SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 01.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Razem jest weselej

Cele operacyjne: dziecko:

- podaje informacje na temat swojego imienia i nazwiska,

- rozpoznaje kolegów i koleżanki w grupie wraz z podaniem ich imion,

- rozpoznaje swój znaczek w szatni, sali i łazience,

- wybiera imię dla misia,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- poprawnie odgaduje zagadki,

- integruje się z grupą.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, śpiew, burza mózgów, aktywność ruchowa, rozwiązywanie zagadek.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, wyjaśnianie, pokaz, zadawanie pytań, śpiew, zagadka słowna, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: maskotka misia, nagrania piosenek do zabaw ruchowych, emblematy znaczków dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci, zaproszenie do sali i zachęcenie do zabawy dowolnie wybraną zabawką (w trakcie indywidualna rozmowa z każdym dzieckiem na temat pierwszych wrażeń, dlaczego wybrało do zabawy właśnie tę zabawkę, itp.)

2. Zebranie dzieci na dywanie w kole. Puszczenie iskierki przyjaźni z jednoczesnym wypowiadaniem imion:

Iskiereczkę przyjaźni puszczam w krąg

Niech powróci do mych rąk

3. Oficjalne przedstawienie dzieciom misia - ich przedszkolnego przyjaciela. Miś również jest pierwszy raz w przedszkolu i chciałby poznać imiona wszystkich dzieci. Prosi więc, by się przedstawiły przy dźwiękach piosenki Jak się nazywasz? (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz. 1):

Jak się nazywasz my ciebie pytamy?- śpiew całej grupy

Nazywam się ……(imię) - śpiewa wskazane dziecko powstając w kole

Ty jesteś ………(imię) - grupa powtarza imię dziecka

My ci zaklaskamy - wszyscy klaszczą na cześć przedstawianej osoby

4. Wybór imienia dla misia

Miś zna już wasze imiona, ale on sam nie ma jeszcze imienia. Jak go nazwiemy?

5. Burza mózgów - dzieci podają swoje propozycje, wybór najlepszej.

6. Zabawa integracyjno-ruchowa Mało nas

Wybór jednego dziecka, które rozpocznie zabawę i będzie zapraszało kolejne dzieci do środkowego koła. Zabawę kończymy w momencie, gdy obydwa koła będą miały taką samą liczbę dzieci.

7. Zabawa ruchowa Poznajemy się (wg wyd. KLANZA)

Dzieci maszerują przy dźwiękach muzyki w swoich kołach. Gdy melodia cichnie odwracają się do siebie twarzami i wypowiadają następujący tekst:

Jeśli nie znasz mnie - obrót twarzą do partnera

To przedstawię się - podanie ręki

Podam imię swe - wypowiedzenie imienia

I przykleję się …… - nauczyciel podaje, czym mają się dotknąć

8. Zabawa Nasze znaczki

Dzieci wysłuchują zagadki dotyczącej wyglądu jednego z przedszkolaków. Muszą odgadnąć o kim jest mowa. Wywołane dziecko otrzymuje swój znaczek, wybiera sobie szafkę
i przykleja emblemat w wyznaczonym miejscu (po zajęciach odszukuję swój znaczek także
w łazience).

9. Zabawa Zamykamy drzwi, otwieramy drzwi (M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, cz.1)

Dzieci utrwalają swoje imiona dobierając się w pary i tworząc tunel, przez który kolejno będą przechodzić śpiewając:

Zamykamy drzwi - opuszczenie rąk w dół

Otwieramy drzwi - podniesienie rąk w górę

wypowiedzenie imion przechodzącej pary - przechodzą przez drzwi

Przebiegamy wzdłuż szeregu -para zaczyna przechodzić przez tunel

Dzieci będą klaskać nam - pozostałe osoby klaszczą

Przebiegamy wzdłuż szeregu

Do widzenia wam - gdy para jest już na końcu wszyscy się do nich odwracają i machają