konspekty M. Mączka, II rok, Teoretyczne podstawy kształcenia, konspekty


Temat: Zajęcia ruchowe - zabawa ,,Złap ogon smoka.

Ilość osób: 15

Czas trwania: 20 minut

Wiek rozwojowy wychowanka: 10 lat

Klasa: IV Szkoły Podstawowej

Cele strategiczne: tworzenie warunków sprzyjających aktywności ruchowej dzieci, rozwijanie ich sprawności fizycznej.

Cele operacyjne: uczeń po zakończonych zajęciach będzie umiał współpracować z kolegami, ale także

z nimi rywalizować, pozna smak zwycięstwa, nauczy się jak przegrywać.

Cel wychowawczy : nauka wygrywania i przegrywania, tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć.

Formy organizacyjne: zespołowa, grupowa.

Metody: gry dydaktyczne, dyskusja.

Środki dydaktyczne: 2 szarfy (apaszki/chusteczki)

Część zajęć

Czynności nauczyciela

Czynność ucznia

Uwagi

Część wstępna

(5 minut)

Powitanie, przedstawienie tematu zajęć, omówienie instrukcji do zabaw, podział na grupy, prośba o bezpieczną zabawę.

Przywitanie, słuchanie, ewentualnie zadawanie pytań, dobranie się w grupy, dbanie o bezpieczeństwo.

Prośba o ewentualnie zdjęcie niepotrzebnych i mogących przeszkadzać ozdób, przedmiotów.

Część właściwa

(10 minut)

Nadzorowanie zabawy, dbanie o bezpieczeństwo uczniów, zachęcanie do większej aktywności, motywowanie uczniów.

Zabawa ,,Złap ogon smoka” - dzieci podzielone na 2 grupy, stając jeden za drugim tworzą ,,pociąg” - ostatnia osoba w rzędzie ma wsuniętą za pas chustkę. Osoby prowadzące pociągi starają się tak kierować grupą, by nie rozerwawszy jej zdobyć chustkę przeciwników, jednocześnie zachowując swoją.

Aktywne uczestnictwo w zabawie, współzawodnictwo w grupie, współpraca z koleżankami.

Uwrażliwienie na dokładne wykonywanie ćwiczeń.

Umiejętność koncentracji na kilku czynnościach jednocześnie.

Rywalizowanie

i współpraca w grupie.

Umiejętność współpracy wewnątrzgrupowej

Zakończenie

(5 minut)

Podsumowanie zajęć, podziękowanie uczniom za zaangażowanie, rozdanie słodkich upominków.

Dzieci otrzymują słodkie upominki, dziękują za wspólną zabawę i żegnają się z koleżankami

i nauczycielem.

Opracowała: Mączka Maria

Literatura:

  1. Vopel K.W. Witajcie nogi. Jedność.

  2. Jankowska M. i in. (2007) Wychowanie fizyczne poprzez zabawy i gry ruchowe. Poznań, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Zajęcia logopedyczne - Wierszyki ,,Gimnastyka dla języka” i ćwiczenia z paronimami.

Ilość osób: 18

Czas trwania: 20min

Wiek rozwojowy wychowanka: od 11lat

Klasa: IV Szkoły Podstawowej

Cele strategiczne: stymulacja językowego rozwoju dziecka; prawidłowa artykulacja samogłosek oraz spółgłosek najczęściej sprawiających trudności w wymowie; ćwiczenie słuchu fonematycznego.

Cele operacyjne: uczeń po zakończonych zajęciach będzie umiał prawidłowo wymawiać spółgłoski i samogłoski najczęściej sprawiające trudności w wymowie, prawidłowo odczytuje tekst, uwzględnia znaki przystankowe. Prawidłowo różnicuje obrazkowe paronimy.

Cel wychowawczy : nauka prawidłowego wysławiania się, ćwiczenia stymulujące rozwój językowy dziecka.

Formy organizacyjne: indywidualna.

Metody: Prelekcja (wprowadzenie), powtarzanie, samodzielne odczytywanie tekstów.

Środki dydaktyczne: obrazkowe paronimy, karteczki z wierszykami ,,Gimnastyka dla języka”.

Część zajęć

Czynności nauczyciela

Czynność ucznia

Uwagi

Część wstępna

(5 minut)

Powitanie, przedstawienie tematu zajęć, omówienie instrukcji do zabawy.

Przywitanie, słuchanie, ewentualnie zadawanie pytań.

Wierszyki przeznaczone są dla dzieci, które opanowały już biegle technikę czytania.

Część właściwa

(10 minut)

Dziecko losuje dla siebie zadanie (wierszyk lub obrazek). Następnie zmierza się z nim.

Nadzorowanie zabawy - dbanie o poprawną wymowę poszczególnych słów, zwracanie uwagi na wypowiadanie trudnych wyrazów, motywowanie uczniów, zachęcanie do zmierzenia się z wierszykiem ,,łamańcem językowym”.

Wybór zadania i próba jego rozwiązania.

Aktywne uczestnictwo w zabawie, dbanie o prawidłowe wypowiadanie się. Mimo napotykanych trudności, dziecko nie poddaje się.

Odczytywanie wierszyka lub ćwiczenie słuchu fonematycznego - powtarzanie za nauczycielem paronimów.

Pod numerami 1-20 ukryte zostały zadania - wierszyki ,,łamańce językowe” lub obrazki z paronimami.

Zakończenie

(5 minut)

Nagrodzenie każdego dziecka oklaskami za wytrwałość i podjęty trud. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za przybycie.

Pożegnanie się z uczniami.

Brawa dla każdego dziecka za wykonanie zadania. Wysłuchanie podsumowania zajęć.

Podziękowanie i pożegnanie się.

Opracowała: Maria Mączka, w oparciu o literaturę:

  1. Bogdańska T., Olszańska G. M. (2010) Księga rymowanek do ćwiczeń logopedycznych. Przewodnik dla logopedów i nauczycieli. Fraszka Edukacyjna.

  2. Chmielewska E. (1997) Zabawy logopedyczne i nie tylko. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Kielce, KOW.


