background image

Nauczanie zintegrowane – konspekty 

95 

Konspekt zajęć 

korekcyjno - kompensacyjnych 

dla pleców okrągłych 

Mariola Kobos 

nauczyciel nauczania zintegrowanego 

Szkoła Podstawowa nr 6 

w Mielcu 

Według toku lekcyjnego gier i zabaw 

Temat: Rozciąganie mięśni nadmiernie napiętych i przykurczonych. 

Cele: 

•  Łączenia przyjemnej zabawy z wykonywaniem ćwiczeń korekcyj-

nych. 

•  Rozciąganie mięśni piersiowych 
•  Wzmocnienie mięśni ściągających łopatki i prostowników grzbietu. 
•  Wyczucie swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowa-

nej. 

Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa. 

Forma: frontalnazespołowa

Liczba ćwiczących: 10. 

Czas trwania: 45 minut. 

Przybory i przyrządy: woreczki, szarfy, ławeczki gimnastyczne, kocyk. 

background image

Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć) 

96 

Przebieg lekcji: 

TOK Treść i opis zabawy 

Uwagi 

1 2 

I CZĘŚĆ WSTĘPNA 

1. Zbiórka, 

przywitanie, 
odliczanie

 

Ustawienie w szeregu, korekcja 
postawy dzieci, podanie tematu zajęć, 
sprawdzenie pracy domowej.

 

 

2. Marsz oraz proste 

ćwiczenia stóp 
i kończyn 
dolnych.

 

Pw. marsz RR w dół w skos, przejście 
do marszu na palcach, piętach, 
z wysokim uniesieniem kolan.

 

 

3. Ćwiczenie głowy 

i górnej części 
grzbietu. 

ZABAWA MILCZEK 
Pw. siad skrzyżny, RR „skurcz 
pionowy ramion”. 
Prowadzący zadaje pytania, na które 
dzieci odpowiadają ruchami głowy. 
W pł. strzałkowej - odpowiedź brzmi 
tak w pł. czołowej - nie wiem. 

 

4. Ćwiczenia 

kończyn górnych. 

ZABAWA ZNAJDŹ PARĘ  
Pw. stanie. Połowa grupy RR w górę, 
wyprost (szarfy trzymane na końcach). 
Druga połowa grupy, RR świecznik. 
Na sygnał ZNAJDŻ PARĘ dzieci 
dobierają się parami, dziecko z szarfą 
i bez szarfy i ustawiają się tyłem do 
siebie. Przekazanie szarfy górą o RR 
wyprostowanych. 

 

5. Ćwiczenia mięśni 

brzusznych. 

ZABAWA POKAŻ SZARFĘ 
Pw. leżenie tyłem NN ugięte, RR 
w świecznik, szarfa na brzuch. Na 
sygnał POKAŻ SZARFĘ – unoszenie 
miednicy w górę. SCHOWAJ 
SZARFĘ – przyciąganie kolan do 
klatki piersiowej 

 

 

background image

CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005 

97 

 

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1 2 

1.  Zabawa 

orientacyjna 

(lub 

orientacyjno-bieżna 
kształcąca 
spostrzegawczość).

 

ZABAWA OGONKI 
Pw. Stanie RR skurcz pionowy 
ramion. Z tyłu za gumkę od spodenek 
założona szarfa bieg – na sygnał 
OGONKI, wszyscy starają się zebrać 
jak najwięcej szarf od przeciwników. 
Zabawa kończy się gdy wszystkie 
ogonki zostaną oderwane. Przeliczenie 
szarf uniesionych nad głową, RR 
wyprostowane (chwyt za końce szarf). 

 

2.  Ćwiczenia 

poprawiające 
postawę o 
charakterze pracy 
mięśniowej, 
wieloznacznej 

(dużych grup 
mięśniowych).

 

ZABAWA UKRYJ SIĘ 
Pw. siad klęczny po przeciwnych 
stronach ławeczki RR wyprostowane, 
dłonie oparte o ławeczkę. Na hasło 
UKRYJ SIĘ dzieci wykonują 
jednocześnie opad T w przód, tak aby 
plecy były poniżej wysokości 
ławeczki. Na hasło POPATRZ – 
dzieci bez unoszenia T, unoszą głowę 
i patrzą na siebie. 

 

3.  Zabawa na 

czworakach 

(bieżna z omijaniem 
przeszkód lub 
ćwiczeniem 
spostrzegawczości).

 

ZABAWA ZAJĄCZKI 
Pw. przysiad. Na hasło ZAJĄCZKI 
SKACZĄ – zajęcze skoki. 
ZAJĄCZKI STOJĄ SŁUPKA – 
przysiad klęczny RR skurcz pionowy 
ramion, głowa wyciągnięta w górę. 

 

4.  Zabawy rzutne 

z użyciem 
woreczków lub 
pałeczki. 

ZABAWA TRAF DO KOSZA 
Pw. lżenie przodem w kierunku 
głowami do siebie w odległości 
ok. 1 m. 
I dz. RR – wyciągnięte w przód 
tworzą kosz (łokcie oderwane od 
podłogi). 
II dz. RR - wyciągnięte w przód, rzut 
woreczkiem do kosza (dwoma rękami) 
łokcie oderwane od podłogi. Zmiana. 

 

background image

Mariola Kobos – ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne (konspekt zajęć) 

98 

 

2 3 

5.  Nauka 

prawidłowego 
chodu lub 
ćwiczenie rytmu, 
zabawa ze 
śpiewem. 

ZABWA LABADO 
Pw. stanie w kole, tyłem do środka 
koła. RR w bok na ramiona dziecka 
stojącego obok. Ruch po obwodzie 
koła krokiem dostawnym w rytm 
piosenki. Zmiana ułożenia RR- w dół 
w skos z rotacją zewnętrzną na 
pośladkach stojącego obok. 

U nas 
w szkole 
wielki ruch 
Ruch-uch 
Ręka-ręka 
Noga-noga 
Biodra-głowa-
brzuch-uch

 

6.  Intensywna 

zabawa bieżna 
zakończona 
ćwiczeniami na 
drabinkach (zwis 
i półzwis) 

ZABAWA POWÓDŹ 
Pw. stanie, RR w bok . Bieg na sygnał 
POWÓDŹ- podbieganie do drabinek 
w pozycji tyłem do drabinki ,chwyt 
dosiężny ,podciąganie kolan .Na 
sygnał SŁOŃCE-bieg po sali w 
pozycji skorygowanej. 

 

7.  Zabawa 

kształcąca słuch, 
rozpoznawanie, 
kolorów 
i kształtów. 

Pw. leżenie przodem NN- ugięte RR 
wyprostowane a potem ugięte 
w łokciach trzymają woreczki. 
Wystukiwanie słów kipi kasza 
w usłyszanym rytmie. 

 

8.  Druga zabawa na 

czworakach 
(o charakterze 
intensywnych 
ćwiczeń tułowia). 

ZABAWA TUNEL  
Podział dzieci na dwie grupy. Pw. siad 
skrzyżny  w rzędzie po 
przeciwległych stronach przed 
końcami ławeczek ułożonych 
równolegle, RR w świecznik. Kolejno 
dojście do ławeczek leżenie przodem 
na kocyku, chwyt dłońmi krawędzi 
ławki. NN zgięte, podudzie 
skrzyżowane. Dzieci wykonują ślizg 
na kocu do końca ławki po czym 
oddają kocyk dziecku siedzącemu 
naprzeciwko same ustawiają się w 
pozycji skorygowanej na końcu rzędu. 

 

 

background image

CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005 

99 

 

1 2 

9.  Zabawa 

orientacyjno 
porządkowa 
z uwzględnieniem 
poprawnej 
postawy 

BEREK ZACZAROWANY 
Bieg na palcach po sali RR splecione 
z tyłu. Osoba zaczarowana przez 
berka przyjmuje dowolną pozycję 
skorygowaną. W celu odczarowania 
inny ćwiczący przyjmuje taką samą 
pozycję naprzeciwko zaczarowanej 
osoby. 

 

III CZĘŚĆ KOŃCOWA 

1 2 

1.  Ćwiczenia 

oddechowe 

ODLOT BOCIANÓW 
Pw. siad klęczny, RR wzdłuż tułowia. 
Wznos RR w górę bokiem – wdech, 
opuszczanie RR bokiem – wydech 

(ręce - skrzydła dotykają się w górze 
zewnętrzną stroną dłoni).

 

 

2.  Ćwiczenia stóp 

w miejscu 
i w marszu. 

Marsz wzdłuż linii, RR w świecznik. 
Na sygnał GĄSIENICA zatrzymanie 
się i posuwanie się po sali chodem 
gąsienicy. 

 

3. Pożegnanie. Podsumowanie 

zajęć. Przypomnienie 

o utrwaleniu pozycji skorygowanej 
w domu podczas odrabiania lekcji, 
oglądania telewizji i spożywania 
posiłków. 
Pw. Ukłon japoński pożegnanie się. 

Zad. dom. 
Narysuj tyle 
kwiatów 
ile razy 
skorygowałeś 
swoją 
postawę. 

Literatura: 

1. 

M. J. Kołodziejowie „Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna w szkole”, 
Wydawnictwo Oświatowe FOSZE Rzeszów 1998, 

2. 

T. Kasperczyk „Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie”, Kraków 
2001, 

3. 

H. Malina „Wady kończyn dolnych, postępowanie korekcyjne”, Kraków 
1996, 

4. 

S. Owczarek „Atlas ćwiczeń korekcyjnych” WSiP, Warszawa 1998, 

5. 

R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”.