Marek Biesiada 12. 02. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Etapy rozwoju miłości.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka jest różnica pomiędzy miłością a zakochaniem?

    • Co oznacza słowo „miłość”?

    • Jakie są oczekiwania dziewcząt i chłopców wobec siebie?

    • Jak rozumiecie swoje uczucia i przeżycia?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Etapy rozwoju miłości.

    1. Miłość upodabnia

    • Za co można pokochać drugą osobę?

    • Czy widzenie w drugiej osobie jedynie piękna jest jedynym wyznacznikiem miłości?

    • Czy właściwie myślimy o miłości patrząc tylko na piękno?

    • Co decyduje o rozwoju prawdziwej miłości?

    2. Miłość pożądania (gr. eros)

    • Na czym polega miłość pożądania?

    • W jaki sposób u młodego człowieka objawia się pożądanie?

    • Co pociąga do siebie ludzi?

    • W jaki sposób ujawniają się pożądanie?

    • Czy zawsze współżycie seksualne daje szczęście?

    • Dlaczego do miłości trzeba dojrzeć?

    3. Miłość przyjaźni (gr. philia)

    • Dlaczego kochający się ludzie są również przyjaciółmi?

    • Dlaczego przyjaźń w związku jest ważniejsza od seksualności?

    4. Miłość życzliwości (gr. agape)

    • Na czym polega miłość życzliwa?

    • Dlaczego życzliwość jest ważna w miłości?

    • W jaki sposób ujawnia się życzliwość w miłości?

    5. Podsumowanie etapów miłości

    • Jakie czynniki są potrzebne aby miłość pomiędzy kobietą a mężczyzną trwała wiecznie?

    6. Różnice w przeżywaniu miłości

    • W jaki sposób miłość przeżywa dziewczyna a w jaki chłopak?

    • Dlaczego dochodzi do nieporozumień między chłopakiem i dziewczyną w przeżywaniu miłości?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 101-102.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Miłość upodabnia

    • kochamy za wygląd

    • obraz kochanej osoby jest wyidealizowany

    • o rozwoju miłości w udanym związku małżeńskim decydować będzie właściwa hierarchia wartości i piękno wewnętrzne

    • poznanie i upodobanie powinno dotyczyć nie tylko urody człowieka, ale całej osoby

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 102-104.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Miłość pożądania (gr. eros)

    • mężczyzna i kobieta pragną bliskości fizycznej

    • u młodych ludzi zawsze pożądanie wyraża się w bardzo zwariowany sposób

    • do ludzi pociąga do siebie odmienność

    • spotykanie się młodych ludzi

    • seksualność jest sferą delikatną i tylko wtedy nie stanie się siłą niszczącą, jeśli pożądanie będzie szło w parze z miłością do całej osoby

    • miłości trzeba dać dojrzeć

    • jeśli z miłością spieszymy się, bardzo wiele traci się z jej uroku, czaru, porozumienia duchowego i przyjaźni

    • jeżeli zaczyna się od wrażeń natury seksualnej, już nie powróci się do niezwykłych młodzieńczych fascynacji

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Miłość przyjaźni (gr. philia)

    • zwierzanie się ze swoich sekretów, myśli, planów i marzeń

    • warunkiem istnienia trwałej miłości jest rozwijanie daru empatii

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104-105.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Miłość życzliwości (gr. agape)

    • całkowicie bezinteresowna, zdolna do dawania bez oczekiwania czegokolwiek w zamian

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 104-105.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Podsumowanie etapów miłości

    • w dobrym związku małżeńskim wszystkie rodzaje więzi współgrają ze sobą i jeden rodzaj więzi wyrasta z drugiej tj. eros, philia, agape splecione ze sobą nakładają się wzajemnie i sprawiają, że miłość między mężczyzną i kobietą staje się pełna, dojrzała i prawdziwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 105-106.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Różnice w przeżywaniu miłości

    • Arystoteles powiedział, że miłość jest pragnieniem szczęścia dla drugiej osoby, natomiast pożądanie to pragnienie dobra dla siebie

    Uczniowie muszą zdać sobie sprawę, że każdy w miarę upływu czasu zmienia się i starzenie może osłabić miłość

    B.S. Clair, B. Jones “Seks. Jak wykorzystać go najlepiej”

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Za co można pokochać drugą osobę?

    • Czy widzenie w drugiej osobie jedynie piękna jest jedynym wyznacznikiem miłości?

    • Czy właściwie myślimy o miłości patrząc tylko na piękno?

    • Co decyduje o rozwoju prawdziwej miłości?

    • Na czym polega miłość pożądania?

    • W jaki sposób u młodego człowieka objawia się pożądanie?

    • Co pociąga do siebie ludzi?

    • W jaki sposób ujawniają się pożądanie?

    • Czy zawsze współżycie seksualne daje szczęście?

    • Dlaczego do miłości trzeba dojrzeć?

    • Dlaczego kochający się ludzie są również przyjaciółmi?

    • Dlaczego przyjaźń w związku jest ważniejsza od seksualności?

    • Na czym polega miłość życzliwa?

    • Dlaczego życzliwość jest ważna w miłości?

    • W jaki sposób ujawnia się życzliwość w miłości?

    • Jakie czynniki są potrzebne aby miłość pomiędzy kobietą a mężczyzną trwała wiecznie?

    • W jaki sposób miłość przeżywa dziewczyna a w jaki chłopak?

    • Dlaczego dochodzi do nieporozumień między chłopakiem i dziewczyną w przeżywaniu miłości?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1