Scenariusz lekcji informatyki w gimnazjum
Temat lekcji: Do czego służą bazy danych?
Cele ogólne:
Zrozumienie przeznaczenia i zasad działania baz danych jako specjalistycznego programu komputerowego do gromadzenia, przechowywania i opracowywania informacji.
Cele operacyjne:
Wiadomości
Uczeń potrafi:
— wymienić elementy bazy danych
— wskazać rekord w bazie danych
— podać definicję rekordu
— podać definicję pola
— wymienić typy pól w komputerowej bazie danych
— wskazać zastosowania baz danych w życiu codziennym
Uczeń rozumie:
— czym jest baza danych
— jak zbudowana jest baza danych
— jakie jest przeznaczenie i zastosowanie tradycyjnej i komputerowej bazy danych
Umiejętności
Uczeń stosuje wiedzę w sytuacji typowej:
— prawidłowo operuje pojęciami poznanymi w czasie lekcji
— potrafi korzystać z różnych baz danych
Uczeń stosuje wiedzę w sytuacji problemowej:
— potrafi wyszukać potrzebne informacje w bazie danych
Postawy
— uczeń uświadamia sobie możliwość zastosowania baz danych w różnych dziedzinach życia codziennego
— korzysta ze sprzętu komputerowego zgodnie z regulaminem pracowni
— dba o swoje stanowisko pracy
Metody: pogadanka, ćwiczenia
Formy: praca indywidualna, praca zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: karty z katalogu bibliotecznego, dziennik lekcyjny, komputer, oprogramowanie (MS Internet Explorer), dostęp do Internetu
Czas zajęć: 45 min.
Wiadomości i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia lekcji:
— włączanie i wyłączanie komputera
— posługiwanie się klawiaturą i myszką
— umiejętność uruchamiania programów w środowisku Windows
— sprawna obsługa przeglądarki internetowej
Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
I. Faza wprowadzająca |
|
|
- Sprawdza obecność. - Zapoznaje uczniów z tematem lekcji. - Nauczyciel prosi uczniów o próbę wyjaśnienie pojęcia baza danych, a następnie omawia rolę informacji we współczesnym świecie, a także sposoby jej gromadzenia. |
- Uczniowie aktywnie uczestniczą w rozmowie, wyjaśniają, jak rozumieją pojęcie baza danych. - Wskazują bazy danych, z którymi spotykają się na co dzień np. dziennik lekcyjny, kartoteka w przychodni lekarskiej, katalog biblioteczny, książka telefoniczna itp. |
|
II. Faza realizacyjna |
|
|
- Wprowadza podstawowe pojęcia: BAZA DANYCH, REKORD, POLE, TYPY PÓL, na przykładzie dziennika lekcyjnego i katalogu bibliotecznego - Nauczyciel kładzie szczególny nacisk na konieczność uporządkowania informacji w bazie danych. - Omówienie budowy baz danych na przykładzie dziennika lekcyjnego i katalogu bibliotecznego. |
- Uczniowie analizują budowę dziennika oraz kart z katalogu bibliotecznego. - Wyszukują elementów bazy danych w przykładowych bazach (dziennik, karty z katalogu bibliotecznego) - Uczniowie uzasadniają, z ilu rekordów składa się baza danych, jaką jest dziennik lekcyjny. - Omawiają strukturę rekordu, ilość pól, z których się składa oraz rodzaj informacji przechowywany w danym polu. |
|
- Nauczyciel poleca uczniom wyszukiwanie informacji w internetowej bazie danych. |
- Uczniowie wyszukują informacji w telefonicznej bazie danych znajdującej się na stronie internetowej www.pkt.pl - Sporządzają w zaszycie notatkę dotyczącą struktury poznanej właśnie bazy danych. - Uczniowie na bieżąco prezentują nauczycielowi efekty wyszukiwania |
|
II. Faza podsumowująca |
|
|
- Rekapitulacja: nauczyciel prosi o powtórzenie najważniejszych wiadomości z lekcji. - Nauczyciel pyta uczniów o ich opinię na temat: Który sposób przechowywania informacji jest lepszy- tradycyjny czy elektroniczny?
|
- Uczniowie pod kontrolą nauczyciela mówią o tym, czego dowiedzieli się dziś na lekcji: - Zbiory danych organizuje się w uporządkowane struktury zwane bazami danych. - Do przetwarzania informacji zapisanych w komputerowych bazach danych służą specjalne programy. - Baza danych składa się z rekordów, a rekordy z pół. - Informacje zapisuje się w polach. - Podają zalety przechowywania danych w bazie komputerowej; - Wyrażają swoją opinię na temat zajęć. |
|
|
|
|
Załącznik 1
Zadania dla uczniów:
— Wyszukaj wszystkie firmy znajdujące się w Gdańsku przy ul. Platynowej. Ile rekordów znalazłeś? Wypisz nazwy firm.
— Obejrzyj szczegółowe informacje o każdej z tych firm i na ich podstawie ustal, z jakich pól składa się rekord w tej bazie danych.
— Wyszukaj informacje o szkole, do której wybierasz się po gimnazjum.