Życie na łące, klasa 1 sprawdziany, klasa 1


PROPOZYCJE ROZWIĽZAŃ METODYCZNYCH

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I

Życie na łšce

Cele:

  • Rozpoznaje napotkane na łšce roœliny i zwierzęta.

  • Dostrzega piękno wiosennej łški.

  • Rozpoznaje roœliny i zwierzęta łškowe w naturalnym œrodowisku.

  • Potrafi naœladować odgłosy zwierzšt.

  • Wymienia przyczyny i skutki zubożenia przyrody, ujemnego wpływu wypalania traw na roœliny i zwierzęta.

  • Przestrzega zasad ochrony œrodowiska.

  • Dostrzega znaczenie œrodowiska łški w życiu człowieka.

  • Wyraża swoje odczucia zwišzane z konkretna sytuacjš.

Metody:

“Burza mózgów”, dyskusja, pogadanka, pokaz, drama

Formy:

Indywidualna, zbiorowa, praca w grupie

Œrodki dydaktyczne:

Utwory “Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego, Nick Cave “Songs of joy” z płyty “Murder ballads”, “Lot trzmiela”, duże arkusze białego papieru, farby, kredki, flamastry, kartoniki z napisami, karty pracy 1,2

Przebieg:

  1. Wycieczka na łškę.

  • Obserwacja roœlin i próba ich nazwania.

  • Obserwacja zwierzšt i próba ich nazwania.

  • Obserwacja kolorów dominujšcych na łšce.

  1. Samorzutne wypowiedzi o łšce na podstawie bezpoœredniej obserwacji.

  • Czyim domem jest łška? (owadów, ptaków, ssaków)

  • Jakie roœliny rosnš na łšce?

  • Jakie zwierzęta można spotkać wiosnš na łšce?

  • Co łška daje zwierzętom?

  • Jakie barwy dominujš na łšce?

  1. Rozmowa ze strażakiem zaproszonym do klasy na temat skutku wypalania traw.

  • Dzieci prowadzš rozmowę na podstawie wczeœniej przygotowanych pytań i informacji.

  1. Wykonanie karty pracy 1

  2. Przywołanie doznań u uczniów o różnej barwie odczuć.

  • Dzieci malujš kartki po jednej stronie na zielono, po drugiej na czarno. Układajš na podłodze wymalowane kartki zielonš stronš do góry, w ten sposób, aby pokryć jak największa powierzchnię.

  • Następnie otrzymujš polecenie, aby położyć się na tych, zamknšć oczy
    i wsłuchujšc się w muzykę “Cztery pory roku. Wiosna” Vivaldiego, wyobrazić sobie miejsce, w którym mogš teraz przebywać.

  • Po wysłuchaniu utworu uczniowie dzielš się wrażeniami i wspólnie dochodzš do wniosku, że tym miejscem może być łška.

  • Metodš “burzy mózgów” nazywajš odczucia, których doznały (bezpieczeństwo, spokój, radoœć, błogoœć, zadowolenie, pogoda ducha,). Nauczyciel wszystkie sformułowania zapisuje na zielonym kartonie.

  1. Tworzenie żywego obrazu łški – zabawa dramowa. (kartoniki biedronka, stokrotka, motyl, ptak, itp…)

Dzieci losujš kartoniki przygotowane przez nauczyciela z nazwami zwierzšt żyjšcych na łšce i wcielajš się w wylosowane role. Zajmujš odpowiednie miejsca w tworzonej łšce i rozmawiajš o tym, jak dobrze mieszkać na łšce. Następnie opowiadajš o tym jak dobrze mieszkać na łšce.

  1. Uczniowie obracajš kartki na drugš stronę – pojawi się kolor czarny.

  • Dzieci wysłuchujš kolejnego utworu Nik Cave “Songs of joy” z płyty “Murder ballads”, i ponownie okreœlajš i nazywajš swoje doznania (smutek, rozpacz, strach, niepokój, przerażenie, przygnębienie).

  • Dzieci ponownie wcielajš się w wybrane przez siebie role i mówiš o tym co się na łšce mogło wydarzyć. Nauczyciel również uczestniczy w dramie i tak kieruje jej przebiegiem, aby uczniowie doszli do wniosku, że na łšce wybuchł pożar.

  • Uczniowie dzielš się swoimi wrażeniami i mówiš o tym, jak się teraz czujš.

  1. Przygotowanie planszy, “Co żyje na łšce?”, podkład muzyczny “Lot trzmiela”.

Na zielonej stronie kartek uczniowie rysujš sylwety roœlin i zwierzšt żyjšcych na łšce, pod ziemia i na jej powierzchni. Nauczyciel uœwiadamia im, że
w czasie pożaru ginš wszystkie.

  1. Wykonanie karty pracy 2

  2. Podsumowanie zajęć.

Karta pracy 1 (I KLASA)

1. Odgadnij i podpisz nazwy ukrytych zwierzšt żyjšcych na łšce.

tyl mo

ka mrów

mak œli

kret

dron bie ka

ka mysz

jšk pa

ła pszczo

2. Uporzšdkuj wyrazy w zdaniu:

łški pożarem. przed Chroń

3. Obejrzyj rysunek łški.

Pokoloruj i podpisz nazwy jej mieszkańców. Skorzystaj z nazw umieszczonych w ramce.

Przy owadach napisz literę 0. Przy ptakach literę P.

żaba, kret, bocian, pszczoła, pasikonik, czajka, motyl, ważka

Karta pracy 2 (I KLASA)

  1. Jeden motyl ma 6 nóg.

Pytanie: Ile nóg majš 3 motyle?

Obliczenie:..........x............=..............

OdpowiedŸ: Trzy motyle majš nóg ................... .

  1. Trzy motyle majš razem 18 nóg, każdy po tyle samo.

Pytanie: Ile nóg ma 1 motyl?

Obliczenie: :..........x............=..............

OdpowiedŸ: Jeden motyl ma ............. nóg.

  1. Na listku siedzi kilka motyli. Razem majš 18 nóg. Każdy ma po 6 nóg.

Pytanie: Ile motyli siedzi na listku?

Obliczenie: :.......... : ............ =..............

Odpowiedź: Na listku siedzi .............. motyli.

  1. Oblicz:

3 x 7 =..........

21 : 7 =..........

2 x 3 =..........

6 : 3 =..........

7 x 3 =..........

21 : 3 =..........

3 x 2 =..........

6 : 2 =...........

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

Wycieczka do lasu. Jestem igłš jodły.

Cele:

  • Potrafi obserwować przyrodę różnymi zmysłami.

  • Stosuje zdobyte wiadomoœci w praktycznym działaniu.

  • Przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.

  • Dostrzega i ocenia sytuacje niebezpieczne dla życia zwierzšt leœnych
    i roœlin.

  • Wie jak należy zachowywać się w lesie, aby chronić go przed zniszczeniem.

  • Rozpoznaje i nazywa owady, ssaki i ptaki napotkane w lesie.

  • Wypowiada się na temat życia lasu na podstawie wycieczki.

  • Słucha z zainteresowaniem wzorowego czytania tekstu. Okreœla nastrój utworu.

  • Umie czytać cicho ze zrozumieniem.

  • Ustala zwišzki przyczynowo-skutkowe w przedstawionych wydarzeniach i porzšdkuje ich kolejnoœć.

  • Stosuje różne techniki plastyczne.

  • Posługuje się językiem pozawerbalnym.

Metody:

Działania praktyczne, trening wyobrażeniowy, pogadanka, prezentacja multimedialna

Formy:

Indywidualna, zbiorowa, praca w grupach

Œrodki dydaktyczne:

Płyta z nagraniem R. Kulik “Muzykoterapia – lato”, kartka format A3,bibuły, kolorowe papiery, farby, prezentacja multimedialna “Las”, karty pracy 1,2, tekst pt. “Szkółka leœna” J. Kulmowej

Przebieg:

  1. Omówienie celu i przebiegu wycieczki do lasu.

Badanie gleby (wilgotna czy sucha), rozpoznawanie drzew, krzewów, roœlin zielnych, oglšdanie pod lupš drobnych szczegółów przyrody, podpatrywanie zwierzšt, słuchanie i rozpoznawanie “głosów" lasu. Rysowanie lub zapisywanie wyników obserwacji (dzieci zostajš podzielone na grupy).

  1. Przedstawianie wyników obserwacji przyrodniczych przez poszczególne zespoły (po powrocie do klasy).

  2. Rozpoznawanie lasów, roœlin i zwierzšt leœnych na podstawie prezentacji multimedialnej “Las”

  • Jakie drzewa i krzewy sš przedstawione w prezentacji?

  • Które z nich widziałeœ na wycieczce?

  • Jakie znasz rodzaje lasów?

  • Czym się różni drzewo od krzewu?

  • Jakie wyróżnisz warstwy lasu?

  • Jakie roœliny żyjš w poszczególnych warstwach lasu?

  • Które z nich spotkaliœmy na wycieczce?

  • Jakie zagrożenia mogš stwarzać ludzie dla lasów? (pożary, zaœmiecanie)

  • W jaki sposób możemy chronić las przed tymi zagrożeniami?

  1. Cechy charakterystyczne ssaków i ptaków.

  2. Wykonanie kart pracy 1

  3. Słuchanie wzorowego czytania wiersza pt. “Szkółka leœna”.

Okreœlanie nastroju utworu i ustalanie, jakimi œrodkami poetka go osišgnęła.

  1. Czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.

  2. Rozmowa dotyczšca prawdziwych szkółek leœnych.

  • Jak wyglšda szkółka leœna?

  • W jakim celu zakłada się szkółki leœne?

  • Kto te szkółki zakłada i opiekuje się nimi?

  1. Wykonanie karty pracy 2

  2. Praca twórcza: Dzieci biorš kilka igieł sosny, liœci dębu itp. I wsłuchujš się
    w muzykę.

  3. Nauczyciel czyta tekst:

Jesteœmy igłš sosny, grzanej słońcem, poœród œpiewu ptaków i nagle
( wycisza się muzyka)... lecš na nas brudne dymy i pyły z kominów. Pokaż mimikš, ruchami ciała, co czujesz? Stwórz bezpieczne schronienie dla chorej igły, stosujšc dowolne materiały i œrodki wyrazu plastycznego (muzyka głoœno). Dzieci twórczo pracujš.

  1. Omówienie przez uczniów swych prac. Wywołanie refleksji na temat koniecznoœci ochrony lasów.

 

“Szkółka leœna” J. Kulmowa

Ledwie kukułka zakuka,

zaczyna się u nas nauka.

Te malutkie,

najmniejsze sosenki

uczš się zielonej piosenki.

Te bardzo jeszcze młode

uczš się z chmurek wróżyć pogodę.

Te, co już nieco odrosły od ziemi,

liczš obłoki, co płynš nad nimi.

A te najstarsze i najwyższe z nas

Czytajš głoœno:

las,

las,

las.

Karta pracy 1 (II KLASA)

  1. Nazwy zwierzšt leœnych wpisz do odpowiedniej rubryki w tabeli.

sarna, wiewiórka, komar, dzięcioł, jeż, motyl, kos, zajšc, kukułka, mrówka, dudek, chrzšszcz

ssaki

ptaki

owady

 

 

 

Uzupełnij zdania.

Lasy z przewaga drzew liœciastych to............................................................

Lasy z przewagš drzew iglastych to...............................................................

Las, w którym rosnš buki, sosny, dęby, brzozy i jodły nazywamy lasem.....

..................................................

Podkreœl prawidłowo zapisany łańcuch pokarmowy.

  1. lis, bażant, liœć ziemniaka, stonka

  2. bażant, lis, stonka, liœć ziemniaka

  3. liœć ziemniaka, bażant, stonka, liœć

  4. liœć ziemniaka, stonka, bażant, lis

Połšcz częœci zdań. Pokoloruj zdanie, które wyjaœnia, czym jest szkółka leœna dla autorki wiersza pt. “Szkółka leœna”

 Prawdziwa Szkółka leœna

Szkółka leœna w wierszu

Przypomina naszš szkołę, bo drzewka uczš się tam œpiewać liczyć i czytać

To hodowla młodych drzewek

Rysunek przedstawia warstwowš budowę lasu.

Napisz jak nazywajš się kolejne warstwy.

Uporzšdkuj nazwy roœlin wpisujšc je do odpowiedniej warstwy:

 Borówka, œwierk, malina, mech, poziomka, jagoda, dšb, jeżyna, jałowiec, jagody, brzoza, buk, leszczyna, paproć, jarzębina, sosna, grzyby, zioła

 

0x01 graphic

NAZWA WARSTWY III

........................................

 

 

 

 

 

 

NAZWA WARSTWY II

........................................

 

 

 

 

 

NAZWA WARSTWY I

........................................

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

 

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

NAZWA ROŚLIN

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

........................................

 

 

 

 

Karta pracy 2

Rozwišzujšc prawidłowo działania w mozaice, dowiesz się, jakimi kredkami pokolorować rysunek. Pokaże on, w jaki sposób możecie bardzo zaszkodzić sobie i lasu.

MOZAIKA

 

0x08 graphic
Testy sprawdzajšce do tematu “Jestem igłš jodły”

TEST NR 1

  1. Jakie rodzaje lasów tworzš drzewa takie jak; dęby, buki, sosny?

  1. bory

  2. lasy mieszane

  3. olszyna

2. W której grupie znajdujš się tylko owady?

  1. mrówka, kukułka, jelonek rogacz

  2. kornik drukarz, rusałka admirał, brudnica nieparka

  3. chrabšszcz majowy, gniewosz plamisty, kozioróg dębosz

3. Które zdanie okreœla warunki życia w lesie?

Latem jest tu chłodniej, bardziej wilgotno i jest mniejsze nasłonecznienie

Latem jest tu cieplej, wiatr wieje silniej i jest duże nasłonecznienie

Latem jest tu chłodniej, wiatr silniej wieje

4. Zaznacz odpowiedŸ prawdziwš.

  1. Kukułka jest samożywna, ponieważ sama zdobywa sobie pokarm

  2. Roœliny sš organizmami cudzożywnymi, ponieważ nie potrafiš upolować zwierzyny

  3. Roœliny sš samożywne, bo same wytwarzajš sobie pokarm

5.Które roœliny tworzš warstwę runa?

igły, liœcie, czarny bez

borowik szlachetny, jałowiec, jagody

konwalia majowa, poziomka pospolita, gšska zielona

6.Podaj właœciwš nazwę do przedstawionej roœliny.

0x01 graphic

  1. wrzos zwyczajny

  2. leszczyna

  3. przylaszczka pospolita

 

7. Ssakiem żyjšcym w lesie jest:

  1. kuropatwa

  2. padalec zwyczajny

  1. kuna

8.Przedstawione obok zwierzę to:

0x01 graphic

  1. owad

  2. ssak

  3. płaz

 

 

  1. Jak nazywa się warstwa lasu, w której występuje dzik?

  1. œciółka

  2. runo

  3. podszyt

  1. Owoce leszczyny to:

  1. orzechy włoskie

  2. kasztany

  3. orzechy laskowe


Odpowiedzi:
pyt. 1; odp. B

pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. A
pyt. 4; odp. C

pyt. 5; odp. C

pyt. 6; odp. A
pyt. 7; odp. C

pyt. 8; odp. C
pyt. 9; odp. C
pyt. 10; odp. C

 

TEST NR 2

  1. Wybierz roœliny tworzšce warstwę wysokich drzew.

  1. jałowiec, brzoza, dšb

  2. poziomki, grzyby, paprocie

  3. sosna, œwierk, dšb

  1. Lasy liœciaste to inaczej:

grondy

olsy

bory

  1. Ile warstw roœlin możemy wyróżnić w lesie?

IV

II

III

  1. Na podstawie obrazka rozpoznaj gatunek roœliny.

  2. 0x01 graphic

  1. czarny bez

  2. jałowiec

  3. czeremcha zwyczajna

  

  1. Zaznacz prawidłowy łańcuch pokarmowy.

  1. dšb - kornik - dzięcioł

  2. dzięcioł - dšb - kornik

  3. kornik - dšb – dzięcioł

  1. Który z przedstawionych podpisów jest prawidłowy

A. jeleń 0x01 graphic

B. poziomka pospolita 0x01 graphic

C. borowik szlachetny 0x01 graphic

  1. Owoce dębu to:

  1. dębina

  2. żołędzie

  3. orzechy

  1. Zaznacz prawidłowš odpowiedŸ.

  1. Las jest miejscem wypoczynku, Ÿródłem owoców oraz drewna

  2. Las to miejsce, gdzie mieszka wiele zwierzšt więc nie można do niego wchodzić

  3. Las to miejsce gdzie możemy wyrzucać œmieci, bo nie widać ich spod liœci

  1. Którš grupę owoców nazwałbyœ leœnymi:

  1. jagoda, truskawka, poziomka

  2. malina, jeżyna, jagoda

  3. jabłko, maliny, poziomki

10. Górna, kolorowa częœć grzyba to:

  1. grzybnia

  2. kapelusz

  3. trzon

 

 pyt. 1; odp. C
pyt. 2; odp. A
pyt. 3; odp. A

pyt. 4; odp. C
pyt. 5; odp. A
pyt. 6; odp. B
pyt. 7; odp. B
pyt. 8; odp. A
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. B

 

 

TEST NR 3

  1. Zwierzęta zamieszkujšce warstwy wysokich drzew to:

  1. wiewiórka, kukułka, mrówka

  2. dzięcioł, dzik, kornik drukarz

  3. kukułka, kornik drukarz, wiewiórka

  1. Ssaki to zwierzęta:

  1. posiadajšce aparat ssšcy

  2. które po urodzeniu ssš mleko matki

  3. które wysysajš żywicę

  1. Zaznacz zdanie, które okreœla warunki życia w lesie?

  1. Latem cieplej, zimš chłodniej

  2. Latem cieplej, zima cieplej

  3. Latem chłodniej, zimš cieplej.

  1. Przedstawione zwierzę to: 0x01 graphic

  1. kuna

  2. borsuk

  3. łasica

 

 

 

  1. Szkodnik drzew to:

  1. kornik drukarz

  2. jelonek rogacz

  3. mrówka rudnica

  1. Na podstawie przedstawionego obok zdjęcia okreœl rodzaj lasu? 0x01 graphic

  1. las liœciasty

  2. las mieszany

  3. las sosnowy

 

 

 

 

 

  1. Zaznacz drzewo, które gubi jesieniš liœcie.

  1. modrzew

  2. sosna

  3. œwierk

 

  1. Przedstawiona obok roœlina to: 0x01 graphic

  1. jeżyna

  2. kalina koralowa

  3. leszczyna

 

 

  1. Roœlina z poprzedniego pytania występuje w warstwie:

  1. œciółki

  2. podszytu

  3. runa

  1. Padalec i jaszczurka zwinka to:

  1. ptaki

  2. ssaki

  3. gady

 


Odpowiedzi
pyt. 1; odp. C
pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. C

pyt. 4; odp. B
pyt. 5; odp. A
pyt. 6; odp. C
pyt. 7; odp. A
pyt. 8; odp. B
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. C

 

TEST NR 4

  1. Między roœlinami , a zwierzętami istniejš œcisłe zależnoœci pokarmowe. Mówimy, że sš to:

  1. wspólnoty pokarmowe

  2. łańcuchy pokarmowe

  3. rodziny pokarmowe

  1. Które drzewa rosnš w lasach liœciastych?

  1. buk, leszczyna, jodła

  2. olsza, dšb, brzoza, buk

  3. jodła, sosna, œwierk

  1. Spoœród przedstawionych grzybów zaznacz trujšcy.

A0x01 graphic
B0x01 graphic
C0x01 graphic

 

  1. Które organizmy sš pierwszym ogniwem w łańcuchu pokarmowym?

  1. małe zwierzęta roœlinożerne

  2. zwierzęta mięsożerne

  3. roœliny

  1. Duży krzew o smacznych owocach-orzechach to:

  1. dšb

  2. porzeczka

  3. leszczyna

  1. Przedstawiona roœlina to: 0x01 graphic

  1. wawrzynek

  2. leszczyna

  3. przylaszczka pospolita

  1. Wczeœniej zakwitajš roœliny runa leœnego w lasach:

  1. mieszanych

  2. iglastych

  3. liœciastych

  1. Zaznacz, prawidłowy układ warstw lasu w porzšdku od najniższej do najwyższej.

  1. runo, œciółka, podszyt, warstwa drzew

  2. warstwa drzew, podszyt, runo, œciółka

  3. œciółka, runo, podszyt, warstwa drzew

  1. W której grupie znajduje się ssak, owad i ptak?

  1. kukułka, mrówka, żaba

  2. mysz, jelonek rogacz, dzięcioł

  3. jeż, kuna, kornik

  1. Ilustracja przedstawia: 0x01 graphic

  1. borsuka

  2. łasicę

  3. kunę

 

Odpowiedzi
pyt. 1; odp. B
pyt. 2; odp. B
pyt. 3; odp. A
pyt. 4; odp. C
pyt. 5; odp. C
pyt. 6; odp. A
pyt. 7; odp. C
pyt. 8; odp. C
pyt. 9; odp. B
pyt. 10; odp. C

 

 

TEST NR 5

  1. Uporzšdkuj warstwy lasu od najniższej do najwyższej.

  1. warstwa drzew, podszyt, runo, œciółka

  2. œciółka, runo, podszyt, warstwa drzew

  3. œciółka, podszyt, warstwa drzew, runo

2. W której grupie znajdujš się tylko owady?

  1. mrówka, kukułka, jelonek rogacz

  2. kornik drukarz, rusałka admirał, brudnica nieparka

  3. chrabšszcz majowy, gniewosz plamisty, kozioróg dębosz

3. Owoce leszczyny to:

  1. żołędzie

  2. orzechy

  3. buczyna

  1. Zaznacz grupę, w której znajdujš się drzewa liœciaste

  1. buk, dšb, œwierk

  2. modrzew, olcha, brzoza

  3. lipa, grab, dšb

5. Zaznacz odpowiedŸ prawdziwš.

  1. Kukułka jest samożywna, ponieważ sama zdobywa sobie pokarm

  2. Roœliny sš organizmami cudzożywnymi, ponieważ nie potrafiš upolować zwierzyny

  3. Roœliny sš samożywne bo same wytwarzajš sobie pokarm

6. Podaj właœciwš nazwę do przedstawionego owada. 0x01 graphic

  1. kozioróg dębosz

  2. rynnica topolowa

  3. liszkarz tęcznik

7. Zaznacz prawidłowy łańcuch pokarmowy.

  1. kornik - dšb - dzięcioł

  2. mysz - lis - mrówka

  3. sosna - kornik – dzięcioł

8. Przedstawiony obok ptak to: 0x01 graphic

  1. sójka

  2. zięba

  3. dudek

9. Które organizmy sš pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego?

  1. małe owady

  2. ptaki

  3. roœliny

  1. Do której warstwy lasu przypiszesz to zwierzę? 0x01 graphic

  1. runo

  2. warstwa drzew

  3. podszyt

 

 Odpowiedzi
pyt.1;odp.B
pyt.2;odp.B
pyt.3;odp.B
pyt.4;odp.C
pyt.5;odp.C
pyt.6;odp.A
pyt.7;odp.C
pyt.8;odp.C
pyt.9;odp.C
pyt. 10; odp. B

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. III

Ochrona œrodowiska

Cele:

Metody:

Oglšdowa, słowna, praktycznego działania, " Burza mózgów ".

Formy:

Zbiorowa, indywidualna.

Œrodki dydaktyczne:

Globusy, krzyżówki, tekst pt. " Opowiadanie dziadka ", prezentacja multimedialna “Nasza ziemia”, karta pracy 1, Słownik języka polskiego, kaseta z muzykš relaksacyjnš oraz odgłosami przyrody, papier kolorowy, klej, nożyczki, arkusz papieru do pracy indywidualnej

Przebieg:

1.     Przedstawienie o globusa jako modelu Ziemi.

2.     Rozwišzanie krzyżówki (karta pracy)

  1. Praca ze słownikiem - odszukanie przez uczniów znaczenia słowa "ekologia" w Słowniku języka polskiego. Zapisanie przez uczniów z zeszycie: “ Ekologia to nauka o ochronie œrodowiska”.

  1. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. " Opowiadanie dziadka ".

  2. Sprawdzenie zrozumienia tekstu

  1. Uzupełnienie tekstu z lukami (karta pracy)

  2. Przedstawienie prezentacji multimedialnej “Nasza Ziemia”

  1. Ćwiczenia z wykorzystaniem treningu wyobrażeniowego.

Opowiadanie nauczyciela “Jestem Ziemia” – spacer w wyobraŸni
z wykorzystaniem podkładu muzycznego.

Nie zabijam żab.

 Nie łapię motyli.

Nie wyrywam muchomorów.

Nie łamię gałęzi z drzew.

Nie wywożę œmieci do lasu

Nie wybieram jaj z ptasich gniazd.

..........

  1. Wykonanie karty pracy

  2. Twórcza praca uczniów dowolna technikš. Projektowanie i wykonanie znaku identyfikacyjnego dla “Przyjaciół planety Ziemi”.

  1. Podsumowanie zajęć.

 

  

"Opowiadanie dziadka"

Zawsze lubiliœmy, gdy dziadek opowiadał o swoich zabawach z dzieciństwa.

Trudno było to sobie wyobrazić. Poprosiliœmy dziadka, żeby pokazał nam miejsca, w których bawił się jako dziecko.

Pomaszerowaliœmy za miasto ze œpiewem na ustach.

- Gdy dojdziemy na miejsce, zobaczycie jak tam jest wspaniale - obiecywał dziadek.

- Przejrzysta woda w rzece, żyzna gleba na pobliskim polu, bujna roœlinnoœć, leœne zwierzęta i oczywiœcie œwieże powietrze. Cudowna przyroda! Wspaniałe œrodowisko !

Widzieliœmy każdy szczegół oczami wyobraŸni. Minęliœmy ostatni pagórek. To już tu! Stanęliœmy jak wryci.

- I to ma być cudowna przyroda?! Wspaniałe œrodowisko?!- wykrzyknšł Henio.

- W takim miejscu bawiłeœ się dziadku w dzieciństwie? - Szepnęła współczujšco Bożenka.

Dziadek w osłupieniu patrzył na to wszystko.

- To miejsce kiedyœ wyglšdało inaczej - powiedział ze smutkiem.- Zatruto
i zanieczyszczono œrodowisko. Ale jak to się stało? Pytaliœmy dziadka
o szczegóły.

 

Tekst mówiony przez nauczyciela

"Jestem Ziemia. Bardzo się cieszę, że tu w Białymstoku jest tak pięknie
i czysto. Macie piękny plac szkolny, gdzie jest dużo zieleni, drzew, krzewów
i roœlin ozdobnych. Dzieci nie łamiš gałęzi z drzew. Kiedy jechałam przez waszš okolicę widziałam czyste podwórka, na chodnikach i na ulicy nie było papierków. Było mi bardzo przyjemnie. Potem spacerowałam po zielonej trawie, oddychałam czystym powietrzem i podziwiałam piękne motyle, kolorowe kwiaty, zielone żaby. Słyszałam œpiew ptaków. Czułam się wspaniale."

Karta pracy 1

1. Rozwišż krzyżówkę i odczytaj hasło.

1.   Do niego wrzucasz œmieci.

2.   Gospodarz Ziemi.

3.   Oddychasz nim.

4.   Roœnie w nim dużo drzew.

5.   Do picia i mycia.

6.   Można się po nich wspinać.

7.   Samochody wydalajš z siebie....

8.   Planeta, na której żyjemy, to.....

 

2. Uzupełnij tekst z lukami.

Zamiast oddychać œwieżym powietrzem, wdychamy ............................

Zamiast po żyznej ziemi, stšpamy po ............................

Zamiast leœnych zwierzšt, spostrzegamy .............................

Na miejscu bujnej roœlinnoœci zastajemy..........................

( skażona gleba, œmietnisko, rzadki las , trujšce dymy, brudne œcieki.)

  1. Zamień zdania z ćwiczenia 2 z czasu teraŸniejszego na czas przeszły.

Zamiast oddychać œwieżym powietrzem,......................................................

Zamiast po żyznej ziemi,...............................................................................

Zamiast leœnych zwierzšt, ............................................................................

Na miejscu bujnej roœlinnoœci ......................................................................

  1. Odczytaj zaszyfrowane zadanie.

  1. Uzupełnij.

  2.  

    Sposoby ochrony œrodowiska

    powie-trze

    woda

     Np. oczyszczanie œcieków

    las

    ziemia

    Np. segregowanie œmieci

    zwierzę-ta

     

     

    Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

    “To co najpiękniejsze – Parki Narodowe”

    Cele:

    Pogadanka, praca z tekstem, działanie praktyczne

    Formy:

    Indywidualna, zbiorowa, praca w grupach

    Œrodki dydaktyczne:

    Prezentacja multimedialna “Parki Narodowe”, wiersz H. Zdzitowieckiej
    “W parku narodowym”, karty pracy 1, 2, papier pakowy, flamastry

    Przebieg:

    1. Prezentacja idei parku narodowego i krótka historia powstania tej formy ochrony przyrody.

    2. Zaproszenie do podróży po parkach narodowych wykorzystujšc prezentację multimedialnš:

      1. Przypomnienie prawnych form ochrony roœlin i zwierzšt.

    -Na czym polega prawna ochrona roœlin i zwierzšt?

    -Co to znaczy, że roœlina czy zwierzę jest pod ochronš?

    -Czy ochronš objęte sš tylko roœliny i zwierzęta?

      1. Różne rodzaje obszarów chronionych w Polsce: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, pomniki przyrody.

      2. Oglšdanie mapy parków narodowych w Polsce.

      3. Odczytywanie nazw parków narodowych, ustalenie ich liczby i nazw.

      4. Wskazanie parku narodowego położonego najbliżej miejsca zamieszkania.

      5. Poznanie zwierzšt żyjšcych na terenach parków narodowych. Wyróżnianie grup: owady, płazy, gady, ptaki, ssaki.

        1. Praca w grupach: Odgadnij cechy obszaru lub obiektu chronionego. (s49)

    Dzieci w kilkuosobowych grupach losujš tematy, które przygotowujš na podstawie tekstu (parki narodowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, parki krajobrazowe). Następnie przedstawiajš rysunkami lub pantominš istotne cechy chronionego obszaru lub obiektu. Pozostali uczniowie odgadujš tematy. Nauczyciel informuje za każdym razem, jaki obszar czy obiekt chroniony będzie przedstawiony, np. pomnik przyrody.

        1. Zasady zachowania się na terenie parku narodowego

      1. Jedna osoba przekazuje informacje na temat zachowania na terenie miejsc objętych ochronš.

      2. Zadaniem grup jest uważne słuchania i przygotowanie na tej podstawie tablic, które sš umieszczone przy wejœciu na teren parku narodowego i informujš o tym, co można, a czego nie można czynić.

    1. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. “W parku narodowym”

    H. Zdzitowieckiej

    -Okreœlanie nastroju wiersza

    -Wyodrębnienie w utworze obszarów namalowanych słowem.

    -Jednostkowe czytanie wiersza z właœciwa intonacjš.

    -Zbiorowe czytanie fragmentu utworu dotyczšcego zachowania w parku narodowym.

    1. Uzupełnienie karty pracy 1

    2. Rozwišzanie zagadek przeczytanych przez nauczyciela.

    Dzik nasiona jego lubi. Gdy jest stary, pień ma gruby

    Z korš, jak œnieg białš? Dzik nasiona jego lubi.

    I suknie z drobnych listków (dšb)

    Na wiosnę przerdzewiałš? (brzoza)

    1. Uzupełnienie karty pracy 2

    2. Podsumowanie zajęć.

     

     

     

     

     

    Wiersz H. Zdzitowieckiej

    “W parku Narodowym”

    W parku narodowym Tu nikt małym liskom

    wszystko jak przed laty: nie przerwie zabawy.

    Łoœ dŸwiga na głowie Nikt nie zrywa kwiatów!

    szerokie łopaty, Nikt nie depcze trawy!

    żubr wysuwa z gšszczu Nocš wœród gałęzi

    skudłacona brodę, pohukujš sowy... za płochliwš sarnš Choć jest dziko,

    drepcze koŸle młode... ale pięknie w parku narodowym.

     

     

     

    Tekst do pracy w grupach:

    Karta pracy 1

          1. Na podstawie mapy parków narodowych w Polsce odpowiedz na zadane pytania.

    W którym parku narodowym można spotkać łosia?

     

     

    Jakie parki narodowe znajdujš się w Polsce północno- wschodniej?

     

     

     

    W jakiej częœci Polski leży Kampinoski Park Narodowy?

    0x01 graphic

    0x01 graphic

    W których parkach narodowych szczególnie chroni się wydry?

     

     

     

    1. Podkreœl w tekœcie powtarzajšcy się rzeczownik. Zastšp go wyrazami: jš, niej, ona lub pomiń go i przepisz zmieniony tekst do zeszytu.

    0x01 graphic
    Na starym dębie chłopcy zauważyli mała tabliczkę.

    Wojtek chciał zdjšć tabliczkę z drzewa, ale Tomek

    powiedział, że tabliczka została tam powieszona

    specjalnie. Tabliczka oznacza stare, zabytkowe

    drzewo – pomnik przyrody. Wojtek przeczytał,

    co było napisane na tabliczce. I przyznał rację koledze.

    1. Zmień zdania w taki sposób, aby były prawdziwe. Wstaw przeczenie nie.

    Wilk jest ptakiem...............................................................................................

    Ciało węża pokryte jest sierœciš.........................................................................

    Jeż ma skrzydła..................................................................................................

    Żubr mieszka w norze........................................................................................

    Nietoperz skacze................................................................................................

    1. Dopisz w każdej linijce po jednym wyrazie z ż lub rz, który kojarzy ci się z pozostałymi.

    2. ssak, jaskinia, lata

       

      park, kolce, ryjek

       

      jadowita, ucieka, zwija się

       

      krzew, smaczna, kłujšca

       

      las, ochrona, rogi

       

      1. Pogrupuj okreœlenia podane w ramce i zapisz w tabeli. Opisz wybrane drzewo.

      2. Dšb

        Brzoza

        Ogólny wyglšd

        Korona

        Pień

        Kora

        Gałęzie

        Liœcie

        Twoje wrażenia

         

        potężny, delikatna, ogromny, wiotka, wielki, rozłożysta, gruby, masywny, smukły, chropowata, biała, szorstka, gładka, ciemnobršzowa, twarda, drobna, cienkie, grube, zwieszajšce się, długie, jasnozielone, sztywne, błyszczšce, drobne, ciemnozielone, delikatne, daje duży cień, podoba mi się, jest malownicze, dobrze się pod nim odpoczywa, po dotknięciu jej kory wielu osobom ustępuje ból głowy, jest królem drzew

         

        Karta pracy 2

        Powierzchnię pól, lasów, łšk i parków mierzymy w hektarach.

        1 hektar = 1 ha

        1. W Polsce znajdujš się 23 parki narodowe. Zapisane w tabelce parki ponumeruj

          1. w kolejnoœci ich utworzenia

          2. według wielkoœci zajmowanej powierzchni.

          3. Rok
            utworzenia

            a)

            Nazwa parku

            b)

            Zajmowana
            powierzchnia

            1973

             

            Bieszczadzki Park Narodowy

             

            29 202 ha

            1974

             

            Białowieski Park Narodowy

             

            10 502 ha

            1959

             

            Kampinoski Park Narodowy

             

            38 544 ha

            1956

             

            Ojcowski Park Narodowy

             

            2146 ha

            1955

             

            Pieniński Park Narodowy

             

            2346 ha

            1950

             

            Œwiętokrzyski Park Narodowy

             

            7626 ha

            1954

             

            Tatrzański Park Narodowy

             

            21 164 ha

            1989

             

            Wigierski Park Narodowy

             

            15 085 ha

            1. Oblicz, jakš powierzchnię zajmujš łšcznie:

            dwa największe parki dwa najmniejsze parki

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            1. Oblicz, o ile hektarów większy jest park:

            Wigierski od Białowieskiego Bieszczadzki od Tatrzańskiego

            PARKI NARODOWE

            W POLSCE

            1. Babiogórski

            2. Białowieski

            3. Bieszczadzki

            4. Gorczański

            5. Kampinoski

            6. Karkonoski

            7. Ojcowski

            8. Pieniński

            9. Roztoczański

            10. Słowiński

            11. Œwiętokrzyski

            12. Tatrzański

            13. Wielkopolski

            14. Wigierski

            15. Biebrzański

            16. Woliński

            17. Drawiński

            18. Poleski

            19. Stołowogórski

            20. Narwiański

             


