background image

KONSPEKT Z KATECHEZY – Czym jest Biblia? –klasa I gimnazjum 

 

Temat: Czym jest Biblia?  

 

Cele operacyjne:  

uczeń:  

 

nazywa części Biblii  

 

wymienia z ilu ksiąg składa się Stary i Nowy Testament (kanon biblijny)  

 

wyjaśni pojęcie „testament” oraz synonimy określające Pismo Święte 

 

odpowie, kto przemawia do ludzi na kartach Biblii  

 

wyjaśni kim jest „autor natchniony”  

 

pozna podstawy pisowni i fleksji języka Nowego Testamentu-greka (koine) 

Metody:  

aktywizująca- krzyżówka, 

               ćwiczeniowa,  

               praca z tekstem,  

               pogadanka,  

               obserwacja.  

Formy:  

jednolita zbiorowa, indywidualna, grupowa. 

 

Środki dydaktyczne:  

krzyżówka, różne wydania Biblii –jak i grecko-polski Nowy Testament,  podręcznik 

ucznia, tekst do uzupełnienia dla każdego ucznia, kolorowe plansze z tytułami 

wybranych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. 

 

Przebieg katechezy:  

 

I. WSTĘP  

Modlitwa  

Krzyżówka (hasło –Biblia) :  

1.

 

Stworzyciel Świata  

2.

 

Język w którym został napisany Stary Testament 

3.

 

Na końcu czasów dla osób wierzących  

4.

 

Słowo „Biblia” w języku greckim 

5.

 

Miejsce modlitwy  

6.

 

Szczególne miejsce w Kościele gdzie przechowywany jest Pana Jezus 

 

background image

Co to jest Biblia?  

 

Co wiecie o Biblii?  

 

Słowo „Biblia” pochodzi z jęz. gr.” biblos”i oznacza zwój, księgę. Czyli Biblia to  święta 

księga chrześcijan. Dzięki niej możemy poznawać Pana Boga i dowiadywać się o Nim 

wielu informacji. Biblia jest to słowo Pana Boga do ludzi, dlatego nazywamy ją często 

Świętą Księgą.(pokaz Biblii) W księgarniach czy bibliotekach znajdujemy różne jej 

wydania: dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Mogą być one ilustrowane, bądź też bez 

ilustracji. (pokaz różnych wydań Biblii –również Nowego Testamentu napisanego w 

oryginalnym języku. Nauczyciel czyta fragment wybranej Księgi w oryginale (po 

grecku). Jest to taka księga, która została przetłumaczona na wszystkie języki 

świata.(pokaz Biblii w innym języku). 

Na dzisiejszej katechezie dowiemy się więcej informacji o tej Dobrej Nowinie.  

 

II.ROZWINIĘCIE  

*  ciche czytanie ze zrozumieniem wiad. z podręcznika pt. „ Słowo blisko ciebie” ks. P. 

Tomasik  z uwzględnieniem następujących pytań:  

1.

 

Jakie inne nazwy posiada Biblia?  

2.

 

Z ilu części składa się Biblia?  

3.

 

Jak się te części  nazywają?  

4.

 

Z ilu ksiąg składa się cała Biblia?  

5.

 

Kto napisał Biblię? 

6.

 

Czym jest natchnienie?   

 

odpowiedzi na pytania, w trakcie których katecheta pokazuje różne Biblie i uzupełnia 

wypowiedzi uczniów  

 

odczytywanie kolejno wybranych skrótów pokazanych na planszach przez uczniów 

tytułów ksiąg ST i NT 

 

jakich autorów ksiąg dostrzegamy w ST? –kilku wymienić. ST wśród nich zarówno 

panowie jak i panie.  

 

odczytanie kilku tytułów ksiąg NT. Zwrócenie uwagi na podział tych ksiąg   

 

kto jest autorem Pisma Świętego (wskazanie na ludzkiego i bożego autora-ukazanie 

pojęcia natchnienia biblijnego)? 

 

zamknięcie książek, podział klasy na 3 grupy, każda z nich otrzymuje na kolorowych 

kartonach tytuły wybr. Ksiąg Pisma Św.  

Zadaniem grup jest zaszeregować księgi do ST lub NT. Przedstawiciele grup podchodzi 

do tablicy i przyczepia plansze w odpowiednich miejscach. 

 

 

 

background image

III. ZAKOŃCZENIE  

 

zapis tematu, zadaniem uczniów jest uzupełnienie go: Biblia -.................księga.  

Uczniowie mogą podawać swoje propozycje: Święta…., ważna, wielka, piękna…, 

wspaniała..., Dobra Nowina 

Praca domowa: 

- będzie wypisanie co najmniej po 5 tytułów ksiąg ST i NT  

- uzupełnienie luk w brakujących zdaniach: 

Biblia inaczej nazywa się......................  

W księdze tej możemy przeczytać słowo..........do...................  

Pismo Święte dzieli się na .....części.  

Nazywaj± się one :1................................2..................................  

Stary Testament składa się z ..........ksiąg.  

Nowy Testament posiada ..........ksiąg.  

Biblii nie napisał.............człowiek, lecz...............osób.  

Nazywamy ich autorami...........................  

ST napisany został w 2 językach:…………………….i ………………………… 

NT spisany został w języku…………………………………… 

opracowała mgr Dorota Gurtat