Moja miejscowość, Studia EPiW na WSPiA LICENCJAT, Rok III, Praktyki - konspekty


Data: 07.05.2013

Temat bloku: W mojej Ojczyźnie - Polsce

Temat dnia: Moja miejscowość

Cele:

- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywania informacji,

- czyta i rozumie teksty,

- czyta teksty z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,

- tworzy wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej,

- zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie,

- pisze czytelnie i estetycznie,

- zna najbliższą okolicę, jej ważniejsze obiekty, tradycje, wie w jakim regionie mieszka,

- podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia,

- wykonuje łatwe obliczenia pieniężne,

- podaje i zapisuje daty,

- przedstawia pomysły rozwiązań technicznych,

- rozumie potrzebę pracy indywidualnej i zespołowej,

- utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,

- przyjmuje pozycje wyjściowe i ustawienia do ćwiczeń,

- przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych.

Metody:

- oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja,

- oparte na obserwacji: pokaz,

- oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych;

- aktywizujące: burza mózgów.

Formy:

- indywidualna jednolita,

- grupowa zróżnicowana,

- zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne: źródła informacji, zdjęcia, fotografie, rysunki - materiały zebrane przez dzieci, mapa Polski, magnetofon, płyta CD, pałeczki sztafetowe.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z dziećmi.

  2. Słuchanie opowiadania „Moja miejscowość” (podręcznik s.51)

  3. Czytanie opowiadania z podziałem na role.

  4. Przedstawienie historii Grześka i jego rodziny.

  5. Wykonanie albumu „Moja miejscowość”. Obszary informacji:

- położenie miejscowości - nazwa miejscowości, województwo, powiat, gmina, region, liczba ludności,

- historia miejscowości, regionu,

- czym się zajmują ludzie - rolnictwo, przemysł

- placówki kulturalne i oświatowe,

- zabytki, obiekty, pomniki, ciekawostki turystyczne,

- zasłużeni ludzie dla miejscowości, regionu,

- ciekawostki - legendy, fakty, obrzędy, tradycje.

Kiedy materiały są gotowe, dzieci łączą je w jedną całość oraz przygotowują kartę tytułową albumu.

  1. Odczytywanie informacji z mapy administracyjnej Polski.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Ile jest województw w Polsce?

- W jakim województwie leży Twoja miejscowość?

- Z jakimi województwami graniczy Twoje województwo?

- Określ położenie twojego województwa.

- Określ położenie twojej miejscowości w województwie.

Dzieci odpowiadają na pytania, następnie zapisują informacje w zeszycie.

Nauczyciel informuje dzieci, że województwa w Polsce istniały już w XIV wieku. Powstały one z ziem dawnych księstw dzielnicowych. Potem województwami nazywano jednostki terytorialne, które należały do szlachty i posiadały własne sejmiki. Tak było w XV-XVIII wieku. W czasach współczesnych Polska została najpierw podzielona na 16 województw, później na 17 i wreszcie na 49. Od 1999 roku mamy 16 województw. Województwem rządzi wojewoda jako przedstawiciel rządu.

  1. Układanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Dzieci po ułożeniu wyrazów zapisują je w zeszycie.

  2. Śpiewanie piosenki „Na majówkę”

  3. Porównywanie ilorazów i iloczynów.

  4. Rozwiązywanie zadań tekstowych z ilustracjami.

  5. Układanie działań do podanych iloczynów.

  6. Rozwiązywanie zadania tekstowego.

  7. Układanie pytania do zadania. Rozwiązywanie zadania.

  8. Rozwiązywanie zadania z wykorzystaniem obliczeń pieniężnych.

  9. Bieg na krótkim dystansie z przekazywaniem pałeczki sztafetowej.

  10. Podsumowanie zajęć i pożegnanie.


