I-IIIg - internet jako żródło wiedzy o Bogu, Bałagan - czas posprzątać i poukładać


Scenariusz zajęć katechetycznych

i bibliotecznych

Opracowanie: Ewa Orłowska

Temat: Internet jako źródło informacji o Bogu

- cykl: Internet jako źródło wiedzy wszelakiej

W przygotowaniu: Internet jako źródło informacji o:

- judaizmie, - buddyzmie, - hinduizmie, - islamie

Propozycja zadania do wykonania przez ucznia: Album na podstawie wiadomości zebranych w internecie - Wielkie religie świata

Poziom nauczania: gimnazjum

Czas: 135min. (praca w laboratorium komp.123 min,

dwie przerwy 6 minutowe;

razem 3 godz. lekcyjne)

Uwaga wstępna: Zajęcia zaproponowane w scenariuszu to projekt przeprowadzenia spotkania w ramach szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki, które może skupiać uczniów z różnorodnych poziomów nauki szkolnej od kl. I do kl. III gimnazjum. Poziom umiejętności posługiwania się komputerem będzie w takim wypadku również zróżnicowany, zależny od klasy ucznia, jego indywidualnych zainteresowań oraz możliwości dostępu do sprzętu. Z racji wykonywanego zawodu katechetki temat związany z ewangelizacją i katechizacją szkoły jest dla mnie szczególnie bliski, a zintegrowanie wiedzy religijnej z umiejętnościami posługiwania się nowoczesnym źródłem informacji - jakim jest internet - to moja odpowiedź pedagoga na potrzeby nowego szkolnictwa dyktowane rozwojem techniki i cywilizacji przy zachowaniu korelacji ścieżek przedmiotowych.

Cel ogólny:

Cele szczegółowe (operacyjne):

Wymagania podstawowe:

Wymagania ponadpodstawowe:

Materiały dydaktyczne:

Formy pracy:

Metody (wg J. Andrzejewskiej):

Zasady:

Bibliografia:

Literatura:

Internet:

Spis załączników:

Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 3-10s.

Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 17-19s., 32s., 94s., 111s., 253s., 275s.

Plakat do wydruku ze strony internetowej:

Jaźwiecka-Belter, M., 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera, <http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php> [dostęp 26.08.2007]

Zadania dla uczniów z wykorzystaniem podanych stron internetowych.

Tabelka: Kościół Katolicki

Zadania dla uczniów związane z Katechizmem Kościoła Katolickiego

Zadania dla uczniów związane z oceną danej strony.

Tabelka: Portale tematyczne: religia.

Biblia w sieci.

Przebieg zajęć:

WPROWADZENIE:

1. Powitanie uczestników spotkania, zajęcie właściwych miejsc - utworzenie kręgu. (1 min.)

2. Ćwiczenie wprowadzające w zagadnienie spotkania:

3. Wyjaśnienie, dlaczego spotykamy się w centrum multimedialnym (pracowni komputerowej), nawiązanie do głównego wątku spotkania: internet źródło wiedzy wszelakiej.

Pogadanka na temat poszukiwań dokonywanych przez uczniów w internecie: czego szukali, jak szukali, co znajdowali, jaka była wartość tych informacji, czy było coś niepokojącego w ich poszukiwaniach, w tym, co znajdowali. Zaakcentowanie, że internet jako źródło wiedzy wszelakiej jest również źródłem wiedzy o Bogu i religii katolickiej. (5 min.)

ROZWINIĘCIE: CZĘŚĆ ZASADNICZA:

4. Rozmowa z uczniami na temat internetu.

5. Praca uczniów przy komputerach.

W toku wykonywania zadania przez uczniów nauczyciel podchodzi do zespołów i w przypadku konieczności udziela pomocy, przy zachowaniu dbałości o jak najbardziej samodzielną pracę uczniów.

Uczniowie szukają części III „Życie w Chrystusie”, działu I „Powołanie człowieka: Życie w Duchu Świętym”, rozdziału I „Godność osoby ludzkiej”, artykułu III „Wolność człowieka”, numeru 1731. Nauczyciel podobnie jak w poprzednim zadaniu służy pomocą.

PODSUMOWANIE:

6. Uczniowie w tej części spotkania zamykają otwarte strony, wylogowują się i wyłączają komputery. Po zakończeniu pracy przy komputerach zasiadają podobnie jak to było na początku spotkania w kręgu. (2 min.)

Nauczyciel w krótkiej pogadance przypomina czym dzisiaj zajmowaliśmy się, uczniowie mają za zadanie dopowiedzieć, dlaczego? Warto zwrócić uwagę, na rolę internetu w poszukiwaniu wiedzy z dziedzin nie tylko stanowiących nasze hobby, ale traktowanie komputera jako narzędzia pomocniczego przy zgłębianiu, utrwalaniu i powtarzaniu materiału z różnych szkolnych przedmiotów. Warto wiedzieć, jak szukać, czego szukać i w jaki sposób czytać informacje zdobywane poprzez sieć. (5 min.)

7. Wzajemne pożegnanie się nauczyciela i uczniów. Zaproszenie na kolejne spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki, na którym... i tu nauczyciel znacząco ścisza głos kończąc zdanie - będziemy odkrywać kolejne tajemnice NOWOCZESNEJ BIBLIOTEKI. (1 min.)

Uwaga organizacyjna:

Ponieważ spotkanie jest przewidziane na dłuższy odcinek czasu to ważne jest, aby po zakończeniu części wstępnej zrobić przerwę, tak aby uczniowie mogli wyjść z sali, odetchnąć przed kolejną dawką pracy. Podobnie przerwę można zrobić po zakończeniu części zasadniczej. Często uczniowie pochłonięci pracą nie pamiętają o wymaganym odpoczynku dla oczu, kręgosłupa, o higienie pracy.

Załączniki:

Zał. 1

Internet to sieć komputerowa o zasięgu globalnym łącząca ze sobą setki tysięcy małych i dużych sieci lokalnych oraz pojedyncze komputery. Dzisiaj internet jest dostępny dla każdego użytkownika, aby korzystać z sieci internetowej trzeba mieć: komputer, dostęp do sieci poprzez linię telefoniczną i modem lub stałe łącze, odpowiednie oprogramowanie i dużo czasu. Możliwości wykorzystania sieci internetu: przesyłanie korespondencji do bardzo odległych miejsc w bardzo krótkim czasie; przesyłanie nie tylko tekstu, ale również zdjęć, filmów, dźwięków; korzystanie z informacji znajdujących się na innych komputerach, np. z serwisów informacyjnych, z zasobów bibliotecznych; uczestniczenie w dyskusjach „na żywo” z innymi użytkownikami sieci; zamawianie towarów w specjalnych sklepach internetowych; korzystanie z porad innych użytkowników internetu w ramach tak zwanych: grup dyskusyjnych”. Najważniejsza usługa oferowana to: www (ang. World Wide Web) określana mianem pajęczyny, umożliwia czytanie tekstów tzw. stron internetowych znajdujących się na różnych komputerach. Często strona zawiera odsyłacze hipertekstowe - odnośniki do innych stron www, zwane tez linkami.

Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, Wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 3-10s.

Zał. 2A

Zasady bezpiecznego użytkowania komputera:

a) korzystanie z zapory połączenia internetowego;

b) pobieranie aktualizacji;

c) korzystanie z oprogramowania antywirusowego;

d) używanie silnych haseł lub technologii silnego uwierzytelniania;

e) przeglądanie sieci Web zachowując ostrożność;

f) korzystanie z poczty e-mail w bezpieczny sposób;

g) regularne tworzenie kopii zapasowych i odtwarzanie danych

Por. P. Buckley, D. Clark, Podręczny przewodnik. Internet, wydawnictwo RM, Warszawa 2006, 17-19s., 32s., 94s., 111s., 253s., 275s.

Zał. 2B

Plakat do wydruku ze strony internetowej:

Jaźwiecka-Belter, M., 12 października Dzień Bezpiecznego Komputera, <http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php> [dostęp 26.08.2007]

Załączniki dla uczniów przygotowano dla 6 zespołów po dwie lub trzy

Zał. 3

I zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://www.google.pl

II zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://www.netsprint.pl

III zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://www.wp.pl

IV zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://www.altavista.com

V zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://emulti.pl

VI zespół

czym jest Kościół,

czemu służy,

do czego jest potrzebny.

http://interia.pl

Zał. 4

I zespół

II zespół

III zespół

Kościół Katolicki

IV zespół

V zespół

VI zespół

Zał. 5

I zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

II zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

III zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

IV zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

V zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

VI zespół

a w nim artykuł o „Wolności człowieka”.

Zał. 6

I zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://www.katolik.pl

http://www.adonai.pl

II zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://www.nadzieja.pl

http://www.adonai.pl

III zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://www.wiara.pl

http://www.adonai.pl

IV zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://opoka.org.pl

http://www.adonai.pl

V zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://biblijnastrona.pl

http://www.adonai.pl

VI zespół

i oceń, czy zawarte tam treści są z dziedziny nauki Kościoła Katolickiego.

http://www.kossak.diecezja.elk.pl

http://www.adonai.pl

Zał. 7

I zespół

II zespół

III zespół

    • Portale tematyczne: religia

IV zespół

V zespół

VI zespół

Zał. 8

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl

Biblia w sieci:

http://online.biblia.pl/index.php

http://www.biblia.poznan.pl


