List niejedno ma imię... Oblicza sztuki epistolarnej

Konspekt lekcji języka polskiego

Temat:
List niejedno ma imię... Oblicza sztuki epistolarnej.

Czas zajęć:
2x45 minut.

Cel ogólny:
Zapoznanie się z różnymi typami listów, wyróżnionymi stosownie do okoliczności i intencji nadawcy, a więc sytuacji komunikacyjnej, przypomnienie konwencjonalnej budowy listu i doskonalenie umiejętności pisania z użyciem odpowiedniej odmiany języka.

Cele operacyjne:
Uczeń:

Metody przydatne na lekcji:
praca indywidualna, w grupach dwuosobowych , pogadanka, prezentacja listów.

Przygotowanie zajęć:

  1. Przygotowanie krótkiego listu od nauczyciela do uczniów.

  2. Zgromadzenie przykładowych listów - przekserowanie ich dla celów dydaktycznych z książek i czasopism, jak i skopiowanie z Internetu, np.:

  3. Przygotowanie schematu graficznego listu dla każdego ucznia, np.:

  4. Przygotowanie przez nauczyciela ćwiczeń językowych i poleceń pisemnych dla uczniów.

  5. Przygotowanie nagrania piosenki Haliny Frąckowiak "Napisz, proszę..."

  6. Zapewnienie dostępu do pracowni komputerowej (możliwość korzystania z edytora, Internetu, płyty Gim - TI).

Planowany przebieg zajęć:

  1. Powitanie. Rozdanie kopert z listem od nauczyciela. Adresowanie koperty (do siebie) - czytelnie, zgodnie z wymaganym zapisem danych adresata i nadawcy. Liścik od nauczyciela, pisany ręcznie - może być następującej treści:

  2. Wrocław, data   

            Witaj!

         Mam nadzieję, że jesteś w dobrej formie? Dziś będzie o listach. Mała prośba: pokaż, co masz w sobie najlepszego! Będę wdzięczna za Twój aktywny udział w lekcji. Na pewno się opłaci.

    Pozdrawiam.              

    Ewa Żarowska              

    1. Wysłuchanie piosenki "Napisz, proszę..." - krótka rozmowa na temat różnych sytuacji i okoliczności pisania listów: od potrzeby kontaktu zakochanych - po zwykłe, codzienne, ludzkie sprawy i konieczności. Zapisanie tematu lekcji.

    2. Rozdanie przykładowych listów. Ciche czytanie. Rozmowa w parach - przygotowanie krótkiej prezentacji listów według wzoru zapisanego na tablicy:

    3. Kto pisze?

      - nadawca

      Do kogo pisze?

      - odbiorca

      O czym i po co?

      - treść i cel napisania listu


      1. Próba określenia rodzajów prezentowanych listów.

      2. Ustalenie różnic i podobieństw zaprezentowanych listów. Dokonanie podziału według schematu:

      3. LISTY:

        PRYWATNE

        OFICJALNE

        POETYCKIE

        (pisma użytkowe)

        (utwór poetycki)

        1. Nazywanie rodzajów listów ze względu na cel pisania. Ćwiczenia ortograficzne i językowe, np. w takim zapisie w zeszytach:

        2. Co?

          Jaki list?

          dedykacja

          dedykacyjny

          motywacja

          motywacyjny

          gratulacje

          gratulacyjny

          referencje

          referencyjny


          1. Ćwiczenia w pisowni wyrazów pochodzenia obcego. Wyjaśnienie znaczeń z użyciem słowników (także wyrazów: korespondencja, epistoła, epistolarny).

          2. Rozdanie schematu graficznego listu i ćwiczeń w łączeniu formuł początkowych i końcowych listu - w zależności od rodzaju kontaktu między adresatem i nadawcą.

          3. Ta część lekcji odbywa się w pracowni komputerowej. Uczniowie - parami lub trójkami, w zależności od liczebności klasy - pracują z edytorem tekstu, pisząc listy według otrzymanych instrukcji (przykład instrukcji w załącznikach). Dokonują automatycznego sprawdzenia błędów.

          4. Po wykonaniu ćwiczenia - prezentacja prac i omówienie, dokładne sprawdzenie kompozycji i zapisu. Drukowanie listów.

          5. Przesłanie nauczycielowi e - maila - jako meldunku o wykonaniu zadania (ewentualnie może to być zadanie domowe, wykonane na własnym lub szkolnym komputerze - dlatego termin powinien być kilkudniowy). Nauczyciel może też polecić uczniom sprawdzenie wskazanych adresów internetowych i zwiedzenie odpowiednich ścieżek na płycie Gim - TI, która musi być dostępna w szkolnej pracowni i bibliotece.