background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

 

                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Działania na ułamkach – powtórzenie 

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki 

Temat w podręczniku: Powtórzenie przed klasówką 

Temat jest przeznaczony do realizacji na 1 godzinie lekcyjnej. 
 

 

CELE OGÓLNE 

 

doskonalenie sprawności rachunkowej 

  wykorzystywanie i tworzenie informacji 

  modelowanie matematyczne  

  rozumowanie i tworzenie strategii 

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE  

Uczeń: 

 

dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli i potęguje ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne 

 

oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych zawierających ułamki zwykłe i dziesiętne 

  weryfikuje otrzymany wynik 

  stosuje właściwą kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych 

 

oblicza wartość wyrażenia arytmetycznego zapisanego w postaci ułamka zwykłego 

 

 

METODY 

  pogadanka 

 

dyskusja

 

 

 

FORMY PRACY 

  praca indywidualna  

  praca w parach 

 

praca z całą klasą 
 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE 

  karty pracy (załączniki 1, 2 i 3) 

 

Lekcja 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ 

Faza wprowadzająca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(5 min)

 

Temat lekcji: Działania na ułamkach – powtórzenie 

 

Czynności organizacyjno-porządkowe. 

 

Sprawdzenie pracy domowej. 

 

Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: 

Na tej lekcji będziemy doskonalić umiejętności wykonywania działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych 
oraz wykorzystywać je do obliczania wartości wyrażeń zawierających kilka działań.
  
 

Faza realizacyjna

  

1.  Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych i ułamków dziesiętnych 

 

 

(10 min) 

 

Uczniowie przypominają zasady dodawania i odejmowania ułamków zwykłych i dziesiętnych. 

  Karta pracy I (załącznik 1) – uczniowie pracują samodzielnie, ćwiczą dodawanie i odejmowanie 

ułamków zwykłych i dziesiętnych. Po rozwiązaniu przykładów i odszukaniu wyników weryfikują 
poprawność obliczeń, odczytując hasło. 
Na forum klasy nauczyciel sprawdza poprawność rozumowania uczniów w poszczególnych 
przykładach, dyskutując z nimi na temat najczęściej popełnianych błędów.  

 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

 

                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

kl. 6, Scenariusz lekcji – Działania na ułamkach – powtórzenie 

2.  Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i ułamków dziesiętnych 

 

 

 

(10 min) 

 

Uczniowie przypominają, jak się mnoży i dzieli ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne. Nauczyciel 
przypomina, że aby uprościć rachunki, warto skracać ułamki jeszcze przed pomnożeniem. 

  Karta pracy II (załącznik 2) – uczniowie samodzielnie uzupełniają graf, rozwiązując przykłady na 

mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych i dziesiętnych. Uczniowie sprawdzają, czy w ostatnim 
działaniu w grafie otrzymali podany wynik – w ten sposób weryfikują poprawność swoich obliczeń. 
Na forum klasy nauczyciel sprawdza poprawność rozumowania uczniów w poszczególnych 
działaniach, dyskutując z nimi na temat najczęściej popełnianych błędów. 
 

3.  Działania łączne na ułamkach zwykłych i ułamkach dziesiętnych 

 

 

 

(17 min) 

  Uczniowie przypominają reguły kolejności wykonywania działań. 

  Karta pracy III (załącznik 3) – uczniowie w parach ustalają kolejność działań w wyrażeniach, 

samodzielnie obliczają ich wartości, a następnie w parach sprawdzają wyniki. Po rozwiązaniu 
przykładów i wyszukaniu wyników ustalają kształt, wielkość i deseń figury. To pozwala 
nauczycielowi sprawdzić, czy podczas rozwiązywania przykładów uczniowie nie popełnili błędów.   

 

Faza podsumowująca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(3 min)

 

 

Uczniowie odpowiadają na pytania: 

− 

W jaki sposób dodajemy dwa ułamki zwykłe o różnych mianownikach? 

− 

Do jakiej postaci ułamka zwykłego musimy doprowadzić czynniki będące liczbami mieszanymi? 

 

Ocena pracy uczniów na lekcji. 

  Zadanie pracy domowej. 

Zad. 1, 2, 4 i 5 s. 71 z podręcznika. 
Dla chętnych: zad. 16 s. 72 z podręcznika. 
 

 
 

 
 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

 

                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

Załącznik 1 

KARTA PRACY I 

 

Oblicz. Liczby, które nie są wartościami wyrażeń, skreśl wraz z odpowiadającymi im literami. Pozostałe 
litery utworzą hasło. 

 

a) 

8

7

6

5

 

 

 
 
 
 

 

b) 

75

,

3

14

5

6

 

28

3

10

 

7

1

10

 

56

27

9

 

 

c) 

15

2

3

8

,

4

3

2

5

 

30

17

13

 

5

3

13

 

13,9 

 

d) 

6

5

1

9

4

3

 

18

11

1

 

3

1

2

 

36

13

2

 

 

e) 

7

,

1

2

1

4

7

3

9

 

 

 

14

9

4

 

14

1

4

 

35

8

3

 

 

f) 

25

,

2

12

11

6

8

5

13

 

 

 

 
 
 
 

 
Hasło:  
___ ___ ___ ___ ___ ___ 

7

6

 

24

17

1

 

48

13

1

 

24

23

8

 

24

11

4

 

24

13

9

 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

 

                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

Załącznik 2 

KARTA PRACY II 

 

Uzupełnij graf.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

∙ 0,02 

8

1

1

  

4

3

3

 

  

3

1

3

 

                                                                                            

25

6

 

∙ 3,6 

7

1

2

  

0,18

 

0,28

 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

Załącznik 3 

KARTA PRACY III 

 

Wykonaj polecenia. 

a)  Oblicz i uzupełnij zdania. 

  KSZTAŁT 

 

15

6

1

 :

 

10

1

2

 

6

5

3

2

1

 

 
 
 

 
 

 

 

 

 

WIELKOŚĆ 

7

4

2

4

1

5

:

3

1

2

7

3

1

2

,

4

3

1

:

6

5

2

 

 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

 

DESEŃ 

4

1

1

86

,

0

:

4

3

8

1

2

2

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
b) Narysuj w jednej z dziewięciu figur odpowiedni deseń. Wartość pierwszego wyrażenia z podpunktu a) 

wskaże ci jej kształt, wartość drugiego wyrażenia – jej wielkość, a wartość trzeciego wyrażenia – deseń, 
którym należy ją wypełnić. 

 
 
 
 
 
 

 

Wartość wyrażenia jest zapisana 

w _____________________. 

            (trójkącie, prostokącie, kole) 

 

Wartość wyrażenia znajduje się  

w ____________________ figurze. 

                (małej, średniej, dużej) 

Wartość wyrażenia jest zapisana w figurze  

wypełnionej ____________________.  

                   

   (paskami, kropkami, kratką) 

 
 

  

2

1

2

 

 

16

13

7

 

 

43

29

2

 

 

3

1

1

 

 

3

2

2

 

3

1

2

 

 

7

4

7

 

7

2

5

 

 

background image

 

Autor: Małgorzata Paszyńska 

                                                                 © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. • www.nowaera.pl 

 

 

Odpowiedzi 

Odpowiedzi 

 

KARTA PRACY I 

a) 

24

17

1

 

b) 

28

3

10

 

c) 

5

3

13  

d) 

18

11

1

 

e) 

35

8

3

 

f) 

24

23

8

 

 

Hasło: BILANS 
 

KARTA PRACY II 

5

3

= 0,6; 

0,012; 

20

1

= 0,05; 

45

2

25

4

= 0,16; 

5

3

= 0,6 

 
 

KARTA PRACY III 

a) 

3

1

2 ; prostokącie 

7

4

7

; małej 

2

1

2

; paskami 

 
b)