Dzieje Skawińskiego, język polski konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B

Data: 22 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Dzieje Skawińskiego.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna postać głównego bohatera noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik

- uczeń zna dzieje głównego bohatera

- uczeń rozumie kontekst historyczny noweli

Poziom umiejętności:

- potrafi odnaleźć informacje o przeszłości bohatera w tekście noweli

- czyta ze zrozumieniem tekst kultury

Poziom postaw:

- kształtuje postawę patriotyczną

MATERIAŁ:

Sienkiewicz H. Latarnik

Mapa świata

METODY:

- podająca

- eksponująca

FORMY PRACY:

- zbiorowa

- indywidualna

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Badanie

Nauczyciel prosi, by uczniowie odszukali w tekście noweli H. Sienkiewicza fragmenty dotyczące przeszłości głównego bohatera.

Szuka odpowiednich informacji w tekście noweli.

Umiejętność wyszukiwania informacji. Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

Prezentacja

Nauczyciel prosi uczniów, by opowiedzieli dzieje Skawińskiego. Uzupełnia informacje na temat wojen, w jakich bohater brał udział. Przedstawia kontekst historyczny epoki.

Na mapie świata zaznacza kolejne miejsca pobytu Skawińskiego.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Przekształcanie

Nauczyciel prosi uczniów, by odszukali w tekście informacje dotyczące wydarzeń w życiu Skawińskiego, po przybyciu do Aspinwall. Mówi o znaczeniu odczytywania, przez będącego na emigracji Skawińskiego, Pana Tadeusza, dla ówczesnego czytelnika noweli.

Wskazuje w tekście odpowiednie fragmenty.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu kultury.

Kształtowanie postawy patriotycznej.

Podsumowanie

Nauczyciel wspólnie z uczniami tworzy notatkę podsumowującą lekcję.

Wspólnie z nauczycielem tworzy notatkę.

Główny bohater H. Sienkiewicza pt. Latarnik wałczył w:

- powstaniu listopadowym

- w powstaniu na Węgrzech

- w wojnie karlistowskiej

- w wojnie secesyjnej

- w legii francuskiej

Zanim przybył do Aspinwall, by wieść spokojne życie latarnika, parał się rozmaitych zajęć: był kopaczem złota w Australii, poszukiwaczem diamentów w Afryce, strzelcem rządowym w Indiach, służył jako majtek i harpunnik, miał farmę w Kalifornii, fabrykę cygar na Kubie, warsztat kowalski w Arkansas, handlował z dziki plemionami w Brazylii. Jego tratwa rozbiła się na Amazonce i był w niewoli u Indian w Górach Skalistych.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


