

2

5

2

9

0

:

8

− 2 4

5

0

− 4 8

2

0

− 1 6

4

0

− 4 0

0

,

 

3

6

2

9

0

:

8

− 2 4

5

0

− 4 8

2