plan lekcji plastyki, Pedagogika, Studia, PWiPP


CZĘŚĆ I OGÓLNA

Zagadnienia plastyczne (obserwacja i doświadczanie)

Zapoznanie z owadami, różnicami między różnymi gatunkami.

Obserwacja natury.

Wyróżnienie i nazwanie barw owadów, zwrócenie uwagi na symetrię ich ciała.

Wiadomości z zakresu sztuk plastycznych

Poznanie pojęcia symetrii jednoliniowej.

Działalność plastyczna

Wypełnianie skrzydeł motyla przy zachowaniu zasady symetrii jednoliniowej.

Temat

Owady na łące.

Cele zajęć:

  1. poznawcze

  1. kształcące

  1. wychowawcze

Zapoznanie dzieci z techniką kolażu, wydzieranki, kuleczek krepy - malowania krepiną.

Kształtowanie umiejętności manualnych, dokładności i estetyki pracy.

Rozwijanie estetyki, wyobraźni, spostrzegawczości, wrażliwości na podobieństwa i różnice.

Metoda

  1. słowna

  1. oglądowo - pokazowa

  1. czynnościowa

Wprowadzenie do tematu. Rozmowa z dziećmi na temat owadów, ich zwyczajów i środowiska życia, wydawanych przez nie odgłosów. Pytamy dzieci o ich wiedzę dotyczącą owadów i ich zwyczajów. Prowadzimy dialog z dzieckiem, zachęcamy je do wypowiedzi i pokonania nieśmiałości.

Pokazujemy dziecko obrazki owadów. Omawiamy elementy ich ciała, ich liczbę i kolory. Pokazujemy film o zwyczajach owadów. Puszczamy płytę CD z różnymi dźwiękami owadów i pytamy dzieci czy potrafią rozpoznać dźwięk osy, konika polnego, innych.

Ustawiamy dzieci w szachownicy. Nauczyciel/ka staje naprzeciw nich. Zadaniem dzieci jest powtarzanie za nauczycielką ruchów w lustrzanym odbiciu.

Pomoce dydaktyczne

Film o owadach, płyta CD z nagraniem, ilustracje owadów.

Materiały uczniów (środki dydaktyczne)

Kartki z bloku z narysowanym konturem skrzydeł motyla (dla każdego dziecka). Klej, nożyczki, krepa, kolorowy papier, ścinki materiałów, guziki, inne.

Forma organizacyjna

Indywidualna.

Zapis w dzienniku

Uzupełniamy skrzydła motyla, pamiętając o symetrii.

2 godz. lekcyjne

CZĘŚĆ II PRZEBIEG LEKCJI

Tok zajęcia organizacyjnego

Czynności nauczycielki - inspirujące

Czynności dzieci - praca dzieci

  1. Czynności organizujące porządek

Nauczycielka prosi dzieci o zajęcie miejsca przy stolikach.

Dzieci wykonują polecenie i siadają przy stolikach.

  1. Uświadomienie celu zajęcia

„Pokażę wam teraz obrazki różnych owadów, jakie możemy spotkać na łące, a wy spróbujcie je nazwać.”

„Włączę teraz płytę z różnymi dźwiękami wydawanymi przez owady, spróbujcie odgadnąć jakie.” Poprawna odpowiedź jest zawsze nagradzana, np. „Rzeczywiście, też słyszę brzęczenie osy!”

Dzieci starają się słuchać poleceń nauczycielki i skupić na wykonaniu poleconego zadania.

  1. Podanie tematu zajęcia

„Dzisiaj wypełnimy skrzydła motyla tak, by były one swoim odbiciem lustrzanym. Do wyboru macie krepę, materiały, kolorowe kartki. Skrzydła uzupełniacie tym, czym chcecie.”

Nauczyciel/ka podaje dzieciom szablony. Następnie przynosi narzędzia pracy dziecka - nożyczki, klej, materiały. Tłumaczy jak dobrze wykonać pracę.

Dzieci przyglądają się szablonowi.

Dzieci wybierają materiały, z których będą korzystać.

Dzieci uważnie słuchają nauczyciela i starają się poprawnie wykonać zadanie.

  1. Wykonanie pracy pt. „Motyle skrzydła”

„Jeśli chcecie korzystać z kolorowych kartek, wydrzyjcie z nich niewielkie kawałki. Jeśli podoba wam się krepa, wytnijcie z niej małe kawałki i zwińcie palcami w kuleczki. Aby ładnie wyglądały skrawki materiału, możecie wyciąć je w różne figury.”

Nauczyciel/ka pomaga dzieciom, które nie mają jeszcze w pełni wykształconych zdolności manualnych.

„Przyklejcie teraz przygotowane materiały na kartkę, starając się, by skrzydła wyglądały tak samo. Nie wyjeżdżajcie za narysowany kontur.”

Nauczyciel/ka chwali dzieci, które starannie pracują i pomaga tym, które w dalszym ciągu mają problemy.

Dzieci wykonują prace według poleceń nauczyciela.

  1. Zabawa ruchowa

„Połączę was teraz w pary i ustawię w taki sposób, by każdy mógł mnie widzieć. Stanę z przodu sali i będę pokazywała różne owady, a każdy z was będzie robił to, co ja.”

Nauczyciel/ka na koniec chwali dzieci i dziękuje za wspólną zabawę.

Dzieci obserwują nauczyciel/kę i powtarzają za nią ruchy.

  1. Zakończenie i czynności porządkowe

„Proszę was teraz byście posprzątali swoje stoliki i odłożyli wszystko na miejsce.”

Nauczyciel/ka zwraca uwagę na pozostawienie miejsca pracy w czystości.

Dzieci sprzątają stoliki i odkładają narzędzia pracy.

  1. Wykonanie wystawki

„Proszę byście przynieśli do mnie swoje prace. Powiesimy je na gazetce w naszej klasie.”

Dzieci podają swoje prace i są dumne ze swoich osiągnieć.

  1. Omówienie i ocena pracy

Nauczyciel/ka przy współudziale dzieci omawia i ocenia prace. Chwali te dzieci, które wykonały pracę poprawnie, najstaranniej i najoryginalniej.

Dzieci aktywnie uczestniczą w ocenie prac.


