background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

 
Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie różnych form kształtowania fryzur

 

514[02].Z2.02

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Danuta Matuszewska 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[02].Z2.02, 
„Stosowanie  różnych  form  kształtowania  fryzur”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Kompozycja przestrzenna, złoty podział 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Proporcje sylwetki i głowy człowieka 

13 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 

5.3.  Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile 

15 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.4.  Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy oraz włosów 

17 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

 

5.5.  Elementy kształtujące fryzurę 

19 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

 

5.6.  Zasady doboru fryzur 

21 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

 

7.  Literatura 

37 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Stosowanie  różnych  form 

kształtowania  fryzur”, który  będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych, w szkole 
kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

 

514[02].Z2.02 

Stosowanie

 

żnych

 

form kszta

łtowania 

fryzur  

514[02].Z2.03 

Stosowanie

 

form kolorystycznych 

514[02] Z2.04 

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur 

514[02].Z2.01 

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła  

i sztuki fryzjerskiej

 

514[02].Z2 

Stylizacja fryzur  

514[02].Z2.05 

Projektowanie fryzur  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować rysunki i zdjęcia, 

 

szkicować elementy fryzur, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania. 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady kompozycji przestrzennych, 

– 

zastosować zasadę złotego podziału, 

– 

określić proporcje sylwetki damskiej, męskiej i dziecięcej, 

– 

scharakteryzować proporcje głowy i twarzy osób w różnym wieku, 

– 

rozpoznać kształty poszczególnych elementów twarzy, 

– 

rozróżnić rodzaje deformacji głowy i twarzy, 

– 

rozróżnić linie profilu, 

– 

naszkicować głowę ludzką w różnym ułożeniu, 

– 

naszkicować elementy twarzy, 

– 

scharakteryzować elementy fryzury, 

– 

scharakteryzować fryzurę symetryczną i asymetryczną, 

– 

scharakteryzować rodzaje tekstury włosów, 

– 

rozpoznać linie i kontrasty we fryzurze, 

– 

określić linie konturu wewnętrznego i zewnętrznego we fryzurze, 

– 

określić znaczenie kontrastów w kształtowaniu fryzury, 

– 

zastosować zasadę złudzenia optycznego w projektowaniu fryzur, 

– 

naszkicować fryzurę i jej elementy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[02] Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 514[02].Z2.02  

Temat:  Szkicowanie schematu głowy i twarzy wraz z elementami twarzy. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  rysunku  odręcznego  głowy  i  twarzy 

oraz elementów twarzy dorosłego człowieka zgodnie z zasadami budowy.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obserwować i analizować kształty głowy i twarzy, 

 

obserwować i analizować kształty elementów twarzy, 

 

rysować elementy twarzy (oczy, usta, nos, uszy), 

 

rysować schemat głowy zgodnie z podanym opisem, 

 

rozmieszczać elementy twarzy zgodnie z ich fizjologicznym umiejscowieniem, 

 

rysować elementy twarzy pod różnym kątem ustawienia. 

 
Metody nauczania –uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy człowieka, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia.  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami budowy głowy i twarzy człowieka, 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

arkusz rysunkowy A3. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela przykładów rysowania: 

 

elementów twarzy,  

 

schematu głowy dorosłego człowieka z zasadami rozmieszczenia elementów twarzy, 

 

rysowania  głowy  w  różnych  ustawieniach  (omówienie  skrótów  perspektywicznych  
występujących w rysowaniu głowy), 

 

prezentacja multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne 

 

uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 
analizowanie przykładów różnych kształtów głów i elementów twarzy,  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

wykonują szkice oczu, ust, nosów i uszu, 

 

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców, 

 

uczniowie  wykonują  szkic  schematu  głowy  z  elementami  twarzy  w  różnych 
pozycjach, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w szkicach, 

5.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów  i stwierdza  poprawność merytoryczną wykonanego 

zadania.  

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach rysunków ludzkich głów. 
Wykonaj rysunek głowy i twarzy dorosłego człowieka i dziecka. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Stylizacja fryzur 514[02] Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 514[02].Z2.02  

Temat: 

Rodzaje kompozycji przestrzeni. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

rozpoznawania 

kompozycji 

sztukach 

wizualnych  oraz  we  fryzjerstwie,  kształtowanie  umiejętności  kreowania 
kompozycji w przestrzeni a w szczególności we fryzurach  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać rodzaje kompozycji zastosowanych w otaczającej nas przestrzeni, 

 

rozpoznawać kompozycje zastosowane we fryzurach, 

 

samodzielnie kreować kompozycje przestrzenne. 

 
Metody nauczania –uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

prezentacja  multimedialna  z  przykładami  kompozycji  przestrzennych  w  stukach, 
plastycznych oraz we fryzurach, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja  multimedialna  z  przykładami zastosowania  różnych  kompozycji  w  sztukach 
plastycznych, fotografii, fryzurach, 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

arkusz rysunkowy A3. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  przykładów  zastosowania  kompozycji  –    prezentacja 

multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne. 

 

uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 
analizowanie przykładów zastosowania kompozycji,  

 

wykonują szkice robocze zastosowania kompozycji, 

 

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców. 

7.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

8.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  publikacjach  przykładów  zastosowania różnych kompozycji 

fryzury. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Kompozycja przestrzenna, złoty podział 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wskaż przykłady kompozycji przestrzennych występujących we fryzurach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem kompozycji  (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  dokonać analizy trendów mody fryzjerskiej, 
3)  wybrać  i  scharakteryzować  fryzury  reprezentujące  zastosowanie  poszczególnych 

kompozycji przestrzeni, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

żurnale fryzjerskie, czasopisma z aktualnymi trendami w modzie fryzjerskiej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj charakterystyki „złotego podziału”. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  dokonać charakterystyki „złotego podziału”, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

reprodukcje malarstwa z różnych epok, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę: 
 

Rodzaj kompozycji 

Opis kompozycji 

Kompozycja otwarta  

 

Kompozycja zamknięta  

 
 

Kompozycja symetryczna  

 

Kompozycja asymetryczna    

 

Kompozycja statyczna  

 
 

Kompozycja dynamiczna 
 

 
 

Kompozycja centralna  

    

 

Kompozycja rytmiczna 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  kompozycji  w  sztukach  wizualnych  (materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. 

Proporcje sylwetki i głowy człowieka 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek sylwetki kobiety zgodnie z kanonem proporcji. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  proporcjami  dorosłego  człowieka  (kobiety)  oraz  z  podziałem  ciała 

ludzkiego (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  dokonać analizy budowy sylwetki ludzkiej, 
3)  wykonać rysunek sylwetki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przybory do rysowania, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zmian  proporcji  sylwetki  człowieka  od  chwili  narodzin  do  momentu 

pełnego ukształtowania sylwetki, zapisz zmiany zachodzące w procesie wzrostu człowieka. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  dokonać analizy zmian w proporcjach dziecka a dorosłego człowieka, 
3)  zapisać cechy proporcji budowy dziecka i dorosłego człowieka, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
Ćwiczenie 3 

Opisz  na  szablonie  głowy  człowieka  charakterystyczne  punkty  niezbędne  w  pracy 

fryzjera.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze zmianami proporcji ludzkiego ciała (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  odrysować według szablonu kształt głowy człowieka w różnych położeniach, 
3)  wskazać i opisać charakterystyczne punkty występujące na głowie człowieka, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

szablon głowy człowieka w różnych ustawieniach, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Kształty twarzy, głowy, deformacje, profile 

 
5.3.1.   Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  szkice  twarzy  ludzkich  o  różnych  kształtach,  pogrupuj  twarze  z  podobnymi 

cechami wyglądu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kształtami twarzy (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  odrysować według szablonu kształt głowy człowieka, 
3)  zaznaczyć kształty twarzy na odrysowanych szablonach, 
4)  wskazać i opisać charakterystyczne cechy poszczególnych kształtów twarzy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

szablon głowy człowieka, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę: 
 

Rodzaj kształtu twarzy 

Opis kształtu twarzy 

twarz owalna, 

 

twarz okrągła, 

 
 

twarz kwadratowa, 

 

twarz prostokątna, 

 
 

twarz trójkątna, 

 
 

twarz w kształcie trapezu 
 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  kompozycji  w  sztukach  wizualnych  (materiał  nauczania 

pkt. 4.3.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Rysowanie głowy, twarzy i elementów twarzy oraz włosów 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunki  elementów  twarzy,  najpierw  zachowując  zasady  schematyczne, 

następnie odręcznie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  narysować elementy twarzy w różnych wersjach, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rysunek  głowy  dorosłego  człowieka  i  dziecka  z  prawidłowo rozmieszczonymi 

elementami twarzy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów twarzy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  narysować głowę dorosłego człowieka i dziecka, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.   Elementy kształtujące fryzurę 

 
5.5.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wybierz  zdjęcia  fryzur  modnych  w  tym  sezonie,  na  wybranych  przykładach  określ 

i zaznacz linie konturowe i linie fryzur, napisz, jakie kontrasty zastosowano w tych fryzurach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.), 
2)  przeanalizować zdjęcia z modnymi w tym sezonie fryzurami, 
3)  na zdjęciach zaznaczyć przebieg linii fryzur i linii konturowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zdjęcia z fryzurami, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  zdjęcia  fryzur  modnych  w  tym  sezonie,  określ  przebieg  linii  konturu 

wewnętrznego i zewnętrznego, określ jakie kontury SA preferowane w tym sezonie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.), 
2)  w  żurnalach  i  magazynach  fryzjerskich  wybrać  zdjęcia  ilustrujące  różne  wykończenie 

linii konturowych wewnętrznych i zewnętrznych fryzur, 

3)  na wybranych zdjęciach zaznaczyć przebieg ilustrowanych linii konturowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4 

– 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj fotografie fryzur modnych w tym sezonie i określ które z nich przedstawiają 

fryzury symetryczne a które asymetryczne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.5.1.), 
2)  określić, które fryzury są asymetryczne, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.   Zasady doboru fryzur 

 
5.6.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Porównaj zasady doboru fryzury do twarzy kwadratowej i prostokątnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  zapoznać się budową twarzy kwadratowej i prostokątnej, 
3)  zapoznać się z zasadami doboru fryzur do kształtu twarzy, 
4)  wykonać zestawienie różnic i podobieństw doboru fryzury do kształtu twarzy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Omów, jakie zasady obowiązują przy projektowaniu fryzur. 
  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  wykonać zestawienie zasad doboru fryzur, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  różnych  form 
kształtowania fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
a, 2. b, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10, b, 11. c, 
12. 
d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić proporcje sylwetki niemowlęcia 

Wskazać część twarzy widzianej z profilu 

Wskazać kształt twarzy uważany obecnie za 
idealny 

Rozróżnić podstawowe linie fryzury 

Wyjaśnić pojęcie kontrast 

Określić czynniki mające wpływ na dobór fryuzry 

Określić zasadę złotego podziału 

Rozróżnić rodzaje kompozycji przestrzennych 

Scharakteryzować profil regularny 

10  Wskazać element tworzący kompozycje centralną 

11  Scharakteryzować styl awangardowy fryzur 

12 

Oszacować, jaki odcinek wysokości sylwetki 
stanowi wysokość głowy u dorosłego człowieka 

13  Rozróżnić rodzaje linii stosowanych we fryzurach 

14  Scharakteryzować profil wklęsły 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

15 

Określić cel stosowania światłocienia w rysowaniu 
fryzur 

16 

Zinterpretować zasady korygowania wybrzuszenia 
ciemieniowo–potylicznego 

PP 

17 

Zaproponować usytuowanie linii talii zgodnie z 
kanonem sylwetki dorosłego człowieka 

PP 

18  Scharakteryzować twarz trapezoidalną 

PP 

19 

Zaproponować rodzaj deformacji spowodowany 
spłaszczeniem tylnej części czaszki 

PP 

20 

Scharakteryzować twórcę obecnie obowiązującego 
kanonu sylwetki człowieka 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Proporcje budowy sylwetki niemowlęcia wynoszą 

a)  1: 4.  
b)  1: 5. 
c)  1: 5,5. 
d)  1: 3. 

 
2.  W twarzy widzianej z profilu widzimy 

a)  całą twarz. 
b)  połowę twarzy. 
c)  tył głowy. 
d)  parę oczu. 

 
3.  Kształt twarzy uważany za idealny to 

a)  twarz owalna. 
b)  twarz trójkątna. 
c)  twarz kwadratowa. 
d)  twarz okrągła. 

 
4.  Do podstawowych linii we fryzjerstwie zaliczamy 

a)  proste i zygzakowe. 
b)  łamane i półokrągłe. 
c)  skośne, proste, półokrągłe. 
d)  półokrągłe, łamane, proste. 

 
5.  Kontrastem określa się zestawienie ze sobą 

a)  przeciwstawnych elementów. 
b)  jednakowych elementów. 
c)  podobnych elementów. 
d)  kolorowych elementów. 

 
6.  Kształt głowy ma duży wpływ na 

a)  kolor włosów. 
b)  techniki modelownia włosów. 
c)  dobór fryzury. 
d)  kształt twarzy. 

 
7.  Zasada „złotego podziału” polega na 

a)  podziale odcinka na części o proporcjach 3:5, 5:8, 8:13. 
b)  podziale na barwy. 
c)  podziale na sekcje. 
d)  podziale włosów na sekcje. 

 
8.  Do przeciwstawnych sobie kompozycji przestrzeni zaliczamy 

a)  symetryczną i rytmiczną. 
b)  otwartą i asymetryczną. 
c)  statyczną i otwartą. 
d)  symetryczną i asymetryczną. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Idealne proporcje profilu twarzy to 

a)  regularny. 
b)  wklęsły. 
c)  ukośny. 
d)  wypukły. 

 

10.  Kompozycja centralna polega na 

a)  wprowadzeniu do kompozycji powtarzających się elementów. 
b)  wprowadzeniu do kompozycji elementu centralnego. 
c)  wprowadzenie do kompozycji elementów różnej wielkości. 
d)  wprowadzenie do kompozycji elementów statycznych. 

 
11.  Duży kontrasty kolorystyczne, asymetria i miniaturowe grzywki występują w stylu fryzur 

a)  eleganckim. 
b)  sportowym. 
c)  awangardowym. 
d)  militarnym. 

 
12.  Wysokość głowy dorosłego człowieka stanowi odcinek równy 

a)  wysokości kolana. 
b)  szerokości barków. 
c)  1/7 długości nóg. 
d)  1/8 wysokości sylwetki. 

     

13.  Linia występująca we włosach mocno skręconych to 

a)  linia falista. 
b)  linia spirali. 
c)  linia prosta. 
d)  linia łamana. 

 

14.  Cofnięty nos i jego okolice charakteryzują profil 

a)  klasyczny. 
b)  wklęsły. 
c)  wypukły. 
d)  okrągły.  

 

15.  Zastosowanie w rysunku światłocienia wpływa na 

a)  uzyskanie wrażenia przestrzenności rysunku. 
b)  zwiększenie rysunku. 
c)  uzyskanie wrażenia spłaszczenia rysunku. 
d)  uzyskanie wrażenia wzmocnienia barw. 

 
16.  Korygowanie wybrzuszenia ciemieniowo-potylicznego polega na 

a)  wyrównaniu zapadłości grubą warstwą włosów o jednakowej długości. 
b)  zastosowaniu fryzury z bardzo krótkich włosów. 
c)  zastosowaniu fryzury z długich włosów. 
d)  wyrównaniu kształtu odpowiednią grubością włosów w kierunku ciemienia 

zmniejszając jej grubość.   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  Według kanonu sylwetki człowieka linia talii znajduje się 

a)  między trzecim a czwartym polem. 
b)  w połowie czwartego pola. 
c)  dziesięć centymetrów powyżej linii bioder. 
d)  w połowie sylwetki. 

 

18.  Wąskie czoło i szeroka linia policzków charakteryzuje twarz 

a)  owalną. 
b)  prostokątną. 
c)  trapezoidalną. 
d)  romboidalną. 

 

19.  Wybrzuszenie ciemieniowe i zapadłość potyliczna charakteryzuje się 

a)  spłaszczeniem czoła. 
b)  wybrzuszeniem czoła. 
c)  wybrzuszeniem tylnej części czaszki. 
d)  spłaszczeniem tylnej części czaszki. 

 

20.  Obowiązujący obecnie kanon sylwetki człowieka opracował 

a)  Timoteos. 
b)  Camille Claudel. 
c)  Poliklet. 
d)  Fidiasz. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 
 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 
 
 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  różnych  form 
kształtowania fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d, 
12. 
d, 13. c, 14. d, 15. d, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. a.

 

 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać kształt sprawiający wrażenie płaskiej 
twarzy 

Określić rodzaj linii grzywki powodujący 
poszerzenie twarzy 

Określić prawidłowe rozmieszczenie oczu na 
schemacie twarzy 

Wskazać cechy twarzy o idealnych proporcjach 

Rozróżnić proporcje sylwetki dorosłego 
człowieka 

Określić podobieństwa między sylwetką kobiety 
i mężczyzny 

Wskazać rodzaje linii zastosowanych we 
fryzurze na pazia 

Określić elementy twarzy widziane en face 

Scharakteryzować profil wklęsły 

10 

Rozróżnić rodzaje linii konturowych na 
wysokości uszu 

11  Zdefiniować pojęcie kontur włosów 

12  Wyjaśnić pojęcie trójwymiarowość fryzury 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13  Określić cechy idealnie zbudowanej twarzy 

14 

Określić zasady doboru fryzury do 
indywidualnych cech klienta 

15  Rozróżnić rodzaje linii fryzury na karku 

16  Scharakteryzować kompozycję rytmiczną 

PP 

17  Wskazać greckie style architektoniczne 

PP 

18 

Zaproponować możliwe przyczyny deformacji 
głowy zwanej „ siodło” 

PP 

19  Rozróżnić rodzaje tekstury włosów 

PP 

20  Scharakteryzować kompozycję asymetryczną 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wrażenie twarzy płaskiej sprawia kształt 

a)  okrągły. 
b)  prostokątny. 
c)  owalny. 
d)  trójkątny. 

 

2.  Zastosowanie prostej linii grzywki we fryzurze daje wrażenie 

a)  zwężenia twarzy. 
b)  poszerzenia twarzy. 
c)  wklęśnięcia środkowej części twarzy. 
d)  wydłużenia twarzy. 

 
3.  Prawidłowe rozmieszczenie oczu na schemacie głowy określamy ustalając 

a)  odległość między oczami wynosi długość oka. 
b)  odległość między oczami wynosi szerokość oczu. 
c)  odległość między oczami wynosi długość ucha. 
d)  odległość między oczami wynosi szerokość ust. 

 
4.  Twarz o idealnych proporcjach i budowie na 

a)  kształt koła i szerokie czoło. 
b)  kształt owalu i klasyczny profil. 
c)  kształt trójkąta i wydatny nos. 
d)  kształt trapezu i wąskie czoło. 

 
5.  Proporcje sylwetki dorosłego człowieka wynoszą 

a)  1:9,3. 
b)  1:7,1. 
c)  1:8,5. 
d)  1:8,0. 

 

6.  Podobieństwa między sylwetką dorosłego mężczyzny i kobiety to 

a)  jednakowa szerokość ramion. 
b)  jednakowa wysokość. 
c)  jednakowe proporcje. 
d)  jednakowa szerokość bioder. 

 

7.  Włosy wystylizowane na „pazia” mają linię 

a)  łamaną. 
b)  prostą.  
c)  spirali. 
d)  łuku. 

 

8.  W twarzy widzianej en face widzimy 

a)  kark. 
b)  żuchwę. 
c)  potylicę. 
d)  wyrostek za uchem. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9.  Profil o cofniętym nosie i jego okolicach to 

a)  wklęsły. 
b)  okrągły. 
c)  klasyczny. 
d)  wypukły. 

 
10.  Linie konturowe na wysokości uszu modą mieć 

a)  dowolny kształt. 
b)  postrzępione wykończenie. 
c)  szpiczasty kształt. 
d)  tylko linię prostą.  

 

11.  Granica między twarzą a porostem to 

a)  kontrast.  
b)  tekstura włosów. 
c)  faktura włosów. 
d)  kontury włosów. 

 
12.  Trójwymiarowość fryzury tworzy 

a)  wysokość i tekstura włosów. 
b)  kolor i długość. 
c)  szerokość i kierunek pasm. 
d)  długość, szerokość i wysokość. 

 

13.  Idealnie zbudowana twarz posiada 

a)  niskie czoło. 
b)  duży nos. 
c)  proporcjonalne elementy twarzy. 
d)  wklęsły nos. 

 
14.  Dobierając fryzurę do osoby nie bierzemy uwagę 

a)  rodzaj pracy. 
b)  budowę sylwetki. 
c)  rodzaj włosów. 
d)  miejsce zamieszkania. 

 

15.  Na linii karku stosuje się linie łamane o kształcie 

a)  A,V,M. 
b)  W,M,C. 
c)  W.V.Y. 
d)  M,W,V. 

 
16.  Wrażenie powtarzalności elementów dale kompozycja 

a)  otwarta. 
b)  zamknięta. 
c)  rytmiczna. 
d)  centralna. 

 

17.  Greckie porządki architektoniczne to 

a)  koryncki i joński. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

b)  toskański i dorycki. 
c)  ateński i egejski. 
d)  joński i ateński. 

 
18.  Deformacja kształtu głowy określana jako „siodło” to 

a)  wybrzuszenie czołowe. 
b)  zapadłość potyliczna. 
c)  wybrzuszenie ciemieniowe i zapadłość śródgłowia. 
d)  wybrzuszenie ciemieniowo-potyliczne. 

 
19.  Tekstura włosów gładka określa włosy 

a)  łamliwe. 
b)  kędzierzawe. 
c)  cienkie i lśniące. 
d)  sztywne i grube. 

 

20.  Kompozycja asymetryczna charakteryzuje się 

a)  podziałem na dwie niejednakowe części. 
b)  podziałem bardzo do siebie podobne części przez oś symetrii. 
c)  podziałem, na co najmniej cztery części. 
d)  umiejscowieniem w kompozycji elementu centralnego. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Stosowanie różnych form kształtowania fryzur 
 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.  Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992 
2.  Cieślak  F.:  Rysunek  zawodowy  dla  zasadniczych  szkól  fryzjerskich.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994 

3.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA 

s.j., Warszawa 2000 

4.  Lühr G. Stylizacja – elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006 
5.  Kuss  E.,  Sedlmaier  S.:  Stylizacja  twarzy.  Grupa  wydawnicza  Bertelsman  Media 

Diagenes, Warszawa 2001 

6.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964 
7.  Sumirska Z. (red.): Stylizacja, P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004 
8.  Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur. 

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000 

 

Czasopisma:  

 

Paryska fryzura,  

 

Świat fryzjerstwa,  

 

LAURENT – fryzury.