background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Wojciech Pilc 
 
 
 
 
 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 825[01].O1.05 

 
 

 

 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Adam Kanas 
mgr inŜ. Bogdan Kostecki 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].O1.05, 
„Zastosowanie  maszyn  i  urządzeń”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu drukarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń mechanicznych 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  drukarz,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  825[01].O1.05  „Zastosowanie  maszyn  i  urządzeń”.  Jest  to  jednostka  modułowa 
zawarta  w  module  „Podstawy  poligrafii”  (schemat  układu  jednostek  modułowych 
przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

wykaz literatury. 
Treść  programu  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane  

z  zastosowaniem  elementów  maszyn  i  urządzeń.  Elementy  i  układy  takie  są  podstawą 
konstrukcji  maszyn  drukujących,  introligatorskich  oraz  wszelkich  innych  spotykanych  
w  poligrafii.  W  szczególności  omówiono  elementy  obwodów  i  maszyn  elektrycznych, 
podstawowe  elementy  i  układy  elektroniczne,  a  takŜe  elementy,  materiały  i  technologie 
stosowane  przy  konstrukcji  urządzeń  mechanicznych.  Dodatkowo  omówiono  zasady 
uŜytkowania,  konserwacji  i  bhp  stosowane  przy  obsłudze  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych 
oraz mechanicznych. 

Jednostka  modułowa  825[01].O1.05  „Zastosowanie  maszyn  i  urządzeń”  została 

podzielona na dwa rozdziały. Najwięcej miejsca zajmują zagadnienia dotyczące: 

 

zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych, 

 

podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń mechanicznych. 
Zajęcia  powinny  odbywać  się  w  odpowiednio  wyposaŜonych  laboratoriach  szkolnych 

oraz  w  zakładach  poligraficznych,  w  grupach  15-osobowych,  a  ćwiczenia  w  zespołach  
3–4-osobowych. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego  lub  zadania  typu  próba  pracy  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono 
przykładowy test i zadanie typu próba pracy razem z obudową metodyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

825[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska

 

 

825[01].O1 

Podstawy poligrafii

 

825[01].O1.02 

Charakteryzowanie procesów 

poligraficznych i technik 

drukowania

 

825[01].O1.03 

Stosowanie materiałów 

poligraficznych

 

825[01].O1.04 

Posługiwanie  się dokumentacją 

techniczna i technologiczną

 

825[01].O1.05 

Zastosowanie maszyn  

i urządzeń

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej,  uczeń  powinien 

umieć: 

 

zidentyfikować  czynniki  niebezpieczne  i  szkodliwe  występujące  w  pracy  oraz  określić 
sposoby ich ograniczenia i eliminacji, 

 

ocenić zagroŜenia wynikające z niewłaściwego uŜytkowania urządzeń elektrycznych, 

 

zastosować  procedury  postępowania  w  przypadku  zaistnienia  poŜaru,  zgodnie  z  instrukcją 
przeciwpoŜarową, 

 

scharakteryzować rodzaje i zasady wykonywania rysunków technicznych, 

 

scharakteryzować rysunki szkicowe, techniczne, schematyczne i konstrukcyjne, 

 

określić zasady tolerancji w rysunku technicznym, 

 

rozróŜnić na rysunku technicznym podstawowe zespoły i części maszyn, 

 

sporządzić rysunki przekrojów prostych części maszyn i urządzeń, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  techniczno-ruchową,  dokumentacją  konstrukcyjną  maszyn  
i urządzeń, 

 

posłuŜyć się literaturą techniczną, katalogiem części zamiennych, katalogami wyrobów, 

 

zinterpretować dane zawarte w karcie technologicznej, 

 

zastosować zasady współpracy w zespole, 

 

zastosować przepisy ochrony środowiska, 

 

skorzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować materiały przewodzące i izolacyjne, 

 

zmierzyć podstawowe wielkości elektryczne w obwodach prądu stałego i zmiennego, 

 

rozróŜnić na schematach elementy obwodów elektrycznych, 

 

porównać źródła światła pod względem poboru mocy i natęŜenia oświetlenia, 

 

odczytać parametry odbiornika elektrycznego z tabliczki znamionowej, 

 

rozpoznać rodzaj silnika indukcyjnego na podstawie danych z tabliczki znamionowej, 

 

rozpoznać gniazdka i wtyczki instalacji jednofazowej i trójfazowej, 

 

rozróŜnić  poszczególne  elementy  instalacji  elektrycznej,  sprzętu  instalacyjnego, 
zabezpieczeń przeciwporaŜeniowych, 

 

rozróŜnić elementy elektroniczne na podstawie wyglądu i symboli graficznych, 

 

odczytać parametry elementów elektronicznych z katalogu, 

 

określić funkcje elementów elektronicznych w obwodach elektrycznych, 

 

dokonać  analizy  schematu  blokowego  automatycznego  sterowania  i  automatycznej 
regulacji, 

 

scharakteryzować  obciąŜenia  elementów  konstrukcyjnych:  rozciąganie  i  ściskanie, 
ś

cinanie, zginanie, skręcanie oraz wytrzymałość zmęczeniową, 

 

rozpoznać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn, 

 

rozpoznać  i  scharakteryzować  połączenia  rozłączne  i  nierozłączne  stosowane  
w maszynach i urządzeniach, 

 

wyjaśnić działanie łoŜysk, osi, wałów, sprzęgieł, hamulców i przekładni oraz określić ich 
zastosowanie, 

 

rozpoznać na podstawie PN skład chemiczny, znakowanie i zastosowanie stopów Ŝelaza, 

 

obliczyć  tolerancje,  wymiary  graniczne  luzów  i  tolerancje  pasowania  dla  pasowań 
ruchowych, mieszanych i spoczynkowych, 

 

rozpoznać  i  scharakteryzować  połączenia  rozłączne  i  nierozłączne  stosowane 
w maszynach i urządzeniach, 

 

określić rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

 

określić zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz nr 1 

 
Osoba prowadząca  

………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 825[01]O1.05  

Temat: Zasady oznaczania literowo-cyfrowego przewodów elektrycznych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  przewodu  po  jego  wyglądzie 

i oznaczeniu literowo-cyfrowym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać rodzaj przewodu po jego wyglądzie, 

 

podać symbol literowo-cyfrowy przewodu na podstawie opisu jego budowy, 

 

rozpoznać rodzaj przewodu po jego oznaczeniu literowo-cyfrowym, 

 

wskazać zastosowanie przewodu na podstawie jego wyglądu i oznaczenia literowo-
cyfrowego, 

 

skorzystać z katalogu przewodów instalacyjnych.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami wykładu, 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

 zbiorowa, 

 

 w grupach dwuosobowych. 

 
Czas:
  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odcinki przewodów elektrycznych (co najmniej 10 róŜnych rodzajów na kaŜdą 
dwuosobową grupę uczniów), 

 

gablota poglądowa z róŜnymi przewodami instalacyjnymi, 

 

ś

ciana do montaŜu instalacji, przedstawiająca zastosowanie róŜnych przewodów  

w instalacjach, 

 

katalogi przewodów instalacyjnych,  

 

podręczniki, poradniki. 
 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Wprowadzenie  do  zajęć,  przedstawienie  celów,  podanie  tematu  i  zapisanie  tematu 
w zeszytach. 

3.

 

Z  pomocą  uczniów  (metodą  pytań  i  odpowiedzi),  przy  wykorzystaniu  dostępnych 
ś

rodków  dydaktycznych,  następuje  przypomnienie,  z  jakich  podstawowych  elementów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

składa  się  kaŜdy  przewód  instalacyjny,  z  jakich  materiałów  wykonane  są  poszczególne 
warstwy i jaka jest ich rola w przewodzie. 

4.

 

Przedstawienie uczniom zasad oznaczania literowego i cyfrowego przewodów, zapisanie 
oznaczeń w zeszytach. 

5.

 

Zapoznanie uczniów z układem i zawartością katalogów przewodów instalacyjnych. 

6.

 

Podział uczniów na dwuosobowe grupy i przydział zadań (załącznik do scenariusza 2). 

7.

 

Praca uczniów w grupach nad rozwiązaniem ćwiczenia. 

8.

 

Prezentacja liderów poszczególnych grup uczniowskich. 

9.

 

Ocena pracy poszczególnych grup, podsumowanie zajęć. 

10.

 

Podanie pracy domowej. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Oblicz  i  zapisz  w  zeszycie  znormalizowane  przekroje  przewodów  instalacyjnych. 

Wyjaśnij, czym róŜni się w budowie i przeznaczeniu powłoka przewodu od jego pancerza. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

Załącznik do scenariusza 2 

Ćwiczenie  

Spośród  dostępnych  Wam  dziesięciu  krótkich  odcinków  róŜnych  przewodów  naleŜy 

wybrać cztery, których budowa świadczy, Ŝe są to przewody oznaczone symbolem: 
1)

 

YLY 1x35 mm

2  

750 V, 

2)

 

YDYp 5x1,5 mm

2  

750 V, 

3)

 

SMYp 2x6 mm

2

4)

 

LgYd 1x4 mm

450/750 V. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)

 

dokonać krótkiej analizy budowy wszystkich dostępnych Ci odcinków przewodów, 

2)

 

na podstawie informacji dostępnych w oznaczeniu literowo-cyfrowym, wyłonić właściwe 
odcinki przewodów, 

3)

 

podczas prezentacji uzasadnić swój wybór, 

4)

 

podać przeznaczenie rozpoznanych przewodów. 

 
Uwaga: Wszystkie grupy mogą mieć to samo polecenie ćwiczenia lub teŜ kaŜda grupa moŜe 
mieć do identyfikacji róŜne odcinki przewodów (w zaleŜności od dostępnych środków). 
 
Czas na wykonanie zadania – 20 minut, w tym 5 minut na prezentację. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz przeanalizować budowę odcinków przewodów? 

 
 
 

2)

 

Czy potrafisz rozpoznać oznaczenia odcinków przewodów? 

 
 
 

3)

 

Czy  potrafisz  na  podstawie  oznaczenia  numerowo-cyfrowego  zidentyfikować 
odcinki przewodów? 

 
 
 

4)

 

Czy potrafisz podać przeznaczenie rozpoznanych przewodów? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz nr 2 

 
Osoba prowadząca  

……………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 825[01]O1.05  

Temat: Wykonywanie połączeń zaciskowych. 

 
Cel ogólny:
 Kształtowanie umiejętności wykonania połączeń zaciskowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  zadania,  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

rozpoznać połączenia zaciskowe, 

 

wykonać połączenia zaciskowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć:  4 × 45 minut – 180 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

rzutnik, 

 

przewody, 

 

końcówki kablowe lub tuleje kablowe, 

 

narzędzia słuŜące do zdejmowania izolacji, 

 

narzędzia do zaciskania. 

 
Przebieg zajęć: 

1.

 

Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć – 50 minut. 

 

nauczyciel omawia, na czym polega wykonywanie połączeń zaciskowych, 

 

nauczyciel  prezentuje  narzędzia  i  materiały  stosowane  podczas  wykonywania 
połączeń zaciskowych, 

 

nauczyciel  zadaje  pytania:  Pomiędzy  jakimi  elementami  stosuje  się  połączenia 
zaciskowe?  Z  jakiego  materiału  zbudowane  są  tuleje  kablowe?  Jakie  są  zalety 
połączeń  zaciskowych,  a  jakie  wady?  Jakie  środki  ostroŜności  naleŜy  zachować 
podczas wykonywania połączenia zaciskowego? W jaki sposób naleŜy przygotować 
przewody? W jaki sposób naleŜy wykonać połączenie zaciskowe? 

 

„burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi,  które  zostają  zapisane  na 
tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

nauczyciel  na  prezentacji  multimedialnej  pokazuje  sposób  wykonania  połączeń 
zaciskowych, 

 

nauczyciel prezentuje sposób wykonania połączeń zaciskowych. 

 
2.

 

Realizacja ćwiczenia – 90 minut. 

 

nauczyciel przydziela grupie przewody oraz tuleje i końcówki kablowe, 

 

uczniowie dobierają narzędzia do wykonania zadania oraz zapoznają się z instrukcją 
obsługi do ww. narzędzi, 

 

uczniowie przygotowują przewody,  a następnie  przystępują do wykonania połączeń 
zaciskowych. 

 
3.

 

Podsumowanie zajęć – 25 minut. 

 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wyniki  pracy  zespołu.  Przedstawia  zagadnienia 
problemowe, napotkane podczas wykonywania ćwiczenia, a takŜe przedstawia etapy 
prac, które nie sprawiały kłopotów, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych połączeń. 

 
4.

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności – 15 minut. 

 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów,  a  takŜe 
poszczególnych grup podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Opisz cechy połączeń zaciskowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych oraz 

elektronicznych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy własności przewodzących trzech materiałów: aluminium, germanu i szkła. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  (korzystając  z  róŜnych  źródeł  informacji)  dane  dotyczące  wymienionych 
materiałów, 

 

2)

 

wybrać  te  informacje,  które  dotyczą  własności  przewodzących  materiałów  (wartości 
konduktywności, rezystywności), 

3)

 

porównać uzyskane wartości, 

4)

 

właściwie sklasyfikować wymienione materiały,  

5)

 

zapisać wnioski i uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

Polskie Normy, 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

katalogi, 

 

zeszyt do ćwiczeń. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie oznaczeń na eksponatach określ napięcie znamionowe, moc oraz natęŜenie 

prądu obciąŜenia dla pięciu wybranych źródeł światła: Ŝarówki z głównego szeregu, Ŝarówki 
samochodowej, świetlówki, świetlówki kompaktowej, lampy rtęciowej. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  indywidualnie  lub  
w zespołach dwuosobowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać po jednym źródle światła z wymienionych rodzajów, 

2)

 

odczytać i zapisać na kartce napięcie i moc, 

3)

 

zapisać zaleŜność między mocą, napięciem oraz natęŜeniem prądu, 

4)

 

podstawić odczytane wartości i wykonać obliczenia dla kaŜdego źródła, 

5)

 

wpisać jednostkę i udzielić odpowiedzi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

gablota z elektrycznymi źródłami światła, 

 

kalkulator, 

 

arkusze papieru A4, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj  przewody  instalacyjne  zgromadzone  na  Twoim  stanowisku  pracy  

na podstawie ich wyglądu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dokonać oględzin wszystkich odcinków przewodów i omówić ich budowę, 

2)

 

rozpoznać przewody na podstawie ich wyglądu zewnętrznego, 

3)

 

podać oznaczenie literowo-cyfrowe kaŜdego rozpoznanego przewodu, 

4)

 

podać przeznaczenie kaŜdego rozpoznanego przewodu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

skrzynka  zawierająca  odcinki  róŜnych  przewodów  instalacyjnych  (co  najmniej  10 
odcinków), 

 

długopis,  

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  rozdziału  aparatów  przedstawionych  przez  nauczyciela  ze  względu  na  funkcje, 

jakie pełnią w układach.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dokonać oględzin otrzymanych aparatów, 

2)

 

na  podstawie  budowy  i  oznaczeń  na  tabliczce  znamionowej  określić  rodzaj  łącznika 
i przypisać mu nazwę oraz narysować symbol, 

3)

 

po dokonaniu rozdziału odnaleźć w katalogu te aparaty i uzupełnić informacje zawarte na 
tabliczce znamionowej, 

4)

 

ustalić, jaka norma dotyczy tych aparatów, zapisać nr normy, 

5)

 

określić funkcję aparatu w układach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki, przyciski, 

 

katalogi, 

 

normy, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Rozpoznaj rodzaj połączenia elektrycznego na podstawie wyglądu zewnętrznego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

obejrzeć film przedstawiający wykonywanie połączeń elektrycznych, 

3)

 

zapoznać  się  z  planszami  oraz  rysunkami  przedstawiającymi  połączenia  elektryczne 
rozłączne i nierozłączne, 

4)

 

rozpoznać połączenie elektryczne na podstawie wyglądu zewnętrznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

połączenia elektryczne róŜnych elementów, 

 

plansze oraz rysunki przedstawiające połączenia elektryczne rozłączne i nierozłączne, 

 

filmy dydaktyczne z zakresu wykonywania połączeń elektrycznych, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2. Podstawy konstrukcji maszyn i urządzeń mechanicznych 

 
 

5.2.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj połączenia mechanicznego na podstawie wyglądu zewnętrznego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

obejrzeć film przedstawiający wykonywanie połączeń mechanicznych, 

3)

 

zapoznać  się  z  planszami  oraz  rysunkami  przedstawiającymi  połączenia  mechaniczne 
rozłączne i nierozłączne, 

4)

 

rozpoznać połączenie mechaniczne na podstawie wyglądu zewnętrznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

połączenia mechaniczne róŜnych elementów, 

 

plansze oraz rysunki przedstawiające połączenia mechaniczne rozłączne i nierozłączne, 

 

filmy dydaktyczne z zakresu wykonywania połączeń mechanicznych, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaŜ połączeń gwintowych. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

3)

 

obejrzeć film przedstawiający montaŜ połączeń gwintowych, 

4)

 

zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  przyrządów  i  narzędzi  do  montaŜu  połączeń 
gwintowych, 

5)

 

dokonać montaŜu połączeń gwintowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

przyrządy i narzędzia do montaŜu połączeń gwintowych, 

 

części łączone, 

 

ś

ruby, 

 

nakrętki, 

 

podkładki, 

 

wkręty, 

 

film dydaktyczny z zakresu wykonywania montaŜu połączenia gwintowego, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj połączenia nitowe. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

3)

 

obejrzeć film przedstawiający montaŜ połączeń nitowych, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi narzędzi do wykonywania połączeń nitowych, 

5)

 

wykonać połączenia nitowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia, 

 

narzędzia do wykonywania połączeń nitowych, 

 

części łączone, 

 

nity, 

 

film dydaktyczny z zakresu wykonywania połączeń nitowych, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz sprzęgło oraz hamulec do określonego urządzenia mechanicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się ze schematami sprzęgieł oraz hamulców, 

2)

 

obejrzeć film przedstawiający działanie sprzęgieł i hamulców, 

3)

 

przeanalizować cykl pracy określonego urządzenia mechanicznego, 

4)

 

dobrać do urządzenia określone sprzęgło i hamulec, 

5)

 

wypisać wady zalety charakteryzujące dokonany wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schematy sprzęgieł i hamulców, 

 

film przedstawiający działanie sprzęgieł i hamulców 

 

załoŜenia technologiczne do doboru sprzęgła i hamulca, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zastosowanie  maszyn  
i urządzeń” 

 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru.  Zadania nr 3 i 19 to zadania  

z poziomu ponadpodstawowego, a pozostałe z poziomu podstawowego. 
–   zadania  1,  2,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18  są  z  poziomu 

podstawowego, 

–   zadania 3, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. a, 5. a, 6. d, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. c,  
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d

 

Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać podziału materiałów ze 
względu na rezystywność 

Określić jednostkę konduktywności 

Dokonać prawidłowego zapisu 
pomiaru napięcia prądu 
elektrycznego 

PP 

Określić sposób połączenia 
amperomierza z odbiornikiem przy 
pomiarze natęŜenia prądu 

Zdefiniować podstawowe parametry 
elektrycznych źródeł światła. 

Określić podstawowe parametry 
odbiorników energii elektrycznej 
podawane na tabliczce 
znamionowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Wskazać podstawowy parametr 
wyłącznika róŜnicowo-prądowego 

Dobrać optymalne zabezpieczenie 
przed skutkami zwarcia 

Rozpoznać symbol graficzny 
określonego elementu 
elektronicznego 

10 

Rozpoznać symbol graficzny 
określonego elementu 
elektronicznego 

11 

Zidentyfikować wyprowadzenia 
elementów elektronicznych 
tranzystora 

12 

Określić sposób postępowania 
w przypadku poraŜenia prądem 

13 

Zidentyfikować materiały 
konstrukcyjne stosowane przy 
budowie maszyn i urządzeń 

14 

Określić rodzaje pasowania 
stosowane budowie maszyn 

15 

Określić znaczenie symbolu 
chropowatości 

16 

Rozpoznać rodzaj połączenia 
przedstawiony na rysunku 

17 

Nazwać rodzaj połączenia 
rozłącznego 

18 

Określić róŜnicę pomiędzy wałami  
a osiami 

19 

Określić charakterystyczną cechę 
łoŜysk skośnych 

PP 

20 

Dokonać podziału sprzęgieł ze 
względu na sposób połączenia 
członów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Ze względu na rezystywność rozróŜniamy następujące materiały 

a)

 

przewodniki, półprzewodniki, izolatory. 

b)

 

metale, stopy, staliwa. 

c)

 

metale, tworzywa sztuczne, szkło. 

d)

 

rezystory, oporniki, kondensatory. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

2. Jednostką konduktywności jest 

a)

 

S/m. 

b)

 

Ω·

m. 

c)

 

S·m.

 

d)

 

/m.

 

 
3. Woltomierz o zakresie 300 V i klasie dokładności 1 oraz znamionowej liczbie działek 100 

wskazał 50 działek. Poprawnie zapisany wynik pomiaru to 

a)

 

300 V ± 1%. 

b)

 

300 V ± 2%. 

c)

 

150 V ± 1%. 

d)

 

150 V ± 2%. 

 

4. Przy pomiarze  natęŜenia prądu stałego amperomierz łączy się z odbiornikiem 

a)

 

szeregowo. 

b)

 

równolegle. 

c)

 

bezpośrednio. 

d)

 

bezprzewodowo. 

 
5. Strumieniem świetlnym nazywamy:  

 

 

 

 

 

 

a)

 

ilość energii świetlnej, jaką źródło światła wysyła w ciągu jednostki czasu. 

b)

 

stosunek strumienia świetlnego padającego na powierzchnię do wielkości tej 
powierzchni. 

c)

 

ś

wiatłość w danym kierunku przypadająca na jednostkę pozornej powierzchni źródła. 

d)

 

ile lumenów uzyskuje się z jednego wata mocy. 

 

6. WskaŜ parametry podawane na tabliczce znamionowej urządzenia grzejnego.  

a)

 

Napięcie zasilania, moc, skuteczność świetlna, trwałość. 

b)

 

Napięcie znamionowe, moc, sprawność, prędkość obrotowa. 

c)

 

Napięcie znamionowe, moc, grupa połączeń, napięcie zwarcia. 

d)

 

Napięcie zasilania, moc, temperatura znamionowa, częstotliwość. 

 
7. NajwaŜniejszym parametrem wyłącznika róŜnicowo-prądowego jest 

a)

 

rodzaj prądu. 

b)

 

prąd znamionowy. 

c)

 

napięcie znamionowe.

 

d)

 

róŜnicowy prąd wyzwalający.

 

 
8. Do zabezpieczenia urządzenia przed skutkami zwarcia słuŜą 

a)

 

bezpieczniki. 

b)

 

przekaźniki nadmiarowe.

 

c)

 

przekaźniki podnapięciowe.

 

d)

 

styczniki.

 

 
9. Przedstawiony symbol graficzny jest symbolem 

a)

 

kondensatora powietrznego. 

b)

 

opornika. 

c)

 

diody półprzewodnikowej. 

d)

 

dławika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

10. Przedstawiony symbol graficzny jest symbolem  

a)

 

potencjometra. 

b)

 

cewki indukcyjnej. 

c)

 

diody półprzewodnikowej. 

d)

 

tranzystora. 

 
11. Wyprowadzenia tranzystora bipolarnego pokazanego na rysunku to 
 

a)

 

kolektor, emitator, brzeg. 

b)

 

kondensor, emitor, baza. 

c)

 

kolektor, emiter, baza. 

d)

 

kolonel, empator, baza. 

 
12. Pierwszą czynnością w przypadku poraŜenia prądem jest 

a)

 

odciągniecie poszkodowanego od miejsca wypadku. 

b)

 

przerwanie obwodu elektrycznego. 

c)

 

wezwanie pogotowia ratunkowego. 

d)

 

podanie poszkodowanemu picia. 

 
13. Materiały konstrukcyjne stosowane w budowie maszyn i urządzeń to 

a)

 

metale i ich stopy, drewno, tkaniny i kompozyty. 

b)

 

polimery, drewno, kauczuk i kompozyty. 

c)

 

szkło i ceramika, kompozyty, folie, drewno.

 

d)

 

metale i ich stopy, polimery, ceramikę i kompozyty.

 

 
14. W budowie maszyn stosuje się następujące rodzaje pasowań 

a)

 

luźne, mieszane, ciasne. 

b)

 

podstawowe i specjalne. 

c)

 

zębate i śrubowe.

 

d)

 

twarde, miękkie, uniwersalne. 

 

15. Symbol chropowatości 2,25 oznacza, Ŝe została ona osiągnięta poprzez  

a)

 

odlanie. 

b)

 

obróbkę skrawaniem. 

c)

 

szlifowanie.

 

d)

 

polerowanie. 

 
16. Na rysunku przedstawione jest połączenie 

a)

 

owijane. 

b)

 

spawane. 

c)

 

zaciskowe. 

d)

 

nitowe. 

 

17. Do grupy połączeń rozłącznych naleŜy tylko  

a)

 

połączenie wpustowe. 

b)

 

połączenie klejone. 

c)

 

połączenie lutowane. 

d)

 

połączenie nitowe. 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

18. Oś róŜni się od wału tym, Ŝe 

a)

 

jest nieruchoma. 

b)

 

jest ruchoma. 

c)

 

nie przenosi momentu obrotowego.

 

d)

 

nie przenosi napręŜeń gnących.

 

 
19. ŁoŜysko toczne skośne 

a)

 

jest montowane skośnie w stosunku do wału, 

b)

 

przenosi obciąŜenia poprzeczne i wzdłuŜne.

 

c)

 

nie przenosi obciąŜeń ani poprzecznych, ani wzdłuŜnych.

 

d)

 

posiada stoŜkową obudowę. 

 

20. Ze względu na sposób połączenia członów sprzęgła dzielimy na: 

a)

 

nitowane i spawane. 

b)

 

poślizgowe i rozruchowe. 

c)

 

jednokierunkowe i dwukierunkowe. 

d)

 

stałe i rozłączne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

TEST 2 

 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 

1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania.  
 

Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej:  „Zastosowanie  maszyn  
i urządzeń”. 
 

 

Plan testu praktycznego: 
 

Lp. 

Cel operacyjny 

Kategoria 

taksonomiczna 

Poziom 

wymagań 

Zapisać czynności związane z wykonaniem 
rezystora (plan działania) 

Zapisać zaleŜność rezystancji od rodzaju materiału 
i wymiarów przewodnika 

Wybrać właściwy materiał oporowy i odczytać 
z tablic wartość rezystywności 

PP 

Dobrać z tablic przekrój znamionowy drutu 
oporowego 

Wyznaczyć, przekształcając wzór i obliczyć 
długość przewodu 

Odmierzyć i odciąć drut oporowy o obliczonej 
długości, uwzględniając dodatkowo długości 
konieczne do zamocowania zacisków 

 

 

Ukształtować zwojnicę i zamknąć ją w obudowie 

Zamontować i podłączyć zaciski rezystora 

Dobrać właściwą aparaturę pomiarową do 
wykonania pomiaru rezystancji 

10  Zmierzyć rezystancję tak wykonanego rezystora 

i porównać ją z rezystancją zadaną 

11  Dokonać analizy budowy rezystora pod kątem 

wymagań bhp i estetyki wykonania 

PP 

12  Zastosować zasady bhp, ochrony ppoŜ. i ochrony 

ś

rodowiska obowiązujące na stanowisku pracy 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 
najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem testu przygotuj stanowiska pracy zgodnie ze specyfikacją. 

3.

 

Przed  przystąpieniem  do  testu  zapoznaj  uczniów  z  zasadami  bhp  oraz  z  przebiegiem 
testowania. 

4.

 

Przydziel  uczniom  stanowiska  pracy  i  rozdaj  im  przygotowane  materiały:  instrukcję, 
arkusz zadań testowych, kartę testów. 

5.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

7.

 

Czas na wykonanie zadania  – 90 minut. 

8.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 15 i 5 minut przed końcem testu. 

9.

 

Po upływie czasu testu poproś uczniów o zakończenie prac. 

10.

 

Zbierz od uczniów karty testów. 

 
 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

karta testów, 

 

zestawy róŜnych materiałów (opisane druty izolowane z róŜnych materiałów i o róŜnych 
przekrojach), 

 

zestawienia tabelaryczne właściwości materiałów, 

 

stanowisko ślusarskie, 

 

stanowisko pomiarowe, 

 

podstawowy zestaw monterski, 

 

Polskie Normy, 

 

katalogi i materiały reklamowe, 

 

kalkulator, 

 

linijka, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 

ołówek, długopis. 

 
 
Przeliczenie liczby punktów na ocenę szkolną: 
 

Ocena 

szkolna 

bdb 

db 

dost 

dop 

ndst 

Liczba 

punktów 

11–12 

9–10 

7–8 

4–6 

poniŜej 4 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Arkusz zadania praktycznego 

 

Opis sytuacji: 

Masz  do  dyspozycji  druty  izolowane  o  róŜnych  przekrojach,    wykonane  z  róŜnych 

materiałów,  karty  katalogowe,  wyciąg  z  PN,  zestawienia  tabelaryczne,  róŜnego  rodzaju 
aparaturę pomiarową. 

 

Zadanie testowe 

 
Zaprojektuj i wykonaj rezystor o rezystancji R = 10 Ω. 
 
Aby bezpiecznie wykonać zadanie

1.

 

Zapoznaj się ze stanowiskiem pracy, zaplanuj układ czynności. 

2.

 

W formularzu KARTY TESTÓW zapisz: 

 

czynności niezbędne do wykonania rezystora, 

 

konieczne zaleŜności matematyczne (wzory) 

 

wielkości, które musisz zmierzyć, obliczyć lub odczytać 

 

wykaz i opis aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

wykaz materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testu, 

 

wyniki obliczeń. 

3.

 

Wykonaj rezystor zgodnie z zasadami bhp 

4.

 

Dokonaj sprawdzenia  poprawności wykonania. 

5.

 

Dokonaj porównania rezystancji wykonanego rezystora z rezystancją zadaną. 

6.

 

Sformułuj i zapisz wnioski  z wykonanego zadania 

7.

 

Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko. 

8.

 

Zgłoś nauczycielowi zakończenie badań 

9.

 

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. 

 
 
Instrukcja dla ucznia 
1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę testu. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego. 

4.

 

Na wykonanie zadania masz 90 minut. 

5.

 

JeŜeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 

6.

 

Pamiętaj,  Ŝe  Twoja  praca  musi  być  samodzielna  –  moŜesz  tylko  korzystać  z  materiałów 
dostępnych na stanowisku pracy. 

7.

 

Przed oddaniem karty testów sprawdź poprawność swoich zapisów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA TESTÓW 
 

1.

 

Zapisz czynności związane z wykonaniem elementu grzejnego: 

 
a

 

…………………………………………………………………………………………….. 

b

 

…………………………………………………………………………………………….. 

c

 

…………………………………………………………………………………………….. 

d

 

…………………………………………………………………………………………….. 

e

 

…………………………………………………………………………………………….. 

f

 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
2.

 

Wykaz materiałów i narzędzi 

a

 

……………………………………………………………………………………………… 

b

 

……………………………………………………………………………………………… 

c

 

……………………………………………………………………………………………… 

d

 

……………………………………………………………………………………………… 

e

 

……………………………………………………………………………………………… 

f

 

……………………………………………………………………………………………… 

 
3.

 

Obliczenia 

……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
 
4.

 

Wykaz aparatury kontrolno-pomiarowej 

a

 

……………………………………………………………………………………………… 

b

 

……………………………………………………………………………………………… 

c

 

……………………………………………………………………………………………… 

d

 

……………………………………………………………………………………………… 

e

 

……………………………………………………………………………………………… 

f

 

……………………………………………………………………………………………… 

 
5.

 

Wyniki pomiarów i wnioski 

……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………….…………………………………………………… 
……………………………………………..…………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 
…………………………………………..……………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Chwaleba A., Moeschke B., Płoszajski G.: Elektronika. WSiP, Warszawa 1996 

2.

 

Dejidas  L.,  Destree  T.:  Technologia  offsetowego  drukowania  arkuszowego.  COBRPP, 
Warszawa 2007 

3.

 

Grabowski L.: Pracownia elektroniczna – układy elektroniczne. WSiP, Warszawa 1999 

4.

 

GryŜewski  Z.:  Prace  pomiarowo-kontrolne  przy  urządzeniach  elektroenergetycznych 
o napięciu do 1 kV. COSiW, Warszawa 2003 

5.

 

Januszewski  S.,  Pytlak  A.,  Rosnowska-Nowaczyk  M.,  Świątek  H.:  Energoelektronika. 
WSiP, Warszawa 2004 

6.

 

Kotlarski W., Grad J.: Aparaty i urządzenia elektryczne. WSiP, Warszawa 1999 

7.

 

Laskowski J.: Poradnik elektroenergetyka przemysłowego.  COSiW, Warszawa 2002 

8.

 

Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 

9.

 

Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1996 

10.

 

Marusak  A.:  Urządzenia  elektroniczne,  część  1.  Elementy  urządzeń,  część  2.  Układy 
elektroniczne. WSiP, Warszawa 2000 

11.

 

Markiewicz H.: Instalacje elektryczne. WNT, Warszawa 2005 

12.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

13.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

14.

 

Normy Polskie oraz Normy BranŜowe 

15.

 

Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. WSiP, Warszawa 2005 

16.

 

Oleksiuk  W.,  Paprocki  K.:  Podstawy  konstrukcji  mechanicznych  dla  elektroników. 
WSiP, Warszawa 1996 

17.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000 

18.

 

Pilawski M., Winiek T.: Pracownia elektryczna. WSiP, Warszawa 2005 

19.

 

Pióro B., Pióro M.: Podstawy elektroniki cz. 1. WSiP, Warszawa 1998 

20.

 

Pióro B., Pióro M.: Podstawy elektroniki cz. 2. WSiP, Warszawa 1997 

21.

 

Podręcznik dla elektryków. Zeszyt 1. COSiW SEP, Warszawa 2004 

22.

 

Podręcznik dla elektryków. Zeszyt 2. COSiW SEP, Warszawa 2004 

23.

 

Poradnik montera elektryka. WNT, Warszawa 2007 

24.

 

Praca zbiorowa: Poradnik inŜyniera elektryka. WNT, Warszawa 1997 

25.

 

Praca zbiorowa: Praktyczna elektrotechnika ogólna. REA, Warszawa, 2003 

26.

 

Uzarowicz  L.,  Jędrzejewski  W.,  Jaworski  Z.,  Korzemski  J.:  Technologia  metali  
i metaloznawstwo. WNT, Warszawa 1975 

27.

 

Zachara  Z.:  Zadania  z  elektrotechniki  nie  tylko  dla  elektroników.  WSPWN,  Warszawa 
2000