Logo - procedury i parametry, ETI Edukacja technicyno inf,, KONSPEKTY, Konspekty


Piotr Król Rzeszów 28. 04. 98.

III fizyka z programowaniem

i obsługą komputerów

Konspekt do lekcji elementy informatyki

w klasie VIII

Temat: Logo - procedury z parametrami.

Cele lekcji: - utrwalanie wiadomości o procedurach,

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Powitanie, przedstawienie się uczniom.

Na dzisiejszych zajęciach będziemy kontynuować naukę programowania w języku Logo. Będziemy uczyć żółwia rysować figury o zadanej wielkości. Poznacie procedury z parametrami. Będą to polecenia dla żółwia ze wskazówką dla niego jak wielki ma być rysunek.

Waszym zadaniem domowym było napisanie procedur rysujących kota i psa. Proszę uruchomić Logo i w edytorze Logo przepisać z zeszytów zadanie domowe.

Proszę o skompilowanie procedury i wywołanie jej.

Po wywołaniu procedury żółw rysuje figurę o określonej, stałej wielkości. Żółw nie potrafi sam zmniejszyć lub zwiększyć rysunku. Aby nauczyć żółwia rysowania figur o różnych rozmiarach, musimy użyć tzw. procedur z parametrem. Parametr będzie liczbą, przez którą pomnożymy długości wszystkich boków figury.

Napiszemy teraz procedurę, która umożliwi nam rysowanie kota o określonej wielkości. Wykorzystamy do tego celu zdefiniowaną już procedurę „kot”. Proszę uruchomić edycję.

W deklaracji procedury z parametrem za nazwą procedury należy umieścić przerwę dwukropek oraz słowo oznaczające parametr. W naszym przypadku może być słowo: „wielkość” lub w skrócie „W”.

Jak powiedziałem parametr oznacza dowolną liczbę, przez którą będą pomnożone długości boków figury. Należy więc po wpisaniu polecenia: „Naprzód” podać liczbę kroków żółwia pomnożoną przez nasz parametr. Nowe polecenie powinno wyglądać np.:

„NP wielkość * 20”.

Proszę teraz wprowadzić parametr do każdego polecenia nakazującego żółwiowi rysowanie danego odcinka.

Proszę skompilować procedurę i wywołać ją wpisując nazwę procedury i po przerwie wartość parametru. Dla parametru równego 1 kot będzie rozmiarów takich jak przy użyciu wcześniejszej procedury. Podając liczbę 0.5 kot będzie o połowę mniejszy, gdy podamy liczbę 2 - żółw narysuje kota dwa razy większego.

Spróbujcie narysować kilka kotów o różnych rozmiarach.

Następnym zadaniem będzie samodzielne zdefiniowanie procedury z parametrem, która nauczy żółwia rysować psa o wybranej wielkości. Uczniowie do dzieła!

Proszę sprawdzić działanie procedury, którą zdefiniowaliście.

Koniec lekcji. Pożegnanie z uczniami.

Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach.

Uczniowie definiują procedury:


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ

Uczniowie wywołują zdeklarowane procedury.

Uczniowie uruchamiają edycję i stosując się do wskazówek prowadzącego definiują procedurę z parametrem:

OTO KOT :W

Uczniowie redagują dalszą część procedury:

NP :W * 20 PW 90

NP :W * 40 LW 90

NP :W * 60 LW 45

NP :W * 28.2 PW 45

NP :W * 40 PW 135

NP :W * 28.2 LW 90

NP :W * 28.2 PW 135

NP :W * 40 LW 45

NP :W * 56.4 PW 45

NP :W * 60 PW 90

NP :W * 100 PW 90

JUŻ

Uczniowie wykonują polecenie prowadzącego.

Uczniowie definiują procedurę:

OTO PIES :W

NP :W * 95 LW 90

NP :W * 30 PW 90

NP :W * 20 PW 90

NP :W * 30 LW 90

NP :W * 30 PW 135

NP :W * 42.43 PW 45

NP :W * 55 LW 90

NP :W * 90 PW 135

NP :W * 42.43 LW 45

NP :W * 30 PW 90

NP :W * 30 PW 90

NP :W * 30 LW 90

NP :W * 30 LW 90

NP :W * 30 PW 90

NP :W * 30 PW 90

JUŻ

WNIOSKI Z PRZEPROWADZONEJ LEKCJI:


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ


OTO kot

NP 20 PW 90

NP 40 LW 90

NP 60 LW 45

NP 28.2 PW 45

NP 40 PW 135

NP 28.2 LW 90

NP 28.2 PW135

NP 40 LW 45

NP 56.4 PW 45

NP 60 PW 90

NP 100 PW 90

JUŻ

OTO pies

NP 95 LW 90

NP 30 PW 90

NP 20 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 135

NP 42.43 PW 45

NP 55 LW 90

NP 90 PW 135

NP 42.43 LW 45

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

NP 30 LW 90

NP 30 LW 90

NP 30 PW 90

NP 30 PW 90

JUŻ

- 2 -


