ort, Ortografia


Szkoła: podstawowa

Klasa: IV

Autorka konspektu: Marta Kostka

TEMAT: Zostańmy mistrzami ortografii - przypomnienie i utrwalenie reguł dotyczących pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

Czas realizacji: jednostka lekcyjna

Cele lekcji:

Ogólny:

Operacyjne:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Bibliografia:

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Stworzenie sytuacji motywacyjno -problemowej: nauczyciel rozpoczyna rozmowę na temat poprawności językowej, przypomina lekcje dotyczące zasad ortograficznych, zasady ortograficzne.

Ciekawa jestem, czy waszym zdaniem trudno jest zostać mistrzem ortografii - jak sądzicie? Kto z was chciałby zostać takim mistrzem? A może ktoś już nim jest?

Mam nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach zmienicie zdanie. Zapiszmy sobie zatem temat lekcji: Zostańmy mistrzami ortografii - przypomnienie i utrwalenie reguł dotyczących pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

(Nauczyciel zawiesza na tablicy rysunki przedstawiające przedmioty, posiadające w nazwie „ó” lub ”u”; rysunki przedstawiają: pióro, dziób, kurę, futro, wróżkę, górę, króla.)

Waszym zadaniem będzie właściwe podpisanie tych rysunków. Najpierw jednak powtórzymy sobie alfabet, aby nie było kłopotu przy szukaniu wyrazów w słowniku. (Nauczyciel pokazuje na przykładzie jak znaleźć określony wyraz w słowniku ortograficznym).

Zapiszę Wam teraz na tablicy (w kolumnie, kolorową kredą) wyrazy z „ó”:

wóz

mój

pióro

mówi

zwrócić

chłód

Jestem ciekawa, czy pamiętacie, dlaczego piszemy podane wyrazy przez „ó” ?

(W razie trudności nauczyciel podaje przykład wyrazu z obocznością ,np.

wóz bo wozy ó:o )

Nauczyciel pisze na tablicy ćwiczenie utrwalające:

Mała szkoła to..................szkółka

Pojemnik na przybory to...........piórnik.

Małe pióra to...............piórka

Przyjazna dziewczynka to.............przyjaciółka

Prosi uczniów o przepisanie ćwiczenia.

Przeczytam Wam teraz ze słownika ortograficznego zasadę dotyczącą pisowni „ó” wymiennego, a waszym zadaniem będzie wyszukanie w tym słowniku przykładów ilustrujących powyższą zasadę.

Na poprzednich lekcjach mówiliśmy o baśniach. Może ktoś chciałby nam przypomnieć, jakie cechy baśni poznaliśmy. Zapiszmy sobie zatem takie wyrazy: góra, król, królestwo, róża, królewna, królewicz, córka . Chciałabym, abyście spróbowali wspólnie ułożyć baśń zawierającą podane wyrazy.

Nauczyciel wskazuje różnicę pomiędzy wyrazami z „ó” wymiennym i niewymiennym, ilustrując ją zasadą ze słownika ortograficznego. Następnie prosi uczniów, by, tak jak poprzednio, wyszukali w słowniku przykłady dotyczące „ó” niewymiennego i zapisali je na tablicy.

Sprawdzimy sobie teraz, czy uważaliście na dzisiejszej lekcji - kto nam przypomni, o jakich zasadach ortograficznych była mowa na dzisiejszych zajęciach?

Przypomnijcie sobie wyrazy, o których była mowa na lekcji i wypiszcie je sobie w następujący sposób: z „ó” wymiennym zielonym kolorem, a z „ó” niewymiennym - czerwonym. Kto zdąży, może je poukładać w kolejności alfabetycznej.

Waszym zadaniem domowym będzie narysowanie obrazków ilustrujących przedmioty zawierające w nazwie „ó” wymienne bądź niewymienne i podpisanie

narysowanych przedmiotów. Oprócz tego przygotowałam Wam krzyżówkę - jej rozwiązanie nie tylko pomoże Wam zapamiętać pisownię wyrazów z „ó” i „u”, ale również podpowie Wam, o czym będziemy rozmawiać na następnych lekcjach.

Uczniowie z pomocą nauczyciela przypominają, co to jest poprawność językowa i podstawowe reguły ortograficzne.

Zdania dzieci są podzielone, większość jest jednak zdania, że ortografia sprawia uczniom spore kłopoty i trudno zostać ortograficznym mistrzem.

Uczniowie przepisują z tablicy temat lekcji.

Dzieci wymieniają głośno kolejne litery alfabetu.

Uczniowie podchodzą do tablicy i podpisują rysunki. W razie wątpliwości sięgają do słowników ortograficznych.

Uczniowie przepisują z tablicy przykłady i przypominają regułę dotycząca „ó” wymiennego. Podają oboczności do pozostałych wyrazów, korzystając ze wzoru podanego przez nauczyciela.

Uczniowie przepisują, a następnie uzupełniają ćwiczenie, podkreślając wyrazy z „ó”. Po pracy indywidualnej wspólnie uzupełniają ćwiczenie na tablicy.

Dzieci starają się przyswoić regułę ortograficzną, następnie wyszukują w słowniku przykładów jej dotyczących i zapisują na tablicy.

Uczniowie wraz z nauczycielem przypominają cechy baśni. Następnie wspólnie układają baśń z wyrazami podanymi przez nauczyciela. Wymyślone zdania zapisują na tablicy, podkreślając wyrazy z „ó'.

Uczniowie starają się przyswoić podaną przez nauczyciela regułę ortograficzną. Szukają w słowniku przykładów dotyczących „ó” niewymiennego i zapisują je na tablicy.

Wskazani uczniowie przypominają poznane reguły ortograficzne.

Uczniowie wypisują wyrazy, które pojawiły się w czasie zajęć. Kolory klasyfikują wyrazy z „ó” wymiennym (zielony) i niewymiennym (czerwony).

Uczniowie zapisują zadanie domowe.

1


