background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 

 

 

Marta Bąk 

 
 
 
 
 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach  
ciesielskich 712[02].Z1.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 

 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marta Bąk 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 

 
 

Korekta: 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z1.02 
„Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich” zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu cieśla. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Rodzaje pomiarów na budowie 

11 

5.1.1.Ćwiczenia 

11 

5.2. Przyrządy pomiarowe 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3. Pomiary poziome 

15 

5.3.1.Ćwiczenia 

15 

5.4. Pomiary kątowe 

18 

5.4.1.Ćwiczenia 

18 

5.5. Pomiary pionowe 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka modułowa 712[02].Z1.02 stanowi integralną część modułu „Technologia robót 

ciesielskich” i jest zaznaczona w jego strukturze na załączonym schemacie na stronie 4. 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

712[02].Z1 

Technologia robót ciesielskich 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

712[02].Z1.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn  

do robót ciesielskich 

 

712[02].Z1.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach ciesielskich 

712[02].Z1.03 

Ręczna obróbka drewna 

712[02].Z1.04 

Mechaniczna obróbka drewna 

712[02].Z1.05 

Wykonywanie połączeń i złączy ciesielskich 

712[02].Z1.17 

Zabezpieczenie drewna 

przed szkodliwymi 

czynnikami zewnętrznymi 

712[02].Z1.16 

Wykonywanie napraw 

konstrukcji ciesielskich 

712[02].Z1.18 

Rozliczanie 

robót ciesielskich 

712[02].Z1.06 

Wykonywanie i demontaż rusztowań drewnianych 

712[02].Z1.07 

Wykonywanie drewnianych ścian szkieletowych 

712[02].Z1.08 

Wykonywanie ścian wieńcowych 

 

712[02].Z1.09 

Wykonywanie stropów drewnianych 

 

712[02].Z1.10 

Wykonywanie wiązarów i dźwigarów dachowych 

 

712[02].Z1.15 

Zabezpieczanie ścian wykopów 

 

712[02].Z1.14 

Deskowanie schodów 

 

712[02].Z1.13 

Deskowanie stropów 

 

712[02].Z1.12 

Deskowanie ścian i słupów 

 

712[02].Z1.11 

Deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się skalą, 

 

stosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej, 

 

dobierać dokumentację techniczno-budowlaną do realizacji zadania, 

 

rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji, 

 

odczytywać rzuty poziome i przekroje pionowe, 

 

przenosić wymiary z dokumentacji na miejsce prac, 

 

odczytywać rysunki elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych, 

 

dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót ciesielskich, 

 

stosować zasady bezpiecznej pracy, 

 

dobierać i stosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od 
prowadzonych prac pomiarowych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.   CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zmierzyć w terenie długość odcinka taśmą, 

– 

wytyczyć w terenie kąt prosty węgielnicą, 

– 

wytyczyć obrys budynku na placu budowy, 

– 

wyznaczyć poziom zerowy budynku, 

– 

wykonać pomiar odeskowanej powierzchni, 

– 

obliczyć miąższość drewna, 

– 

wykonać pomiar ogrodzenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02] 
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 
Jednostka modułowa: Wykonywanie  podstawowych  pomiarów  w  robotach  ciesielskich 

712[02].Z1.02 

Temat: Zastosowanie przyrządów pomiarowych w robotach ciesielskich. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  przyrządów  pomiarowych  i  ich 

zastosowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

rozpoznać przyrządy pomiarowe, 

– 

dobierać  odpowiednie  przyrządy  pomiarowe  do  rodzaju  wykonywanych  prac 
pomiarowych, 

– 

dokonać podziału przyrządów pomiarowych ze względu na ich przeznaczenie, 

– 

zastosować przyrządy do prac pomiarowych w robotach ciesielskich. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne.  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna i grupowa. 
 

Czas: 1 godzina 30 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

kartki samoprzylepne,  

– 

duże kartki papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt przedmiotowy. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel przedstawia kolejno przyrządy pomiarowe, 

  nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych przyrządów pomiarowych, 

  nauczyciel dzieli uczniów na pięcioosobowe zespoły, 

  każdemu zespołowi rozdaje kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych ilustrujące 

rodzaje pomiarów, 

  zespoły  dopasowują  kartki  z  ilustracjami  przyrządów  pomiarowych  do  kartek  

z rodzajami pomiarów, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  rozwiązaniu  zadań.  Podpowiada 

najlepsze rozwiązania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich. 
5.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

6.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Podaj  kilka  (przynajmniej  3)  zastosowań  poszczególnych  przyrządów  pomiarowych  do 

konkretnych rodzajów robót. Ćwiczenie wykonaj w zeszycie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02] 
Moduł: Technologia robót ciesielskich 712[02].Z1 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

podstawowych 

pomiarów 

robotach 

ciesielskich 712[02].Z1.02 

Temat: Pomiar długości ogrodzenia terenu szkoły. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  przyrządami  do  pomiarów 

liniowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pomiarów liniowych, 

– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i higieny pracy, 

– 

zdefiniować pojęcie: pomiaru liniowego, 

– 

rozróżnić rodzaje narzędzi i sprzętu do wykonania pomiaru liniowego, 

– 

określić kolejność wykonywanych prac związanych z pomiarem ogrodzenia, 

– 

omówić zastosowanie przyrządów pomiarowych w realizacji prac pomiarów liniowych, 

– 

obliczyć długość zmierzonego odcinka. 
 

Metody nauczania-uczenia się: 
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

zestaw przyrządów do pomiarów liniowych: taśma miernicza, komplet szpilek, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

długopis. 

 
Czas:
 1 godzina 30minut 

 

Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest pomiar liniowy ogrodzenia. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-  porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  omówienie  celów  zajęć, 
omówienie metod pomiarów realizacyjnych. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

FAZA WŁAŚCIWA 

 

INFORMACJE 
1.  Jak  dobieramy  przyrządy  pomiarowe  do  określonego  zadania  pomiarowego  

w terenie? 

2.  W jaki sposób wykonuje się pomiary liniowe? 
3.  Na co należy zwrócić uwagę, aby pomiar był dokładniejszy? 
4.  W jaki sposób obliczamy długość odcinka, jeżeli jest ona większa niż długość taśmy? 
5.  Gdzie w robotach budowlanych konieczne są pomiary liniowe? 
6.  Jakich zasad BHP należy przestrzegać podczas wykonywania pomiarów w terenie? 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal początek i koniec odcinka, którego pomiar należy wykonać. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności koniecznych do wykonania zadania. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiaru długości ogrodzenia zgodnie z zasadami bhp. 
2.  Zwróć uwagę na dokładność swoich pomiarów. 
3.  Zapisz niezbędne dane pomiaru w zeszycie przedmiotowym. 
4.  Wykonaj  obliczenie  długości  zmierzonego  ogrodzenia  zgodnie  z  zasadą  obliczania 

długości odcinka dłuższego niż długość taśmy. 

5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

6.  Długość zmierzonego ogrodzenia zapisz na tablicy pod wynikiem poprzedzającej grupy. 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary ogrodzenia? 
2.  Czy prawidłowo zostały wykonane obliczenia? 
3.  Czy  duża  jest  różnica  między  długością  pomierzoną  przez  grupę,  a  wynikiem  

o wartości średniej? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonaj  pomiar  szerokości  pokoju  linijką  o  długości  30  cm.  Stosując  metodę  pomiaru 

długich  odcinków  w  terenie,  do  zaznaczania  końca  linijki  użyj  kredy.  Oblicz  szerokość 
pomieszczenia.  Przeprowadź  pomiar  sprawdzający  w  przeciwnym  kierunku  oraz  ponownie 
oblicz szerokość pokoju. Obliczenia wykonaj w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas  realizowania  zadania,  współpracy  i  konkurencji  pomiędzy  zespołami  oraz 
zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje pomiarów na budowie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar: długości i powierzchni: 

58,67 

........................  cm 

736,90 

cm  = 

........................  m 

760,00

 

cm

2

  = 

........................  m

3,56

 

m

2

  = 

........................  cm

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać przeliczenia jednostek, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja wykonania przeliczeń, 

– 

kartki w kratkę A4, 

– 

długopis, ołówek, gumka, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar kątowych: 

65,0 

g

 

........................ 

o

 

110,0

 

o

 

........................ 

g

 

1,7 

rd  = 

........................ 

74,0 

0

 

........................  π[rd]

 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać przeliczenia jednostek, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja wykonania przeliczeń, 

– 

kartki w kratkę A4, 

– 

długopis, ołówek, gumka, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5.2.  Przyrządy pomiarowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje przyrządów pomiarowych ułożonych na stoliku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie przyrządy ułożone na stoliku, 
2)  wypisać nazwy przyrządów na kartkach samoprzylepnych, 
3)  przykleić kartki z nazwami do odpowiadającym im przyrządom, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne 

– 

praca indywidualna. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

kartki samoprzylepne, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  przygotowanych  kartkach  samoprzylepnych  wypisane  są:  na  jednych  nazwy 

przyrządów pomiarowych, a  na drugich  ich zastosowanie. Przyporządkuj  nazwy przyrządów 
pomiarowych do ich zastosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  spośród  przygotowanych  kartek  wybrać  te,  które  dotyczą  nazw  przyrządów 

pomiarowych, 

2)  przyporządkować przeznaczenie przyrządów do nazwy, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  przepisać ćwiczenie do zeszytu, 
5)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych, 

– 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania przyrządów, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

5.3.  Pomiary poziome 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar długości boiska szkolnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać tyczenie odcinka, 
4)  wykonać pomiar odcinka, 
5)  obliczyć długość pomierzonego odcinka, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

taśma miernicza, 

– 

komplet szpilek, 

– 

tyczki geodezyjne, 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar ogrodzenia boiska szkoły. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać pomiar ogrodzenia, 
4)  obliczyć długość pomierzonego ogrodzenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

taśma miernicza, 

– 

komplet szpilek, 

– 

zeszyt , 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiar  powierzchni  płyty  stropowej, od strony  podłogi,  w  pomieszczeniu  sali 

lekcyjnej pod kątem wielkości powierzchni do odeskowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać pomiar podłogi (płyty stropowej), 
4)  obliczyć powierzchnię pomierzonej płyty stropowej, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

miarka zwijana stalowa, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

zeszyt , 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj pomiar danego krawędziaka i oblicz jego miąższość. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu dwóch kolegów, z którymi będziesz wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać pomiar krawędziaka, 
4)  obliczyć miąższość krawędziaka, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w małych grupach. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

krawędziak, 

– 

miara zwijana stalowa, 

– 

kalkulator, 

– 

zeszyt , 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.4.  Pomiary kątowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na boisku szkolnym wyznacz za pomocą trójkąta prostokątnego wykonanego z łat, prostą 

prostopadłą do odcinka AB, z punktu C leżącego na tym odcinku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C leżącego na odcinku AB, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

trójkąt prostokątny z łat, 

– 

tyczki geodezyjne 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Na boisku szkolnym wyznacz prostą prostopadłą do odcinka AB, z punktu C leżącego na 

tym odcinku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki w punktach A i B, 
4)  wyznaczyć prostą prostopadłą do odcinka AB z punktu C leżącego na tym odcinku, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

węgielnica,  

 

tyczki geodezyjne,  

 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 3 

Na  boisku  szkolnym  wyznacz,  za  pomocą  taśmy  mierniczej,  prostą  prostopadłą  do 

odcinka AB, z punktu C leżącego na tym odcinku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu kolegę, z którym będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastabilizować tyczkami punkty A, B i punkt C leżący pomiędzy punktami A i B, 
4)  wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C do odcinka AB, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w parach. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

węgielnica, 

− 

tyczki geodezyjne,  

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

5.5.  Pomiary pionowe 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wytycz  obrys  budynku  na  podstawie  danego  planu  sytuacyjnego,  na  którym  umowną 

działkę budowlaną stanowi boisko szkolne z wrysowanym budynkiem gospodarczym.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu trzech kolegów, z którymi będzie wykonywał ćwiczenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wytyczyć obrys budynku, 
4)  wykonać pomiar sprawdzający przekątnych w wytyczonym budynku,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

symulacja, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

praca w grupie. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

plan sytuacyjny boiska szkolnego z usytuowanym na nim budynkiem gospodarczym, 

− 

taśma miernicza, 

− 

4 paliki, 

− 

młotek, 

− 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Zaznacz ławy drutowe na danym rzucie fundamentów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  na rzucie fundamentów wrysować kolorem brązowym odcinki imitujące ławy drutowe, 
3)  na rzucie fundamentów wrysować kolorem czerwonym linie obrazujące druty ławy 

drutowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

4)  nanieść wymiary niezbędne do wykonania ław drutowych,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonywania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

symulacja, 

– 

praca indywidualna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kserokopia rzutu fundamentów z przykładowej dokumentacji projektu garażu, 

 

brązowy cienkopis, 

 

czerwony cienkopis, 

 

ołówek HB, 

 

linijka, 

 

gumka, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3 

Przenieś poziom zerowy parteru szkoły na zadany punkt, znajdujący się przed szkołą, za 

pomocą niwelatora wodnego i określ rzędną względną tego punktu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać do zespołu dwóch kolegów. 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać  szkic  obrazujący  przeniesienie  poziomu  niwelatorem  wodnym  i  wyznaczenie 

rzędnej względem zadanego punktu, 

4)  wbić w zadanym punkcie palik na równo z terenem, a obok niego ustawić tyczkę, 
5)  przenieść poziom zerowy na zadany punkt i zaznaczyć kredą na tyczce, 
6)  zmierzyć odległość między czołem palika a znakiem na tyczce, 
7)  zapisać pomiar na szkicu, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

symulacja, 

– 

praca w grupie. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przekrój pionowy z projektu budowlanego, 

 

zeszyt , 

 

ołówek HB, 

 

gumka, 

 

niwelator wodny, 

 

miarka, 

 

tyczka 

 

palik, 

 

kreda biała, 

 

kreda niebieska, 

 

młotek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
pomiarów w robotach ciesielskich”  

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania: 1 ÷ 17 są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania: 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

-

   dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

   dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

   dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

   bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi; 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b, 21. c, 22. d. 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić nazwę przyrządu służącego do 
krótkotrwałej stabilizacji punktu. 

Określić nazwę przyrządu służącego do 
czasowej i długotrwałej stabilizacji punktu. 

Określić elementy do mierzenia których 
sprowadzają się podstawowe pomiary 
realizacyjne. 

Rozróżnić podstawowe jednostki  
w pomiarach realizacyjnych. 

Ustalić wielkość kąta w mierze stopniowej, 
którego miara łukowa wynosi π. 

Rozróżnić przyrząd służący do wykreślania 
linii prostopadłych na gruncie. 

Ustalić przyrząd służący do wykreślania linii 
równoległych. 

Rozpoznać przyrząd zamieszczony na 
rysunku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

Ustalić, jakim przymiarem najlepiej wykonać 
pomiar ogrodzenia. 

10 

Ustalić, jakim przyrządem pomiarowym 
należy się posłużyć przenosząc miarę kąta na 
trasowany materiał. 

11 

Określić, co należy zrobić przy pomiarze 
odcinka dłuższego niż długość taśmy. 

12  Określić cel tyczenia odcinka na gruncie. 

13 

Rozpoznać konstrukcję zamieszczoną na 
rysunku. 

14 

Określić przyrząd, za pomocą którego, można 
przenieść poziom z jednego punktu na drugi. 

15 

Określić wymiary boków trójkąta 
prostokątnego wyznaczającego w terenie 
proste prostopadłe. 

16 

Rozpoznać na rysunku przyrząd do 
wyznaczania prostopadłych w terenie (na 
budowie). 

17  Ustalić cel pomiarów wysokościowych.  

18  Wyjaśnić pojęcie „rzędna bezwzględna”. 

PP 

19  Wyjaśnić pojęcie „tolerancja wymiaru”. 

PP 

20 

Ustalić, na podstawie jakich danych tyczy się 
obrys budynku na działce.  

PP 

21 

Ustalić, długość odcinka za pomocą taśmy 
krótszej od tego odcinka.  

PP 

22  Określić cel wykonania ław drutowych. 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 22 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz  

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  
o numerach od 18 do 22). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.  Do krótkotrwałej stabilizacji punktu podczas pomiarów służą: 

a)  paliki 
b) słupki.  
c)  tyczki. 
d) kantówki. 
 

2.  Do stabilizacji czasowej i długotrwałej używa się: 

a)  Łaty, 
b) tyczek. 
c)  palika i świadka. 
d) kamienia i świadka. 
 

3.  Podstawowe pomiary realizacyjne sprowadza się do mierzenia: 

a)  szerokości lub długości. 
b) wysokości lub głębokości. 
c)  kąta nachylenia lub rozwarcia. 
d) długości odcinków lub wielkości kątów. 
 

4.  Podstawowe jednostki w pomiarach realizacyjnych to: 

a)  m, cm, stopień. 
b) m, m2, stopień. 
c)  m2, cm2, mm2. 
d) mm, cm, m. 
 

5.  Wielkość kąta w mierze łukowej równa π, w mierze stopniowej wynosi: 

a)  90o. 
b) 180o. 
c)  270o. 
d) 360o. 
 

6.  Linie prostopadłe w terenie można wytyczyć za pomocą: 

a)  trójkąta równobocznego. 
b) węgielnicy i tyczek. 
c)  linijki i miarki.  
d) kątomierza. 
 

7.  Do wykreślenia linii równoległych do krawędzi elementu stosuje się: 

a)  linijkę. 
b) cyrkiel. 
c)  kątownik. 
d) znacznik. 
 

8.  Rysunek przedstawia: 

a)  łatę 
b) pion. 
c)  listwę. 
d) poziomnicę. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

 

9.  Pomiar długości ogrodzenia najlepiej wykonać: 

a)  linijką 
b) taśmą stalową. 
c)  miarką składaną. 
d) miarką zwijaną 5 m. 
 
 

10.  Przenosząc miarę kąta na trasowany materiał, posłużymy się: 

a)  kątownikiem nastawnym. 
b) miarą zwijaną. 
c)  poziomnicą. 
d) cyrklem. 
 

11.  W celu wykonania pomiaru odcinka dłuższego niż długość taśmy, należy go: 

a)  podzielić na krótsze odcinki. 
b)  przedłużyć. 
c)  wytyczyć. 
d) skrócić. 
 

12.  Odcinek na gruncie tyczymy, aby: 

a)  wyznaczał poziom terenu. 
b) wyznaczał linię prostą. 
c)  był zastabilizowany. 
d) był on widoczny. 
 

13.  Rysunek przedstawia: 

a)  reper. 
b) ławę drutową. 
c)  sposób stabilizacji odcinka. 
d) szalunek ławy fundamentowej. 
 

14.  Poziom można przenieść z jednego punktu na drugi za pomocą: 

a)  tyczek. 
b) węgielnicy. 
c)  niwelatora wodnego. 
d) trójkąta prostokątnego.  
 

15.  Aby wyznaczyć proste prostopadłe w terenie, należy zbudować trójkąt o bokach: 

a)  1m, 2m, 3m. 
b) 2m, 3m, 4m. 
c)  3m, 4m, 5m. 
d) 6m, 8m, 12m. 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

16.  Rysunek przedstawia wyznaczenie prostych prostopadłych za pomocą: 
 
 
 

a)  taśmy. 
b) trójkąta. 
c)  taśmy i tyczek 
d) węgielnicy i tyczek. 

 
 
 

 
17.  Celem pomiarów wysokościowych jest: 

a)  przeniesienie poziomu w terenie. 
b) określenie wysokości punktu w terenie. 
c)  ustalenie trasy pomiaru długości odcinka. 
d) wykonanie stabilizacji punktu na budowie. 

 

18.  Rzędna bezwzględna, to: 

a)  odległość pionowa od dowolnego punktu w terenie. 
b) głębokość posadowienia fundamentów. 
c)  odległość pionowa od poziomu morza. 
d) poziom zerowy budynku. 
 

19.  Tolerancja wymiaru to: 

a)  różnica pomiędzy wymiarem nominalnym a granicznym od dołu lub od góry. 
b) dopuszczalna odchyłka pomiędzy kolejnymi pomiarami elementu. 
c)  różnica pomiędzy kilkakrotnymi pomiarami tego samego odcinka. 
d) dopuszczalna pomyłka w stopniu wykończenia elementu. 
 

20.  Obrys budynku na działce tyczy się na podstawie: 

a)  rzutu przyziemia. 
b) planu sytuacyjnego. 
c)  rzutu fundamentów. 
d) położenia sąsiednich budynków. 
 

21.  Długość odcinka mierzonego taśmą krótszą od tego odcinka równa się: 

a)  ostatniemu odczytowi na taśmie. 
b) wielokrotności odkładanej taśmy. 
c)  sumie wielokrotności odkładanej taśmy i reszty. 
d) sumie poszczególnych odczytów na taśmie pomiędzy tyczkami i reszty. 
 

22.  Ławy drutowe wykonujemy w celu: 

a)  wytyczenia przyłączy do budynku. 
b) określenia rzędnych ław fundamentowych. 
c)  określenia głębokości wykopu pod fundamenty. 
d) wyznaczenia położenia ław i ścian fundamentowych. 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko..................................................................... 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

TEST 2 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
pomiarów w robotach ciesielskich”  

Test składa się z 22 zadań, z których: 

– 

zadania: 1÷17 są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania: 18÷22 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10.  b, 11. b, 
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. c, 21. d, 22. b. 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny (mierzone 
osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna  

odpowiedź 

Zamienić odczyt pomiaru  
z jednostki m na mm. 

Rozróżnić przyrząd przedstawiony 
na rysunku. 

Określić przeznaczenie 
poziomnicy. 

Ustalić przyrząd pomocniczy przy 
wyznaczaniu prostych 
prostopadłych za pomocą 
węgielnicy. 

Sklasyfikować przyrządy 
niezbędne do pomiaru obiektu 
budowlanego o długości większej 
niż długość taśmy. 

Określić, do czego służy 
wyznacznik ciesielski. 

7  Określić, do czego służą macki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

Wyjaśnić, na czym polega 
wytyczenie budynku na działce. 

Określić, co można wyznaczyć 
znacznikiem na elemencie. 

10 

Określić, co można wyznaczyć 
niwelatorem wodnym. 

11 

Określić linie, które można 
wyznaczyć pionem. 

12 

Określić liczbę punktów, ze znaną 
rzędną, potrzebnych do 
wyznaczenia wysokości szeregu 
punktów na danym terenie. 

13 

Wymienić metody pomiarów  
w trakcie realizacji budowy. 

14 

Określić do czego służy trójkąt 
zbity z łat o bokach 3, 4 i 5m. 

15 

Określić przez jaką wartość należy 
pomnożyć liczbę stopni, aby 
wyrazić wielkość kąta w mierze 
łukowej. 

16 

Określić nazwę przyrządu 
służącego do krótkotrwałej 
stabilizacji punktów w terenie. 

17 

Wymienić przyrządy do pomiaru 
długości odcinka w terenie. 

18 

Zamienić wielkość wyrażoną 
w cm

2

 - na m 

2

PP 

19 

Obliczyć długość odcinka 
zmierzonego taśma krótszą od 
tego odcinka. 

PP 

20 

Określić długość taśmy, którą 
należy zatoczyć łuk, aby trójkąt 
był prostokątny.  

PP 

21 

Wyjaśnić pojęcie: rzędna 
bezwzględna. 

PP 

22 

Określić sposób wyznaczania 
prostej w terenie. 

PP 

 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 22 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeśli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast w części II  są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te  mogą przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań   

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadanie na  później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1. Po zamianie odczytu z pomiaru 5,25m na mm otrzymano: 

a)  52,5 mm. 
b)  525,0 mm. 
c)  5250,0 mm. 
d)  52500,0 mm. 

 

2. Rysunek przedstawia: 

a)  niwelator wodny. 
b)  przewód do gazu. 
c)  niwelator gazowy. 
d)  przewód do wody.  

 
3  Poziomnica służy do: 

a)  równania elementów budowlanych. 
b)  wygładzania elementów budowlanych. 
c)  ustawiania pod kątem elementów budowlanych. 
d)  pionowania i poziomowania elementów budowlanych. 

 

4. Aby wyznaczyć proste prostopadłe za pomocą węgielnicy, potrzebne są: 

a)  łaty. 
b)  paliki.  
c)  taśmy. 
d)  tyczki. 
 

5.  Do  pomiaru  obiektu  budowlanego  o  długości  większej  niż  długość  taśmy  niezbędne  są: 

taśma oraz: 
a)  łata lub paliki. 
b)  tyczki lub paliki. 
c)  szpilki lub kreda. 
d)  tyczki lub szpilki. 
 

6.Wyznacznik ciesielski służy do: 

a)  wyznaczania łuków w elemencie. 
b)  wyznaczania otworów w elemencie. 
c)  odczytywania pola powierzchni elementu. 
d)  odczytywania długości elementów pochyłych. 
 

7.Macki służą do: 

a)  przenoszenia elementów. 
b)  pomiaru średnic elementów. 
c)  podtrzymywania elementów. 
d)  pomiaru długości elementów. 

 

8. Wytyczenie budynku na działce polega na: 

a)  wyznaczeniu jego położenia.  
b)  wykonaniu jego fundamentów. 
c)  wykonaniu pod niego wykopów. 
d)  ustawieniu tyczek w miejscu jego budowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

 

9. Znacznikiem można wyznaczyć na elemencie linie: 

a)  łukowe przy narożach. 
b)  równoległe do krawędzi. 
c)  równoległe do przekątnych. 
d)  styczne do kołowego otworu w nim. 

 

10.Niwelatorem wodnym można przenieść: 

a)  spadek z jednej powierzchni na drugą: 
b)  poziom z jednego punktu na drugi. 
c)  szerokość elementu. 
d)  długość elementu.  

 

11Miąższość elementu drewnianego to jego: 

a)  ciężar. 
b)  objętość. 
c)  powierzchnia boczna. 
d)  powierzchnia całkowita. 
 

12.Do wyznaczenia wysokości szeregu punktów na danym terenie wystarczy, jeżeli znana jest 

rzędna: 
a)  jednego punktu. 
b)  dwóch punktów. 
c)  trzech punktów. 
d)  kilku punktów. 
 

13.Aby  wykonać  pomiary  w  trakcie  realizacji  budowy,  niezbędna  jest  znajomość  metod 

pomiarów: 
a)  poziomych. 
b)  pionowych. 
c)  poziomych i pionowych. 
d)  powierzchni i objętości elementów budowlanych. 

 

14.Trójkąt zbity z łat o bokach 3,4 i 5m jest pomocny w wyznaczeniu w terenie: 

a)  jego spadku. 
b)  jego kąta nachylenia. 
c)  prostych równoległych. 
d)  prostych prostopadłych. 

 

15.Do krótkotrwałej stabilizacji punktów w terenie służą: 

a)  kamienie. 
b)  listewki. 
c)  tyczki. 
d)  cegły. 

 

16.Miąższość krawędziaka grubości 100 mm, szerokości 150 mm i długości 2 m wynosi: 

a)  0,03 m

3

b)  0,30 m

3

c)  3,00 m

3

d)  30,00 m

3

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

17.Najczęściej długości odcinków w terenie mierzy się za pomocą: 

a)  liniału. 
b)  metrówki. 
c)  taśmy stalowej. 
d)  przymiaru stalowego. 
 

18.Jeżeli  przy  pomiarze  odcinka  taśmę  długości  25  m  odłożono  3  razy  oraz  75  cm  reszt  to 

długość odcinka wynosi: 
a)  25,75 m. 
b)  50,75 m. 
c)  75,75 m. 
d)  100,75 m. 

 

19.Przy zamianie 358 cm

2

 na wielkość wyrażoną w m

2

 otrzymano: 

a)  35,8000 m

2

b)  3,5800 m

2

c)  0,3580 m

2

d)  0,0358 m

2

 

20.Aby na rysunku zaznaczony kąt miał 90

o

 należy z punktu D zatoczyć łuk taśmą o długości: 

 

a)  5,00 m. 
b)  10,00 m. 
c)  15,00 m. 
d)  20,00 m. 

 

21.Rzędną bezwzględną nazywamy pionową odległość punktu od:  

a)  najwyższego miejsca na działce. 
b)  najniższego miejsca na działce. 
c)  poziomu posadzki parteru. 
d)  poziomu morza. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

22.Rysunek przedstawia sposób: 

a)  obserwacji terenu.  
b)  tyczenia prostej w terenie. 
c)  pomiaru długości odcinka AB.   
d)  podział na równe części odcinka AB. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................... 

 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach ciesielskich 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1 . 

 

2 . 

 

3 . 

 

4 . 

 

5 . 

 

6 . 

 

7 . 

 

8 . 

 

9 . 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

 

7.  LITERATURA 

 
1.  Lenkiewicz W.: Ciesielstwo. PWSZ, Warszawa 1961 
2.  Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998  
3.  Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. Cześć I. WSiP, Warszawa 1991 
4.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Część 1. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Strony internetowewww.laserliner.home.pl, www.calnarzędzia.com.