background image

Wada postawy: okr

ągło wklęsłe.  

1/4

 

Konspekt do zaj

ęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. 

 

1.  Wada: Plecy okr

ągło-wklęsłe 

2.  Temat: Nauka zabawy „Znajd

ź swoje miejsce”. 

3.  Cel: Wzmocnienie mi

ęsni brzucha. 

4. Klasa: 

Druga. 

5. Miejsce: 

Sala 

gimnastyczna. 

6. Liczba 

ćwiczących: 8 osób. 

7.  Czas Trwania: 45 minut. 
8.  Pomoce: stołek, laski, piłki, woreczki, poduszki. 

 
 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

cz

ęść I wstępna  

1. 
Zorganizowanie 
grupy i 
sprawdzenie 
gotowo

ści do 

zaj

ęć. 

Przygotowanie do 
zaj

ęć. Wyrobienie 

nawyku 
samokontroli. 

Zbiórka, sprawdzenie 
obecno

ści. Powitanie 

grupy. Podanie tematu 
lekcji. Korygowanie 
postawy przed lustrem. 

3 min 

Zbiórka w 
szeregu przed 
lustrami. 

2. 

Ćwiczenia 

o

żywiające. 

Utrwalenie 
nawyku pozycji 
skorygowanej i 
utrzymywania jej 
w zabawie. 

„Znajd

ź swoje miejsce” 

Dzieci układaj

ą 

poduszeczki w szeregu 
przed lustrami. Pozycja 
wysoka, ramiona w 
skrzydełka spacer po 
sali. Na sygnał dzieci 
wracaj

ą do swoich 

poduszeczek i przed 
lustrem koryguj

ą 

postaw

ę. 

4 razy 

Zwracamy 
uwag

ę na 

prawidłow

ą 

postaw

ę w 

zabawie. 

3. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawienie 
czynno

ści 

oddechowych. 
Rozci

ąganie 

mi

ęśni 

piersiowych. 
Wzmocnienie 
mi

ęśni odcinka 

piersiowego 
prostownika 
grzbietu oraz 
wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha.  

Le

żenie tyłem, nogi 

lekko ugi

ęte. 

Dociskanie 
l

ędźwiowego odcinka 

kr

ęgosłupa oraz 

obr

ęczy barkowej do 

podłogi przy 
równoczesnym wdechu. 
Rozlu

źnienie mięśni 

wydech.   

5 razy 

 

background image

Wada postawy: okr

ągło wklęsłe.  

2/4

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

cz

ęść II główna  

1. 

Ćwiczenia 

obr

ęczy 

barkowej. 

Wzmocnienie 
mi

ęsni obręczy 

barkowej, 
rozci

ągnięcie 

mi

ęśni 

piersiowych.  

Siad kl

ęczny ramiona w 

tył do poziomu. 

6 razy 

Uwa

żamy aby 

dzieci nie 
wykonywały 
kr

ążenia ramion 

wprzód.   

2. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni grzbietu 

Wzmocnienie 
mi

ęśni grzbietu 

oraz 
po

śladkowych. 

Le

żenie przodem, laska 

trzymana szeroko, 
poduszeczka pod 
brzuchem. Lekko 
unosimy nogi i ramiona 
z lask

ą.   

4 razy 

Niski wznos 
ramion i nóg.  

3. 

Ćwiczenia 

nóg. 

Rozci

ąganie 

mi

ęśni uda. 

Pozycja wysoka przy 

ścianie. Woreczek na 
głowie, lekki rozkrok, 
laska na wysoko

ści 

szyi. 

Ćwiczący lekko 

ugina nogi. 

6 razy 

 

4. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni 

po

śladkowych. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

po

śladkowych. 

Le

żenie przodem, 

ramiona w gór

ę 

szeroko, kocyk pod 
brzuchem. Zaciskanie i 
rozlu

źnianie 

po

śladków. 

8 razy 

 

5. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawienie 
czynno

ści 

oddechowych. 
Wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha. 

Siad podparty, nogi 
lekko ugi

ęte, woreczek 

na brzuch. Lekki wznos 
bioder do góry – 
wdech, opad – wydech.  

6 razy 

 

6. 

Ćwiczenia 

równowa

żne. 

Zachowanie 
wyznaczonego 
układu ciała, 
rozci

ąganie 

mi

ęśni 

piersiowych, 
wzmocnienie 
mi

ęśni obręczy 

barkowej. 

Pozycja wysoka, marsz 
z woreczkiem na 
głowie wokół sali. 
Ramiona 
ustabilizowane lask

ą. 

1 min 

 

7. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni grzbietu. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni grzbietu. 

Le

żenie przodem na 

stole, ustabilizowana 
miednica. Pod 
brzuchem poduszka, 
laska trzymana na 
wysoko

ści ramion. 

Opad tułowia wprzód i 
lekkie wznosy.  

4 razy 

Wznoszenie nie 
wy

żej niż do 

poziomu. 

background image

Wada postawy: okr

ągło wklęsłe.  

3/4

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

8. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawienie 
czynno

ści 

oddechowych. 

Le

żenie tyłem, nogi  

ugi

ęte, laska trzymana 

szeroko, ramiona 
wyprostowane. Wydech 
z równoczesnym 
dosuni

ęciem laski do 

głowy.   

6 razy 

 

9. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni brzucha. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha, 

rozci

ągnięcie 

mi

ęśni 

piersiowych. 

Siad prosty przy 
drabince, r

ęce trzymają 

szeroko szczebel na 
wysoko

ści głowy. 

Lekko ugi

ęte nogi 

przenosimy nad piłk

ą.  

4 razy 

Piłka mała, do 
tenisa lub p. 
r

ęcznej. 

10. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawienie 
czynno

ści 

oddechowych, 
wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha. 

Le

żenie tyłem z 

obci

ążeniem na 

brzuchu, nogi lekko 
ugi

ęte, ramiona wzdłuż 

tułowia. Dziecko 
przesuwa ramiona do 
poziomu – wdech, 
powrót – wydech. 

6 razy  

Ramiona tylko 
do poziomu. 

11. Zwis. 

Wzmocnienie 
mi

ęsni brzucha, 

rozci

ągnięcie 

mi

ęsni 

piersiowych oraz 
mi

ęśni 

prostownika 
grzbietu odcinka 
l

ędźwiowego. 

Zwis na podudziach, 
obr

ęcz barkowa 

ustabilizowana lask

ą. 

Lekkie wznosy ciała. 

3 razy  

Ćwiczenia z 
asekuracj

ą.  

12. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni 

po

śladkowych. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

po

śladkowych. 

Le

żenie przodem na 

stole. Nogi poza stołem. 
Chwyt ramion na brzeg 
stołu, poduszka pod 
biodrami. Wznosy nóg 
w gór

ę do poziomu. 

4 razy 

Do poziomu, nie 
wy

żej.  

Cz

ęść III – końcowa  

1. 

Ćwiczenia 

utrwalaj

ące 

nawyk 
prawidłowej 
postawy. 

Utrzymywanie 
prawidłowej 
postawy ciała w 

żnych 

sytuacjach. 

Pozycja wysoka, r

ęce w 

skrzydełka. Dzieci 
maszeruj

ą wokół sali, 

na sygnał zatrzymuj

ą 

si

ę przed lustrem, 

koryguj

ą postawę. 

4 razy 

Zwracamy 
uwag

ę na to aby 

brzuch był 
wci

ągnięty. 

background image

Wada postawy: okr

ągło wklęsłe.  

4/4

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

2. 

Ćwiczenia 

przeciw 
płaskostopiu. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

wysklepienia 
stopy, 
Rozci

ągnięcie 

mi

ęśni 

piersiowych. 

Siad przy drabince, 
Nogi lekko ugi

ęte, ręce 

trzymaj

ą szczebel na 

wysoko

ści głowy. 

Dziecko palcami zwija 
kocyk. 

4 razy 

Przypominamy 
o dosuni

ęciu 

odcinka 
l

ędźwiowego do 

drabinek. 

3. 

Ćwiczenia 

porz

ądkowo 

dyscyplinuj

ące. 

Wyrobienie 
nawyku 
prawidłowej 
postawy. 

Zbiórka samo korekcja 
jej ocena. Omówienie 
lekcji, po

żegnanie.   

5 razy  

 

 
 
Opracowała: Magdalena Mikrut.