background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

ElŜbieta Gonciarz 

 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną  
i technologiczną 825[01].O1.04 

 
 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inŜ. Henryk Godlewski 
mgr inŜ. Przemysław Śleboda

 

 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 

 
 
 
 

Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 
 
 

 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].O1.04, 
„Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu drukarz. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Wykorzystywanie elementów rysunku technicznego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie poligraficznym 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4.

 

Konserwacja maszyn i urządzeń poligraficznych oraz charakteryzowanie 
dokumentacji techniczno-ruchowej 

 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.

 

Literatura 

34 

  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

drukarz. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.  Druga  forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją,  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel  powinien  do  tych 
zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy 
nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia. 
Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

w pełni  umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

metoda projektów, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

825[01].O1 

Podstawy poligrafii 

 

825[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony 

ś

rodowiska 

825[01].O1.02 

Charakteryzowanie procesów poligraficznych  

i technik drukowania 

825[01].O1.03  

Stosowanie materiałów poligraficznych 

 

825[01].O1.04  

Posługiwanie się dokumentacją techniczną  

i technologiczną 

 

825[01].O1.05 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu poligrafii, 

 

charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 

 

klasyfikować produkty poligraficzne, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych 

 

stosować podstawowe systemy miar wykorzystywanych w poligrafii, 

 

określać sposoby wykonywania form drukowych, 

 

charakteryzować procesy drukowania, 

 

określać róŜne sposoby wykończania druków, 

 

charakteryzować introligatorskie operacje jednostkowe, 

 

klasyfikować procesy wykonywania opraw, 

 

określać parametry techniczne maszyn i urządzeń poligraficznych, 

 

charakteryzować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych, 

 

planować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych, 

 

współpracować w grupie, 

 

formułować wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

przygotować prezentację, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracuje, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje i zasady wykonywania rysunków technicznych, 

 

scharakteryzować rysunki szkicowe, techniczne, schematyczne i konstrukcyjne, 

 

dobrać materiały i przybory kreślarskie do rysowania, 

 

posłuŜyć się przyborami kreślarskimi, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zastosować zasady normalizacji w rysunku,  

 

posłuŜyć się podziałką rysunkową, 

 

wykonać rzuty aksonometryczne i prostokątne brył, 

 

określić zasady tolerancji w rysunku technicznym, 

 

sklasyfikować maszyny i urządzenia stosowane w poligrafii na podstawie rysunków 
technicznych, 

 

rozróŜnić na rysunku technicznym podstawowe zespoły i części maszyn, 

 

sporządzić rysunki przekrojów prostych części maszyn i urządzeń, 

 

opisać pismem technicznym rysunki elementów maszyn, urządzeń  
i wyrobów, 

 

posłuŜyć się instrukcją obsługi urządzenia i maszyny poligraficznej, 

 

posłuŜyć  się  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  określonego 
urządzenia lub maszyny poligraficznej, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  techniczno-ruchową,  dokumentacją  konstrukcyjną  maszyn  
i urządzeń, 

 

posłuŜyć się literaturą techniczną, katalogiem części zamiennych, katalogami wyrobów, 

 

zinterpretować dane zawarte w karcie technologicznej, 

 

wyjaśnić zasady obiegu dokumentów w zakładach poligraficznych, 

 

zastosować zasady współpracy w zespole, 

 

skorzystać z róŜnych źródeł informacji zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

……………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną 
825[01].O1.04  

Temat: „Kalkulowanie zamówień na wyroby poligraficzne”. 

 
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności wykonywania kalkulacji na wyroby poligraficzne, na 

podstawie  opracowanego  procesu  technologicznego  wykonywania  danego 
produktu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować 

proces 

technologiczny 

wykonywania 

konkretnego 

wyrobu 

poligraficznego, 

 

określić koszty materiałowe konkretnego zamówienia, 

 

określić  koszty  przygotowalni,  drukowania  i  obróbki  introligatorskiej  wykonywania 
konkretnego wyrobu poligraficznego. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Wykład  informacyjny  na  temat  sposobów  kalkulowania  zamówień  na  podstawie 
opracowanych  procesów  technologicznych  wykonywania  przykładowych  wyrobów 
poligraficznych. 

5.

 

Dyskusja na temat metod kalkulowania zamówień na przykładowe wyroby poligraficzne. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10.

 

Dyskusja  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  podczas  wykonywania 
ć

wiczenia. 

11.

 

Podsumowanie zajęć. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  czynniki  mają  decydujący  wpływ  na  kaszty 

wykonania wyrobów poligraficznych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  osiągniętych 
umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz  825[01]  
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną 
825[01].O1.04  

Temat: „Konserwacja i naprawa maszyn poligraficznych”. 

 
Cel ogólny
: Kształtowanie umiejętności posługiwania się dokumentacją techniczno-ruchową 

maszyny, w celu opracowania planu smarowania i remontów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować dokumentację techniczno-ruchową maszyny poligraficznej, 

 

opracować instrukcję smarowniczą maszyny, 

 

zaplanować cykl naprawczy maszyny poligraficznej na podstawie dokumentacji 
techniczno-ruchowej. 
 

Metody nauczania: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 2–3-osobowych. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

2. Faza właściwa: 

 

wykład 

informacyjny 

na 

temat 

dokumentacji 

techniczno-ruchowych 

maszyn 

poligraficznych oraz konserwacji i remontów maszyn poligraficznych, 

 

dyskusja  na  temat  opracowania  instrukcji  smarowniczych  i  cyklu  naprawczego  maszyn 
poligraficznych, 

 

rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 

wykonywanie przez uczniów ćwiczenia: 

3. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  podczas  wykonywania 
ć

wiczenia. 

 

podsumowanie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jaką  rolę  w  prawidłowej  eksploatacji  maszyn 

poligraficznych odgrywa dokumentacja techniczno-ruchowa tych maszyn. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  osiągniętych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Wykorzystywanie elementów rysunku technicznego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj część maszynową na podstawie jej rysunku technicznego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  wcześniejszego  przygotowania  zestawu  rysunków 

technicznych róŜnych części maszynowych.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odczytać dokładnie rysunek techniczny danej części maszynowej, 

2)

 

dokonać analizy rysunku technicznego części maszynowej, 

3)

 

wyobrazić  sobie  przestrzennie  daną  część  maszynową  na  podstawie  jej  rysunku 
technicznego, 

4)

 

scharakteryzować daną cześć maszynową. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek techniczny  przykładowej części maszynowej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz  na  papierze  milimetrowym,  róŜnymi  rodzajami  pisma  technicznego  własne  imię 

i nazwisko.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  wcześniejszego  przygotowania  zestawu  tablic 

z alfabetami wykonanymi róŜnymi rodzajami rysunku technicznego .  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie tablicę z wzorami alfabetów róŜnych rodzajów pism technicznych, 

2)

 

odszukać litery wchodzące w skład własnego imienia i nazwiska, 

3)

 

przygotować papier milimetrowy i ołówek odpowiedniej twardości, 

4)

 

napisać róŜnymi rodzajami pisma technicznego własne imię i nazwisko. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

alfabetyczne tablice z róŜnymi rodzajami pisma technicznego, 

 

papier milimetrowy, 

 

ołówek, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj  sposobem  konstrukcyjnym  linie  równoległe  i  prostopadłe,  posługując  się 

kompletem trójkątów, cyrklem i ołówkiem.

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  przeprowadzenia  przez  nauczyciela 

wykładu  informacyjnego  o  metodach  konstrukcyjnych  kreślenia  linii  prostopadłych  
i równoległych przy pomocy przyborów kreślarskich. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy sposobów konstrukcyjnych kreślenia linii równoległych i prostopadłych, 

2)

 

narysować linię, a następnie sposobem konstrukcyjnym nakreślić linię do niej równoległą 
i prostopadłą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

blok techniczny, 

 

komplet przyborów kreślarskich, 

 

ołówek, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Narysuj rzuty prostokątne danej przestrzennej figury geometrycznej, zgodnie z zasadami 

rzutowania prostokątnego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  przeprowadzenia  przez  nauczyciela 

pogadanki na temat rzutowania prostokątnego przestrzennych figur geometrycznych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy zasad rzutowania prostokątnego, 

2)

 

obejrzeć dokładnie daną figurę geometryczną, 

3)

 

ustalić  ilość  rzutów  potrzebnych  do  jednoznacznego  odwzorowania  danej  figury  
w rzutach prostokątnych, 

4)

 

przygotować arkusz z bloku technicznego oraz przybory kreślarskie, 

5)

 

narysować rzuty prostokątne danej figury geometrycznej zgodnie z zasadami rzutowania 
prostokątnego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przestrzenna figura geometryczna, 

 

blok techniczny, 

 

komplet przyborów kreślarskich, 

 

ołówek, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.

 

Opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie 

poligraficznym 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  schemat  blokowy  obiegu  dokumentów  w  warunkach  technologiczno-

organizacyjnych danego zakładu poligraficznego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe 

przeprowadzenie 

ć

wiczenia 

wymaga 

przeprowadzenia 

wycieczki 

dydaktycznej do zakładu poligraficznego.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wszystkimi działami produkcyjnymi zakładu poligraficznego 

2)

 

skonsultować  wyniki  obserwacji  z  pracownikiem  działu  technologicznego  zakładu 
poligraficznego, 

3)

 

opracować schemat obiegu dokumentów w zakładzie poligraficznym, 

4)

 

narysować schemat blokowy obiegu dokumentów w danym zakładzie poligraficznym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru o formacie A4, 

 

przyrządy kreślarskie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zawartości  i  scharakteryzuj  budowę  PN-89/P-55030.10.  Wyjaśnij  cel 

stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  zapewnienie  uczniom  dostępu  do  Polskiej  Normy  PN-89/P-55030.10  

w formie drukowanej. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie PN-89/P-55030.10, 

2)

 

zanalizować treść danej normy, 

3)

 

scharakteryzować budowę danej normy, 

4)

 

określić cel stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

Polska Norma PN-89/P-55030.10 w formie drukowanej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Opracuj kartę technologiczną wykonania folderu.  
Dane technologiczne folderu: 

 

format A3, bigowany do A4, 

 

ilość kolorów: 4+4, 

 

podłoŜe drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m², 

 

nakład 10 000 egz., 

 

skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta. 
Do dyspozycji masz następujący park maszynowy: 

 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa drukująca w formacie B2, 

 

bigówka, 

 

krajarka jednonoŜowa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy folderu na podstawie pliku PDF pod kątem charakteru pracy (obecności 
elementów „na spad”, system kolorów itp.), 

2)

 

wykonać szkic montaŜu folderu (ilość uŜytków i sposób ich rozmieszczenia), 

3)

 

obliczyć zapotrzebowanie materiałowe, 

4)

 

wypełnić formularz karty technologicznej dla poszczególnych wydziałów produkcyjnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

formularz karty technologicznej, 

 

stanowisko komputerowe z oprogramowaniem do analizy plików PDF, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj dla klienta kalkulację na wykonanie folderu reklamowego. 
Dane technologiczne folderu: 

 

format A3, bigowany do A4, 

 

ilość kolorów: 4+4, 

 

podłoŜe drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m², 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

brak  elementów  „na  spad”,  marginesy  między  obrazem  a  krawędzią  folderu  wynoszą  
2 cm, 

 

nakład 20 000 egz., 

 

skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta. 
Do dyspozycji masz następujący park maszynowy: 

 

czterokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Rolland, drukująca w formacie B2, 

 

bigówka, 

 

krajarka jednonoŜowa. 
Do obliczeń przyjmij następujące wartości: 

 

wydajność nominalna maszyny drukującej – 6000 ark./h, 

 

wydajność nominalna bigówki – 1500 ark. A3/h, 

 

wydajność krajarki – 10000 folderów/h, 

 

koszt roboczogodziny maszyny drukującej – 400 zł, 

 

koszt roboczogodziny bigówki – 150 zł, 

 

koszt roboczogodziny krajarki – 150 zł, 

 

koszt narządu maszyny drukującej – 100 zł, 

 

koszt formy (CtP) dla maszyny Rolland – 50 zł/szt., 

 

koszt papieru – 3,90 zł/kg, 

 

procent papieru na przyrządzanie maszyny – 3%. 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  przeprowadzić  dyskusję  na  temat  metod  kalkulowania  zamówień  na  wyroby 

poligraficzne. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opracować proces technologiczny wykonania zamówienia, 

2)

 

obliczyć ilość papieru netto i brutto oraz koszt surowca, 

3)

 

obliczyć koszty przygotowalni offsetowej, 

4)

 

obliczyć koszty druku, 

5)

 

obliczyć koszty procesów introligatorskich, 

6)

 

obliczyć całkowity koszt zamówienia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

ZłóŜ  zamówienie  w  formie  opisowej  i  na  danym  formularzu,  na  wykonanie  wyrobu 

poligraficznego na podstawie przykładowego produktu. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zapewnić  uczniom  dostęp  do  druków  formularzy  zamówień  na  wyroby 

poligraficzne, oraz przykładowe wyroby poligraficzne. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć przykładowy wyrób poligraficzny, 

2)

 

określić wymiary danego produktu, 

3)

 

określić liczbę i sposób zadrukowania kolorów, 

4)

 

napisać zamówienie w formie opisowej, 

5)

 

wypełnić dany formularz zamówienia na przykładowy wyrób poligraficzny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przymiar liniowy, 

 

przykładowy wyrób poligraficzny,

 

 

formularze zamówień na wyroby poligraficzne,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Wypełnij  formularz  zamówienia  na  wykonanie  naświetleń  form  kopiowych  dla  ulotki  

o formacie A4, zadrukowanej jednostronnie w 4 kolorach.

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na naświetlanie klisz 

(form kopiowych). 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić ilość potrzebnych form kopiowych, 

2)

 

określić format naświetlanych form kopiowych, 

3)

 

wypełnić formularz zamówienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

formularze zamówień na naświetlenie klisz (form kopiowych), 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wypełnij  formularz  zamówienia  na  wykonanie  form  drukowych  w  technologii  CtP  dla 

montaŜu  ulotki  o  formacie  A4,  zadrukowanej  jednostronnie  w  4  kolorach,  dla  maszyny 
drukującej na formach o wymiarach 490 × 370 mm. Przyjmij Ŝe liniatura rastra nie powinna 
być większa niŜ 133 lpi.

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zapewnić  uczniom  dostęp  do  druków  formularzy  zamówień  na  wykonywanie 

form drukowych w technologii CtP. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić ilość potrzebnych form drukowych, 

2)

 

wypełnić formularz zamówienia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

formularze zamówień na wykonanie form drukowych w technologii CtP, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 

Wypełnij 

formularz 

zamówienia 

na 

wykonanie 

20 

jednostronnych 

odbitek 

wielobarwnych  techniką  drukowania  cyfrowego,  w  formacie  A3,  bez  dalszej  obróbki 
introligatorskiej, na papierze o gramaturze 150 g/m².

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zapewnić  uczniom  dostęp  do  druków  formularzy  zamówień  na  wykonywanie 

odbitek cyfrowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie formularz zamówienia, 

2)

 

wypełnić formularz zamówienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

formularze zamówień na wykonanie odbitek w technice drukowania cyfrowego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.4. Konserwacja maszyn i urządzeń poligraficznych oraz 

charakteryzowanie dokumentacji techniczno-ruchowej 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  plan  smarowania  i  remontów  przykładowej  maszyny  poligraficznej,  na 

podstawie jej dokumentacji techniczno-ruchowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania dokumentacji techniczno-ruchowych przykładowych maszyn poligraficznych. 
NaleŜy przeprowadzić dyskusję na temat konserwacji i remontów maszyn poligraficznych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie dokumentacje techniczno-ruchową danej maszyny poligraficznej, 

2)

 

dokonać analizy działania jej podstawowych zespołów i mechanizmów, 

3)

 

określić miejsca smarowania poszczególnych jej elementów, 

4)

 

opracować plan smarowania, 

5)

 

opracować  schemat  cyklu  naprawczego  danej  maszyny  poligraficznej  na  podstawie  jej 
dokumentacji techniczno-ruchowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja konferencyjna, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
 

TEST  1 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczna i technologiczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego 

 

zadania 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

  
Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c,  
12. 
c, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie druków Rw 

Wskazać etapy normalizacji 

Określić postać formy kopiowej dla 
offsetowych form drukowych  
z presensybilizowanych płyt 
pozytywowych 

Wskazać rodzaje smarowania 

Wskazać istotę smarowania części 
maszyn w kąpieli olejowej 

Wskazać etapy eksploatacji maszyn 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Zidentyfikować etap eksploatacji 
maszyn w którym tarcie jest 
minimalne 

Zidentyfikować etap eksploatacji 
maszyn, w którym zapotrzebowanie 
na czynniki smarujące jest na stałym 
poziomie 

Wskazać czynnik świadczący  
o osiągnięciu przez maszynę okresu 
niszczenia 

10 

Rozpoznać w skład jakiej instalacji 
wchodzi główna tablica rozdzielcza 

11 

Określić czas naprawy bieŜącej 

12 

Wskazać naprawy pozaplanowe 

13 

Wskazać najbardziej ekonomiczną 
technikę drukowania 

14 

Obliczyć maksymalną liczbę uŜytków 
na określonym arkuszu  

15 

Obliczyć wagę danej liczby arkuszy 
określonego formatu i gramatury 

16 

Obliczyć liczbę arkuszy w stosie przy 
danym formacie, gramaturze i wadze 
stosu 

17 

Obliczyć liczbę arkuszy drukarskich  
w określonych warunkach 
technologicznych 

PP 

18 

Obliczyć koszt druku nakładu  
w konkretnych warunkach 
technologicznych 

PP 

19 

Określić przeznaczenie druków Wz 

20 

Dobrać rozdzielczość naświetlania 
formy kopiowej dla techniki 
offsetowej przy pracach 
wielobarwnych 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Druki Rw to druki 

a)

 

pobrania materiałów z magazynu. 

b)

 

zamówień na wyroby poligraficzne. 

c)

 

wydania towaru klientowi.

 

d)

 

działu kontroli jakości. 

 

2.

 

Etapy normalizacji to 

a)

 

systematyzacja, konsolidacja, typizacja. 

b)

 

konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja. 

c)

 

klasyfikacja, unifikacja, typizacja.

 

d)

 

systematyzacja i konsolidacja.

 

 

3.

 

Forma  kopiowa  do  wykonania  formy  offsetowej  z  presensybilizowanej  płyty 
pozytywowej powinna mieć postać 

a)

 

diapozytywu prawoczytelnego. 

b)

 

diapozytywu lewoczytelnego. 

c)

 

negatywu prawoczytelnego.

 

d)

 

negatywu lewoczytelnego. 

 

4.

 

RozróŜniamy następujące rodzaje smarowania 

a)

 

olejowe, hydrauliczne, smarem stałym. 

b)

 

hydrauliczne i smarem stałym.

 

c)

 

hydrauliczne i pneumatyczne.

 

d)

 

olejowe centralne, w kąpieli olejowej, olejowe ręczne, ręczne smarem stałym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

5.

 

Smarowanie w kąpieli olejowej polega na tym, Ŝe 

a)

 

niektóre części maszyny pracują zanurzone w pojemniku z olejem. 

b)

 

po  zdemontowaniu,  niektóre  części  maszyny  naleŜy  zanurzyć  w  zbiorniku  
z olejem. 

c)

 

pewne zespoły maszyny naleŜy okresowo zanurzać w pojemniku z olejem. 

d)

 

określone części maszyny naleŜy w czasie pracy polewać olejem. 

 

6.

 

W czasie eksploatacji maszyny wyróŜniamy następujące etapy 

a)

 

eksploatację właściwą i niszczenie. 

b)

 

docieranie i eksploatacje normalną. 

c)

 

docierania, eksploatacji właściwej, niszczenia.

 

d)

 

eksploatacje normalną i zuŜywanie. 

 

7.

 

Tarcie  powierzchni  współpracujących  ruchomych  części  maszyn  jest  minimalne  
w okresie 

a)

 

niszczenia. 

b)

 

eksploatacji właściwej. 

c)

 

docierania.

 

d)

 

docierania i niszczenia.

 

 

8.

 

Zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące jest na stałym poziomie w okresie 

a)

 

docierania. 

b)

 

niszczenia. 

c)

 

eksploatacji właściwej.

 

d)

 

docierania i niszczenia. 

 

9.

 

Osiągnięcie przez maszynę okresu niszczenia uwidacznia się poprzez 

a)

 

spadek zapotrzebowania na czynniki smarujące. 

b)

 

niezmienne zapotrzebowanie na czynniki smarujące. 

c)

 

spadek lub stałe zapotrzebowanie na czynniki smarujące.

 

d)

 

wzrost zapotrzebowania na czynniki smarujące. 

 

10.

 

Główna tablica rozdzielcza w maszynie poligraficznej wchodzi w skład 

a)

 

instalacji elektrycznej maszyny. 

b)

 

instalacji pneumatycznej maszyny. 

c)

 

instalacji hydraulicznej maszyny.

 

d)

 

instalacji wyciągowej maszyny. 

 

11.

 

Naprawy bieŜące trwają 

a)

 

kilka tygodni. 

b)

 

do kilkunastu dni. 

c)

 

do kilku dni.

 

d)

 

kilka miesięcy. 

 

12.

 

Naprawy pozaplanowe to 

a)

 

naprawy główne. 

b)

 

naprawy średnie. 

c)

 

naprawy awaryjne i przeciwawaryjne.

 

d)

 

naprawy bieŜące.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

13.

 

Drukowanie nakładu 100 odbitek o formacie A3 najbardziej ekonomiczne jest techniką 

a)

 

drukowania offsetowego. 

b)

 

drukowania rotograwiurowego. 

c)

 

drukowania fleksograficznego.

 

d)

 

drukowania cyfrowego. 

 

14.

 

JeŜeli uŜytek ma wymiary 95 × 340 mm, to na arkuszu B1 maksymalnie zmieści się 

a)

 

30 uŜytków. 

b)

 

14 uŜytków. 

c)

 

20 uŜytków.

 

d)

 

28 uŜytków.

 

 

15.

 

15 000 arkuszy formatu B1, papieru o gramaturze 120 g/m² waŜy 

a)

 

ok. 1260 kg. 

b)

 

ok. 1800 kg. 

c)

 

ok. 960 kg.

 

d)

 

ok. 1100 kg. 

 

16.

 

JeŜeli stos arkuszy B1 papieru o gramaturze 100 g/m² waŜy 900 kg, to jest w nim 

a)

 

ok. 16 000 arkuszy. 

b)

 

ok. 12 850 arkuszy. 

c)

 

ok. 14 500 arkuszy.

 

d)

 

ok. 10 100 arkuszy. 

 

17.

 

JeŜeli mamy wydrukować nakład 15000 ulotek o formacie A5 na pełnoformatowej (A1) 
arkuszowej maszynie drukującej to musimy zadrukować 

a)

 

1500 arkuszy drukarskich. 

b)

 

1126 arkusze drukarskie. 

c)

 

820 arkuszy drukarskich.

 

d)

 

938 arkuszy drukarskich.

 

 

18.

 

JeŜeli  mamy  wydrukować  nakład  20000  arkuszy  drukarskich  na  maszynie  drukującej  
z nominalną wydajnością 5000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi 
400 zł, to koszt druku nakładu wyniesie 

a)

 

2000 zł. 

b)

 

800 zł. 

c)

 

1600 zł. 

d)

 

1800 zł. 

 

19.

 

Druki Wz to druki 

a)

 

wydania z magazynu materiałów na okreslony dział produkcyjny. 

b)

 

pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny. 

c)

 

wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz. 

d)

 

określające zuŜycie materiałów do produkcji. 

 
20.

 

Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach 
wielobarwnych powinna wynosić minimum 

a)

 

2400 dpi. 

b)

 

300 dpi. 

c)

 

600 dpi. 

d)

 

1200 dpi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną 
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

TEST 2 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczna i technologiczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego 

 

zadania 8, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,  
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c
 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie druków Wz 

Dobrać rozdzielczość naświetlania 
formy kopiowej dla techniki 
offsetowej przy pracach 
wielobarwnych 

Określić postać formy kopiowej do 
wykonania formy sitodrukowej 

Wskazać charakterystykę wydruku 
impozycyjnego 

Określić kolor punktów smarowania 
ręcznego w maszynie 

Określić procesy zachodzące  
w maszynie w czasie docierania 

Wskazać okres eksploatacji 
maszyny, w którym pojawiają się 
luzy w łoŜyskach 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Przewidzieć zapotrzebowanie na 
czynniki smarujące maszyny  
w okresie docierania 

PP 

Wskazać osobę zajmującą się 
konserwacją instalacji elektrycznej 

10 

Wskazać rodzaje napraw 

11 

Określić czas trwania naprawy 
głównej 

12 

Wskazać elementy dokumentacji 
techniczno-ruchowej 

13 

Wskazać najbardziej ekonomiczną 
technikę drukowania 

14 

Obliczyć liczbę uŜytków na arkuszu 
drukarskim 

15 

Obliczyć wagę danej liczby arkuszy 
określonego formatu i gramatury 

16 

Obliczyć liczbę arkuszy w stosie 
przy danym formacie, gramaturze  
i wadze stosu 

17 

Obliczyć liczbę arkuszy drukarskich  
w określonych warunkach 
technologicznych 

PP 

18 

Obliczyć koszt druku nakładu  
w konkretnych warunkach 
technologicznych 

PP 

19 

Określić przeznaczenie druków Rw 

20 

Wskazać etapy normalizacji 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.

 

Druki Wz to druki 

a)

 

wydania z magazynu materiałów na określony dział produkcyjny. 

b)

 

pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny. 

c)

 

wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz.

 

d)

 

określające zuŜycie materiałów do produkcji. 

 

2.

 

Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach 
wielobarwnych powinna wynosić minimum 

a)

 

2400 dpi. 

b)

 

300 dpi. 

c)

 

600 dpi.

 

d)

 

1200 dpi.

 

 

3.

 

Forma kopiowa do wykonania formy sitodrukowej powinna mieć postać 

a)

 

diapozytywu lewoczytelnego. 

b)

 

negatywu prawoczytelnego. 

c)

 

negatywu lewoczytelnego.

 

d)

 

diapozytywu prawoczytelnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

4.

 

Wydruk impozycyjny to 

a)

 

testowy arkusz nakładowy z maszyny drukującej. 

b)

 

pierwszy arkusz z maszyny drukującej.

 

c)

 

odbitka próbna słuŜąca do akceptacji kolorów.

 

d)

 

próbny wydruk arkusza drukarskiego. 

 

5.

 

Wszystkie punkty w maszynie, które naleŜy smarować ręcznie, oznaczone są kolorem  

a)

 

czerwonym. 

b)

 

zielonym. 

c)

 

niebieskim. 

d)

 

Ŝ

ółtym. 

 

6.

 

W czasie docierania następuje 

a)

 

zwiększenie chropowatości powierzchni współpracujących ze sobą. 

b)

 

zwiększenie siły nacisku na współpracujące z sobą części maszyny. 

c)

 

wygładzanie się współpracujących części.

 

d)

 

wzrost siły tarcia między powierzchniami współpracującymi w maszynie. 

 

7.

 

Luzy w łoŜyskach powstają w okresie 

a)

 

eksploatacji normalnej. 

b)

 

niszczenia. 

c)

 

eksploatacji właściwej.

 

d)

 

docierania.

 

 

8.

 

W czasie okresu docierania zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące 

a)

 

spada. 

b)

 

wzrasta. 

c)

 

utrzymuje się na stałym poziomie.

 

d)

 

utrzymuje się na stałym poziomie lub wzrasta. 

 

9.

 

Konserwacją instalacji elektrycznej maszyny poligraficznej moŜe zajmować się 

a)

 

drukarz. 

b)

 

maszynista i elektryk konserwator. 

c)

 

elektryk konserwator.

 

d)

 

mechanik maszyn poligraficznych. 

 

10.

 

RozróŜniamy naprawy 

a)

 

przeglądowe i główne. 

b)

 

bieŜące, średnie, główne. 

c)

 

przeglądowe i generalne.

 

d)

 

generalne i bieŜące. 

 

11.

 

Naprawy główne trwają 

a)

 

od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

b)

 

do kilkunastu dni. 

c)

 

kilka dni.

 

d)

 

od kilku do kilkunastu dni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

12.

 

Dokumentacja techniczno ruchowa składa się zasadniczo z następujących elementów: 
a)

 

dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, instrukcji konserwacji. 

b)

 

schematów poszczególnych zespołów maszyny i instrukcji konserwacji. 

c)

 

instrukcji obsługi i instrukcji bhp.

 

d)

 

instrukcji bhp i schematów poszczególnych zespołów maszyny.

 

 

 

13.

 

Drukowanie nakładu 1000 odbitek formatu A2 jest najbardziej ekonomiczne  

a)

 

techniką drukowania cyfrowego. 

b)

 

techniką drukowania rotograwiurowego. 

c)

 

techniką drukowania offsetowego.

 

d)

 

techniką drukowania fleksograficznego. 

 

14.

 

JeŜeli  uŜytek  ma  wymiary  300  ×  118  mm,  to  na arkuszu  RA1  (A1  brutto)  maksymalnie 
zmieści się 

a)

 

10 uŜytków. 

b)

 

14 uŜytków. 

c)

 

20 uŜytków.

 

d)

 

26 uŜytków.

 

 
15.

 

25000 arkuszy formatu RA1 (A1 brutto), o gramaturze 80 g/m² waŜy 

a)

 

ok. 1580 kg. 

b)

 

ok. 920 kg. 

c)

 

ok. 1300 kg.

 

d)

 

ok. 1049 kg. 

 

16.

 

JeŜeli stos arkuszy RA1 (A1 brutto) papieru o gramaturze 120 g/m² waŜy 1500 kg, to jest 
w nim 

a)

 

ok. 23 830 arkuszy. 

b)

 

ok. 33 520 arkuszy. 

c)

 

ok. 15 460 arkuszy.

 

d)

 

ok. 19 850 arkuszy. 

 

17.

 

JeŜeli mamy  wydrukować  25000  ulotek  formatu  B6,  na  półformatowej  (B2)  arkuszowej 
maszynie drukującej, to musimy zadrukować 

a)

 

1254 arkusze drukarskie. 

b)

 

956 arkuszy drukarskich. 

c)

 

1563 arkusze drukarskie.

 

d)

 

674 arkusze drukarskie.

 

 

18.

 

JeŜeli  mamy  wydrukować  nakład  100  000  arkuszy  drukarskich  na  maszynie  drukującej  
z nominalna wydajnością 10 000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi 
600 zł, to koszt druku nakładu wyniesie 

a)

 

8000 zł. 

b)

 

6000 zł. 

c)

 

12 000 zł. 

d)

 

10 000 zł. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

19.

 

Druki Rw to druki 

a)

 

pobrania materiałów z magazynu. 

b)

 

zamówień na wyroby poligraficzne. 

c)

 

wydania towaru klientowi. 

d)

 

działu kontroli jakości. 

 

 
 

20.

 

Etapy normalizacji to 

a)

 

systematyzacja, konsolidacja, typizacja. 

b)

 

konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja. 

c)

 

klasyfikacja, unifikacja, typizacja. 

d)

 

systematyzacja i konsolidacja. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

2.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

4.

 

Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003 

5.

 

Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990 

6.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

7.

 

Jakucewicz  S.,  Czichon  M.,  Czichon  H.:  Materiałoznawstwo  poligraficzne. 
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992 

8.

 

Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 

9.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

10.

 

Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  –  Maszyny  drukujące.  WSiP,  
Warszawa 1979 

11.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

12.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

13.

 

Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982 

14.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

15.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000