background image

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III liceum ogólnokształcącego

Model lekcji ćwiczeniowej

Temat: „Dżuma” Alberta Camusa jako powieść parabola.

Cel główny: 

Uczeń potrafi zinterpretować paraboliczny sens utworu A. Camusa

Cele szczegółowe:

Uczeń charakteryzuje przypowieść jako gatunek

Interpretuje sens motta powieści

Na podstawie analizy i interpretacji  fragmentu  powieści potrafi wyjaśnić  na czym 
polega uniwersalizacja sensu utworu w odniesieniu do opisu czasu i miejsca akcji

Na podstawie analizy i interpretacji fragmentów interpretuje dosłowny i metaforyczny 
sens tytułu powieści

Metody pracy:

1. Referat ucznia przypominający główne cechy gatunkowe przypowieści na podstawie 

materiału biblijnego.

2. Analiza i interpretacja tekstu literackiego.
3. Rozmowa z elementami wykładu.
4. Pokaz multimedialny.

Formy pracy:

1. Praca indywidualna.
2. Praca jednostkowa.

Materiały dydaktyczne:

1. Podręcznik do języka polskiego dla klasy III „Przeszłość to dziś”.
2. Albert Camus: Dżuma, przeł. J. Guze, Warszawa 1976.
3. Przypowieść, hasło w: Słownik terminów literackich, red. J. Sławiński, Wrocław1989.
4. Prezentacja multimedialna. 
5. Karta pracy.

Czas: 45 min.

Przebieg lekcji

I Faza orientacyjna (10 min): 
1. Nauczyciel wyjaśnia cel lekcji i zapisuje temat na tablicy.
2. Następnie rozdaje uczniom karty pracy i objaśnia polecenia i zadania, które będą musieli 
rozwiązać.   Każda   karta   pracy   zawiera   rubrykę   z   miejscem   na   ocenę,   a   więc   nauczyciel 
przypomina,   że   karty   pracy   zostaną   indywidualne   sprawdzone   i   ocenione,   a   następnie 
uczniowie zobowiązani będą wkleić je pod tematem do zeszytu.
3. W dalszej części głos zabiera uczeń, który w formie krótkiego referatu opracowanego na 
podstawie hasła ze Słownika terminów literackich przypomina klasie definicję gatunku, jakim 
jest przypowieść i określa jej główne cechy. Pozostali uczniowie na podstawie wysłuchanego 
referatu   rozwiązują   zadanie   1   na   karcie   pracy.   Następnie   uczniowie,   którzy   wysłuchali 
definicji   „przypowieści”   mogą   zadawać   przygotowującemu   pracę   pytania   dotyczące 
problematyki referatu.

II Faza operacyjna (25 min):
1. Następnie uczniowie interpretują jednostkowo sens motta powieści (zadanie 2) , próbują 
wyjaśnić, na jaki sposób interpretacji powieści próbuje czytelnika naprowadzić autor. Swoje 
spostrzeżenia zapisują na karcie pracy, a następnie nauczyciel prosi wybranych uczniów o 

background image

odczytanie swoich odpowiedzi, w dalszej części dyskutuje z klasą na temat ich poprawności i 
konfrontuje z odpowiedzią modelową.
2. W dalszej części uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy, które na podstawie analizy i 
interpretacji fragmentu powieści próbują określić:
GRUPA 1. Na czym polega uniwersalizacja sensu w odniesieniu do opisu miejsca i czasu 
akcji. Swoje spostrzeżenia uczniowie uzgadniają między sobą i zapisują na karcie pracy, a 
następnie nauczyciel prosi sekretarza o odczytanie odpowiedzi grupy, w dalszej kolejności 
dyskutuje z klasą na temat ich poprawności i konfrontuje z odpowiedzią modelową.
GRUPA 2. Próbuje zinterpretować dosłowne znaczenie tytułu powieści. Swoje spostrzeżenia 
uczniowie uzgadniają między sobą i zapisują na karcie pracy, a następnie nauczyciel prosi 
sekretarza o odczytanie odpowiedzi grupy, w dalszej kolejności dyskutuje z klasą na temat ich 
poprawności   i   konfrontuje   z   odpowiedzią   modelową.   Przedstawione   informacje   można 
uzupełnić o prezentację medialną ze zdjęciami obrazującymi objawy dżumy.
GRUPA 3. Próbuje zinterpretować metaforyczny sens tytułu. Swoje spostrzeżenia uczniowie 
uzgadniają między sobą i zapisują na karcie pracy, a następnie nauczyciel prosi sekretarza o 
odczytanie   odpowiedzi   grupy,   w   dalszej   kolejności   dyskutuje   z   klasą   na   temat   ich 
poprawności i konfrontuje z odpowiedzią modelową.
GRUPA 4. Próbuje zinterpretować metaforyczny sens tytułu. Swoje spostrzeżenia uczniowie 
uzgadniają między sobą i zapisują na karcie pracy, a następnie nauczyciel prosi sekretarza o 
odczytanie   odpowiedzi   grupy,   w   dalszej   kolejności   dyskutuje   z   klasą   na   temat   ich 
poprawności   i   konfrontuje   z   odpowiedzią   modelową.   Przedstawione   informacje   można 
uzupełnić  o prezentację medialną  z alegoryczną  interpretacją  obrazu A. Bocklina  Czarna 
śmierć
.

III Synteza (10 min): 
Nauczyciel prosi klasę, aby na podstawie zdobytych informacji spróbowali w formie dyskusji 
podsumować na czym polega paraboliczny sens Dżumy A. Camus zaczynając od określenia 
roli   motta,   wyjaśnienia   uniwersalnego   sensu   utworu,   a   skończywszy   na   dosłownym   i 
metaforycznym sensie tytułu. Główne postulaty dyskusji nauczyciel może zapisać w formie 
punktów na tablicy, które następnie posłużą uczniom do indywidualnego uzupełnienia rubryki 
„Wnioski” (zadanie 4) na kartach pracy.

IV Praca domowa:

( do wyboru jedno zadanie):

1. Na podstawie wybranych przez Ciebie opisów choroby i znajomości utworu spróbuj wskazać i 

zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.

2. Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie 

Dżumy A. Camus.

3. Zbierz   i   przedstaw   bibliografię   podmiotową   (utwory)   i   przedmiotową   (opracowania) 

dotyczącą nurtu literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image

KARTA PRACY UCZNIA

GRUPA 1

Zadanie 1.  Na podstawie wysłuchanego referatu i wiedzy,  jaką posiadasz zapisz własną definicję 
pojęcia „przypowieść” i wymień główne cechy tego gatunku. Następnie zapisz pytanie związane z 
problematyką referatu, jakie chciałbyś zadać prowadzącemu.
Przypowieść (parabola) – ………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Cechy gatunkowe – ……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………
Pytanie: …………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 2.  Przeczytaj motto powieści i zastanów się, na jaki sposób interpretacji  Dżumy  próbuje 
naprowadzić   czytelnika   autor   powieści.   Podkreśl   zwroty   kluczowe   dla   wybranego   przez   ciebie 
sposobu interpretacji i spróbuj je zinterpretować.
Motto:  Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co  
istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje. 
(Daniel Defoe: Dziennik zarazy)
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Zadanie   3.  Na   podstawie  analizy i  interpretacji  fragmentu  powieści   spróbujcie   określić  na   czym 
polega uniwersalizacja jej sensu w odniesieniu do opisu miejsca i czasu akcji. Swoje spostrzeżenia 
uzgodnijcie między sobą i zapiszcie na karcie pracy.

Opis Oranu

Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. r. w Oranie. […] W istocie Oran jest zwykłym 
miastem i niczym więcej jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierskim […] Miasto, trzeba przyznać, jest 
brzydkie. Wygląda spokojnie i dopiero po pewnym czasie można zauważyć, co je odróżnia od tylu innych miast 
handlowych pod wszystkimi szerokościami. […] Nasi współobywatele dużo pracują, ale zawsze po to, by się 
wzbogacić. Interesują się przede wszystkim handlem i zajmują się głównie, jak to sami nazywają, robieniem 
interesów.  […]   Oprócz  tego  mężczyźni   i   kobiety  albo  łączą  się  pośpiesznie   w  tym,   co  nazywa   się   aktem 
miłosnym, albo powoli przyzwyczajają się do siebie.. Między tymi krańcami często nie ma środka. To także nie 
jest oryginalne. […]Tych kilka uwag daje może wystarczające pojęcie o Oranie. Zresztą nie należy w niczym 
przesadzać.   Trzeba   tylko   podkreślić   banalny   wygląd   miasta   i   życia.   (A.   Camus:   Dżuma,   przeł.   J.   Guze, 
Warszawa 1976)

Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie 4.  Na czym polega paraboliczny sens utworu A. Camus? Sformułuj wnioski na podstawie 
zdobytych informacji zaczynając od określenia roli motta, wyjaśnienia uniwersalnego sensu utworu, a 
skończywszy na dosłownym i metaforycznym sensie tytułu. 
Odpowiedź: ...............................................................................................................................................
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Praca domowa ( do wyboru jedno zadanie):

1.       Na   podstawie   wybranych   przez   Ciebie   opisów   choroby   i   znajomości   utworu   spróbuj   wskazać   i 
zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.
2.    Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie Dżumy A. 
Camus.
3. Zbierz i przedstaw bibliografię podmiotową (utwory) i przedmiotową (opracowania) dotyczącą nurtu 

literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image

KARTA PRACY UCZNIA

GRUPA 2

Zadanie 1.  Na podstawie wysłuchanego referatu i wiedzy,  jaką posiadasz zapisz własną definicję 
pojęcia „przypowieść” i wymień główne cechy tego gatunku. Następnie zapisz pytanie związane z 
problematyką referatu, jakie chciałbyś zadać prowadzącemu.
Przypowieść (parabola) – ………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Cechy gatunkowe – ……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………
Pytanie: …………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 2.  Przeczytaj motto powieści i zastanów się, na jaki sposób interpretacji  Dżumy  próbuje 
naprowadzić   czytelnika   autor   powieści.   Podkreśl   zwroty   kluczowe   dla   wybranego   przez   ciebie 
sposobu interpretacji i spróbuj je zinterpretować.
Motto:  Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co  
istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje. 
(Daniel Defoe: Dziennik zarazy)
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie   3.  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie   zinterpretować 
dosłowne  znaczenie  tytułu  powieści.  Swoje  spostrzeżenia  uzgodnijcie  między  sobą  i  zapiszcie  na 
karcie pracy.

Śmierć dozorcy

W południe gorączka u dozorcy podniosła się nagle do czterdziestu stopni, chory majaczył nieustannie, wróciły 
wymioty.  Gruczoły na szyi  bolały przy dotknięciu i zdawało się, że dozorca chce trzymać głowę możliwie 
najdalej od ciała. […] W dwie godziny potem w karetce doktor i zona pochylali się nad chorym. Z jego ust 
wysłanych grzybowatymi wyroślami wychodziły strzępy słów: „Szczury!” – mówił. Zielonkawy o woskowych 
ustach, powiekach barwy ołowiu, oddechu urwanym  i krótkim, rozkrzyżowany przez gruczoły,  wciśnięty w 
swoje legowisko […] dozorca dusił się pod niewidocznym ciężarem. Żona płakała.
- Nie ma więc nadziei, doktorze?
- Umarł – powiedział Rieux.

Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie 4.  Na czym polega paraboliczny sens utworu A. Camus? Sformułuj wnioski na podstawie 
zdobytych informacji zaczynając od określenia roli motta, wyjaśnienia uniwersalnego sensu utworu, a 
skończywszy na dosłownym i metaforycznym sensie tytułu. 
Odpowiedź: ...............................................................................................................................................
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Praca domowa ( do wyboru jedno zadanie):

1. Na podstawie wybranych przez Ciebie opisów choroby i znajomości utworu spróbuj wskazać i 

zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.

2. Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie 

Dżumy A. Camus.

3. Zbierz i przedstaw bibliografię podmiotową (utwory) i przedmiotową (opracowania) dotyczącą 

nurtu literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image

KARTA PRACY UCZNIA

GRUPA 3

Zadanie 1.  Na podstawie wysłuchanego referatu i wiedzy,  jaką posiadasz zapisz własną definicję 
pojęcia „przypowieść” i wymień główne cechy tego gatunku. Następnie zapisz pytanie związane z 
problematyką referatu, jakie chciałbyś zadać prowadzącemu.
Przypowieść (parabola) – ………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Cechy gatunkowe – ……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………
Pytanie: …………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 2.  Przeczytaj motto powieści i zastanów się, na jaki sposób interpretacji  Dżumy  próbuje 
naprowadzić   czytelnika   autor   powieści.   Podkreśl   zwroty   kluczowe   dla   wybranego   przez   ciebie 
sposobu interpretacji i spróbuj je zinterpretować.
Motto:  Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co  
istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje. 
(Daniel Defoe: Dziennik zarazy)
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie   3.  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie   zinterpretować 
metaforyczny sens tytułu. Jako wskazówkę interpretacyjną wykorzystajcie ramki z podręcznika s. 181 
oraz kontekst historyczny, w którym powstała powieść. Swoje spostrzeżenia uzgodnijcie między sobą 
i zapiszcie na karcie pracy.

Dżuma jako wojna

Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych. […] 
Kiedy wybuch wojna, ludzie powiadają: „To nie potrwa zbyt długo, to zbyt głupie.” I oczywiście wojna jest na 
pewno zbyt głupia, ale to nie przeszkadza jej trwać. […] Człowiek, który był na wojnie, ledwo wie, co to jest 
jeden zmarły. A ponieważ martwy człowiek nie liczy się, chyba ze widziano go martwym, sto tysięcy trupów to 
tylko dym  wyobraźni. Doktor przypomniał  sobie dżumę w Konstantynopolu, która według Prokopa zabrała 
dziesięć tysięcy ofiar jednego dnia.

Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie 4.  Na czym polega paraboliczny sens utworu A. Camus? Sformułuj wnioski na podstawie 
zdobytych informacji zaczynając od określenia roli motta, wyjaśnienia uniwersalnego sensu utworu, a 
skończywszy na dosłownym i metaforycznym sensie tytułu. 
Odpowiedź: ...............................................................................................................................................
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Praca domowa ( do wyboru jedno zadanie):
               1.Na   podstawie  wybranych   przez  Ciebie  opisów  choroby  i   znajomości  utworu   spróbuj   wskazać  i 
zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.

2.Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie Dżumy A. 
Camus.
3.Zbierz  i  przedstaw   bibliografię  podmiotową   (utwory)   i   przedmiotową   (opracowania)  dotyczącą  nurtu 
literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image

KARTA PRACY UCZNIA

GRUPA 4

Zadanie 1.  Na podstawie wysłuchanego referatu i wiedzy,  jaką posiadasz zapisz własną definicję 
pojęcia „przypowieść” i wymień główne cechy tego gatunku. Następnie zapisz pytanie związane z 
problematyką referatu, jakie chciałbyś zadać prowadzącemu.
Przypowieść (parabola) – ………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Cechy gatunkowe – ……………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………………………
Pytanie: …………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Zadanie 2.  Przeczytaj motto powieści i zastanów się, na jaki sposób interpretacji  Dżumy  próbuje 
naprowadzić   czytelnika   autor   powieści.   Podkreśl   zwroty   kluczowe   dla   wybranego   przez   ciebie 
sposobu interpretacji i spróbuj je zinterpretować.
Motto:  Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co  
istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje. 
(Daniel Defoe: Dziennik zarazy)
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie   3.  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie   zinterpretować 
metaforyczny sens tytułu. Jako wskazówkę interpretacyjną wykorzystajcie ramki z podręcznika s. 181. 
Swoje spostrzeżenia uzgodnijcie między sobą i zapiszcie na karcie pracy.

Dżuma jak zło nie umiera nigdy

Słuchając   okrzyków   radości   dochodzących   z   miasta,   Rieux   pamiętał,   że   ta   radość   jest   zawsze   zagrożona. 
Wiedział bowiem to, czego nie wiedział ten radosny tłum i co można przeczytać w książkach, że bakcyl dżumy 
nigdy nie umiera i nie znika, że może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w meblach i bieliźnie, że czeka 
cierpliwie w pokojach, w piwnicach, w kufrach, w chustkach i w papierach i że nadejdzie być może dzień, kiedy 
na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.

Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
Zadanie 4.  Na czym polega paraboliczny sens utworu A. Camus? Sformułuj wnioski na podstawie 
zdobytych informacji zaczynając od określenia roli motta, wyjaśnienia uniwersalnego sensu utworu, a 
skończywszy na dosłownym i metaforycznym sensie tytułu. 
Odpowiedź: ...............................................................................................................................................
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………

Praca domowa ( do wyboru jedno zadanie):

1.Na   podstawie   wybranych   przez   Ciebie   opisów   choroby   i   znajomości   utworu   spróbuj   wskazać   i 
zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.
2.Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie Dżumy A. 
Camus.
3.Zbierz  i  przedstaw   bibliografię  podmiotową   (utwory)   i   przedmiotową   (opracowania)  dotyczącą  nurtu 
literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image

KARTA PRACY UCZNIA

(z przykładowym rozwiązaniem)

Zadanie 1.  Na podstawie wysłuchanego referatu i wiedzy,  jaką posiadasz zapisz własną definicję 
pojęcia „przypowieść” i wymień główne cechy tego gatunku. Następnie zapisz pytanie związane z 
problematyką referatu, jakie chciałbyś zadać prowadzącemu.
Przypowieść (parabola)  – np. gatunek moralistyczno-dydaktyczny wywodzący się z Biblii, który 
przy   pomocy   zjawisk   jednostkowych   ukazuje   prawdy   uniwersalne,   dotyczące   nas   wszystkich. 
Przypowieść możemy zatem odczytywać zarówno dołowienie, jak metaforycznie, alegorycznie.
Cechy   gatunkowe  –   np.   sens   moralny  (pouczenie),   alegoryczność,   typizacja   miejsc   i   bohaterów 
paraboli.
Pytanie:  np. Z jakiej publikacji naukowej korzystałeś przy opracowaniu hasła? Wymień znane ci 
przypowieści biblijne? Zinterpretuj sens metaforyczny wybranej przypowieści biblijnej. Jakie inne 
gatunki interpretujemy w sposób alegoryczny, metaforyczny?

Zadanie 2.  Przeczytaj motto powieści i zastanów się, na jaki sposób interpretacji  Dżumy  próbuje 
naprowadzić   czytelnika   autor   powieści.   Podkreśl   zwroty   kluczowe   dla   wybranego   przez   ciebie 
sposobu interpretacji i spróbuj je zinterpretować.
Motto:  Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co  
istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje. 
(Daniel Defoe: Dziennik zarazy)
Odpowiedź:  Autor próbuje przy pomocy cytatu z innego dzieła o podobnej tematyce naprowadzić 
czytelnika   na   metaforyczny   sposób   interpretacji.   Świadczą   o   tym   zwroty:   „ukazać   […]   rodzaj 
uwięzienia przez  inny”,  „coś co istnieje rzeczywiście,  poprzez  coś  innego, co nie  istnieje”, które 
świadczą   o  tym,   że   autor   przenosi   jedne   znaczenia   na   inne.   Dzięki   temu   utwór   można   odczytać 
wielowymiarowo.

Zadanie 3 (Grupa 1). Na podstawie analizy i interpretacji fragmentu powieści spróbujcie określić na 
czym   polega   uniwersalizacja   jej   sensu   w   odniesieniu   do   opisu   miejsca   i   czasu   akcji.   Swoje 
spostrzeżenia uzgodnijcie między sobą i zapiszcie na karcie pracy.

Opis Oranu

Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. r. w Oranie. […] W istocie Oran jest zwykłym 
miastem i niczym więcej jak prefekturą francuską na wybrzeżu algierskim […] Miasto, trzeba przyznać, jest 
brzydkie. Wygląda spokojnie i dopiero po pewnym czasie można zauważyć, co je odróżnia od tylu innych miast 
handlowych pod wszystkimi szerokościami. […] Nasi współobywatele dużo pracują, ale zawsze po to, by się 
wzbogacić. Interesują się przede wszystkim handlem i zajmują się głównie, jak to sami nazywają, robieniem 
interesów.  […]   Oprócz  tego  mężczyźni   i   kobiety  albo  łączą  się  pośpiesznie   w  tym,   co  nazywa   się   aktem 
miłosnym, albo powoli przyzwyczajają się do siebie.. Między tymi krańcami często nie ma środka. To także nie 
jest oryginalne. […]Tych kilka uwag daje może wystarczające pojęcie o Oranie. Zresztą nie należy w niczym 
przesadzać.   Trzeba   tylko   podkreślić   banalny   wygląd   miasta   i   życia.   (A.   Camus:   Dżuma,   przeł.   J.   Guze, 
Warszawa 1976)

Odpowiedź:  Na podstawie analizy i interpretacji fragmentu można stwierdzić, że uniwersalny sens 
powieści  autor podkreśla  przede wszystkim  poprzez nieścisłość czasową  i przemilczenie ostatniej 
cyfry daty. Z jednej strony domyślamy się, że akcja utworu dzieje się podczas wojny i okupacji, ale z 
drugiej strony może dziać się w każdym czasie. Podobnie jest z opisem miasta, które jest miastem 
rzeczywistym,   ale   w   jego   deskrypcji   podkreśla   się   typowość   i   banalność   samego   miasta   i   jego 
mieszkańców. Oznacza to, że los mieszkańców Oranu może spotkać każde miasto na świecie.

Zadanie   3   (Grupa   2).  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie 
zinterpretować dosłowne znaczenie tytułu powieści. Swoje spostrzeżenia uzgodnijcie między sobą i 
zapiszcie na karcie pracy.

Śmierć dozorcy

W południe gorączka u dozorcy podniosła się nagle do czterdziestu stopni, chory majaczył nieustannie, wróciły 
wymioty.  Gruczoły na szyi  bolały przy dotknięciu i zdawało się, że dozorca chce trzymać głowę możliwie 
najdalej od ciała. […] W dwie godziny potem w karetce doktor i zona pochylali się nad chorym. Z jego ust 
wysłanych grzybowatymi wyroślami wychodziły strzępy słów: „Szczury!” – mówił. Zielonkawy o woskowych 
ustach, powiekach barwy ołowiu, oddechu urwanym  i krótkim, rozkrzyżowany przez gruczoły,  wciśnięty w 
swoje legowisko […] dozorca dusił się pod niewidocznym ciężarem. Żona płakała.
- Nie ma więc nadziei, doktorze?
- Umarł – powiedział Rieux.

Odpowiedź:  Na   podstawie   analizy  i   interpretacji   fragmentu   można   stwierdzić,   że   dżuma   została 
opisana jako choroba i to jest jej podstawowe znaczenie w utworze. Znajdujemy tu opis dozorcy, który 
jest jedną z pierwszych ofiar epidemii. Narrator skupia się na opisie objawów choroby (gorączka, 

background image

wymioty, majaczenie, ból, powiększone gruczoły itd.), którą rozprzestrzeniły szczury. Zwraca uwagę 
naturalistyczna szczegółowość opisu objawów choroby: zielonkawy kolor skóry, grzybowate wyrośle 
itp. Fragment kończy dialog doktora Rieux i żony dozorcy, z którego dowiadujemy się, że właśnie 
skonał. Choroba przynosi ze sobą śmierć, a więc realne zagrożenie.

Zadanie   3   (Grupa   3).  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie 
zinterpretować metaforyczny sens  tytułu.  Jako wskazówkę interpretacyjną  wykorzystajcie  ramki  z 
podręcznika   s.   181   oraz   kontekst   historyczny,   w   którym   powstała   powieść.   Swoje   spostrzeżenia 
uzgodnijcie między sobą i zapiszcie na karcie pracy.

Dżuma jako wojna

Na świecie było tyle dżum co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych. […] 
Kiedy wybuch wojna, ludzie powiadają: „To nie potrwa zbyt długo, to zbyt głupie.” I oczywiście wojna jest na 
pewno zbyt głupia, ale to nie przeszkadza jej trwać. […] Człowiek, który był na wojnie, ledwo wie, co to jest 
jeden zmarły. A ponieważ martwy człowiek nie liczy się, chyba ze widziano go martwym, sto tysięcy trupów to 
tylko dym  wyobraźni. Doktor przypomniał  sobie dżumę w Konstantynopolu, która według Prokopa zabrała 
dziesięć tysięcy ofiar jednego dnia.

Odpowiedź:  Na   podstawie   analizy  i   interpretacji   fragmentu   można   stwierdzić,   że   dżuma   została 
opisana jako metafora wojny. Takie znaczenie podpowiada w Notatnikach sam Camus, który pisze, że 
przy pomocy dżumy „chcę wyrazić zdławienie, którego doznawaliśmy wszyscy i atmosferę groźby i 
wygnania, w których żyliśmy.” Autor myślał oczywiście o czasach wojny. Nie można zapomnieć o 
kontekście historycznym, w jakim powstaje utwór – zaledwie dwa lata po zakończeniu wojny. To co 
dzieje się w mieście przypomina okupację. Zarówno choroba jak i wojna wydaja się absurdalne, ale od 
zawsze towarzyszą człowiekowi. Dżuma i wojna są również podobne ze względu na masową śmierć. 

Zadanie   3   (Grupa   4).  Na   podstawie   analizy   i   interpretacji   fragmentu   powieści   spróbujcie 
zinterpretować metaforyczny sens  tytułu.  Jako wskazówkę interpretacyjną  wykorzystajcie  ramki  z 
podręcznika s. 181. Swoje spostrzeżenia uzgodnijcie między sobą i zapiszcie na karcie pracy.

Dżuma jak zło nie umiera nigdy

Słuchając   okrzyków   radości   dochodzących   z   miasta,   Rieux   pamiętał,   że   ta   radość   jest   zawsze   zagrożona. 
Wiedział bowiem to, czego nie wiedział ten radosny tłum i co można przeczytać w książkach, że bakcyl dżumy 
nigdy nie umiera i nie znika, że może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w meblach i bieliźnie, że czeka 
cierpliwie w pokojach, w piwnicach, w kufrach, w chustkach i w papierach i że nadejdzie być może dzień, kiedy 
na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście.

Odpowiedź:  Na   podstawie   analizy  i   interpretacji   fragmentu   można   stwierdzić,   że   dżuma   została 
opisana jako zło, które nie umiera i nie znika, nawet wówczas jeśli ludzie są pozornie szczęśliwi. Zło 
czyli   bakcyl  dżumy  czai   się   wszędzie  i  w  każdym  z  nas.  Wszyscy  jesteśmy  więc  „zadżumieni”. 
Dlatego Camus pisał, że chce rozszerzyć interpretację powieści na „pojęcie istnienia w ogóle”.

Zadanie 4.  Na czym polega paraboliczny sens utworu A. Camus? Sformułuj wnioski na podstawie 
zdobytych informacji zaczynając od określenia roli motta, wyjaśnienia uniwersalnego sensu utworu, a 
skończywszy na dosłownym i metaforycznym sensie tytułu. 
Odpowiedź: Dżuma A. Camus to powieść parabola, której istotą jest ukryty sens zamaskowany przy 
pomocy znaczeń dosłownych. O ukrytym, metaforycznym sensie utworu informuje nas motto. Czas  i 
miejsce akcji są konkretne (przybliżona data, rzeczywiste miasto), ale opisane w sposób typowy i 
uniwersalny – dzięki czemu dotyczą nas wszystkich. Poprzez opisy autor sugeruje, że dżumę możemy 
zinterpretować w sposób dosłowny jako chorobę, ale wyraźnie sugeruje też znaczenia metaforyczne. 
Dżuma to metafora wojny i zła, z którym na co dzień zmagał się człowiek współczesny. Postawy 
bohaterów obrazują, że wobec dżumy (zła) można przybierać różne postawy, ale najbardziej istotny 
jest sam fakt przeciwstawienia się złu i w tym tkwi moralistyczny aspekt utworu.

Praca domowa ( do wyboru jedno zadanie):

4. Na podstawie wybranych przez Ciebie opisów choroby i znajomości utworu spróbuj wskazać i 

zinterpretować inne znaczenia tytułowej dżumy, które pojawiają się w powieści A. Camus.

5. Motto i tytuł jako klucz do interpretacji dzieła literackiego. Rozważ problem na przykładzie 

Dżumy A. Camus.

6. Zbierz   i   przedstaw   bibliografię   podmiotową   (utwory)   i   przedmiotową   (opracowania) 

dotyczącą nurtu literatury parabolicznej w kulturze europejskiej.

background image