Sprawdzamy swoje umiejętności, Polonistyka, metodyka


Scenariusz zajęć edukacyjnych

z języka polskiego w klasie III gimnazjalnej

TEMAT: Sprawdzamy swoje umiejętności.

CELE: - bogacenie słownictwa teatralnego.

Metoda: Indywidualna praca z tekstem. Ćwiczenia.

Środki: Tekst sprawozdania z wystawy Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego

w Katowicach. Słowniki.

Czas trwania zajęć: 45 minut

TOK ZAJĘĆ: 1. Po zapisaniu tematu zajęć na tablicy i w zeszytach rozdaję uczniom tekst sprawozdania ze zwiedzania wystawy w Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego (bez tytułu) i polecam dokładne jego przeczytanie, na co przeznaczam 5 minut. Po upływie tego czasu polecam, aby nadali temu tekstowi tytuł w postaci równoważnika zdania, zaznaczając, że chodzi o tytuł zachęcający do przeczytania. Po 2-3 minutach odczytujemy tytuły, wybieramy kilka najciekawszych, analizujemy ich walory reklamowe.

2. Na tablicy rysujemy tabelę z trzema rubrykami.

Zdanie

pojedyncze złożone wielokrotnie złożone

Następnie polecam: Z pierwszego akapitu wybierz i wpisz w rubryki odpowiednie przykłady (po jednym). Spodziewam się, że w pierwszej rubryce znajdzie się jedno z czterech zdań pojedynczych, w drugiej - jedyne zdanie złożone i w trzeciej - jedyne zdanie wielokrotnie złożone..

3. Sprawdzam poprawność wykonania ćwiczenia. Dokonujemy ewentualnej korekty, po czym polecam dokonać analizy wpisanego zdania pojedynczego. Należy nazwać części zdania i napisać, jakimi częściami mowy są wyrażone.

4. Po kilku minutach następuje sprawdzenie i korekta. Na tablicy wypisujemy poprawne rozwiązanie ćwiczenia. I wydaję kolejne polecenie. Sporządź wykres wypisanego zdania wielokrotnie złożonego. Sprawdzenie i korekta przebiegają podobnie jak poprzednio: sporządzamy wykres na tablicy.

5. W tekście o wystawie wskaż terminy związane z teatrem i wypisz je

w porządku alfabetycznym (w słupku). Po każdym wyrazie postaw myślnik i wyjaśnij znaczenie. W przypadkach wątpliwych skorzystaj ze słowników.

6. Ostatnie ćwiczenie wiąże się ze znajomością zasad ortograficznych. Uczniowie mają uzasadnić pisownię podanych niżej wyrazów i nazw:

rozbrzmiewają - tworzył - niezwykły -

możliwość - wrócić - Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego -

7. Korekta i zadanie pracy domowej: Dokonaj analizy słowotwórczej wyrazów: teatralny, oświetlenie, zagrać.

Opracowała Wiesława Tubek


