zabawy ruchowe, 4110, Scenariusz zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R


Scenariusz zajęć z ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą R. Labana z el C. Orffa w grupie 5-6 latków

Treści kształcenia:

Cele operacyjne:

Przybory i pomoce: krążki, butelki plastikowe, chustki w 3 kolorach, gazety lub kolorowe kartki, nagranie muzyki.

Miejsce ćwiczeń -sala zabaw

Przebieg zajęcia:

  1. Ćwiczenia orientacyjno -porządkowe.

Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki, na palcach, piętach unosząc jednocześnie ręce w górę, w bok, na biodra.

  1. Wyczucie płynności ruchów i ciężaru ciała w przestrzeni i czasie.

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, omijając rozłożone krążki, na przerwę w muzyce wskakują na krążki i przyjmują różne ciekawe pozycje stojąc w bezruchu.

  1. Doskonalenie płynności ruchów.

Na dźwięki wysokie wyciąganie ciała ku górze, aż do wyskoku, a na dźwięki średnie i niskie powolne przejście do przysiadu.

-unoszenie ręki l. i p., w górę i w dół;

-unoszenie nóg l. i p., w górę i w dół;

  1. Ćwiczenia kształtujące wyczucie własnego ciała.

Muzyka żywa -tańczy głowa, tańczą same ręce, same nogi, tańczy całe ciało.

  1. Ćwiczenie zmysły przestrzennego.

Każde dziecko otrzymuje kartkę kolorowego papieru (gazetę). Biegnie z nią w dowolnym kierunku, dmucha na nią. Układa swoje ciało na kartce, zajmując jak największą powierzchnię ciałem, a następnie jak najmniejszą. W rytm tamburyna wskakuje na kartkę i zeskakuje z kartki papieru. Formułuje kulę z papieru toczy kulę (piłkę) i w rytm muzyki rzuca ją w górę starając się złapać lub toczy ją po sali. W rytm marsza stara się wrzucić kulę papierową do pojemnika.

  1. Ćwiczenia rozwijające wrażliwość na dynamikę, współpraca z partnerem.

Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „wiosennym krzewem -forsycją” -trzyma w rękach kolorowe chusteczki żółte i zielone -drugie dziecko jest „wiatrem” -dmucha w plastikowe butelki. Partner dmucha na „krzew forsycji” ze zmieniającym się natężeniem, któremu muszą towarzyszyć ruchy dziecka (krzewu forsycji). /zmiana ról

-Dzieci wystukują rytmicznie uderzając butelkami o podłogę przysłowie „W marcu jak w garncu”;

-Pada deszcz na krzew forsycji -dzieci stukają palcami rąk o butelkę -dziecko „krzew forsycji” mimiką, gestem wczuwa się w swoją rolę. Nauczycielka wystukuje rytm dzieci kolejno ten rytm wystukują.

  1. Ćwiczenia w różnicowaniu nastroju muzyki.

Położone na podłodze chustki w ciemnym i jasnym kolorze. Przy muzyce wesołej dzieci bawią się chustkami w jasnych kolorach (żółty, zielony). Przy muzyce smutnej zakładają na głowę ciemne chustki (granatowe) i cichutko siedzą.

  1. Zabawa rytmiczna przy piosence płynącej z magnetofonu „Myj zęby”.

  2. Zakończenie zajęć.

Dzieci w rytmie marsza biorą chustki, maszerują przy piosence pt. „Wietrzyk leci w dal przez pola” machając w rytm piosenki. Wychodząc z sali z chóralnym „dzię -ku -je -my” i składają chustki w „kostkę”.


