background image

 

 

 

 

EDUKACJA 

EDUKACJA 

ŚRODOWISKOWA

ŚRODOWISKOWA

Alicja Kozińska

Alicja Kozińska

Edukacja Wczesnoszkolna i 

Edukacja Wczesnoszkolna i 

Wychowanie Przedszkolne

Wychowanie Przedszkolne

II rok, II stopień, st. niestacjonarne

II rok, II stopień, st. niestacjonarne

background image

 

 

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ 

KONSPEKT ZAJĘĆ 

Z EDUKACJI ŚRODOWISKOWEJ

Z EDUKACJI ŚRODOWISKOWEJ

KLASA II

KLASA II

background image

 

 

 

 

POWIETRZE 

POWIETRZE 

OCHRONA POWIETRZA PRZEZ 

OCHRONA POWIETRZA PRZEZ 

CZŁOWIEKA

CZŁOWIEKA

background image

 

 

 

 

CELE:

CELE:

Rozwijanie poczucia troski i 

Rozwijanie poczucia troski i 

odpowiedzialności o najbliższe środowisko,

odpowiedzialności o najbliższe środowisko,

Zapoznanie ze znaczeniem powietrza w życiu 

Zapoznanie ze znaczeniem powietrza w życiu 

człowieka,

człowieka,

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

Uświadomienie, że czyste powietrze jest 

Uświadomienie, że czyste powietrze jest 

jednym z warunków właściwego rozwoju 

jednym z warunków właściwego rozwoju 

życia na Ziemi.

życia na Ziemi.

Zdobywanie wiadomości na temat stanu 

Zdobywanie wiadomości na temat stanu 

zanieczyszczenia powietrza. 

zanieczyszczenia powietrza. 

background image

 

 

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE

CELE SZCZEGÓŁOWE

Uczeń:

Uczeń:

Wie jakie znaczenie dla życia ma powietrze,

Wie jakie znaczenie dla życia ma powietrze,

Potrafi wymienić skład powietrza,

Potrafi wymienić skład powietrza,

Potrafi troszczyć się o otaczające 

Potrafi troszczyć się o otaczające 

środowisko,

środowisko,

Wie, że należy dbać o środowisko,

Wie, że należy dbać o środowisko,

Rozumie znaczenie czystego powietrza,

Rozumie znaczenie czystego powietrza,

Potrafi określić stan zanieczyszczenia 

Potrafi określić stan zanieczyszczenia 

powietrza.

powietrza.

background image

 

 

 

 

FORMA PRACY

FORMA PRACY

Zabawy dydaktyczne,

Zabawy dydaktyczne,

Doświadczenia przyrodnicze 

Doświadczenia przyrodnicze 

wykonywane indywidualnie i 

wykonywane indywidualnie i 

zbiorowo.

zbiorowo.

background image

 

 

 

 

METODA PRACY

METODA PRACY

Słowna,

Słowna,

Oglądowa,

Oglądowa,

Czynnościowa.

Czynnościowa.

background image

 

 

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Obrazki przedstawiające: fabrykę, samochód, stację 

Obrazki przedstawiające: fabrykę, samochód, stację 

benzynową, motor, rower, statek parowy, żaglówkę;

benzynową, motor, rower, statek parowy, żaglówkę;

Słomki do napojów,

Słomki do napojów,

Balony,

Balony,

Świeczki,

Świeczki,

Kubeczki plastikowe,

Kubeczki plastikowe,

Kredki, brystol,

Kredki, brystol,

Pudełko z różnymi odpadami do segregacji,

Pudełko z różnymi odpadami do segregacji,

Kawałki bibuły,

Kawałki bibuły,

Znak zakazu palenia papierosów,

Znak zakazu palenia papierosów,

Obrazki do opowiadania,

Obrazki do opowiadania,

Woda,

Woda,

Piłeczki do ping-ponga.

Piłeczki do ping-ponga.

background image

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

PRZEBIEG ZAJĘĆ

background image

 

 

 

 

1.

1.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.

2.

Zabawy dydaktyczne:

Zabawy dydaktyczne:

Wciąganie powietrza nosem i zatrzymanie go na chwilę,

Wciąganie powietrza nosem i zatrzymanie go na chwilę,

Dmuchanie balonu oraz wypuszczanie z niego 

Dmuchanie balonu oraz wypuszczanie z niego 

powietrza (balony w różnych kolorach),

powietrza (balony w różnych kolorach),

Zapalenie przez nauczyciela świeczki i nakrycie jej 

Zapalenie przez nauczyciela świeczki i nakrycie jej 

słoikiem w celu udowodnienia, że świeczka zgaśnie.

słoikiem w celu udowodnienia, że świeczka zgaśnie.

Ćwiczenia mają na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, że 

Ćwiczenia mają na celu zwrócenie dzieciom uwagi na to, że 

bez powietrza (tlenu) życie ludzi i innych organizmów 

bez powietrza (tlenu) życie ludzi i innych organizmów 

byłoby niemożliwe.

byłoby niemożliwe.

3. Zgaszenie świeczki, chwilowe wietrzenie sali, aby pozbyć 

3. Zgaszenie świeczki, chwilowe wietrzenie sali, aby pozbyć 

się zapachu dymu i zwrócenie uwagi na dopływ 

się zapachu dymu i zwrócenie uwagi na dopływ 

świeżego powietrza.

świeżego powietrza.

background image

 

 

 

 

4. Segregowanie obrazków wyłożonych na stolikach ilustrujących pojazdy szkodliwe 

4. Segregowanie obrazków wyłożonych na stolikach ilustrujących pojazdy szkodliwe 

lub przyjazne dla środowiska (praca w grupach – dobór dzieci według koloru 

lub przyjazne dla środowiska (praca w grupach – dobór dzieci według koloru 

balonu)

balonu)

5. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co jeszcze oprócz odpadów zanieczyszcza 

5. Szukanie odpowiedzi na pytanie: Co jeszcze oprócz odpadów zanieczyszcza 

powietrze?

powietrze?

6. Pokazanie dzieciom kilku kawałków bibuły umieszczonych wcześniej w różnych 

6. Pokazanie dzieciom kilku kawałków bibuły umieszczonych wcześniej w różnych 

miejscach (za oknem, w Sali). Zwrócenie uwagi na stopień zanieczyszczenia, 

miejscach (za oknem, w Sali). Zwrócenie uwagi na stopień zanieczyszczenia, 

spowodowany dymiącymi wokół kominami.

spowodowany dymiącymi wokół kominami.

W okresie zimy można zademonstrować zanieczyszczenia na śniegu.

W okresie zimy można zademonstrować zanieczyszczenia na śniegu.

7. Segregowanie różnych odpadów z przeznaczeniem do spalenia w piecach lub 

7. Segregowanie różnych odpadów z przeznaczeniem do spalenia w piecach lub 

umieszczenia ich wyłącznie w odpowiednich pojemnikach z napisem: szkło, 

umieszczenia ich wyłącznie w odpowiednich pojemnikach z napisem: szkło, 

plastik, inne tworzywa.

plastik, inne tworzywa.

Zwrócenie uwagi na zakaz spalanie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zwrócenie uwagi na zakaz spalanie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych.

8. Układanie i przyklejanie wyrazów (papier, pudełko tekturowe, butelka szklana, 

8. Układanie i przyklejanie wyrazów (papier, pudełko tekturowe, butelka szklana, 

plastikowa, kartka z zeszytu, puszka po konserwie), pod narysowanymi 

plastikowa, kartka z zeszytu, puszka po konserwie), pod narysowanymi 

pojemnikami z napisem: 

pojemnikami z napisem: 

papier, szkło, plastik, inne tworzywa.

papier, szkło, plastik, inne tworzywa.

Zwrócenie uwagi na umiejętność segregowania odpadów.

Zwrócenie uwagi na umiejętność segregowania odpadów.

9. Zapoznanie uczniów z opowiadaniem pt. „Historia pewnego komina fabrycznego”

9. Zapoznanie uczniów z opowiadaniem pt. „Historia pewnego komina fabrycznego”

 

 

background image

 

 

 

 

SCENA I

SCENA I

W pewnym mieście stał komin 

W pewnym mieście stał komin 

fabryczny, którego dym od lat kłębił 

fabryczny, którego dym od lat kłębił 

się i snuł po jego ulicach. 

się i snuł po jego ulicach. 

Przedzierał się przez okna do 

Przedzierał się przez okna do 

domów, szkodząc mieszkańcom, a 

domów, szkodząc mieszkańcom, a 

zwłaszcza dzieciom. Często zdarzały 

zwłaszcza dzieciom. Często zdarzały 

się takie dni, że czarne chmury 

się takie dni, że czarne chmury 

wisiały nad miastem.

wisiały nad miastem.

background image

 

 

 

 

SCENA II

SCENA II

Pewnego dnia stało się coś dziwnego. 

Pewnego dnia stało się coś dziwnego. 

Komin zaczął kasłać, krztusić się, nie 

Komin zaczął kasłać, krztusić się, nie 

mógł oddychać. Wszystko 

mógł oddychać. Wszystko 

wskazywało na to, że  komin 

wskazywało na to, że  komin 

zachorował. Postanowił natychmiast 

zachorował. Postanowił natychmiast 

pójść do lekarza.

pójść do lekarza.

background image

 

 

 

 

SCENA III

SCENA III

Pan doktor troskliwie go zbadał, ostukał i 

Pan doktor troskliwie go zbadał, ostukał i 

opukał. Stwierdził ostre zapalenie 

opukał. Stwierdził ostre zapalenie 

oskrzeli i zalecił natychmiastowe 

oskrzeli i zalecił natychmiastowe 

przerwanie wykonywania 

przerwanie wykonywania 

dotychczasowych czynności, płukanie 

dotychczasowych czynności, płukanie 

gardła i inhalacje. Nade wszystko jednak 

gardła i inhalacje. Nade wszystko jednak 

zaproponował przeniesienie się tam, 

zaproponował przeniesienie się tam, 

gdzie są lasy, pola i łąki zielone, czyli na 

gdzie są lasy, pola i łąki zielone, czyli na 

wieś.

wieś.

background image

 

 

 

 

SCENIA IV

SCENIA IV

Komin fabryczny wziął sobie do serca słowa 

Komin fabryczny wziął sobie do serca słowa 

uczonego doktora. Bez żalu opuścił miasto i 

uczonego doktora. Bez żalu opuścił miasto i 

przeniósł się na wieś. Tutaj życie upływało mu 

przeniósł się na wieś. Tutaj życie upływało mu 

spokojnie i szczęśliwie w starej wiejskiej chałupie. Z 

spokojnie i szczęśliwie w starej wiejskiej chałupie. Z 

zadowoleniem wciągał w płuca wonne powietrze, 

zadowoleniem wciągał w płuca wonne powietrze, 

pełne zapachu okolicznych lasów, łąk, ogrodów i 

pełne zapachu okolicznych lasów, łąk, ogrodów i 

sadów… Jego wewnętrzny spokój naruszało tylko 

sadów… Jego wewnętrzny spokój naruszało tylko 

dymienie spod kuchni. Wtedy komin parskał ze 

dymienie spod kuchni. Wtedy komin parskał ze 

złości, narzekał i pokrzykiwał:

złości, narzekał i pokrzykiwał:

-

Przestać dymić i kurzyć! Nie wiesz jak to niszczy 

Przestać dymić i kurzyć! Nie wiesz jak to niszczy 

zdrowie?

zdrowie?

Obrażał się na kuchnię i wychodził do ogrodu.

Obrażał się na kuchnię i wychodził do ogrodu.

background image

 

 

 

 

10. Układanie obrazków do opowiadania według kolejności 

10. Układanie obrazków do opowiadania według kolejności 

oraz podpisów:

oraz podpisów:

-

Obraz przemysłowego miasta – fabryki, dymiące kominy, 

Obraz przemysłowego miasta – fabryki, dymiące kominy, 

-

Postać bardzo chorego komina,

Postać bardzo chorego komina,

-

Komin u lekarza,

Komin u lekarza,

-

Komin na wsi.

Komin na wsi.

11. Zabawy z powietrzem:

11. Zabawy z powietrzem:

-

Wkładanie słomki do wody i dmuchanie powietrza,

Wkładanie słomki do wody i dmuchanie powietrza,

-

Dmuchanie kolorowych piór,

Dmuchanie kolorowych piór,

-

Wyścig piłeczek do gry w ping- ponga z użyciem słomek

Wyścig piłeczek do gry w ping- ponga z użyciem słomek

12. Podsumowanie lekcji i dokonanie oceny prac uczniów. 

12. Podsumowanie lekcji i dokonanie oceny prac uczniów. 

background image

 

 

 

 

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Document Outline