background image

PLAN - 

PLAN - 

KONSPEKT

KONSPEKT

TEMAT 1: 

TEMAT 1: 

Jazda wstępna 

Jazda wstępna 

samochodem 

samochodem 

                osobowym

                osobowym

Copyright © Piła 2006

Kurs Instruktorów NJ – OSK „Gryf”

         Opracował:
dr inż. Karol Ochwat

background image

TEMAT 1: 

TEMAT 1: 

Jazda wstępna 

Jazda wstępna 

samo-

samo-

               chodem osobowym

               chodem osobowym

   

   

CEL ZAJĘĆ:

CEL ZAJĘĆ:

Kształtowanie umiejętności 

Kształtowanie umiejętności 

panowania nad pojazdem 

panowania nad pojazdem 

Doskonalenie umiejętności

Doskonalenie umiejętności

 

 

przygotowania samochodu do jazdy 

przygotowania samochodu do jazdy 

Kształtowanie właściwych postaw

Kształtowanie właściwych postaw

 

 

wobec innych uczestników ruchu 

wobec innych uczestników ruchu 

drogowego.

drogowego.

background image

CZAS , MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:  

CZAS , MIEJSCE I FORMA ZAJĘĆ:  

2 godz.,  plac manewrowy,  zajęcia 

2 godz.,  plac manewrowy,  zajęcia 

praktyczne

praktyczne

PROFIL SZKOLENIA:

PROFIL SZKOLENIA:

 

 

Prawo jazdy kategorii „B”.

Prawo jazdy kategorii „B”.

background image

ZAGADNIENIA:

ZAGADNIENIA:

Przygotowanie do jazdy, oraz ruszanie z  

Przygotowanie do jazdy, oraz ruszanie z  

miejsca.

miejsca.

Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu

Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE:

 

 

Plac manewrowy i jego wyposażenie,

Plac manewrowy i jego wyposażenie,

 samochód osobowy

 samochód osobowy

background image

 

 

LITERATURA DLA SŁUCHACZY:

LITERATURA DLA SŁUCHACZY:

1. H. Pruchniewicz. Praktyczna nauka 

1. H. Pruchniewicz. Praktyczna nauka 

jazdy. 

jazdy. 

   Wyd. Grupa IMANE, Warszawa 2004.

   Wyd. Grupa IMANE, Warszawa 2004.

2. A. Kurczyński, J. Nowak. 

2. A. Kurczyński, J. Nowak. 

Podręcznik 

Podręcznik 

   kierowcy kategorii B

   kierowcy kategorii B

. Wyd. KRAM, 

. Wyd. KRAM, 

   Warszawa 2005 i inne.

   Warszawa 2005 i inne.

background image

3. 

3. 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo    
 o ruchu drogowym

 - tekst ujednolicony stan

 - tekst ujednolicony stan

    prawny - 2005r.

    prawny - 2005r.

4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRA-

4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRA-

    STRUKTURY z dnia 27 października 2005 r.

    STRUKTURY z dnia 27 października 2005 r.

    Dz.U.05.217.1834   w sprawie szkolenia, 

    Dz.U.05.217.1834   w sprawie szkolenia, 

    egzaminowania i uzyskiwania uprawnień

    egzaminowania i uzyskiwania uprawnień

    przez kierujących pojazdami, instruktorów 

    przez kierujących pojazdami, instruktorów 

    i egzaminatorów

    i egzaminatorów

background image

CZĘŚĆ WSTĘPNA 

CZĘŚĆ WSTĘPNA 

 - 10 min 

 - 10 min 

Rozpoczęcie zajęć:

Rozpoczęcie zajęć:

Sprawdzenie przygotowania placu 

Sprawdzenie przygotowania placu 

manewrowego.

manewrowego.

Przypomnienie i utrwalenie wiadomości 

Przypomnienie i utrwalenie wiadomości 

z techniki kierowania oraz czynności 

z techniki kierowania oraz czynności 

kontrolno-obsługowych.

kontrolno-obsługowych.

Podanie tematu i celu zajęć.

Podanie tematu i celu zajęć.

background image

CZĘŚĆ GŁÓWNA 

CZĘŚĆ GŁÓWNA 

 - 110 

 - 110 

min. 

min. 

Zag. 1.

Zag. 1.

 

 

Przygotowanie do jazdy, 

Przygotowanie do jazdy, 

oraz ruszanie z miejsca       

oraz ruszanie z miejsca       

-

-

 

 

czas 

czas 

40 min. 

40 min. 

background image

Cel zajęć:

Cel zajęć:

Doskonalenie umiejętności przygotowania 

Doskonalenie umiejętności przygotowania 

samochodu do jazdy: 

samochodu do jazdy: 

   

   

- sprawdzenia stanu technicznego 

- sprawdzenia stanu technicznego 

podstawowych

podstawowych

 elementów pojazdu odpowiedzialnych

 elementów pojazdu odpowiedzialnych

 bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, 

 bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, 

   

   

- właściwe ustawienie fotela, lusterek, 

- właściwe ustawienie fotela, lusterek, 

zagłówków 

zagłówków 

 i zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie 

 i zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie 

czy

czy

 drzwi  pojazdu są zamknięte.

 drzwi  pojazdu są zamknięte.

   

   

- uruchomienie silnika i płynne ruszenie.

- uruchomienie silnika i płynne ruszenie.

background image

Instruktaż wstępny:

Instruktaż wstępny:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności 

Czynności 

szkolonego

szkolonego

Wskazówki 

Wskazówki 

metodyczn

metodyczn

e

e

- podanie tematu

- podanie tematu

- podanie celu zajęć

- podanie celu zajęć

- przypomnienie 

- przypomnienie 

warunków

warunków

  poprawnego 

  poprawnego 

wykonania

wykonania

  ćwiczenia 

  ćwiczenia 

- omówienie zasad 

- omówienie zasad 

  bezpiecznego 

  bezpiecznego 

kierowania

kierowania

  pojazdem

  pojazdem

- wzorowy pokaz

- wzorowy pokaz

- postawienie zadania

- postawienie zadania

  i polecenie wykonania

  i polecenie wykonania

  zadania przez 

  zadania przez 

szkolonego

szkolonego

-

odpowiada 

odpowiada 

na zadane 

na zadane 

pytania

pytania

- rozpoczyna 

- rozpoczyna 

sprawdzenie 

sprawdzenie 

stanu tech-

stanu tech-

nicznego 

nicznego 

samochodu

samochodu

 

 

- zadaję 

- zadaję 

pytania 

pytania 

dotyczące 

dotyczące 

zasad 

zasad 

sprawdzania 

sprawdzania 

stanu 

stanu 

technicznego

technicznego

 – 

 – 

uzupełniam 

uzupełniam 

odpowiedzi

odpowiedzi

 

 

background image

Instruktaż bieżący:

Instruktaż bieżący:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności 

Czynności 

szkolonego

szkolonego

Wskazówki 

Wskazówki 

metodyczn

metodyczn

e

e

- obserwacja czynności 

  wykonywanych przez
  szkolonego,

- reagowanie 

popełniane
  na błędy, 

-  

-  

wykonywanie 

wykonywanie 

zadania 

zadania 

poleconego 

poleconego 

przez 

przez 

instruktora

instruktora

 

 

uwagi oraz 

uwagi oraz 

ustalenie 

ustalenie 

przyczyn

przyczyn

   

   

błędnego 

błędnego 

wykony-

wykony-

wania 

wania 

ćwiczenia. 

ćwiczenia. 

background image

Treści ćwiczenia (zadania)

Treści ćwiczenia (zadania)

1. 

1. 

Sprawdzenie  stanu  technicznego

Sprawdzenie  stanu  technicznego

 -

 -

  szkolony 

  szkolony 

musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:

musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:

poziom oleju w silniku (osoba egzaminowana 

poziom oleju w silniku (osoba egzaminowana 

powinna, co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu 

powinna, co najmniej wskazać gdzie i przy użyciu 

jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w  poj. 

jakich przyrządów sprawdza się poziom oleju w  poj. 

poziom płynu chłodzącego,

poziom płynu chłodzącego,

poziom płynu hamulcowego,

poziom płynu hamulcowego,

poziom płynu w spryskiwaczach - osoba 

poziom płynu w spryskiwaczach - osoba 

egzaminowana powinna co najmniej wskazać 

egzaminowana powinna co najmniej wskazać 

zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność 

zbiornik i po jego otwarciu stwierdzić obecność 

płynu,

płynu,

działanie sygnału dźwiękowego,

działanie sygnału dźwiękowego,

działanie świateł zewnętrznych pojazdu.

działanie świateł zewnętrznych pojazdu.

background image

Treści ćwiczenia (zadania) 

Treści ćwiczenia (zadania) 

cd

cd

2. 

2. 

Właściwe ustawienie fotela

Właściwe ustawienie fotela

, lusterek, 

, lusterek, 

zagłówków   i zapięcie pasów bezpieczeństwa, 

zagłówków   i zapięcie pasów bezpieczeństwa, 

(jeżeli pojazd jest w nie wyposażony), 

(jeżeli pojazd jest w nie wyposażony), 

sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte,

sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte,

w lewym lusterku kierowca powinien widzieć 

w lewym lusterku kierowca powinien widzieć 

lewy bok pojazdu 

lewy bok pojazdu 

i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,

i lewy obszar przestrzeni za pojazdem,

w prawym lusterku kierowca powinien widzieć 

w prawym lusterku kierowca powinien widzieć 

prawy bok pojazdu 

prawy bok pojazdu 

i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,

i prawy obszar przestrzeni za pojazdem,

zagłówki powinny być ustawione blisko za 

zagłówki powinny być ustawione blisko za 

głową na wysokości głowy.

głową na wysokości głowy.

background image

Treści ćwiczenia (zadania) 

Treści ćwiczenia (zadania) 

cd

cd

3.

3.

  

  

Upewnienie się o możliwości jazdy

Upewnienie się o możliwości jazdy

,

,

wykluczenie prawdopodobieństwa 

wykluczenie prawdopodobieństwa 

spowodo-wania  zagrożenia w ruchu  

spowodo-wania  zagrożenia w ruchu  

drogowym,

drogowym,

ocena sytuacji wokół pojazdu.

ocena sytuacji wokół pojazdu.

4. 

4. 

 

 

Płynne ruszenie,

Płynne ruszenie,

opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego,

opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego,

łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie 

łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie 

obrotów silnika.

obrotów silnika.

background image

Instruktaż końcowy:

Instruktaż końcowy:

odpowiedzi na pytania szkolonego,

odpowiedzi na pytania szkolonego,

omówienie przebiegu wykonanego 

omówienie przebiegu wykonanego 

ćwiczenia,

ćwiczenia,

podanie tematu następnego ćwiczenia - 

podanie tematu następnego ćwiczenia - 

zajęć.

zajęć.

background image

Zag. 2. Jazda pasem ruchu 

Zag. 2. Jazda pasem ruchu 

do przodu i tyłu

do przodu i tyłu

 

 

Cel zajęć:

Cel zajęć:

 

 

Kształtowanie umiejętności panowania 

Kształtowanie umiejętności panowania 

nad pojazdem podczas wykonywania 

nad pojazdem podczas wykonywania 

zadań na placu manewrowym w  

zadań na placu manewrowym w  

sposób pozwalający stwierdzić, że 

sposób pozwalający stwierdzić, że 

zachowanie osoby szkolonej nie 

zachowanie osoby szkolonej nie 

stworzy  zagrożenia dla bezpieczeństwa 

stworzy  zagrożenia dla bezpieczeństwa 

ruchu drogowego.

ruchu drogowego.

background image

Instruktaż wstępny:

Instruktaż wstępny:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności 

Czynności 

szkolonego

szkolonego

Wskazówki 

Wskazówki 

metodyczne

metodyczne

-podanie tematu ćwiczenia.

-podanie tematu ćwiczenia.

-podanie celu ćwiczenia.

-podanie celu ćwiczenia.

-omówienie warunków 

-omówienie warunków 

popraw-nego wykonania 

popraw-nego wykonania 

ćwiczenia.

ćwiczenia.

-omówienie zasad 

-omówienie zasad 

bezpiecznego kierowania 

bezpiecznego kierowania 

pojazdem.

pojazdem.

-pokaz wzorowego wykonania 

-pokaz wzorowego wykonania 

ćwiczenia: w tempie 

ćwiczenia: w tempie 

normalnym i w tempie 

normalnym i w tempie 

zwolnionym (pokaz węzłów 

zwolnionym (pokaz węzłów 

czynności złożonych z 

czynności złożonych z 

omówieniem sposobu ich 

omówieniem sposobu ich 

wykonania).

wykonania).

 

 

- odpowiada 

- odpowiada 

na zadane 

na zadane 

pytania

pytania

- słucha 

- słucha 

wypowiedzi 

wypowiedzi 

instruktora

instruktora

- obserwuje 

- obserwuje 

pokaz 

pokaz 

poprawnego 

poprawnego 

wykonania 

wykonania 

zadania

zadania

 

 

   

   

Pokazuję 

Pokazuję 

miejsce 

miejsce 

wykonywania 

wykonywania 

ćwiczenia.

ćwiczenia.

    

    

Omawiam 

Omawiam 

przebieg 

przebieg 

ćwiczenia. 

ćwiczenia. 

background image

Instruktaż bieżący

Instruktaż bieżący

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności 

Czynności 

szkolonego

szkolonego

Wskazówki 

Wskazówki 

metodyczn

metodyczn

e

e

- reagowanie na błędy 

- reagowanie na błędy 

popełniane przez szkolonego, 

popełniane przez szkolonego, 

uwagi (ustalenie przyczyn 

uwagi (ustalenie przyczyn 

błędnego wykonywania 

błędnego wykonywania 

ćwiczenia).

ćwiczenia).

 

 

- wykonuje 

- wykonuje 

ćwiczenie

ćwiczenie

   

   

udzielam 

udzielam 

krótkich 

krótkich 

uwag 

uwag 

i porad

i porad

background image

Instruktaż końcowy:

Instruktaż końcowy:

Czynności instruktora

Czynności instruktora

Czynności 

Czynności 

szkolonego

szkolonego

Wskazówki 

Wskazówki 

metodyczn

metodyczn

e

e

-

omówienie przebiegu 

omówienie przebiegu 

wykonanego ćwiczenia,

wykonanego ćwiczenia,

-

odpowiedzi na pytania 

odpowiedzi na pytania 

szkolonego,

szkolonego,

-

podanie tematu następnego 

podanie tematu następnego 

ćwiczenia lub zajęć.

ćwiczenia lub zajęć.

 

 

- odpowiada 

- odpowiada 

na zadane 

na zadane 

pytania

pytania

- słucha 

- słucha 

wypowiedzi 

wypowiedzi 

instruktora

instruktora

   

   

- w 

- w 

pierwszej 

pierwszej 

kolejności 

kolejności 

podaję uwagi 

podaję uwagi 

pozytywne 

pozytywne 

background image

Treści merytoryczne

Treści merytoryczne

Warunki poprawnego wykonania ćwiczenia:

Warunki poprawnego wykonania ćwiczenia:

Płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, w czasie 

Płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, w czasie 

jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z 

jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z 

techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i 

techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i 

lusterka.

lusterka.

Nie przejeżdżanie przez linie i nie najeżdżanie na 

Nie przejeżdżanie przez linie i nie najeżdżanie na 

pachołki 

pachołki 

i tyczki ograniczające pas - nie dotyczy linii 

i tyczki ograniczające pas - nie dotyczy linii 

wewnętrznych, ograniczających i wyznaczających pole 

wewnętrznych, ograniczających i wyznaczających pole 

zatrzymania pojazdu.

zatrzymania pojazdu.

Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa 

Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa 

w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu.

background image

Osoba szkolona uzyskuje:

Osoba szkolona uzyskuje:

1. POZYTYWNY wynik wykonania 

1. POZYTYWNY wynik wykonania 

ćwiczenia, jeżeli poprawnie 

ćwiczenia, jeżeli poprawnie 

wykonała zadania. 

wykonała zadania. 

2. NEGATYWNY wynik wykonania 

2. NEGATYWNY wynik wykonania 

ćwiczenia, jeżeli:

ćwiczenia, jeżeli:

   • 

   • 

dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to

dwukrotnie nieprawidłowo wykonała to

   samo zadanie,

   samo zadanie,

   • 

   • 

zachodzą okoliczności do przerwania 

zachodzą okoliczności do przerwania 

     

     

egzaminu (błędy oceniane podczas 

egzaminu (błędy oceniane podczas 

   egzaminu).

   egzaminu).

background image

CZĘŚĆ KOŃCOWA 

CZĘŚĆ KOŃCOWA 

 – 5 

 – 5 

min. 

min. 

Zapytanie szkolonego, czy ma pytania 

Zapytanie szkolonego, czy ma pytania 

dotyczące wykonywanego ćwiczenia.

dotyczące wykonywanego ćwiczenia.

Omówienie przebiegu zajęć – szkolony 

Omówienie przebiegu zajęć – szkolony 

powinien  dowiedzieć się, co jest jego mocną 

powinien  dowiedzieć się, co jest jego mocną 

stroną, a co wymaga powtórzenia. 

stroną, a co wymaga powtórzenia. 

Tematem następnych zajęć będzie:

Tematem następnych zajęć będzie:

Parkowanie równoległe i prostopadłe.

Parkowanie równoległe i prostopadłe.

W czasie samokształcenia zapoznać się ze 

W czasie samokształcenia zapoznać się ze 

sposobami wykonania manewru parkowania 

sposobami wykonania manewru parkowania 

(Podr. Praktyczna nauka jazdy). 

(Podr. Praktyczna nauka jazdy). 


Document Outline