background image

KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYCZNYCH  

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KLASIE II 

 

WEDŁUG KRAKOWSKIEJ KONCEPCJI WYCHOWANIA MUZYCZNEGO 

 

Opracowanie: Magdalena Jamróz 

Miejsce zajęć: pracownia muzyczna nauczania zintegrowanego 

Kolejny etap kształcenia: II etap – klasa pierwsza. 

Data zajęć: zima 

Temat zajęć: Wysokość „so – mi” 

 

Materiał muzyczny:  

-  „So  –  mi  –  la.  Ćwiczenia  muzyczne  w  klasach  I-III”  Z.  Burowska,  B.  Karpała,  B. 

Noworol, A. Wilk, 

-  „Wybór i systematyzacja repertuaru wokalnego” M.Bałuszyńska, R. Stępień – Huptyś, 

A. Wilk 

 

Śpiewanki: 

-  „Listek do listeczka”. 

Piosenka: 

-  „Zima”. 

Utwór do słuchania: 

-  „Kukułka” Kamil Daquin 

 

Cele dydaktyczne: 

-  Kształcenie  umiejętności  słuchowego  rozpoznawania  wysokości  „so  –  mi”  w 

śpiewance „Listek do listeczka”, 

-  Kształcenie umiejętności intonowania dźwięków „so – mi” w śpiewankach, 

-  Kształcenie umiejętności określania gestem wysokości „so – mi”. 

 

Cel odnośnie piosenki: 

-  Nauka słów i melodii piosenki. 

 

Cel do słuchanego utworu: 

background image

-  Kształcenie  umiejętności  obserwacji  elementów  muzyki  takich  jak  tempo,  melodia, 

rytm, dynamika, 

-  Fabularyzowanie treści. 

 

Czynności edukacji muzycznej nauczyciela: 

-  Kształcenie głosu, 

-  Kształcenie słuchu, 

-  Wprowadzanie notacji muzycznej, 

-  Kształtowanie podstawowych pojęć muzycznych. 

 

Formy aktywności muzycznej dzieci: 

-  Śpiewanie, 

-  Ruch przy muzyce, 

-  Gra na instrumentach muzycznych, 

-  Tworzenie muzyki,  

-  Percepcja muzyki. 

 

Pomoce dydaktyczne: 

-  Instrumenty muzyczne, 

-  Magnetofon, 

-  Płyty CD. 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

 

Ogniwo 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Uwagi 

Sygnały 

muzyczne 

na 

powitanie. 

 

Nauczyciel  po  wejściu  do 

klasy  zaprasza  uczniów  do 

wspólnej  nauki  poprzez 

 

 

 

Uczniowie  odpowiadają  na 

przywitanie. 

 

 

background image

zabawę. Wita się z dziećmi, 

wykorzystując 

sygnał 

muzyczny  „Zapraszamy  na 

śpiewanie”. 

 

Organizacja lekcji: 

Nauczyciel  prosi  uczniów, 

by 

przygotowali 

swoje 

miejsce pracy.  

 

 

 

 

 

Wszystkie  dzieci  szykują 

zeszyty 

do 

muzyki, 

przygotowują 

swoje 

instrumenty  muzyczne,  na 

których będą później grali. 

 

II 

Przygotowanie do realizacji 

tematu. 

 

Powtórzenie wiadomości z 

poprzedniej lekcji. 

 

 

 

 

 

 

Prezentacja śpiewanki: 

Nauczyciel prezentuje 

dzieciom śpiewankę „Listek 

do listeczka”, tworzy 

akompaniament do tej 

śpiewanki. 

Nauczyciel pokazuje 

dzieciom fonogestykę. 

 

Sygnalizacja problemu 

pojawienia się nowych 

 

 

 

Na podstawie rytmu dzieci 

rozpoznają śpiewankę pt.: 

„Niezapominajki”, 

Śpiewanie piosenki 

słowami, następnie 

solmizacją i fonogestyką 

„Jesienne liście”. 

 

Uczniowie 

słuchają, 

następnie śpiewają. 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie zauważają, iż w 

solmizacji i fonogestyce 

 

background image

elementów. 

 

występuje dla nich coś 

nowego. 

III 

Doświadczenia muzyczne  

 

Nauka piosenki pt.: „Zima”. 

Nauczyciel mówi dzieciom 

tekst małymi fragmentami. 

Nauczyciel intonuje tekst z 

melodią, następnie śpiewa 

go cała klasa. 

 

Rozwiązanie problemu: 

Nauczyciel tłumaczy 

dzieciom i pokazuje, co 

nowego zauważyły.  

Powtarza z nimi materiał z 

lekcji. 

 

 

Uczniowie powtarzają słowa 

za nauczycielem. 

 

Uczniowie słuchają a 

następnie śpiewają wraz z 

prowadzącym. 

 

Uczniowie 

uważnie 

obserwują  nauczyciela  i 

zapamiętują  przekazywane 

informacje. 

 

 

 

Uczniowie śpiewają 

piosenkę „Zima” oraz grają 

ją na instrumentach. 

 

 

IV 

Podsumowanie zajęć. 

 

Słuchanie utworu 

muzycznego, refleksja na 

temat śpiewanki, piosenki 

oraz odsłuchanego utworu, 

Ocena umiejętności i 

aktywności ucznia. 

 

Zapisanie tematu zajęć do 

zeszytu 

 

 

Uczniowie  słuchają  utworu 

muzycznego;  odpowiadają 

na pytania nauczyciela. 

 

 

 

 

Uczniowie  zapisują  notatkę 

do zeszytu. 

 

background image

Zakończenie zajęć 

Uprzątnięcie klasy do stanu 

wcześniejszego. 

 

 

 

 

Sygnał muzyczny na 

pożegnanie: 

W momencie, gdy klasa jest 

już uprzątnięta, nauczyciel 

może pożegnać się z 

uczniami wykorzystując 

sygnał muzyczny na 

pożegnanie „Do widzenia”. 

 

 

Uczniowie porządkują salę 

lekcyjną; pakują książki, 

piórniki, odnoszą 

instrumenty na właściwe 

miejsca. 

 

 

 

Dzieci  spokojnie  stoją  przy 

swoich 

ławkach; 

odpowiadają  nauczycielowi 

na  sygnał  muzyczny  „Do 

widzenia”. 

Uczniowie opuszczają salę.