KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Dom moich marzeń.


1. Cele:

Uczeń:

- analizuje cechy ciepła domowego: współodczuwanie, szacunek, zrozumienie, miłość

- projektuje wnętrze wymarzonego domu

- odkrywa urok piękna domowego ogniska, które nie musi być szczytem bogactwa

- zdaje sobie sprawę z tego ,że będzie kreatorem swojego domu


2. Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, aktywizująca-drzewo decyzyjne


3. Formy: praca w grupach, praca indywidualna



4. Pojęcia: dom, domownik, domator

5. Środki dydaktyczne: kolorowe markery, słownik wyrazów obcych, czasopisma młodzieżowe, katalogi z wystrojem wnętrz



Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.


1.Zapisują temat.



2. Część podstawowa

1. Czym jest dom?


2. Zaprojektuj swój wymarzony dom.


3. Co sprawia, że ten narysowany komfortowo wyposażony budynek jest domem.


4. Konstruowanie dwóch krzyżówek:

dom marzeń i dom koszmaru


5. Dyskusja na temat kto jest odpowiedzialny, że nasz wymarzony dom staje się domem marzeń.

1. Burza mózgów


2. Rysują.





3. Prezentują własne poglądy.







4. Wymieniają pozytywne i negatywne cechy domu.




5. Biorą udział w dyskusji.

1. Słownik wyrazów obcych.


2. czasopisma młodzieżowe, katalogi z wystrojem wnętrz








3. kolorowe markery

1. Poznają naukową definicję „domu” i zajmują własne stanowisko.



2. Dowiadują się, co jest naprawdę ważne w ich domach.





3. Poznają pozytywne cechy własnego domu.




4. Potrafią zaprezentować własne zdanie.

3.Część końcowa

1. Praca domowa: uściskaj wszystkich domowników.