Akademia Medyczna
Im. Piastów Śląskich
we Wrocławiu
Wydział Zdrowia Publicznego
Pielęgniarstwo licencjat
II rok
„ Bezpieczeństwo zabawy
i przechodzenia przez
ulicę”
Konspekt
WYKONANIE:
Kamila Nowak,
Agnieszka Nowak,
Joanna Nester.
KONSPEKT
TEMAT: Bezpieczeństwo zabawy i przechodzenia przez ulicę.
ODBIORCY : Przedszkolaki
REALIZATORZY: Studentki II roku pielęgniarstwa :
Kamila Nowak, Agnieszka Nowak, Joanna Nester .
CZAS REALIZACJI: 30 min.
CEL GŁÓWNY: Przedstawienie zasad bezpieczeństwa.
MIEJSCE: Przedszkole nr we Wrocławiu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- Zna podstawowe przepisy o ruchu drogowym, stosuje się do nich.
- Rozumie niebezpieczeństwo wynikające z kąpieli w miejscach niedozwolonych bez opieki dorosłych, wchodzenia na lód.
-Zna i stosuje podstawowe przepisy bezpieczeństwa używania urządzeń elektrycznych i zapałek.
TAKSONOMIA CELÓW:
Poznawcze:
- Dziecko zna podstawowe przepisy o ruchu drogowym.
- Zna niebezpieczeństwo jakie grozi podczas kąpieli w miejscach niedozwolonych bez opieki dorosłych i zabaw w niebezpiecznych miejscach.
- Zna niebezpieczeństwa wynikające z zabawy urządzeniami elektrycznymi i zapałkami.
Praktyczne:
Dziecko potrafi bezpiecznie przejść przez ulicę wykorzystując wiedzę o podstawowych przepisach o ruchu drogowym .
Dziecko umie bawić się bezpiecznie.
Afektywne:
- Dziecko rozumie zagrożenia wynikające z używania urządzeń elektrycznych i zapałek.
- Wie jakie niebezpieczeństwo wiąże się z kąpielą w niedozwolonych miejscach bez opieki dorosłych.
- Wie jakie zabawy i używanie jakich przedmiotów wiąże się z niebezpieczeństwem.
FORMY:
Zbiorowa
W parach
Grupowa
Indywidualna.
METODY DYDAKTYCZNE:
Metody oparte na słowie:
- pogadanka
- dyskusja
- wykład
Metody oparte na obserwacji:
- pokaz
Metody aktywizujące:
- burza mózgów
- inscenizacja.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
identyfikatory, pasy, plansze, kredki , ordery.
ZADANIA:
-Nauka przechodzenia przez ulicę, pogadanka na ten temat.
-Uświadomienie niebezpieczeństwa wynikającego z zabawy w niebezpiecznych miejscach i niebezpiecznymi rzeczami.
PRZEBIEG:
Przedstawiamy się i do tego samego zachęcamy dzieci, jedna z nas (Agnieszka) w tym czasie zapisuje imiona dzieci na identyfikatorach samoprzylepnych i nakleja je dzieciom.
Przedstawiamy cel naszego spotkania: Bezpieczeństwo przedszkolaków (Kamila), (Agnieszka kończy przyczepianie identyfikatorów).
3) Sprawdzamy czy dzieci wiedzą jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę.
- Służą nam do tego plakaty z namalowaną sygnalizacją świetlną (światłem czerwonym i zielonym) oraz znak oznaczający przejście dla pieszych. Plakaty przyczepiamy na tablicy (Agnieszka) i pytamy dzieci na jakim świetle można przejść przez ulicę i co oznacza znak drogowy (Asia). Jeżeli dzieci nie wiedzą co oznaczają te znaki, objaśniamy im to.
- Następnie przedstawiamy dzieciom zasady przechodzenia przez ulicę w wypadku gdy nie ma sygnalizacji świetlnej, pokazujemy jak i mówimy wierszyk (Asia). Zabawa z dziećmi „Przechodzenie przez pasy”: na ziemi rozkładamy pasy (z białego papieru toaletowego - Agnieszka), dobieramy się z dziećmi w pary i inscenizujemy przechodzenie przez pasy, mówiąc przy tym wierszyk.
Wierszyk:
Na chodniku przystań bokiem,
Popatrz w lewo bystrym okiem,
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
Znów na lewo spójrz powoli,
Jezdnia wolna, więc swobodnie,
Możesz przejść nią i inni przechodnie.
4) Zabawa - plansze z rysunkami. Pytamy czy można tak się zachowywać? Rysunki przedstawiają zabawy dzieci w niebezpiecznych miejscach i niebezpiecznymi przedmiotami, przyczepiamy je na tablicę (Agnieszka). Przedszkolaki odgadują co dzieci na rysunkach robią źle, albo dobrze. Mówimy, że te dzieci, które znają odpowiedź mają się zgłaszać, wybieramy jedno dziecko, jeżeli dobrze odpowie, w nagrodę dostaje omawiany rysunek do pokolorowania (Kamila). Rysunki:
Dziecko przechodzące na czerwonym świetle.
Dziecko przechodzące na zielonym świetle.
Dziecko przechodzące przez ulicę w miejscu, gdzie nie ma pasów,
Dziecko bawiące się na ruchliwej drodze,
Dziecko bawiące się na torach kolejowych.
5) Zabawa dydaktyczna „pomyśl i stań przy…”
Ustawia się na sali znaki „tak” i „nie” (Kamila) zadaniem dzieci jest wysłuchać informacji i stanąć przy jednym z nich (Agnieszka czyta).
- czy możesz przejść na drugą stronę ulicy gdy światło jest czerwone?
- czy należy znaki drogowe znać żeby wiedzieć co i jak?
- czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje gdy czepia się traktora i za nim pedałuje?
- przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych.
- czy można przyjmować słodycze od obcych?
- czy można mówić gdzie się mieszka obcym?
- zabawa przedmiotami elektrycznymi jest niebezpieczna.
- nie wolno nigdy samemu jeść lekarstw.
6) Bezpieczna zabawa - Pokazujemy dzieciom różne ilustracje. Przedszkolaki odgadują co dzieci na rysunkach robią źle, albo dobrze. Mówimy, że te dzieci, które znają odpowiedź mają się zgłaszać, wybieramy jedno dziecko, jeżeli dobrze odpowie, w nagrodę dostaje omawiany rysunek do pokolorowania (Asia). Prowadzimy dyskusję na temat rysunków. Ilustracje:
dziecko kąpiące się w jeziorze bez kontroli rodziców,
dziecko bawiące się urządzeniami elektrycznymi,
dziecko chcące otworzyć drzwi bez kontroli rodziców,
dziecko bawiące się zapałkami,
dziecko bawiące się na lodzie,
dziecko chcące wziąć żelazko.
7) Na końcu dzieci otrzymują ordery (do pokolorowania).
3
Copyright © Kamila Nowak 2006