background image

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Temat   lekcji:   Miłość   niejedno   ma   imię   –   podsumowanie   rozważań   na   temat   „Cierpień 

młodego Wertera” Goethego

Klasa 2

Czas – jednostka lekcyjna 

Cel główny: Porównanie miłości romantycznej, literackiej do wzorca miłości współczesnej. 

Cele lekcji i ćwiczone umiejętności:

1. Formowanie   postaw,  cele   wychowawcze   –  interpretowanie   utworów   w  kontekście 

aksjologicznym,   wskazywanie   wartości   aprobowanych   przez   siebie,   rozwijanie 

dojrzałości emocjonalnej, odnajdywanie we własnych doznaniach i doświadczeniach 

życiowych   treści   korespondujących   z   tematem   lekcji,   rozpoznawanie   wartości 

uniwersalnych

2. Kształcenie   umiejętności   –   rozwijanie   świadomego   i   krytycznego   odbioru   dzieł 

literatury,   rozwijanie   kompetencji   komunikacyjnych   (udział   w   dialogu,   dyskusji, 

publiczne   zabieranie   głosu   w   sprawie   miłości,   wymiana   poglądów,   prezentacja 

własnych   doświadczeń,   indywidualnych   sądów,   formułowanie   wypowiedzi 

oceniających, wnioskujących), pisanie (konstruowanie notatki)

3. Zdobywanie   wiedzy   –   wskazywanie   różnych   tekstów   literackich,   w   których 

funkcjonuje motyw miłości, dostrzeganie różnic i podobieństw, ciągłości procesów 

literackich,   charakteryzowanie  postaci   Wertera,   opisywanie   jego   uczuć   i   przeżyć 

wewnętrznych, na podstawie powieści wyjaśnianie terminów: werteryzm, kochanek 

sentymentalny,   kochanek   romantyczny,   porównywanie   świata   uczuć   Wertera   do 

współczesnego  młodego człowieka 

 

Metody:  ćwiczenia   praktyczne,   metoda   problemowa,   elementy   dyskusji,   prezentacja 

skojarzeń na temat miłości (burza mózgów lub mapy mentalne)

Formy pracy: indywidualna i grupowa

1

background image

Materiały: papier i flamastry

Przebieg lekcji:

Zadania:

Zadanie 1:

Nauczyciel wprowadza do tematu, podaje najważniejsze cele lekcji, prosi o krótkie 

zdefiniowanie słowa „miłość”. Zadaje pytania (np. Czym jest miłość? Czy to uczucie, czy 

postawa wobec drugiego człowieka? Kogo kochamy?). Uczniowie wypowiadają się na temat 

miłości. Być może już w tym momencie lekcji zwrócą uwagę na pojemność znaczeniową 

słowa.

Zadanie 2:

Nauczyciel prosi o wypisanie skojarzeń, określeń, wyrazów bliskoznacznych do słowa 

miłość.   Uczniowie   na   pewno   zwrócą   uwagę   na   różnorodne   cechy,   na   fakt,   że   „miłość 

niejedno   ma   imię”.   Zaprezentują   swoje   pomysły,   krótko   je   uzasadnią,   odwołując   się   do 

doświadczeń życiowych. Ta część lekcji ma uświadomić, że miłość przynosi radość, ale także 

cierpienia, może być marzeniem, ale także przekleństwem człowieka. Nauczyciel prosi, by 

uczniowie potwierdzili ten fakt, dokończyli zdania typu:

Miłość to radość, ponieważ ...

Miłość to cierpienie, ponieważ ...  

Zadanie 3:

Uczniowie   przypominają   teksty   literackie,   w   których   obecny   jest   motyw   miłości, 

porównują utwory z różnych epok, zwracają uwagę na różnice i podobieństwa w ujęciu tego 

samego tematu. W tej części lekcji mają znaleźć  dowody literackie  na to, że miłość  jest 

motywem przedstawianym różnorodnie, ale stale obecnym w kulturze. 

Zadanie 4:

Nauczyciel   prosi   o   zebranie   wniosków   na   temat   uczuciowości   Wertera.   Zadaje 

pytania: Jaka jest miłość Wertera, jaką rolę odegrała w jego życiu? Jak wpłynęła na zmianę 

światopoglądu?   W  jaki  sposób  postrzega  otaczającą   go  rzeczywistość?   Jaki  jest   stosunek 

2

background image

bohatera do ludzi, przyrody?  Jaką postawę wobec świata reprezentuje Werter? Uczniowie 

wypowiadają   się   na   temat   bohatera   powieści   Goethego.   Zbierają   wnioski,   oceniają   jego 

uczuciowość, próbują wskazać na motywy postępowania, odnoszą się do śmierci samobójczej 

Wertera.

Zadanie 5:

Uczniowie mają zastanowić się nad pytaniami o współczesną uczuciowość. Czy dziś 

spotykamy   miłość   romantyczną?   Jakie   cechy   ma   miłość   w   XXI   wieku?   Ta   część   lekcji 

prowokuje do wypowiadania własnych sądów, prezentowania wrażliwości, obserwacji świata 

codziennego. Powinna doprowadzić do wniosków, że miłość nie jest przelotnym uczuciem, a 

postawą, którą wciąż trzeba rozwijać, której trzeba się uczyć.

Zadanie 6:

Uczniowie wypisują cechy,  uczucia, zachowania, które budują prawdziwe uczucie, 

umacniają   je,   a   także   te,   które   niszczą   miłość,   przeszkadzają   w   tworzeniu   jej   trwałości. 

Prawdziwą, dojrzałą miłość między kobietą a mężczyzną może symbolizować dom, dlatego 

uczniowie mogą wpisywać swoje propozycje w kontury domu (co jest jego fundamentem, 

ścianą, dachem, a co znajdzie się poza domem, w śmietniku?).  

Podsumowanie:

Podsumowanie takiej lekcji może stanowić odczytanie cytatu Ewy Woydyłło:

„Miłość wymaga pracy i odwagi, 

Miłość jest działaniem, nie tylko uczuciem, 

Miłość jest obiektywna, nie subiektywna,

Miłość wymaga udziału rozumu, nie tylko serca”

lub Edwarda Stachury:

„Ale miłość, rzecz jasna, nie jest słowem.

 Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności”

Wnioski: 

Głównym   celem   lekcji   jest   porównanie   miłości   Wertera   do   uczuciowości 

współczesnej.   Taki   temat   pozwala   zebrać   wiadomości   na   temat   lektury,   ale   mobilizuje  

3

background image

i zachęca również do formułowania własnych sądów, krytycznego spojrzenia na otaczający 

świat, samodzielnego i twórczego myślenia. Uczniowie mają szansę zaprezentować szereg 

skojarzeń ze słowem „miłość”  (oddziaływanie  na wyobraźnię,  pobudzanie kreatywności  i 

aktywności),   wykazać   się   umiejętnością   porównywania   różnych   tekstów   literackich, 

wartościować   postawy.   Takie   podsumowanie   lektury   spełnia   ważne   cele   wychowawcze, 

wskazuje ponadto na uniwersalność tematu i każe patrzeć na odległe teksty kultury jak na 

wciąż „żywe” i aktualne.

Praca domowa:

1. Uporządkuj notatki z lekcji. Możesz wybrać dowolną formę pracy.  Ważne byś 

nadał jej własny tytuł.

2. Dla chętnych: Wybierz kilka przysłów lub aforyzmów odnoszących się do miłości 

i skomentuj je własnymi słowami.

Opracowanie: Agnieszka Banach

4