Konspekt lekcji jęz. niemieckiego

TEMAT: Uhrzeiten. Wie spät ist es?

AUTOR: mgr Alina Szornack

Czas trwania lekcji: 45 min

Grupa: OHP

Cele lekcji:

Uczeń powinien:

- powtórzyć liczebniki dwucyfrowe

- umieć zapytać o godzinę

- umieć podawać aktualny czas zegarowy (pierwszy sposób)

- odczytywać czas podany na zegarach wskazówkowych i analogowych

- umieć poprawnie zapisać podane struktury

Materiały dydaktyczne:

Podręcznik i książka ćwiczeń Deutsch Aktuell 1, zeszyt, tablica, klej, materiały do drukowania, nożyczki

Formy pracy: plenum, praca samodzielna, praca w parach

Przebieg lekcji:

Faza lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

czas

materiały

Faza przygotowawcza

Wita się z uczniami

Witają się z nauczycielem i zajmują miejsca.

12 min.

Zeszyt, tablica

Sprawdza obecność i odnotowuje ją w dzienniku

Podają obecność, wyjmują swoje książki i zeszyty.

Informuje uczniów o celu lekcji i zapisuje temat na tablicy.

Zapisują temat w zeszytach.

Podaje kilka liczb dwucyfrowych raz po polsku raz po niemiecku i prosi o ich przetłumaczenie.

Uczniowie podają odpowiednie liczby.

Prosi o otworzenie książki i wykonanie cwiczenia.

Otwierają książkę i w parach na przemian pytają się o numery telefonów podanych osób.

Podr. Str. 30 cw. 12

Faza realizacyjna

Pokazuje ilustrację w podręczniku i odczytuje napisy.

Oglądają ilustrację i powtarzają podane zwroty.

29 min.

Podr. Str. 30

Tłumaczy zasady podawania czasu (pierwszy sposób) rysując zegar na tablicy.

Słuchają i przerysowują zegar i robią notatki.

Tablica, zeszyt

Pomaga uczniom w odczytywaniu, która jest godzina na przedstawionych zegarach.

Odczytują godziny i zapisują zdania obok obrazków.

Materiał do drukowania z Internetu www.lehrerweb.at

Rozdaje karteczki z zegarami.

Sprawdza poprawność wykonania zadania.

Losują karteczki z zegarami. Wklejają do zeszytów i dopisują podpisy, która jest godzina.

Materiał do drukowania z Internetu www.lehrerweb.at

Klej, zeszyt, nożyczki

Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia.

Wykonują ustnie ćwiczenie, pytając się wzajemnie o godzinę i podając czas podany na zegarach

Podręcznik str. 31. cw. 13

Poleca uczniom wykonanie ćwiczenia.

Odpowiadają na pytania podając czas podany w nawiasach.

Podręcznik, str. 31, cw. 14

Faza zakończeniowa

Podsumowuje krótko lekcję.

Słuchają, ewentualnie w razie niejasności zadają pytania.

4

min.

Ćwiczenia, str. 21, cw. 16 i 17

Zapisuje zadanie domowe i wyjaśnia je. Informuje uczniów o zbliżającym się końcu lekcji. Zegna się z uczniami.

Zapisują zadanie domowe. Pakują się i żegnają z nauczycielem.

Zeszyt, tablica