Edytor Word c.d, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI.

I. METRYCZKA.

  1. Prowadzący - Paweł Jakubczyk

  2. Temat lekcji prowadzonej -Word - ciąg dalszy.

  1. Klasa - 2E/2 i 2E/1.

  2. Szkoła - V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

  3. Czas trwania - 2*45 min.

  4. Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.

  5. Data realizacji - 22.10.1999 r.

II. CELE LEKCJI.

Poziom wiadomości

Poziom umiejętności

Zapamiętanie wiadomości

Rozumienie wiadomości

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

  • Uczeń potrafi wstawić obiekt typu WordArt

  • Wstawić rysunek

  • Rozumie czym różni się obiekt typu WordArt od zwykłego tekstu

  • Rozumie jak Word traktuje rysunek

  • Uczeń potrafi samodzielnie wkomponować obiekt typu WordArt w dowolny tekst

  • Uczeń potrafi samodzielnie wstawić dowolny rysunek i odpowiednio go zmodyfikować.

  • Uczeń potrafi wykonać dowolny element zawierający tekst, tabelę, rysunek.

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.

Pracownia komputerowa wyposażona w 10 komputerów (2*386DX, 3*486DX, 4*586MMX, 1*Celeron 300), drukarka (nie działa), książka.

  1. PRZEBIEG LEKCJI.

Zadania

Warunki

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Skutki

Sprawdzenie wiadomości z ostatniej lekcji.

Uczniowie są przygotowani.

Nauczyciel odpytuje uczniów z ostatniej lekcji. Pyta jak formatować tekst, tworzyć i modyfikować tabelę.

Odpytywany uczeń odpowiada.

Nauczyciel wie jaki jest stan wiedzy uczniów.

Omówienie głównego celu lekcji.

Uwaga i skupienie uczniów

Dziś zajmiemy się edytorem tekstu Word w wersji 6.0 i 7.0. Na dzisiejszych zajęciach postaramy się utworzyć reklamę swojej firmy . Reklama ta powinna zawierać tekst, tabelę, obiekt typu WordArt, rysunek. Treść reklamy jest dowolna, przyzwoita. Każda reklama będzie oceniona, najlepsza praca będzie wydrukowana i powieszona w gablocie.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie wiedzą czym będą się zajmować na lekcji.

Omówienie obiektów typu WordArt.

Uczniowie słuchają i wykonują polecenia nauczyciela

Zaczynamy redagować naszą reklamę. Ustawiamy kursor w miejscu, gdzie chcemy umieścić ozdobny napis. Wybieramy polecenie Wstaw a w nim Obiekt. Na liście Typ obiektu podświetlić pozycję Microsoft WordArt 2.0. Klikamy przycisk OK. lub naciskamy Enter. W okienku, które nam się pojawiło wpisujemy dużymi literami „Reklama firmy”. Po naciśnięciu przycisku Aktualizuj ekran napis zostanie przeniesiony do wydzielonego w dokumencie obszaru. Od tego momentu możemy zacząć wyszukiwanie odpowiadającej nam formy. Narzędzia do tego służące znajdują się w poleceniach menu Format. Najpierw nadajemy napisowi odpowiedni kształt klikając odpowiedni kwadracik. Następnie napis możemy zmieniać podobnie jak zwyczajny tekst przyciskami z paska narzędzi, na przykład rodzaj czy wielkość czcionki. Powrót do dokumentu następuje w wyniku kliknięcia w dowolnym punkcie poza wyodrębnionym obszarem redagowania napisu.

Uczniowie wykonują polecenia wydawane przez nauczyciela.

Uczniowie potrafią obsługiwać obiekty typu WordArt.

Omówienie wstawiania i modyfikacji rysunków.

Uczniowie słuchają i wykonują polecenia nauczyciela.

Teraz zajmiemy się rysunkiem. Ustawiamy kursor w miejscu, w którym chcemy wstawić rysunek. Wybieramy polecenie Wstaw a w nim Obiekt. Tutaj wybieramy nazwę Rysunek programu Microsoft Word i naciskamy Enter. W głównym oknie pojawia się dodatkowy pasek narzędzi umieszczony w dole ekranu. Jako przestrzeń rysunkową otrzymujemy czystą stronę, której rozmiary możemy ustalić poleceniem Plik a następnie Ustawienia strony lub zmieniając położenie marginesów za pomocą linijki. Ewentualne przejście do okna w którym jest otwarty dokument umożliwiają polecenia z menu Okna. Proszę uczniów o opisanie co zawiera pasek narzędzi do rysowania.

Jeśli uczniowie nie wiedzą omawiam. Kolejno od lewej:

  • linia prosta,

  • prostokąt,

  • elipsa ,

  • łuk,

  • dowolny kształt,

  • pole tekstowe,

  • objaśnienie,

  • format objaśnienia,

  • kolor wypełnienia,

  • kolor linii,

  • rodzaj linii,

  • zaznaczenie obiektu,

  • pierwszy plan,

  • tło,

  • tekst za obiektem,

  • uwidocznienie tekstu zza obiektu,

  • grupowanie obiektów,

  • rozłączanie grupy,

  • lustrzanie odbicie w poziomie,

  • lustrzane odbicie w pionie,

  • obrót obiektu,

  • zmiana kształtu krzywej odręcznej,

  • siatka,

  • wyrównanie obiektów,

  • rysunek,

  • ramka.

Aby powrócić do dokumentu należy kliknąć Zamknij rysunek w okienku o nazwie Rysunek.

Możemy wykonany rysunek zmodyfikować. W tym celu z menu Widok wybieramy polecenie Paski narzędzi a następnie Rysowanie. Powoduje to przywołanie na ekran paska narzędzi do rysowania.

Uczniowie słuchają i wykonują polecenia wydawane przez nauczyciela.

Uczniowie potrafią wstawiać rysunki i modyfikować je.

Omówienie samodzielnej pracy uczniów.

Uczniowie zrozumieli tematy omawiane na lekcji.

Proszę teraz zaprojektować swoja reklamę, a następnie wykonać ją. Jeżeli ktoś ma jakieś kłopoty, to proszę mnie zawołać.

Uczniowie wykonują swoje reklamy.

Uczniowie umieją samodzielnie stworzyć wieloelementowe dokumenty.


