KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH


Temat zajęć: Przyjaciele – wysłuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego.

Odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu.

Data: 05.09.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia:


Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:


Metody:


Formy pracy:


Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ


I Wprowadzenie do tematu zajęć


Przedstawienie dzieciom pluszowego misia Uszatka. Miś przedstawia się i wita ze wszystkimi dziećmi. Miś proponuje, że zabierze dzieci do swojego świata na spotkanie z jego przyjaciółmi.

II Realizacja założonych celów

  1. Wysłuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego pt: Przyjaciele.

Cz. Janczarski, Miś Uszatek i przyjaciele, Kraków 2004, s. 8-9


  1. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące tekstu:






  1. Czym się różnimy? – pogadanka.

Dzieci szukają różnic w wyglądzie (np. można różnić się kolorem włosów, oczu, wzrostem, płcią) i w upodobaniach (np. odmienne preferencje co do zabaw, ulubionych potraw i bajek).

Nauczyciel wyjaśnia, że różnice czynią nas kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Dzięki różnicom można odróżnić jedną osobę od drugiej.



III Podsumowanie zajęć


Powrót do przedszkola z krainy baśni. Podziękowanie misiowi piosenką:

Do widzenia, do widzenia do miłego zobaczenia!


Do kogo toczy się piłka – nauczycielka sprawdza, czy dzieci znają imiona kolegów. Dzieci siedzą na podłodze tworząc zwarte koło. Wskazane przez nauczycielkę dziecko staje na środku koła, rozgląda się, a następnie wypowiada głośno i wyraźnie imię kolegi, do którego będzie toczyć piłkę i dopiero wówczas toczy piłkę w jego kierunku. Jeśli trafi poprawnie, dostają piłkę z powrotem i ma prawo do powtórnego rzutu, tym razem do innego dziecka. Jeśli chybi, zastępuje je dziecko, którego imię było wywołane. Jest to nagroda za doznany zawód próżnego oczekiwania na piłkę.