Charakterystyka głównego bohatera noweli Sienkiewicza pt. Latarnik, język polski konspekty


KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3B

Data: 23 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Charakterystyka głównego bohatera noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń wie, czym jest charakterystyka

- uczeń zna postać Skawińskiego

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi wskazać cechy głównego bohatera

- uczeń potrafi napisać charakterystykę

- uczeń czyta tekst kultury ze zrozumieniem

Poziom postaw:

- szanuje język ojczysty poprzez poprawne tworzenie wypowiedzi pisemnej

- dokonuje oceny postaci i argumentuje ją

MATERIAŁ:

Sienkiewicz H. Latarnik.

METODY:

- podająca

- zajęć praktycznych

FORMY PRACY:

- zbiorowa

- indywidualna

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na poprzedniej lekcji. Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uważnie słucha. Zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Komunikowanie się (nauczyciel - uczeń).

Badanie

Nauczyciel prosi uczniów, by na podstawie tekstu wskazali cechy głównego bohatera noweli: narodowość, wiek, wygląd, usposobienie, zainteresowania, charakter.

Na podstawie zaznaczonych przez siebie fragmentów, wskazuje cechy Skawińskiego.

Czytanie tekstu kultury ze zrozumieniem.

Przykładowe odpowiedzi: Polak, człowiek stary, miał siedemdziesiąt lat, mający postawę żołnierza, miał niebieskie oczy. Smutny, przygnębiony, uczciwy, dobry, etc.

Prezentacja

Nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli, czym jest charakterystyka i jak jest zbudowana. Dyktuje definicję charakterystyki i plan jej budowy.

Zapisuje notatkę dotyczącą charakterystyki do zeszytu.

Charakterystyka to dłuższa forma wypowiedzi, w której dokonujemy przedstawienia postaci.

Budowa charakterystyki:

1. Wstęp - krótkie przedstawienie postaci (imię, nazwisko, skąd znamy postać, ile ma lat, czym się zajmuje, gdzie mieszka)

2. Rozwinięcie

a) wygląd zewnętrzny

b) usposobienie

c) umysłowość

d) charakter

3. Zakończenie - ocena postaci.

Przekształcanie

Nauczyciel pyta uczniów, jak oceniają postać Skawińskiego - pozytywnie, czy negatywnie? Pyta, czy główny bohater mógł postąpić inaczej, by zmienić swoje życie.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Umiejętność prowadzenia dyskusji.

Podsumowanie

Poleca uczniom, by jako zadanie domowe, napisali charakterystykę Skawińskiego.

Zapisuje temat zadania do zeszytu.

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.


