s. Barbara Tomczyk CSFN Klasa III gimnazjum

Scenariusz katechezy

Temat: Prawda o Kościele. (3 jednostki lekcyjne)

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Sposoby realizacji celów: metoda „Wypis z akt sądowych”, praca frontalna, praca z tekstem biblijnym, pogadanka

Środki dydaktyczne: tablica, kreda, zeszyt ucznia, formularze, Pismo Święte

Przebieg katechezy:

Lekcja I:

Wprowadzenie (20 minut):

  1. modlitwa

  2. sprawdzenie listy obecności

  3. przypomnienie ostatniej katechezy

  4. wpisanie tematu katechezy bieżącej do zeszytu

  5. wyjaśnienie sposobu pracy metodą „wypis z akt sądowych” (zał.1.)

  6. podział na grupy

Rozwinięcie (20 minut):

  1. wyjaśnienie, na czym polega rola oskarżyciela (zał.1.)

  2. rozdanie formularza „Akt Oskarżenia” (zał.3.) oraz zał.2. („Akty Prawne”)

  3. formułowanie aktu oskarżenia - wypełnianie formularza „Akt Oskarżenia” (zał.3.)

Zakończenie (5 minut):

  1. zebranie wypełnionych formularzy „Akt Oskarżenia”

  2. uporządkowanie klasy

  3. modlitwa na zakończenie katechezy

Lekcja II:

Wprowadzenie (5 minut):

  1. modlitwa

  2. sprawdzenie listy obecności

  3. przypomnienie ostatniej katechezy

  4. podział na grupy

Rozwinięcie (35 minut):

  1. 0x08 graphic
    wyjaśnienie, na czym polega rola obrońcy (zał.1.)

  2. rozdanie formularzy wypełnionych na poprzedniej lekcji
    („Akt Oskarżenia”), zał.2. („Akty Prawne)”) oraz formularza
    „Przemówienie Końcowe Obrońcy” (zał.4.) (20 minut)

  3. przygotowywanie mowy końcowej obrońcy - wypełnianie
    formularza „Przemówienie Końcowe Obrońcy” (zał.4.)

  1. 0x08 graphic
    wyjaśnienie, na czym polega rola sędziego (zał.1.)

  2. rozdanie formularzy „Wyrok” (zał.5.)

  3. formułowanie wyroku w oparciu o „Akt Oskarżenia” (15 minut)
    i „Przemówienie Końcowe Obrońcy” - wypełnianie formularza
    „Wyrok” (zał.5.)

Zakończenie (5 minut):

  1. zebranie wypełnionych formularzy

  2. uporządkowanie klasy

  3. modlitwa na zakończenie katechezy

Lekcja III:

Wprowadzenie (15 minut):

  1. modlitwa

  2. sprawdzenie listy obecności

  3. podział na grupy

  4. rozdanie formularzy wypełnianych na poprzednich zajęciach

  5. odczytanie przez przedstawiciela każdej grupy wyroku z uzasadnieniem

  6. zebranie wypełnionych formularzy w celu dokonania ich oceny

  7. zajęcie przez uczniów ich stałych miejsc

Rozwinięcie (25 minut):

  1. pogadanka na temat początków Kościoła:
    - Kto założył Kościół?
    - Jaki jest cel istnienia Kościoła?
    - Jak powstał Kościół?
    (poprawne odpowiedzi uczniowie wpisują do zeszytu)

  2. rozdanie Pisma Świętego lub - jeżeli w szkole nie ma wystarczającej liczby egzemplarzy - zał.6. („Nowy Testament o Kościele”)

  3. śledzenie z uczniami etapów powstawania Kościoła - zapis tych etapów i odpowiednich parametrów biblijnych na tablicy i w zeszycie ucznia - zwrócenie szczególnej uwagi na zapowiedzi zesłania Ducha Świętego i Jego rolę w Kościele

  4. jeżeli czas pozwoli - rozmowa na temat tego, co uczniowie odkryli podczas cyklu katechez o Kościele.

Zakończenie (5 minut):

  1. zapis pracy domowej

  2. uporządkowanie klasy

  3. modlitwa na zakończenie katechezy

Zapis w zeszycie ucznia:

Temat: Prawda o Kościele

Kościół nie jest prostą kontynuacją Narodu Wybranego, ale jest Nowym Ludem Wybranym, którego Założycielem jest Jezus Chrystus.

Najważniejszym celem istnienia Kościoła jest prowadzenie wiernych do zbawienia.

Etapy powstawania Kościoła:

  1. Zwiastowanie i narodziny Jezusa (Łk 1,30-33.38; 2,10-11.34)

  2. Nauczanie Jezusa (Mk 1,14-15; Mt 4,23-25)

  3. Powołanie Dwunastu i ich posłannictwo (Mk 3,13-19; Łk 10,16)

  4. Szczególna rola Piotra(Mt 16,13-19)

  5. Wydarzenia paschalne:
    Ostatnia Wieczerza (J 14,16-18; 15,26;16,7.12-13; 1Kor 11,23-26)
    Męka i śmierć (
    J 19,28-30)
    Zmartwychwstanie (J 20,19-23)
    Wniebowstąpienie (Mt 28,16.18-20)

  6. Zesłanie Ducha Świętego (Dz 2)

Praca domowa

Napisz wypracowanie na temat: Miejsce i rola Kościoła we współczesnym świecie. Wykorzystaj w nim twoje osobiste przemyślenia na ten temat podczas ostatnich katechez.