Metoda Ruchu Rozwijającego wg W Sherborne

background image

Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy


Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy

Data dodania: 2010-11-15 22:59:20

Autor:

Irena Frej, s. Monika Wijas

Zajęcia instruktażowe dla wolontariuszy pt. "Stymulowanie motoryki dużej ucznia ze
złożoną niepełnosprawnością" zostały przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w
Świebodzicach wg. przygotowanego scenariusza. Prowadzone były Metodą Ruchu
Rozwijającego wg W. Sherborne. Ideą przeprowadzonych zajęć było zaznajomienie
wolontariuszy z prezentowaną metodą, umożliwienie doświadczania zalet tej metody
przez wolontariuszy, jak również przeszkolenie ich do aktywnego wspierania nauczycieli
w realizowaniu "Programu zajęć pozalekcyjnych wspierających rozwój ucznia" oraz
zachęcenie do systematycznego udziału wolontariuszy w zajęciach z dziećmi
niepełnosprawnymi.

 

 

Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy

 

Temat:Stymulowanie motoryki du?ej u ucznia ze z?o?on? niepe?nosprawno?ci?.

 

Data:

 

Miejsce: Sala Domu Pomocy Spo?ecznej dla dzieci w ?wiebodzicach

 

Czas trwania zaj??: 60 min

 

background image

Prowadz?cy zaj?cia:Irena Frej, s. Monika Wijas

 

Cele ogólne:

Stymulowanie wszechstronnego rozwoju ucznia.
Poprawa sprawności ruchowej ucznia.

Cele szczegółowe:

Zmniejszanie napięć psychofizycznych.
Nauka wykonywania prostych ruchów.
Rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych części ciała.
Wyzwalanie i rozładowywanie zablokowanej energii.

 

Metoda: Metoda Ruchu Rozwijaj?cego Veroniki Sherborne.

 

Formy:

muzyka: klaskanie o kolana, tupanie, uderzanie o podłogę, kołysanki z płyty CD),
mowa: ekspresyjna i komunikacyjna ciała,
ruch: zabawy w parach, w grupie.

 

Przebieg zaj??

 

1. Powitanie

 

Przedstawienie w parach: Wolontariusz przedstawia się a następnie ucznia z którym ćwiczy. Uczniowie
siedzą w fotelikach przed Wolontariuszem. Powitanie każdego ucznia piosenką ,, Witaj”.

 

2. Schemat cia?a

background image

 

„Powitanie paluszkami” w parach opuszkami palców, potem w grupie całymi dłońmi obok siedzących osób.

„Powitanie części ciała”– pokazywanie części ciała podczas, gdy osoba prowadząca nazywa poszczególne
części ciała(głowa, ramiona, kolana, łokcie, uszy, oczy, usta, nos, pięty itp.) 

W pozycji siedzącej wszyscy uczestnicy zajęć wykonują ćwiczenia:

mruganie oczami,
nadmuchiwanie policzków,
uderzanie dłońmi o kolano,
tupanie stopą o podłogę,
uderzanie dłonią o łokcie,
kręcenie nadgarstkami.

 

3. ?wiadomo?? przestrzeni

 

„Bączek” — kręcenie się wokół własnej osi,

„Wagoniki”– przesuwanie się w parach po Sali i przybijanie piątki osobom mijających nas.

„Raki”– osoby leżąc przesuwają się po sali.

„Pełzanie” na brzuchu samodzielnie.

„Turlanie się” po podłodze.

 

4. ?wiczenia oparte na relacji„z”

 

„Bujany fotel” – osoba siedzi i trzyma dziecko w ramionach, kołysze je d przodu i na boki.

„Rolowanie po podłodze” – jedna z osób obraca powoli drugą, przesuwając ją zatrzymuje ja na chwile na
boku i delikatnie kołysze.

„Huśtawka” – dwie osoby kołyszą dziecko, jedna trzyma za ręce, a druga za nogi.

„Przeszkoda” – dorośli przechodzą z otwartymi oczyma a potem zamkniętymi pomiędzy dziećmi, które leżą
na podłodze.

 

background image

5. ?wiczenie relaksacyjne

 

Ćwiczenie„Leniuchowanie” – uczestnicy leżą na brzuchu i machają ugiętymi nogami.

 

6. ?wiczenia oparte na relacji ,, przeciwko”

 

„Paczka”– dziecko rozpakowuje paczkę, jaką tworzy dorosły ze swojego ciała, ciągnie, przesuwa,
rozpakowuje.

„Przepychanki” – osoby siedzą naprzeciw siebie w rozkroku. Na sygnał prowadzącego próbują się
przepychać plecami.

„Przepychanka” – osoby przepychają się stopami.

„Skała” – jedna z osób przepycha drugą, która jest mocno przytwierdzona do podłogi.

 

7. ?wiczenie relaksacyjne

 

Masaż pleców„pizza”

 

8. ?wiczenia oparte na relacji„razem”

 

„Tunel” – dzieci przechodzą pod ,, tunelem” utworzonym przez dorosłych.

„Trampolina” – osoby trzymają koc, na którym leży jedna osoba. Powoli podnoszą go, kołyszą, delikatnie
podrzucają.

„Sanki” – osoba siedzi na kocu trzymając się go. Kilka osób ciągnie koc po sali.

„Lustro” – osoby siedzą naprzeciw siebie. Jedna z osób naśladuje pewne czynności np. rysuje koło.
Zadaniem drugiej osoby jest naśladować jej ruchy. Następuje potem zmiana ról.

 

9. ?wiczenie relaksacyjne

background image

 

W pozycji leżącej na plecach uczestnicy słuchają kołysanki„Dla Wojtusia”.

 

10. Po?egnanie

 

Uczestnicy siedzą wygonie w kręgu, dzielą przeżyciami z zajęć. Na zakończenie uczestnicy zajęć trzymając
się za ręce wysyłają„iskierkę”.

Dane autora: Irena Frej, s. Monika Wijas


Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy Literka.pl - Konspekt na
zajęcia otwarte dla Wolontariuszy

