background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Elżbieta Małek 
 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu,  
uszkodzeń i chorób włosów  
514[02].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Marcin Kostrzewa 
mgr inż. Ewa Kurlej-Bielak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[02].Z1.03, 
„Rozpoznawanie  zaburzeń  wzrostu,  uszkodzeń  i  chorób włosów”,  zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

12 

 

5.1.  Wygląd  i  właściwości  włosów  normalnych,  suchych,  zniszczonych 

i przetłuszczających się 

12 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.2.  Nabyte schorzenia skóry głowy i mieszków włosowatych 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.3.  Uszkodzenia włosów 

16 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

 

5.4.  Zmiany liczby włosów 

19 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

 

7.  Literatura 

35 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela pt. „Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, 

uszkodzeń  i  chorób  włosów”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy 
i kształtowaniu umiejętności. 

Ważne  jest,  aby  uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów.  Jeśli  ma 

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania 
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie 
musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  
i  sprzętu  fryzjerskiego.  Informacje  w dziedzinie  fryzjerstwa  szybko  się  dezaktualizują, 
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

 

514[02].Z1 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 

514[02].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 

514[02].Z1.02 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych 

514[02].Z1.03 

Rozpoznawanie zaburze

ń wzrostu, uszkodzeń 

i chorób w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

wykonywać rysunki przekroju poprzecznego i podłużnego włosa zdrowego, 

 

charakteryzować budowę  korzenia i trzonu włosa, 

 

charakteryzować cykl wzrostu włosa, 

 

określać rodzaje włosów ludzkich, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach/fotografiach, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

planować racjonalne wykorzystanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

dobierać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia, 

 

wykorzystywać wcześniejsze doświadczenia własne z zakresu przyczyn i cech uszkodzeń 
włosów. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić przyczyny uszkodzeń włosów, 

– 

rozpoznać rodzaje uszkodzeń włosów, 

– 

scharakteryzować sposoby zapobiegania uszkodzeniom włosów,  

– 

scharakteryzować uszkodzenia trzonu włosa, 

– 

scharakteryzować postacie łupieżu,  

– 

rozpoznać łupież suchy i tłusty, 

– 

określić przyczyny łojotoku, 

– 

scharakteryzować grzybice, 

– 

rozpoznać rodzaje grzybicy skóry głowy, 

– 

scharakteryzować 

właściwości 

włosów 

zdrowych, 

suchych, 

zniszczonych 

i przetłuszczających się, 

– 

określić przyczyny nadmiernego wypadania włosów, 

– 

wskazać sposoby redukcji wypadania włosów, 

– 

sklasyfikować rodzaje łysienia, 

– 

scharakteryzować typy łysienia, 

– 

wyjaśnić mechanizm łysienia u mężczyzn i łysienia u kobiet, 

– 

określić sposoby leczenia łysienia odwracalnego, 

– 

określić przyczyny nadmiernego owłosienia, 

– 

zdefiniować hirsutyzm i atawizm.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób 
włosów 514[02].Z1.03  

Temat:  Rozpoznawanie rodzajów łysienia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  łysienia  androgenowego  kobiet, 

mężczyzn i łysienia plackowatego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafił: 

 

zdefiniować pojęcie „łysienie”, 

 

omówić przyczyny łysienia, 

 

określić cechy charakterystyczne łysienia androgenowego typu męskiego,  

 

określić cechy charakterystyczne łysienia androgenowego typu kobiecego,  

 

określić cechy charakterystyczne łysienia plackowatego, 

 

scharakteryzować lokalizację łysienia, 

 

rozpoznać poszczególne typy łysienia na slajdach. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach 2-osobowych. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

slajdy z różnymi rodzajami łysienia, 

 

atlas dermatologiczny, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki brudnopisu, 

 

arkusz białego papieru.  

 
Czas:
  90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest rozpoznanie i charakteryzowanie łysienia typu androgenowego 

i łysienia plackowatego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z przebiegiem zajęć. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Co nazywamy łysieniem? 
2.  Jakie są cechy charakterystyczne łysienia androgenowego męskiego? 
3.  Jakie są cechy charakterystyczne łysienia androgenowego kobiecego? 
4.  Jak przebiega łysienie plackowate? 
5.  Co jest przyczyną poszczególnych typów łysienia? 
6.  Jak lokalizują się zmiany skórne? 
7.  Jak przebiega proces leczenia poszczególnych typów łysienia? 
  
PLANOWANIE 
1.  Zaplanuj, jakie cechy łysienia będziesz obserwował. 
2.  Ustal ile razy musisz oglądać slajdy.  
3.  Ustal formę rejestracji cech różnicujących łysienie. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności.  
5.  Ustal formę zaprezentowania efektów swojej pracy. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypunktuj, z notatek zrobionych  na zajęciach, cechy charakterystyczne  poszczególnych 

typów łysienia. 

2.  Określ typowe miejsca powstawania łysiny. 
3.  Zaplanuj, jakie cechy będziesz obserwować na slajdach. 
4.  Dokładnie obejrzyj slajdy.  
5.  Zróżnicuj oglądane typy łysienia. 
6.  Dokonaj ustalenia ich cech charakterystycznych. 
7.  Zapisz swoje obserwacje na dużej kartce papieru pod wyszczególnionymi nazwami typów 

łysienia. 

8.  Przeanalizuj poprawność wykonanej pracy. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy na forum grupy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie dokonano określenia typów łysienia? 
2.  Czy prawidłowo zostały  wyszczególnione cechy charakterystyczne? 
3.  Czy prawidłowo dokonano analizy slajdów? 
4.  Czy wszystkie informacje zostały w sposób poprawny i estetyczny zapisane? 
5.  W jaki sposób zostało zaprezentowane wykonanie zadania? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  dostępnych  źródeł  informacji  przygotuj  wiadomości  na  temat 

przeciwdziałania wypadaniu włosów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 514[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób 
włosów 514[02].Z1.03  

Temat: 

Charakteryzowanie rodzajów uszkodzeń trzonu włosa.  

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

rozpoznawania 

na 

zdjęciach/preparatach 

naturalnych rodzajów uszkodzonych włosów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zdefiniować pojęcia związane z rodzajem włosów uszkodzonych, 

  wymienić przyczyny uszkodzeń trzonu włosa, 

  opisać rodzaje włosów uszkodzonych, 

  rozpoznać poszczególne rodzaje włosów uszkodzonych, 

  przewidzieć konsekwencje uszkodzeń włosów. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w 5 grupach ćwiczeniowych (po 2 osoby). 

 
Środki dydaktyczne: 

  preparaty naturalne włosów, 

  zdjęcia poszczególnych rodzajów uszkodzeń włosów, 

  przybory do pisania, 

  kartki papieru na brudnopis. 

 
Czas:  90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

 

scharakteryzowanie pojęć związanych z uszkodzeniem trzonu włosa, 

 

omówienie  przyczyn  i  czynników  usposabiających  do  powyższych  uszkodzeń 
prowadzących do anomalii w budowie włosa, 

 

omówienie  charakterystyki  poszczególnych  uszkodzeń  trzonu  włosa  połączone 
z prezentacją slajdów, 

 

podzielenie uczniów na 5 grup po 2 osoby, w których będą realizować ćwiczenie, 

 

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący celu i sposobu wykonania zadania, 

 

nauczyciel zleca uczniom  przygotowanie 5  stanowisk pracy do wykonania  zadania, 
stanowiska muszą być wyposażone w mikroskopy, 

 

nauczyciel rozdaje uczniom opisy  ze zdjęciami poszczególnych uszkodzeń włosów, 
niektóre  włosy  są  przygotowane  w  postaci  preparatów  do  oglądania  pod 
mikroskopem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu ćwiczenia 

 

uczniowie przeprowadzają analizę otrzymanych opisów, zdjęć i preparatów, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  udziela  dodatkowych  wyjaśnień,  w  razie 
potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

 

uczniowie wyjaśniają i omawiają rodzaje uszkodzeń trzonu włosów analizując cechy 
szczególne i przyczyny ich powstania, 

 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej pracy. 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  informacji  z  różnych  źródeł  opracuj  metody  diagnostyki  włosów,  które 

w swojej pracy może wykorzystać fryzjer. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.   Wygląd  i  właściwości  włosów  normalnych,  suchych, 

zniszczonych i przetłuszczających się 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie obserwacji  włosów koleżanek z grupy i oglądania  ich próbek włosów pod 

mikroskopem,  określ  cechy    ich  włosów.  Postaw  diagnozę  dotyczącą  rozpoznania  rodzaju 
ocenianych włosów.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem poszczególnych rodzajów włosów (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia:  przygotować  próbki  włosów, 

mikroskop, kartki do zapisywania notatek, 

3)  ocenić makroskopowo cechy włosów wybranych 3 koleżanek z grupy, 
4)  pobrać po kilka włosów jako próbki analityczne od wybranych (tych samych) koleżanek, 
5)  rozłożyć na stoliku (na białym papierze), zebrane próbki włosów, 
6)  rozpoznać makroskopowo cechy zaprezentowanych próbek, 
7)  obejrzeć pod mikroskopem poszczególne próbki, 
8)  dopasować charakterystyczne cechy poszczególnych włosów do ich teoretycznego opisu, 
9)  podpisać każdy rodzaj włosa, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

pojedyncze stoliki uczniowskie, 

– 

mikroskop, 

– 

próbki włosów np.: normalnych, suchych, przetłuszczających się, zniszczonych, 

– 

kartka białego papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kartki na brudnopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij podaną niżej tabelę przedstawiającą charakterystykę poszczególnych rodzajów 

włosów.  Do  opisania  wskazówek  pielęgnacyjnych  dla  określonego  rodzaju  włosów 
wykorzystaj wiedzę zdobytą na innych przedmiotach (np.: zawodowych). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

l.p.  Rodzaj włosów 

Cechy charakterystyczne  
i właściwości 

Podstawowe zasady 
pielęgnacji włosów 

1. 

Normalne 
 
 
 

 

 

2. 

Suche 
 
 

 

 

3. 

Przetłuszczające 
się  
 

 

 

4. 

Zniszczone 
 
 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  (przerysować  tabelę  na  dużą 

kartkę papieru), 

2)  przypomnieć  sobie  treści  programowe  z  jednostki  modułowej:  Wygląd  i  właściwości 

włosów normalnych, suchych, zniszczonych i przetłuszczających się, 

3)  określić cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów włosów, 
4)  wypisać właściwości określonych rodzajów włosów, 
5)  sporządzić  plakat  zawierający  informacje  na  temat  cech  i  właściwości  prezentowanych 

rodzajów włosów (każdy rodzaj włosów opisany innym kolorem flamastra), 

6)  przypomnieć  sobie  informacje  na  temat  pielęgnacji  poszczególnych  rodzajów  włosów 

zdobyte na przedmiotach zawodowych, 

7)  uzupełnić  rubrykę  dotyczącą:  podstawowych  zasad  pielęgnacji  określonego  rodzaju 

włosów (w razie wątpliwości można zapytać nauczyciela), 

8)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować  efekty  swojej  pracy  –  przedstawić  w  formie  plakatu  cechy,  właściwości 

rozpoznanych rodzajów włosów oraz wskazówki, co do ich pielęgnacji, 

10)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stolik uczniowski, 

– 

karton białego papieru, 

– 

3 flamastry, różnego koloru, 

– 

przybory kreślarskie, gumka, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Nabyte schorzenia skóry głowy i mieszków włosowych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  rodzaj  zmian  skórnych  przedstawionych  na poniższych  zdjęciach,  określ 

ich cechy charakterystyczne i właściwości. 

 

                          

                  

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  (przygotować  zdjęcia  zmian 

dermatologicznych), 

2)  przypomnieć  sobie  treści  programowe  z  jednostki  modułowej:  Nabyte  schorzenia  skóry 

głowy  i  mieszków  włosowych,  rozróżnić  rodzaje  zmian  skórnych  przedstawionych  na 
zdjęciach, 

3)  określić cechy charakterystyczne zmian skórnych przedstawionych na zdjęciach, 
4)  wypisać cechy rozpoznanych zmian skórnych, 
5)  sporządzić  plakat  zawierający  informacje  na  temat  chorób  dermatologicznych 

prezentowanych na poszczególnych zdjęciach, 

6)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy – przedstawić w formie plakatu, 
8)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stolik uczniowski, 

– 

zdjęcia zmian dermatologicznych, 

– 

karton białego papieru, 

– 

2 flamastry, różnego koloru, 

– 

przybory kreślarskie, gumka, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj,  opisz  i  zaplanuj  postępowanie  fryzjerskie  z  osobą  mającą  problem 

przedstawiony na poniższym zdjęciu. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w  materiale nauczania pkt.4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć dokładnie powyższe zdjęcie, 
4)  dokonać  analizy  tekstu  pod  kątem  zdiagnozowania  przedstawionej 

zmiany 

dermatologicznej, 

5)  wypisać cechy charakterystyczne tej zmiany, 
6)  opracować  plan postępowania  leczniczo – profilaktycznego, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę, 
8)  przedstawić na forum grupy efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przedstawione powyżej zdjęcie,  

– 

linijka, 

– 

ołówki, gumka, 

– 

markery różnego koloru, 

– 

kartka papieru białego A3, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Uszkodzenia włosów 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wypełnij poniższą tabelę określając na podstawie zdjęcia rodzaj uszkodzenia włosa i jego 

charakterystykę.  

 

l.p.  Zdjęcie włosa 

Nazwa uszkodzenia/ 
anomalia włosa 

Cechy charakterystyczne 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym uszkodzeń trzonu włosa, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokładnie obejrzeć przedstawione fotografie włosów, 
4)  przeanalizować rubryki tabeli, 
5)  wkleić poszczególne zdjęcia zgodnie z prezentowanym schematem, 
6)  dokonać 

analizy 

charakterystycznych 

cech 

każdego 

przedstawionych 

uszkodzeń/anomalii włosów, 

7)  opisać  poszczególne  zdjęcia  wypisując  cechy  charakterystyczne  prezentowanych  zmian 

włosów, 

8)  dokonać samodzielnej analizy poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik uczniowski, 

 

kartoniki z prezentowanymi zdjęciami uszkodzeń korzenia włosa, 

 

duży karton papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki papieru, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj 

plan 

profilaktyczny 

przeciwdziałający 

uszkodzeniom 

mechanicznym, 

chemicznym i termicznym włosów w gabinetach fryzjerskich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym rodzajów uszkodzeń włosów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokładnie przeanalizować przyczyny uszkodzeń włosów, 
4)  wypisać te przyczyny, które mogą mieć miejsce  w zakładzie fryzjerskim, 
5)  zaplanować na co trzeba zwrócić uwagę pracując w gabinecie fryzjerskim, aby nie doszło 

do uszkodzenia włosów klienta, 

6)  wpisać swoje spostrzeżenia w formie zaleceń/reguł do przestrzegania, 
7)  dokonać samodzielnej analizy poprawności wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik uczniowski, 

 

duży karton papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki papieru, 

 

linijka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Zmiany liczby włosów 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Porównaj cechy charakterystyczne dla łysienia plackowatego, androgenowego męskiego 

i androgenowego  kobiet.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  ustal,  jakie  cechy 
będą podlegały Twojej ocenie? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia, 
2)  przygotować dodatkowe informacje z różnych źródeł na temat łysienia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  ustalić kryteria różnicowania łysienia, 
5)  wykonać  schemat  tabeli,  w  której  znajdą  się  w  poszczególnych  rubrykach  kryteria 

różnicujące poszczególne typy łysienia i dodatkowa rubryka zatytułowana: uwagi, 

6)  wpisać hasła tytułowe w tabeli, 
7)  wykorzystać  posiadaną  wiedzę  do  uzupełnienia  pozostałych  rubryk  w  tabeli,  w  których 

znajdą  się  poszczególne  cechy  charakterystyczne  dla  rozpatrywanych  trzech  typów 
łysienia, 

8)  przykleić uzupełnioną tabelę w widocznym wyznaczonym miejscu, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stolik do rozłożenia dużego arkusza papieru, 

 

arkusz dużego białego lub szarego papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

kolorowe markery, 

 

linijka, 

 

brudnopis, 

 

gumka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  na  przedstawionych  zdjęciach  typy  łysienia  i  określ,  czym  może  być 

spowodowany każdy z nich. 
   

 

 
        
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować  cechy  charakterystyczne  łysienia  prezentowanego  na  konkretnym 

zdjęciu, 

4)  podpisać pod zdjęciem rodzaj łysienia, 
5)  wypisać przyczyny/czynniki predysponujące do wystąpienia konkretnego typu łysienia, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać samooceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zaprezentowane zdjęcia na oddzielnych kartonikach, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki brudnopisu, 

 

gumka, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  zaburzeń 
wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  b,  2.  d,  3.  a,  4.  d,  5.  c,  6.  c,  7.  c,  8.  d,  9.  d,  10.  a,  11.  a, 
12. 
b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d.  
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać gruczoły skóry produkujące sebum 

Scharakteryzować włosy zdrowe 

Określić środki do mycia włosów 
przetłuszczających się  

Rozróżnić rodzaje włosów 

Zidentyfikować zmiany skórne spowodowane 
zakażeniem bakteryjnym 

Określić rozmiary wszy głowowej 

Wskazać przyczyny występowania łupieżu 

Określić grupę wiekową, u której występuje 
zmniejszone wydzielanie łoju 

Wskazać choroby pasożytnicze skóry 

10  Określić przyczyny naturalnych uszkodzeń włosów 

11  Wyjaśnić pojęcie łupież 

12 

Wskazać konsekwencje uszkodzeń mechanicznych 
włosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

13  Wyjaśnić działanie utleniacza na włosy 

14 

Określić warstwę włosa, na którą nie oddziaływuje 
się podczas wykonywania zabiegów chemicznych 

15 

Scharakteryzować budowę warstwy łuskowej 
włosów 

16  Określić odmianę włosów bambusowatych 

PP 

17 

Przewidzieć wygląd skóry głowy towarzyszący 
włosom paciorkowatym 

PP 

18  Scharakteryzować pojęcie tonsura 

PP 

19  Wyjaśnic pojęcie „hirsutismus” 

PP 

20 

Określić rodzaj włosów występujących w czynnym 
procesie łysienia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Sebum produkowane jest przez 

a) gruczoły potowe skóry. 
b) gruczoły łojowe skóry. 
c) gruczoły apokrynowe. 
d) wszystkie gruczoły skóry. 

 
2.  Włosy puszyste, błyszczące, o jedwabistym połysku, to włosy 

a) przetłuszczające się. 
b) suche. 
c) cienkie. 
d) zdrowe. 

 
3.  Szampony, które zawierają wyciąg z pokrzywy, czarnej rzepy lub łopianu, polecane są 

a) do mycia włosów przetłuszczających się. 
b) do mycia włosów suchych. 
c) do mycia każdego rodzaju włosów. 
d) do mycia włosów zniszczonych. 

 
4.  Włosy tłuste u nasady, a suche i łamliwe na końcach, to włosy 

a) cienkie i delikatne. 
b) przetłuszczające się. 
c) suche. 
d) mieszane. 

 
5.  Prezentowane zmiany skórne są efektem zakażenia 
 

 

 

a) wirusami. 
b) grzybami. 
c) bakteriami. 
d) pasożytami. 

 
6.  Wszy głowowe są wielkości 

a) 0,5 mm – 1 mm. 
b) mniejsze niż 0,5 mm. 
c) 2–4 mm. 
d) powyżej 5 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Łupież może być przyczyną 

a) brodawki skórnej. 
b) opryszczki. 
c) łojotokowego zapalenia skóry. 
d) łuszczycy. 

 
8.  Zmniejszone wytwarzanie łoju jest charakterystyczne dla 

a) dzieci. 
b) młodzieży. 
c) ludzi dorosłych. 
d) ludzi starszych. 

 
9.  Najczęstszymi chorobami pasożytniczymi skóry u człowieka są 

a) wszawica i róża. 
b) świerzb i opryszczka. 
c) wszawica i drożdżyca. 
d) wszawica i świerzb. 

 
10.  Uszkodzenia naturalne powstają na skutek 

a) braku zabezpieczenia włosów przed działaniem czynników atmosferycznych. 
b) braku zabezpieczenia włosów tylko latem. 
c) braku zabezpieczenia włosów farbowanych. 
d) wszystkie odpowiedzi są fałszywe. 

 
11.  Łupieżem nazywamy 

a) każde nadmierne łuszczenie się naskórka owłosionej skóry głowy. 
b) każde nadmierne łuszczenie się skóry. 
c) wszystkie choroby z zaburzoną keratynizacją. 
d) choroby łojotokowe. 

 
12.  Najpoważniejszą konsekwencją uszkodzenia mechanicznego włosa może być 

a) złamanie włosa. 
b) wyrwanie włosa z cebulką. 
c) podrażnienie skóry głowy. 
d) uszkodzenie trzonu włosa. 

 
13.  Utleniacz działający na włosy w środowisku zasadowym powoduje 

a) złamanie łodygi. 
b) przyciemnienie włosów. 
c) zrywanie wiązań dwusiarczkowych we wnętrzu włosa. 
d) uszkadzanie struktury cebulki włosa. 

 
14.  Istotnej roli przy zabiegach fryzjerskich nie odgrywa 

a) kora. 
b) warstwa rdzeniowa włosa. 
c) osłonka włosa. 
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15.  Łuska włosowa zbudowana jest z 

a) 1 warstwy. 
b) 2 – 3 nałożonych na siebie warstw. 
c) 4 – 12 nałożonych na siebie warstw. 
d) ok. 30 warstw. 

 
16.  Włosy tulipanowate są odmianą włosów 

a) bambusowatych. 
b) rozdwojonych na końcach. 
c) skręconych. 
d) obrączkowatych. 

 
17.  Skóra głowy wyglądająca jak pokryta ziarnami piasku występuje w przypadku włosów 

a) bambusowatych. 
b) zniszczonych. 
c) skręconych. 
d) paciorkowatych. 

 
18.  Krągława łysina na czubku głowy zwana jest 

a) tonsila. 
b) tonsura. 
c) tontila. 
d) żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. 

 
19.  Termin „hirsutismus” określa zjawisk 

a) wypadania włosów. 
b) łysienia. 
c) nadmiernego owłosienia ciała. 
d) nie dotyczy człowieka. 

 
20.  W czynnym procesie łysienia występują włosy 

a) bambusowate. 
b) rozdwojone na końcach. 
c) skręcone. 
d) wykrzyknikowe. 

 

  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów 
  

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  zaburzeń 
wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. d, 7. a, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d, 
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić procentowy udział wody 
we włosach zdrowych 

Scharakteryzować włosy zniszczone 

Wskazać przyczyny zniszczenia 
włosów 

Określić okres zaraźliwości 
wszawicą 

Oszacować wartość temperatury, 
w której giną wszy ludzkie 

Określić objawy łupieżu zwykłego 

Zaproponować substancję czynną 
stosowaną w leczeniu łupieżu 
tłustego 

Rozróżnić zmiany wywołane 
mikrosporozą 

Wskazać inną nazwę grzybicy 

10 

Określić przyczynę uszkodzeń 
mechanicznych włosów 

11 

Określić zmiany włosów wywołane 
uszkodzeniami termicznymi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12 

Wskazać przyczynę powstawania 
włosów bambusowatych 

13 

Określić przyczyny wywołujące 
łysienie odwracalne 

14 

Określić jednostkę chorobową 
wywołaną przez drożdżaki 

15 

Zaproponować substancję czynną 
stosowaną w leczeniu łysienia 

16 

Wyjaśnić proces łysienia 
androgenowego  

PP 

17 

Określić przeciwwskazania do 
stosowania finasterydu 

PP 

18 

Wskazać rodzaj włosów 
występujących w procesie czynnego 
łysienia 

PP 

19  Scharakteryzować łupież pstry 

PP 

20 

Zidentyfikować zmiany wywołane 
grzybicą strzygącą 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

      Powodzenia! 

 
 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Zdrowe włosy powinny zawierać co najmniej 

a) 2% wody. 
b) 5% wody. 
c) 10% wody. 
d) 20% wody. 

 
2.  Łuski odchylone, a nie ułożone dachówkowato, są charakterystyczne dla włosów 

a) zniszczonych. 
b) przetłuszczających się. 
c) bambusowatych. 
d) wszystkich rodzajów. 

 
3.  Niedobory selenu, cynku, żelaza, białka mogą być przyczyną 

a) włosów normalnych. 
b) włosów zniszczonych. 
c) włosów kędzierzawych. 
d) włosów farbowanych. 

 
4.  Okres zaraźliwości wszawicą 

a) trwa 3 miesiące. 
b) trwa tyle, ile żyją osobniki dorosłe. 
c)trwa tak długo, jak długo żyją wszy na zakażonej osobie. 
d) wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
5.  Dorosłe wszy giną w temperaturze powyżej 

a) 20˚ C. 
b) 30˚ C. 
c) 45˚ C. 
d) temperatura nie ma znaczenia. 

 
6.  Drobnopłatowe złuszczanie się  naskórka, bez objawów zapalnych  jest charakterystyczne 

dla 
a) AZS. 
b) raka podstawnokomórkowego. 
c) czerniaka złośliwego. 
d) łupieżu zwykłego. 

 
7.  Ketokonazol stosowany jest w leczeniu 

a) łupieżu tłustego. 
b) łuszczycy. 
c) zapalenia mieszków włosowych. 
d) wszawicy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Na poniższym zdjęciu zarejestrowana została zmiana skórna 
 

 

a) grzybica strzygąca. 
b) mikrosporoza. 
c) figówka. 
d) czerniak. 

 
9.   Mikrosporoza, to 

a) zakażenie wirusowe. 
b) zakażenie bakteryjne. 
c) grzybica. 
d) choroba pasożytnicza. 

 
10.  Zbyt mocne nawijanie włosów na wałki może stać się przyczyną 

a) uszkodzeń termicznych. 
b) uszkodzeń chemicznych. 
c) zmiany kolorystyki włosów. 
d) uszkodzeń mechanicznych. 

 
11.  Na skutek uszkodzeń termicznych włosy stają się 

a) puszyste, lśniące, łamliwe. 
b) lśniące, łamliwe, kruche. 
c) puszyste, łamliwe, kruche. 
d) kruche, łamliwe i matowe. 

 
12.  W przypadku rozczepu węzłowatego włosa może dojść do powstania 

a) włosów bambusowatych. 
b) włosów skręconych. 
c) włosów prostych. 
d) włosów obrączkowatych. 

 
13.  Poród, silny stres czy gorączka mogą stać się przyczyną 

a) łysienia androgenowego. 
b) łysienia odwracalnego. 
c) nadmiernego porostu włosów. 
d) atawizmu. 

 
14.  Łupież pstry spowodowany jest przez 

a) bakterie. 
b) wirusy. 
c) drożdżaki. 
d) nowotwory. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15.  Minoksydil jest stosowany do leczenia 

a) łysienia. 
b) nadmiernego porostu włosów. 
c) nowotworów. 
d) chorób wirusowych. 

 
16.  Łysienie androgenowe męskie jest związane z wydłużaniem się fazy 

a) anagenowej. 
b) telogenowej. 
c) anagenowej i telogenowej. 
d) wszystkich trzech faz wzrostu włosa. 

 
17.  W leczeniu łysienia androgenowego u kobiet nie wskazany jest lek 

a) Minoksydil. 
b) Finasteryd. 
c) oba są wskazane. 
d) oba są przeciwskazane. 

 
18.  W czynnym procesie łysienia występują włosy 

a) proste. 
b) bambusowate. 
c) tulipanowate. 
d) wykrzyknikowe. 

 
19.  Zwiększony  wzrost  grzybów  i  objawy  chorobowe  występujące  tylko  podczas 

nadmiernego pocenia się są charakterystyczne dla 
a) łupieżu zwykłego. 
b) łojotokowego zapalenia skóry. 
c) łupieżu pstrego. 
d) AZS. 

 
20.  Zmiana skórna zaprezentowana na zdjęciu to 
 

 

 

a) mikrosporoza. 
b) czyrak mnogi. 
c) grzybica strzygąca. 
d) wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów 
  

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 

 

1.  Jabłońska S.,Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL. Warszawa 1988 
2.  Marek Z.: Fryzjerstwo. WSzP Warszawa 1991 
3.  Opalińska M., Prystupa K.,Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL. Warszawa 1997 
4.  Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS. Warszawa 1984 
5.  Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner. Wrocław 2003 
6.  Rudowsa I.: Higiena pracy fryzjera. WSzP. Warszawa 1994 
7.  Schmidt  W.,  Akerman  J.,  Engel  J., Schneider J.,  Sengpiel  E.:  Fryzjerstwo  – podręcznik 

do nauki zawodu. REA Warszawa 2000, 

8.  Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner. Wrocław 1999 
9.  Wąsik F., Baran E., Szepietowski  J.: Atlas chorób skóry. Wrocław 1993 
10.  Koźmińska – Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL. Warszawa 1991